Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam baniak bez odpieniacza. Około 30 kilku litrów wody w obiegu. Za obiegówkę i filtrację robi tetratec ex 700. Obsada to 2 piżamy, dwa małe "nemo", dwie krewetki, babka, ślimaki i krab. Parametry "na zerze", poza azotanami - te okolice 5 mg (ale raczej poniżej). No i z wapniem przesadziłem (A+B Kenta). Bo mam ok 480 (testy saliferta). temperatura niestety dochodzi do 27 stopni (około). Akwarium mam przykryte prawie w całości. Chłodzi się wentylatorem.

Pytanie, czy w związku z rosnącą temperaturą (i spadkiem rozpuszczalności gazów) mogę/muszę założyć na końcówkę wylotu filtra dyfuzor napowietrzający ? Daje on sporą chmurę pęcherzyków powietrza plączących się po zbiorniku.

Czy takich rozwiązań się nie stosuje w morszczyźnie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Takich rozwiązań się nie stosuje bo drobne bombelki będą osiadać na wszystkim co znajduje się w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, tak myślałem :(.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

27 stopni to zaden problem. Wczoraj, zanim sie zorientowalem, odczytalem 29,4°C :smile_shock: Po podlaczeniu wentylatora, temp. spadla do 27. :waving To byl pierwszy atak lata :animier:

Dale, jak mozesz to odkryj troche akwarium i skieruj pompe w strone powierzchni. To tez natlenia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast na pewno bede napowietrzal wode w glownym niezaleznie od odpieniacza. Jednak zeby uniknac wspomnianych babelkow powietrza zastosuje rure srednicy 2-3cm umieszczona w przeciwleglym do komina rogu. Rura bedzie zabezpieczona przed slimakami i bedzie okolo 7 cm krotsza niz wysokosc poziomu wody - 5cm od dna i 2 cm od powierzchni. W rurze bedzie zwykly wezyk z dyfuzorem podlaczony do brzeczyka.

Czemu tak zrobie?

Otoz co pewien czas czytam o wypadkach z uduszeniem ryb na skutek zakwitu, przedawkowania wodki, wylaczenia skimmera, awarii pradu itp. Chce po prostu tego uniknac. Poza tym, o czym pisalem juz w tym poscie napowietrzenie na rafie na skutek falowania jest nieporownanie wieksze niz w akwarium wiec w dodatkowym napowietrzaniu widze same plusy z dodatkowym ustabilizowaniem pH wlacznie.

Co do wahan temperatury pisalem tez o tym w wyzej wspomnianym poscie.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napowietrzania –natleniania nigdy nie jest za dużo, a szczególnie latem gdy rozpuszczalność gazów w wodzie spada a jak wiadomo słoną wodę szczególnie trudno natlenić.

Każde czynności które podniosą zawartość tlenu w wodzie akwarium są nad wyraz cenne.

Nawiązując do wypowiedzi „Testera” -to podobne rozwiązanie(rurkę zębatą –tylko że dotykającą dna ząbkami i wystającą ponad lustro wody ) wymyśliłem kilka lat temu i stosuję z powodzeniem w sumpie w celu pozbycia się pęcherzyków powietrza, po odpieniaczu, aby nie zabierała ich pompa główna.

Działa to nad wyraz skutecznie.

Przypuszczam więc że pomysł „Testera” zastosowany w jego akwarium też się sprawdzi.

Pozdrawiam.

:welcome:


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Około 30 kilku litrów wody w obiegu. Obsada to 2 piżamy, dwa małe "nemo", dwie krewetki, babka, ślimaki i krab.

Nie za dużo ??? :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie za dużo ??? :o

W wiele za dużo

Napowietrzania nigdy za wiele ale "grubymi bomblami"...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wiele za dużo

Napowietrzania nigdy za wiele ale "grubymi bomblami"...

Zbiornik powstał jako szkoleniowy, za miesiąc - dwa startuje kostka 200 l. A na razie, sądząc po ruchu i braku agresji, zwierzaki mają się OK. Zero stresu, parcie na szkło i żarełko. Parametry OK. Tylko znacznie podwyższone ryzyko.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz że dopiero do 200 będziesz je mógł wpuścić po 3-4 miesiącach czyli ok 5 miesięcy w kubku :wallbash:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje 1500l 100% RO+DI po tygodniu otrzymało pierwsze życie( rozgwiazda piaskowa, śliimaki kraby, xenia i grzybowience) wszystko wygląda idealnie, po 3-4 tyg pierwszy garbik testowy..... wg. mnie chodzi o to zeby dobrze zaszczepic zbiornik bakteriami.

co do napowietrzania u mnie teraz woda ok 27' ochładzam ją i napowietrzam zarazem prostym sposobem. powrót wody z akwarium w kominie mam otwarty na 100% w kominie jest tylko ok 20cm wody (akwa wysokie na 65cm) woda tam spływa tworząc wodospad, troszke hałasuje ale woda napowietrzona, problemu z babelkami nie ma bo najpierw idzie przez sump i dopiero do akwa

Edytowane przez kim84 (wyświetl historię edycji)

5038_5082.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz że dopiero do 200 będziesz je mógł wpuścić po 3-4 miesiącach czyli ok 5 miesięcy w kubku :wallbash:

Po to właśnie jest ten baniak. Żeby nazbierać trochę wody. Do obecnego baniaka życie weszło po tygodniu. Po jednym dwa egzemplarze na tydzień. Obecną formę osiągnęło po miesiącu.

Żadnych plag nie zanotowałem. Startowałem ze skały, z baniaka sklepowego, piasku z torebki i wody z osmozy.

Do tego dobre bakterie i absorbenty stosowane z głową. Być może czeka mnie jeszcze "taczka" na zawartość baniaka,

Ale raczej wątpię.

W każdym razie, czytając tematy dla początkujących, zwłaszcza te dawniejsze, zauważyłem że wiele mitów padło.

Uważam, że ryzyko, w wypadku mojego bardzo skromnego projektu jest akceptowalne.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.