Skocz do zawartości
cherry_ukasz

Silikon - wytrzymałość łączenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Otóż mam dylemat: Akwarium wymiar 90x45x45, szkło 10mm. I teraz tak: Szlarz na bezbarwny silikon powiedział, że nie da gwarancji, że wytrzyma dłużej niż 2 lata, że się wykruszy itp. Na dodatek przy bezbarwnym powiedział, że trzeba dać wzmocnienia i dlatego on by skleił z czarnego.

Co o tym sądzicie? Prawda to czy nie?


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej wielkosci nie sa potrzebne wzmocnienia oraz bezbarwny akwarystyczny sylikon bez problemu bedzie trzymac calosc (jesli szklarz bedzie czysto pracowac i uzyje wlasciwego sylikonu tzn do klejenia akwarii a nie budowlanego czy tym podobny)

Twoj zbiornik wedlog wyzej podanych wymiarow jest waski bo tylko 45cm oraz nie wysoki wiec spokojnie nie sa potrzebne wzmocnienia i te 10mm grubosci szkla wystarczy.

bardziej mysle ze twoj szklarz woli czarny tylko dlatego ze nie widac tak dokladnie ewentualnie spapranego sylikonowania (nierowne spoiny ) na czarnym poprwaki nie zucaja sie tak w oczy jak przy poprawkach na bezbarwnym

Bezbarwny sylikon akwarystyczny ma takie same wlasciwosc co czarny akwarystyczny wiec gosciu pleci bzdury chyba ze uzywa nie akwarystycznego a np jakis do klejenia szkla a to roznica jest.

Sylikon Akwarystyczny do klejenia musi spelniac wymagania normy DIN 32622 dotyczącej szklanych akwariów i jest to obojetne czy bezbarwny czy czarny.

Edytowane przez Normad (wyświetl historię edycji)

500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem że to klej klei a silikon uszczelnia.

Mam wierzyć że ten kawałek gumy co wystaje w krawędziach trzyma akwarium ? :rambo:

Czyli kazdy kto ma przezroczysty to musi co 2 lata wymieniać baniaki według jego teorii. :whistle:

Wzmocnienia zależą od wymiarów baniaka i grubości szkła co ma silikon do tego spytaj jego niech ci wytłumaczy.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym u takiego szklarza akwarium nie zamówił.

Ostatnio oglądałem 8 letni zbiornik na OW z przezroczystym silikonem i nic się nie wykruszyło. Owszem, z czasem glony zaczynają porastać "fugę", ale nie ma tragedii. Jak masz wątpliwości, zadzwoń do AquaMedica (kleją naprawdę porządne akwaria) i zapytaj jak oni taki zbiornik robią i czy mają podobne obiekcje.


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odeślij tego "fachowca" do firmy Aquamedic i niech zapyta jak to możliwe że tam dają 5 letnią gwarancję na akwaria, również na te, klejone silikonem transparentnym.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też dziwię się szklarzowi, że wysuwa takie argumenty. U mnie nigdy w baniakach, kiedy miałem biały silikon nie było problemów. Jedyną niedogodność białego silikonu to przyjmowanie kolorów na spoinie np. po przyjmowaniu leków.

Edytowane przez adam_s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu celowo sprawdziłem parametry silikonu przezroczystego i czarnego. Nie różniły się pod względem wytrzymałości na rozciąganie/zrywanie. Tak więc teoria szklarza należy do tych, które mowią, że czarne samochody tej samej marki i typu jeżdżą szybciej od białych. Czarny ma jedynie taką zaletę, że nic nie "wrasta" w złącze a jeśli już to i tak tego nie widać.

To czy zbiornik postoi bez problemu dekadę zależy głównie od tego czy zastosowany silikon jest do klejenia szkła oraz jak sprawnie szklarz go nakłada w czasie klejenia. Najwięcej problemów jest wtedy gdy spoina przed zespoleniem szyb zdąży się pokryć "naskórkiem". Wtedy faktycznie połączenie ma znacznie gorsze parametry wytrzymałościowe. Przy stosowaniu czarnego silikonu ten feler jest znacznie łatwiej wykryć jak przy przezroczystym to fakt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Ritter bardzo fachowo i dokladnie to opisal.

Edytowane przez Normad (wyświetl historię edycji)

500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiarow i grubosci szyby nie ma czego sie obawiac. Sam odebralem ciut wiekszy baniak bez wzmocniej i wyglada pancernie.

Powiedzieli sa zupelnie zbedne. Klej rownizez bez znaczneia. To kewestia gustu i zgodze sie z kolegami powyzej ze przy czarnym nie widac tak niedociagniec.

