Skocz do zawartości
adam_s

Wydajność wkładów do RO DI

Rekomendowane odpowiedzi

Tak czytam posty na forum i co jakiś czas pojawia sie jakiś lament, bo komuś woda "kiśnie". Przed chwilą czytałem wątek kolegi/koleżanki @minio_p, który pisze że prefiltry i żywicę wymieniał 11 kwietnia. Nie on jeden podaje kiedy dokonywał wymiany jak plaga zawita do baniaka.

Moje pytanie jest następujące: czy ważniejszym czynnikiem decydującym o udanej filtracji nie jest tak naprawdę ilość obrobionej wody a nie czas eksploatacji filtrów?

Jak kolega X ma przykładowo 2000 litrów w obiegu a kolega Y 100 litrów to posługiwanie się czasookresami w opisach chyba nijak się ma do zużycia złoża.

Na studiach na ćwiczeniach przy uzdatnianiu wody liczyło się wydajność żywicy na przefiltrowanie danej ilości wody i złoże należało wymienić. Nikt w obliczeniach nie posługiwał się żadnym parametrem czasu. Tutaj na forum parametr czasu przy tym temacie pojawia sie najczęściej.

Proszę o sprostowanie jak jednak jestem w błędzie. A chyba napewno są spece od chemii na tym forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głowy nie dam ale jak dla mnie taka np żywica posiada określoną ilość jonów, które może wymienić i czy wymienia je szybciej czy wolniej to nie powinno mieć specjalnego znaczenia. Być może przy okazji zachodzą tam jeszcze jakieś inne procesy , które powodują "starzenie się" żywicy ale na logikę dla mnie ilość wymienionych jonów ma największy wpływ - jak przepuścimy 1000l "brudnej" wody to żywica się pewnie zużyje w ciągu jednego dnia..

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To w takim razie, jak żywica ma określoną zdolność wiązania, to może ktoś na forum wypowie się jak to jest z pojemnością wiązania takiego złoża i jakie czynniki o tym decydują. Napewno z punktu widzenia chemii niektóre rodzaje kationów czy anionów przy takim złożu maja pierszeństwo wiązania z tym złożem. W związku z pierszeństwem wiązania co przechodzić może przez żywicę gdy zaczyna brakować jej mocy przerobowych i w pierwszym momencie siadania złoża trafia do baniaka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie tak to widze : prefiltry czy nowe czy po 1.5 roku TDS pokazuje 005 po RO a żywice wymieniam jak po DI jest więcej niż 000,i tyle.Kiedyś kilka lat prowadziłem zbiornik na kranówce i też było ok. tyle że bez twardych (acropor)

Co do żywotności prefiltrów śmiało filtrują o 100 - 150% więcej niż podaje producent .


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Nie moge teraz tak na szybko znalezc :(

jakis czas temu pisalem o specjalnych licznikach wody do osmozy

Pozdrawiam

Dariusz Barcikowski

Wysłane z telefonu Samsung Galaxy S II

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po części to jest pewein wskaźnik (przepływ) Panowie. Jednak trochę czuję niedosytu (patrzę przez pryzmat nieszczęsnych krzemianów w wodzie) bo w jednym kranie mamy 0,16mg/L SiO2 a np na poludniowym zachodzie zdarzaja się sytuacje, że w kranie jesteśmy na granicy normy przewidzianej w przepisach czyli 1mg/L SiO2. Wtedy chyba przepływ pozostaje kryterium czysto orientacyjnym. Do tego w kranach płynie w wodzie wiele innych związków, które mogą występować w górnych granicach norm i to też żywica musi wyłapać (bynajmniej powinna). Pamiętam jak przed laty mieszkałem w Słupsku, to na zlewie i ustępie miałem rdzawą smuzkę (dla przykładu).

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli mamy tds to nie wiem po co liczyć w jaki kol wiek sposób wydajność, u każdego będzie inna bo nie wszędzie woda jest tej samej jakości.co do membrany to większość producentów ,przyjmuje reklamacje jeżeli nowa pokazuje więcej niż 50 :nuke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli mamy tds to nie wiem po co liczyć w jaki kol wiek sposób wydajność, u każdego będzie inna bo nie wszędzie woda jest tej samej jakości.co do membrany to większość producentów ,przyjmuje reklamacje jeżeli nowa pokazuje więcej niż 50 :nuke:

No tak słuszne podejście, ja niestety nie do końca ufam elektronice. Może za bardzo mi się przy sobotnim wieczorze "komplikatory odpaliły" coffee.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze pamiam na opakowaniach prefiltrow piszą o wymianie co 3000L lub pół roku.

Z racji że potrzebuje max 200l na miesiac nie licze litrów tylko robię wymiany co styczeń i lipiec. Membranie idzie piaty rok i ma sie dobrze. Woda w kranie 320-380 ppm. Wymiana żywicy gdy TDS nie wyświetla trzech zer.

Cena prefitrow szczatkowa w kosztach utrzymania akwarium, a kazdny z nas ma lepsza i gorsza kranowe. Zywica różnego pochodzenia więc przy próbie określenia żywotności możemy minąć sie z prawdą.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powtórzę po po jednym z naszych kolegów,że nie kalendarz ma nam mówić kiedy wymienić prefiltry a TDS. Już elektronika szeroko jest stosowana w akwarystyce więc jesteśmy zmuszeni jej ufać i tak będzie coraz częściej,oczywiście nie w każdym przypadku.

