Skocz do zawartości
CNCRob

Filtracja mechaniczna

Filtracja mechaniczna  

148 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy uzywam na splywie do sumpa skarpety/waty itp?

    • Tak - zawsze
    • Nie - nigdy
    • Tylko w okreslonych przypadkach - napisze ponizej kiedy ja stosuje


Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o zaznaczenie kto uzywa do filtracji wody waty, skarpety lub innego tego typu medium wylapujacego osady i zanieczyszczenia na splywie do sumpa.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam skarpety na wlocie do sumpa

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam filtra mechanicznego na spływie z komina, z kilkoma warstwami włókniny (fizeliny), zmienianej co 2-3 dni.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy podczas stosowania wlokniny, skarpet itp oprócz usuwania zanieczyszczeń nie pozbywamy się z systemu porzadanych substancji?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba widok syfku w moim sumpie zmusił Cię do zadania tego pytania !? :thumbup:

ja używam jak mam chęć wymieniać "wate" co żadko mnie nachodzi (chęć).


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi widok Twojego sumpa przyprawil mnie o kompleksy :) ale masz racje, dzięki tobie zadałem to pytanie bo ja rozczulam się nad każdym brudem w sumie a u Ciebie super baniak bez tego rozczulania. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy podczas stosowania wlokniny, skarpet itp oprócz usuwania zanieczyszczeń nie pozbywamy się z systemu porzadanych substancji?

Powinieneś bardziej sprecyzować pytanie.

Co to w/g Ciecie są substancje pożądane ?

Jeśli chodzi o detrytus to nie jesteś nowicjuszem i na pewno sam możesz sobie odpowiedzieć na to pytanie.

W Twojej galerii jest zamieszczone zdjęcie zbiornika słodkowodnego, z podpiętym filtrem kubełkowym. Jeśli go stosujesz to zapewne masz tam wkłady filtracji mechanicznej i wiesz co one wyłapują i dlaczego taki system stosujesz.

Czym różni się detrytus słonowodny od słodkowodnego?

Jeden i drugi jest w pewnym stopniu pożywką dla bakterii i innych zwierząt, ale jednocześnie bombą z opóźnionym zapłonem i może spowodować plagę glonów i innej zarazy w zależności od zbiornika.

W morskim często bywa zaczątkiem cyjano.

Jeden zbiornik będzie funkcjonował nawet z duża warstwą osadu a w innym nawet jego niewielkie ilości mogą spowodować katastrofę – zależy to od wielu jeszcze innych czynników.

Innych „pożądanych” substancji włóknina nie powinna zatrzymywać.

Na pewno przepuszcza bakterie, minerały, witaminy, aminokwasy, mikroplankton i fitoplankton - zresztą zależy to od ilości i grubości warstw.

Na pewno zapobiega zaszlamianiu się warstw filtracji biologicznej oraz absorberów itp.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Godeusz. Na taka wyczerpująca odpowiedz czekałem. Tu w morskim nie stosuje filtrów kubelkowych. Miałem mieszane uczucia i wątpliwości co do stosowania Wlokniny ponieważ w morskim wiele czyta się o jej czestej wymianie a jak wiemy to uniemożliwia wytworzenie się w niej dobrej filtracji biologicznej jak to ma miejsce w filtrach kubelkowych. W słodkim praktycznie kubelek otwieralem dopiero gdy się zapychal i to dawało najlepsza filtracje.

Co do porzadanych rzeczy chodziło mi tez np o drobne organizmy i wszelakich robaki mogące stanowić pokarm. Przy stosowaniu skarpety zawsze widziałem w niej kielze i inne podobne stworki.

Edytowane przez CNCRob (wyświetl historię edycji)

Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o słodkowodne to na pewno masz rację, że może na warstwie filtracji mechanicznej utworzyć się warstwa biologiczna i robić dobrą robotę- może dlatego że nie wymienia się jej często albo wcale, tylko płucze.

W zbiorniku morskim trzeba ją wymieniać często, bo gromadzić może związki wytwarzające azotany.