Mnie natomiast martwi moja spoina. Po wyschnieciu zrobilo sie cos takiego. Brzezki sylikonu zwinely odeszly od szyb i zwinely sie jak bibulka. Czym taki przykurcz mogl byc spowodowany w kontakcie z woda? Baniak zamowiony byl w ubiegly czwartek odbior w miniony wtorek. Padalo kiedy pakowalismy baniak na samochod czy troche wody moglo spowodowac cos takiego?

post-8731-0-31586500-1337350065_thumb.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiarow i grubosci szyby nie ma czego sie obawiac. Sam odebralem ciut wiekszy baniak bez wzmocniej i wyglada pancernie.

Powiedzieli sa zupelnie zbedne. Klej rownizez bez znaczneia. To kewestia gustu i zgodze sie z kolegami powyzej ze przy czarnym nie widac tak niedociagniec.

Mnie natomiast martwi moja spoina. Po wyschnieciu zrobilo sie cos takiego. Brzezki sylikonu zwinely odeszly od szyb i zwinely sie jak bibulka. Czym taki przykurcz mogl byc spowodowany w kontakcie z woda? Baniak zamowiony byl w ubiegly czwartek odbior w miniony wtorek. Padalo kiedy pakowalismy baniak na samochod czy troche wody moglo spowodowac cos takiego?

to skutek wlasnie nie dokladnego klejenia/silikonowania :podczas koncowego zbierania silkonu spryskuje sie to plynem i sciaga nadmiar silikonu (najleprze sa do tego specjalne szablony) w przypadku gdy sylikon byl nie dokladnie przyklejony do szyby i podczas spryskania plynem dostal sie on pod silkon do krawedzi szkla potem najprawdopodonie jeszcze raz szklarz przejechal wygladzajac spoine i po wyschnieciu odeszlo (plyn jest tlusty i sylikon tam wlasnie nie przykleil sie do szkla)

Edytowane przez Normad (wyświetl historię edycji)

500L OptiW.12mm +sump112L

Odpieniacz BubbleKing mini200.Pompa obegowa New Jet 4500L/h , cyrkulacja 2xTunze6095 + multicontroler7096+JEBAO RW15 .oswietlenie Giesemann Infinity 2x250W+4xT5 ok 35kg skaly + 20kg Livesand+ Sera Siporax 3l.Automatyczna doleweka i inne duperele + TM Bio NP Pellets sie kreca.Reaktor Wapnia ala Dastaco

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak baniak zamawialem w ND aquatics. Pojechalem w ubiegly czwartek i jak powiedzieli termin odbioru i termina zalania to usiadlem.

Zapytalem czy za ekstra doplata mozna jest cos takiego jak "FAST LINE" No i dogadalismy. Za niewielka doplata zrobia mi extra po za kolejnoscia. We Wtorek zadzwonili ze gotowy do odebrania, ale nie moge zalewc do 23/05

Obejrzalem, sparwdzilem, pomierzylem biore. OK ladujemy. Podczas zaladunku i rozladunku ulewa grad myslalem za mala ilosc wody moze zadzialc tak na swiezy sylikon.

Przed chwila napsalem do nich maila, wyslalem fotki zobaczymy co odpisza.wacko.gif

No i odpisali nie wiem czy sie rofl.gif czy crybaby.gif

Hi Its OK, this is normal and there is nothing to worry about. RegardsJohn

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz. Silikon twardnieje pod wpływem wilgoci z powietrza więc desz nie miał na to żadnego wpływu. Jesli dalej pod klejem zrobili dobrze to ja bym się o nic nie obawiał.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne jeszcze przy klejeniu - to dobre odtłuszczenie klejonych powierzchni.

Jeśli jest to zrobione niedokładnie, to po jakimś czasie może się zemścić ;)


Akwarium (250l + sump 110l - wszystko brutto), światło: LED CREE 120W + 4x39W T5, pienidło: DIY by Sebastek na pompie Tunze Hydrofoamer 20, obieg wody: NJ 2300, Flitr przepływowy na pelletki, cyrkulacja: Tunze 3x6015, 1x6055, dolewka RO/DI - grawitacyjna. LR około 27kg, LS około 20kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie straszcie Grzesia bo zaraz bedzie pytal gdzie kupic struny do gitary ;)

Ja sadze ze bedzie spoko. NDaquatics raczej zlej reputacji nie ma. Tez tam mam zamiar zamawiac za 2-3 miesiace


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mój szklarz uznał z kolei ze przezroczysty jest najmocniejszy, ponieważ kolorowe silikony maja w sobie barwnik i przez niego są nie co słabsze, co nie ma jednak znaczenia na wytrzymałość, a to ze akwaria się rozszczelniaja czy gdzieś się pojawiają male wycieki to efekt złego przygotowania do klejenia |( odtłuszczenia ) jak kolega wyżej już to napisał takze co byś nie wybrał to nie masz się co obawiać


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.