Z drugiej strony jak Grzegorz pisze koszt prefiltrów jest tak mały,że nie ma się co zastanawiać i ja wymieniam najrzadziej co 6 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz Dyzma weź po uwage że prefiltry masz przed menbrana a po niej leci kilka razy mniej wody niż przez prefiltry


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja powtórzę po po jednym z naszych kolegów,że nie kalendarz ma nam mówić kiedy wymienić prefiltry a TDS. Już elektronika szeroko jest stosowana w akwarystyce więc jesteśmy zmuszeni jej ufać i tak będzie coraz częściej,oczywiście nie w każdym przypadku.

Z drugiej strony jak Grzegorz pisze koszt prefiltrów jest tak mały,że nie ma się co zastanawiać i ja wymieniam najrzadziej co 6 miesięcy.

Marek a jaka jest roznica na TDS-sie przed prefiltrami a po?

W moim przekonaniu prefiltry maja za zadanie chronic membrane przed uszkodzeniem, czyli chlorem, metalami ciezkimi i zawiesinna (kamien z rur czy jakies inne zanieczyszczenia mechaniczne)

Remel raacja z tym co napisales, ale w praktyce gdyby mielibysmy sie do tego zastosowac niektorzy z nas wyminiali by prefiltry co 2 tygodnie

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie nigdy nie mierzyłem TDS-em po prefiltrach bo to chyba bez sensu.Chyba bardziej w tym wypadku chodziło by o żywicę z tym TDS-em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsza jest jakość wody w kranie i jej ilość przepuszczona przez zestaw. "Wymiana prefiltrów co max. 6 m-cy" to hasło bardzo fajne-jak akurat handlujesz prefiltrami, to tylko bardzo ogólny punkt odniesienia. Wodę w kranie mam bardzo przyzwoitej jakości (ok 120 ppm-nie wchodząc w głębszą analizę składu), do małego zbiornika zużywam jej niewiele, więc prefiltry dla świętego spokoju wymieniłem po 1,5 roku. Część mechaniczna nie powinna mieć większego wpływu na jakość wody, a poprzez zapychanie się bardziej na wydajność, być może warto częściej wymieniać węgiel.

Żywicę wymieniam wg wskazań TDSa, ale mam dwie w szeregu-więc jest jakieś zabezpieczenie na wszelki wypadek. W sumie również bardzo rzadko (raz do roku czy coś w podobie). Trochę inaczej wygląda sytuacja, gdy wiemy o problemach z konkretnym parametrem wody w kranówie, który nie jest poprawnie sygnalizowany przez TDSa, tak jest np. z krzemianami. Wtedy potrzebny jest dodatkowy pochłaniacz, ew. znacznie częstsza wymiana żywicy na podstawie obserwacji zbiornika.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr podłączony: wyniki po montażu filtra (nowa membrana, filtry i żywica):

- wlot z kranu 384 ppm

- RODI/ściek = 13/392 ppm

- stosunek RO/ściek = 90/1000ml

Po 10 minutach pracy

- RO/ściek = 4/487 ppm

- stosunek RO/ściek = 315/1000ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 4ppm to po ro czy juz po DI masz?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 4ppm to po ro czy juz po DI masz?

Pozdrawiam

Po następnych 5 minutach pracy jest już 0 ppm (po DI) - czyli zestaw po samodzielnym montażu już chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche przeskoczylem temat, mam nadzieje ze nic az tak waznego...

Juz od 5 lat nie wymienialem prefiltrow... Po nich, TDS pokazuje mi 11, to po co wymieniac ? Zywice wymieniam dopiero wtedy, gdy TDS pokazuje "1". Po to kupilem TDS. Czy cos robie zle ? Zauwatam, ze gdy TDS pokazuje 1, to jakbym sie spoznil z wymiana zywicy o 2 tygodnie (dwie podmiany) . No i co z tego ? TDS pozwala mi zaoszczedzic pieniadze i nerwy, a po zmianie zywicy (te mam zawsze na zapas) wszystko w akwarium wraca po podmianie do normy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naiwne pytanie zadam, poleciało mi z dnia na dzień praktycznie do 11 po żywicy... membrana poleciała?

mam żywicę w zapasie i prefiltry ale membrany nie przewidywałem wymieniać szczególnie po roku eksploatacji... spróbować z wymianą prefiltrów i żywicy, a jeżeli to nic nie wniesie to dopiero wrzucić nową żywicę, czy szkoda żywicy? Co sądzicie bo trochę ogłupił mnie ten nagły ruch na TDS...

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierz wodę przed żywca i będziesz miał jasna sprawę.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra tak zrobię ale jeżeli membrana jest walnięta to powinno polecieć coś co przypomina kranówkę czyli jakieś 380 ;) tak czy źle myślę? niestety choler... mam jednopunktowy TDS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam po dobrej membranie max 6. W większości 4. Jesli zejdziesz poniżej 15 to membrana jest ok. Tylko przepuścić trochę wody przed pomiarem

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam po membranie 4 regularnie za kazdym razem kiedy puszczam wode ,,, zdarza się ze jest 3 raz zeszlo do 2 ,,, ale standartem jest 4

zywice tez wymieniam jak nie pokazuje odrazu w ciagu secundy 0 ,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.