Z tymi robalami jak kiełże, wężowidła i nie tylko to faktycznie masz rację, są na włókninie zatrzymywane.

Ja sobie radzę z tym tak że większe wytrząsam z powrotem i mniejsze muszą się poświęcić dla dobra sprawy.

Średnie i małe przechodzą przez pojedynczą warstwę a nawet podwójną , przez grubsze warstwy nie. Dlatego stosuję jeszcze taką metodę.

Ramkę z PCV owijam podwójnie fizeliną (tak że jedna warstwa jest po jednej stronie ramki a druga po drugiej) i w odległości ok. 5 cm robię drugą taką zaporę i efekt jest taki że większość małych robali przechodzi.

Fizelina ma trochę inną strukturę niż włóknina i o tym trzeba pamiętać.

Dopóki fizelina jest w miarę czysta robale przechodzą, jak już jest zabrudzona to raczej nie.

Pozdrawiam.

:welcome:

Edytowane przez godeusz (wyświetl historię edycji)

Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jesli nie stosujemy żadnej filtracji to osad, który zbiera się na dnie sumpa nie wytwarza nam azotanow? To chyba tak samo działa gdy nie wymieniamy wlokniny?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę tak. Skała , szczególnie gdy jest młoda wyrzuca z siebie sporo osadu (przeważnie robaczki go wykopują), i taki detrytus nie jest taki szkodliwy.

Ten z kolei w którego skład wchodzą przede wszystkim odchody ryb ( przy sporej ich obsadzie), oraz resztki nie spożytego pożywienia ( szczególnie pokarmu suchego-granulki) może wytwarzać sporo substancji azotanotwórczych.

Warstwa osadzająca się na fizelinie czy włókninie na pewno nie jest tak objętościowo duża jak osady denne w żwirku.

Osad w żwirze czy piasku widać dopiero, gdy jest go już dużo, ponadto zwierzęta denne mieszają go z piaskiem dlatego jest później widoczny ,nieraz zbyt późno.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up. na kilka tysiecy osob na forum, tylko 16 zaznaczylo ankiete? przeciez palec od tego nei zaboli...


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

up. na kilka tysiecy osob na forum, tylko 16 zaznaczylo ankiete? przeciez palec od tego nei zaboli...

a 356 osób czytało post ! Lenie ! wstyd ! fe! :popo::popo::popo:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie dolacze do watku...

Osobiscie nie uzywam na stale filtracji mechanicznej co powoduje ze w wodzie mam wyrazna drobniutka zawiesine. Nie jest to moze widok tak estetyczny jak w przypadku zbiornikow z idealnie klarowna woda ale zakladajac ze sa to czastki organiczne a nie mineralne to jest to bar szybkiej obslugi dla korali. Na rafie woda tez pelna jest roznych drobinek ktorych zageszczenie czasami nawet uniemozliwiaja zrobienie zdjecia z fleszem. Niemniej jednak uwazam ze istnieja sytuacje w ktorych trzeba poratowas sie "skarpeta" dlatego w nowym sumpie zaprojektowalem komore do filtracji mechanicznej gdzie cala woda bedzie przeplywala przez filtr. Stosowanie takiej filtracji jednak bede ograniczal do momentow generalnych porzadkow : przedmuchiwanie skal, skrobanie tylnej szyby etc.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak Bartek wspomniał tak właśnie miałem w starym zbiorniku,wkładałem tylko podczas podmiany i porządków w baniaczku.W nowym mam na stałe bo jedną z przegród mam za wysoko przez co zrobił się głośny wodospad.Ja używam waty i już po jednej dobie jest mocno zabrudzona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rowniez tylko podczas porzadkow i podmiany wody.

Skarpeta wylapuje smiecie gdyby zostala na dluzej to niestety zapycha sie i przelewa a zgromadzony syf dostaja sie ponownie do sumpa.


