Skocz do zawartości
rj1307

sterownik akwarystyczny NEMO

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Sawiksaw napisał:

Projekt umarł?? Autor zagląda czasem?? 

 

Jesli forum nie kłamie to od 2016 roku go nie było.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Projekt jest nieco bardziej rozbudowany i właśnie jest reaktywowany ponieważ jestem w posiadaniu projektu łącznie ze źródłem.

W dodatku Rafał zezwolił na publikację projektu.

W wolnej chwili opiszę możliwości sterownika w chwili obecnej a dla zainteresowanych udostępnię soft, jestem również w posiadaniu gotowych płytek które zostały zamówione w JLCPCB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik sam w sobie jest niesamowity. Moim zdaniem, przewyższa wszystkie inne rozwiązania. W porównaniu do profiluxa, na przykład, nie potrzeba komputera do "latwej obsługi", całość jest intuicyjna na dotykowym wyświetlaczu, cena elementów również bije na głowę profiluxa. Przez cały okres czasu nie zawiesił się ani razu. Części zamienne kosztują grosze - taki czujnik temperatury od 20 zł do 70 zł (czujnik z kablem, plus wtyczka), owszem, można drożej, ale nie koniecznie będzie lepiej :)

Zaś co do możliwości, obecnie mam 6 kanałów pwm, 4 gniazda 230V oświetlenia, pełne zabezpieczenie odpieniacza (opóźnienie i czujnik przelania), dolewka (czujniki w sumpie i zbiorniku dolewki, plus zabezpieczenie czasowe, plus inne zabezpieczenia np. jeśli czujnik wykryje przelanie w sumpie, wyłącza odpieniacz), oświetlenie nocne i wentylator szafki ( dwa gniazda 12V), grzanie/chłodzenie, dodatkowo gniazda na podpięcie karmnika, cyrkulatora (np. dodatkowa pompa w sumpie do okresowego przedmuchania, albo do symulacji okresowych prądów wody), pomiar temperatury w dwóch lub więcej punktach (przydatne jako alarm obiegu wody). Pomiar pH, mV i zasolenia - z historią.  Możliwe dołożenie sterowania reaktorem, dodatkowe timery i inne cuda-wianki, ogranicza nas tylko wyobraźnia :) Kilka przydatnych funkcjonalności, takich jak podmiana (wtedy wyłącza odpieniacz, cyrkulację, grzałkę, dolewkę na określony czas), czasowe wyłączenie odpieniacza, na czas karmienia, przypomnienie o podmianie...

A to wszystko w pełni czytelne, stabilne i intuicyjne.

Jak sobie czasem czytam o różnych cudach mierzących kH, czy inne wapnie i pierepałkach ich użytkowników... nie powiem że nie mam ochoty napisać "a nie mówiłem?" :) Można zrobić wszystko, ale ja wychodzę z założenia że młotek ma być możliwie prosty i niezawodnie wbijać gwoździe :)

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sterownik sam w sobie jest niesamowity. Moim zdaniem, przewyższa wszystkie inne rozwiązania. W porównaniu do profiluxa, na przykład, nie potrzeba komputera do "latwej obsługi", całość jest intuicyjna na dotykowym wyświetlaczu, cena elementów również bije na głowę profiluxa. Przez cały okres czasu nie zawiesił się ani razu. Części zamienne kosztują grosze - taki czujnik temperatury od 20 zł do 70 zł (czujnik z kablem, plus wtyczka), owszem, można drożej, ale nie koniecznie będzie lepiej [emoji4]
Zaś co do możliwości, obecnie mam 6 kanałów pwm, 4 gniazda 230V oświetlenia, pełne zabezpieczenie odpieniacza (opóźnienie i czujnik przelania), dolewka (czujniki w sumpie i zbiorniku dolewki, plus zabezpieczenie czasowe, plus inne zabezpieczenia np. jeśli czujnik wykryje przelanie w sumpie, wyłącza odpieniacz), oświetlenie nocne i wentylator szafki ( dwa gniazda 12V), grzanie/chłodzenie, dodatkowo gniazda na podpięcie karmnika, cyrkulatora (np. dodatkowa pompa w sumpie do okresowego przedmuchania, albo do symulacji okresowych prądów wody), pomiar temperatury w dwóch lub więcej punktach (przydatne jako alarm obiegu wody). Pomiar pH, mV i zasolenia - z historią.  Możliwe dołożenie sterowania reaktorem, dodatkowe timery i inne cuda-wianki, ogranicza nas tylko wyobraźnia [emoji4] Kilka przydatnych funkcjonalności, takich jak podmiana (wtedy wyłącza odpieniacz, cyrkulację, grzałkę, dolewkę na określony czas), czasowe wyłączenie odpieniacza, na czas karmienia, przypomnienie o podmianie...
A to wszystko w pełni czytelne, stabilne i intuicyjne.
Jak sobie czasem czytam o różnych cudach mierzących kH, czy inne wapnie i pierepałkach ich użytkowników... nie powiem że nie mam ochoty napisać "a nie mówiłem?" [emoji4] Można zrobić wszystko, ale ja wychodzę z założenia że młotek ma być możliwie prosty i niezawodnie wbijać gwoździe [emoji4]
 

Ale brakuje mu kluczowego elementu - obsługa sieci i możliwość sterowania/konfigurowania tego wszystkiego online. Niestety piękny i intuicyjny wyświetlacz nie pozwoli Ci odpowiednio zareagować gdy będziesz poza domem. I zapewne w tej samej sytuacji nie dostaniesz żadnego powiadomienia, że coś się dzieje. Ale muszę przyznać rację, że z opisu wydaje się, że jest to na prawdę dobry i dopracowany sterownik. Mam nadzieję, że będzie możliwość uzyskania źródła kodu bo wtedy może będzie szansa na dorobienie tych braków :)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie nie ma żadnego problemu żeby to zaimplementować. Ale wiesz co jest najzabawniejsze :) ? Że już kolejny rok jeżdzę na urlopy po dwa tygodnie, do akwarium zawsze ktoś przychodzi, żeby karmić ryby - od chwili kiedy mam koniki, zwierzaki karmione są przynajmniej raz dziennie, poprzednio, były karmione raz na dwa dni. I nigdy sprzęt mnie nie zawiódł, nie nawalił, nigdy nie było potrzeby żeby coś przestawiać czy konfigurować, natomiast osoby obsługujące nie miały żadnego problemu żeby np. skasować alarm po oczyszczeniu odpieniacza.  Dla spokoju ducha, zostawiam włączoną kamerkę IP, więc też widzę co się dzieje. Jakoś nigdy mi nie przyszło do głowy że ta funkcja by się przydała... :)

Obecnie mam lampy i pompę maxpecta -  gdyby miały wygodne sterowniki, nie używał bym aplikacji - nie przemawia do mnie idea możliwości zmiany spektrum światła z drugiego końca kraju, czy zmiany cyrkulacji, powiedzmy, z toalety Intercity :)

Przecież to się ustawia raz na jakiś czas, z fotela...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.