Skocz do zawartości
Qlfon

Zółtek - jak go przygotować na nowego kolegę?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mam żółtka od prawie miesiąca, w przyszłym tygodniu spodziewam się ze będę miał xanthurum. I tu zaczyna się problem - dwie zebrasomy w jednym 400l baniaku. Drugi problem żółtek jest tu od początku gdy coś pływało, czuje się całkiem pewnie ale innych ryb nie gania. Ale inne ryby to nie pokolce ani inna zebrasoma (2 błazny, 2 pterapogony, decora i salarias). Pytanie: jak przygotować żółtka do wprowadzenia nowego kolegi aby oba to przeżyły? Jakieś podrukowane zdjęcia xanthurum, większego od żółtka poprzyklejane do szyb? Lusterka do baniaka? Macie jakieś sprawdzone sposoby na takim manewr?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zanim wejdzie xanhurum czy dopiero jak się zaczną lać?


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proponuje:

-Siatka ogrodowa z drobnym oczkiem, zwijasz ja tak aby tworzyla walec.

mocujesz w rogu akwarium.

-Xanturum po zakupie do siatki na 3 dni, po 3 dniach zabierasz siatke a ryby sa juz kumplami.

Ja tak aklimatyzowalem chelmona, Xanturum do pozostalych pokolcow i działalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O, pomysł Adriana jest trochę bardziej humanitarny:) Dzięki!


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opowiem moje przygody z tymi rybami, choć wniosek z nich żaden, chyba taki że na nic nie ma reguły.

Żółtek wprowadzany był jako znacznie większy od pływającego już xanturum- nie było żadnych problemów, bo nowicjusz nie atakował, a bywalec był za mały by podskoczyć.

Po ok roku ryby prawie zrównały się rozmiarami i wprowadziłem małego białobrodego. Xanturum powędrował na 2tyg do sumpa po tym, jak prawie białobrodego zabił. Białobrody siedzi w skale i jest pilnowany przez resztę pokolców by nie wyłaził.

Po 2 tygodniach powrót i same zaskoczenia: Żółtek bez wytchnienia goni wprowadzonego xanturum, białobrody wygojony wykorzystuje okazję i przy całkowitym braku zainteresowania swoją osobą, bo wszyscy obserwują walkę, przejmuje kontrolę nad całością zbiornika i mimo, iż jest najmniejszy nawet hepatusowi do dziś nie ustąpi. W ciężkich 2 dniowych walkach straty ponosi... tylko atakujący żółtek, poraniony kolcami zasłaniającego się ogonem xanturum.

Po 2 dniach ostro pocięty żółtek ucieka, xanturum przez około tydzień go goni ze słabnącym zainteresowaniem. Sytuacja się normuje, skóra ryb goi się bez widocznych blizn, choć rozchodziła się szeroko po cięciach.

Edytowane przez wojtos (wyświetl historię edycji)

1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli są szanse na pokojowe lecz nie bez rozlewu krwi i sypiących się łusek zakończenie tego projektu:) Doda tylko że planowany xanthurum jest nieco większy niż żółtek. A do tej parki planuję jeszcze strigosusa, ale tu nie powinno być raczej problemów.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon, możesz też spróbować podobnej metody jak Amnor - wrzucenia nowego pokolca po zgaszeniu światła i solidnej kolacji (chociaż pewnie sam znasz jego wątek na pamięć ;)). Za efekt nikt głowy nie da, niestety...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metodę Amnora znam (swoją drogą mógłby coś napisać) , właśnie wróciłem od szkła żeby zobaczyć co tam słychać po zgaszeniu lamp i mi się przypomniało. {OT} teraz już wiem dlaczego wszyscy tu podkreślają cierpliwość i węgiel na wstrzymanie:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie zadziałało zesłanie do sumpa na 2 lub 3 dni :whistle:


ponad 300 litrów solanki ........

100*50*55h + 60*40*40 sump

Skimz Oval SV203DC

Kessil AP700 + T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.