500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skarpetę zakładam przy przedmuchiwaniu skały - średnio raz w tygodniu - i sporadycznie, gdy zaczyna mnie denerwować pływający śnieg. W sumpie mam taki młyn, że prawie nic nie zalega. W pierwszej komorze wodę kreci spływ z filtra, a w drugiej bajpas z pompy obiegowej.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w koncu cos ruszylo w temacie, moze to byc na przyszlosc dobra wskazowka dla poczatkujacych jak zobacza na wyniki i to, kto ma jakie akwarium i jak glosowal.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli filtracja w morskim to tylko taka

http://hmf.enseeiht.fr/travaux/CD0910/bei/beiere/groupe3/node/118


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzdko stosuje filtracje mechniczna, jak juz cos to dzien dwa przed podmianka skarpeta z weglem. Najlepsze rezultaty przynioslo podpiecie splywu bezposrednio do pompy odpieniacza. Nie tylko woda "lepsza" ale parametry sie poprawily.

Podczas prac ustawialem go by praktycznie przelewal i przez odciek z kubka syf lądował do wiadra. Ubytek uzupelnialem podmmianka.

O detrytus w sumpie nie ma sie nie martwię, bo to switne zrelko dla korali

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sie tylko zapytać o zamiennika dla skarpety.

Najłatwiej kupić:

http://erybka.pl/product-pol-854-EcoSystem-Aquariums-Skarpeta-filtracyjna-S.html

ale w życiu nie dam 40pln za kawałek skarpety. Jakieś inne rozwiązanie ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po przeczytaniu waszych odpowiedzi wywalilem wszystko z filtra wewnetrznego jaki mam na stale wklejony. Zostawilem tylko pompe i grzalke.

Zobacze teraz co sie bedzie dzialo kilka dni bez filtracji.

Podejrzewam ze bede musial uzyc czasami gabek do filtracji lub wegla. A jesli bedzie woda czysta i odpieniacz nadazy to wszystko wypluwac to poprostu wywale ten filtr z akwarium i zyskam miejsce.

I tu rodzi sie pytanie czym odciac silikon wiedzac ze nie moge nic metalowego wkladac do akwarium?

Edytowane przez Ferag (wyświetl historię edycji)

450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze wsypac kulki do tego pustego filtra co o tym sadzicie?


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogląd, że do akwarium morskiego nie można włożyć na chwilę niczego np. ze stali nierdzewnej uważam za nader egzaltowany i niesłuszny. Noża ceramicznego nie będę proponował choćby z powodu jego twardości a co za tym idzie możliwości porysowania szkła od wewnątrz co niezbyt korzystnie wpłynie na jego wytrzymałość. Możesz użyć plastikowych skrobaczek. Choć ja użyłbym żyletki z dobrej nierdzewnej stali a nie jakiegoś chińskiego czy hinduskiego g... stalopodobnego.

Przy usuwaniu silikonu "na żywca" w działającym zbiorniku warto użyć czegoś w rodzaju odkurzacza/odmulacza. Czyli gdy odskrobujemy silikon na wyłączonym obiegu dodatkowo koło narzędzia skrobiącego umieszczamy drugą ręką rurkę odsysającą przez filtr gąbkowy wodę z resztkami silikonu. Nie wiadomo kto się połaszczy na przezroczyste kłaczki albo gdzie zalegną?

Skoro chcesz umieszczać biokulki to zadaj sobie pytnie po co?! Jeśli będą znajdowały się w wolno płynącym strumieniu wtedy nie ma szans na odrywanie się od nich różnej maści syfu, który będzie gromadził się z czasem. A te grube cząstki będą z czasem się rozkładały zrzucając do wody nie koniecznie to co jest w niej chciane.

Puste miejsce w filtrze zawsze może się przydać w sytuacjach nagłych jak i nieprzewidzianych.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zdecydowalem i usunolem caly filtr odciolem silikon a miejscami sam ladnie puscil.Fakt troche sie go nakruszylo ale poradzilem sobie odsysajac tak jak to kolega sugerowal.

Wbrew obawom wizualnie woda czystrza niz z filtrem no i miejsca sie zrobilo sporawo.

Teraz juz wiem ze dobrze zrobilem niech zycie w zbiorniku zyje wlasnym rytmem. Nie bede ingerowal pozostawiam to calej obsadzie tej co widac i nie widac.


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.