Skocz do zawartości
froolk

Jaką sól używasz ? - ankieta

Jaką sól używasz?  

747 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jak? sól u?ywasz?



Rekomendowane odpowiedzi

Jaką sól wybrać... :(

temat wałkowany setki razy, ale kiedy przychodzi co do czego...

i ktoś nowy zalewa akwarium, to choc przeczytał tysiące postów na ten temat to i tak koniec końców zadaje po raz stopierwszy to samo pytanie

teraz moja kolej :( własnie stoi przede mną baniak a ja chce zamówic sól aby go wreszcie zalać.

Myślałem o AquaCraft - Marine Environment (czy ktoś jej

używa?chciałbym usłyszeć opinie na jej temat) lub o Instant Ocean.

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat soli znajdziesz tyle opini ilu akwarzystów !!

Ja brałbym Instant Ocean


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Niedawno miałem ten sam problem. Poczytałem trochę archiwum grupy natura.akwarium.morskie, oraz opinie akwarystów dostępne w innych miejscach i też stanęło na IO lub ME. Ostatecznie kupiłem ME, ponieważ akwarium mam niewielkie (100l), to i koszty nie odgrywały znaczącej różnicy. Zobaczymy jak się będzie spisywała ta sól (zalewam akwa dopiero za tydzień), zawsze mogę potem przejść na IO, ale myślę, że będzie ok.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam troche więcej (około 550 litrów wody w obiegu :(

Więc wolałbym tanio a dobrze :(

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie kończy mi się karton 20 kg soli HW i róznic wykrywalnych gołym okiem też niema. Następna jaka kupie bedzie właśnie IO może dlatego że HW przy starcie wychodziło taniej a teraz gdy robie podmiany to moge kupić lepszą sól.


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem, że ostatnio zmierzyłem Ca w wodzie przygotowanej do podmiany na bazie IO i było 340 ppm. Zmierzyłem, ponieważ zostałem zapytany przez jednego z grupowiczów, czy mierzyłem, bo u niego jest mało Ca w wodzie z soli IO. Czyli nie tylko ja mam taki problem.


pozdrawiam Łukasz Kaczmarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doloze i ja swoje trzy grosze ;-). Zainspirowany przez kolegow zmierzylem i ja poziom Ca w wodzie przygotowanej do podmiany- sol IO, cw 1.023, test Saliferta. Wynik niestety bardzo kiepski - 310-320 mgl. Nie chce wyciagac zbyt daleko idacych wnioskow, zwlaszcza, ze w akwariach jest wszysto raczej w porzadku. To jest moj trzeci worek IO, robie notatki ;-). W przypadku pierwszego poziom Ca w wodzie do podmian wynosil c.a. 420 mgl, z drugiego uzyskiwalem juz tylko 370, teraz jest jeszcze gorzej. Worek raczej zuzyje do konca ale powaznie zastanawiam sie nad zmiana soli.

Btw, fajny koral udalo mi sie dzisiaj kupic :-D, Wellsophyllia. Ma ktos moze ?, jakies uwagi odnosnie utrzymania ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli wyszlo na moje ;]

sorki nie moglem sie powstrzymac...

Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

MK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lada dzien Maciek powinien miec w sprzedazy nowa sol TropicMarin Pro Reef.

Oto wyniki testu z www.korallenriff.de

Tropic Marin Normal

Calzium 360

Magnesium 1260 - 1260

Nitrat 0

Phosphat 0

Silicat 0

KH 12

Tropic Marin Pro Reef

Calzium 490

Magnesium 1290 - 1320

Nitrat 0

Phosphat 0

Silicat 0

KH 7

Takze jezeli ktos ma zamiar kupic wlasnie sol TropicMarin to radze zaczekac


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już kupiłem HW. Okazuje się, że nie tak łatwo dostać taką sól jaką sobie wymarzysz. U mnie okazało się, że HW mogę kupić a na inne czekać , dodam, że niewiadomo ile:(

Jak akwa dojrzeja to ewentualnie pomyslę o zmianie soli.

Dziękuję wszystkim za głosy.

Adam

A najśmieszniejsze jest to, że do HW miałem najmniejsze przekonanie (oczywiście z tych markowych soli). Okaże się jaka jest "w praniu" :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w swiezo rozrobionej wodzie z IO przy 1.023 ma tescie Saliferta Ca 370 wiec przyzwoicie ale bez rewelacji. Nie wydaje mi sie to zreszta tak bardzo wazne bo przy rafie z twardzielami wapno i tak trzeba dozowac, niezaleznie ile go jest w swiezej solance- bardziej zwracalbym uwage ma pierwiastki sladowe i magnez co do ktorego mam jeszcze niepotwierdzone podejrzenia ze poziom jest zbyt niski w tej soli. Moglby ktos mi zmierzyc magnez u siebie w swiezej solance z IO?

raf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Do naszej oferty trafiła sól Tropic Marin ProReef. Będe na niej uruchamiał swój zbiornik domowy , z chęcią podzielę się doświadczeniami :(

Pozdrawiam

Przemek

http://www.um-um.pl/shop/product_info.php?products_id=2508


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam Tropic Marin i po pierwszym zalaniu poziom Ca wynisił 440, później było gożej bo po każdej podmianie co 2 tygodnie 10 l badania Saliferta wykazywały 320. Zastosowałem All in One Saliferta i nic po trzech tygodniach codziennego dodawania zalecanej dawki dalej 320. W końcu zastosowałem Formułę 28 i po dwóch tygodniach Ca wynosi 500. Żeby nie przedobrzyć wyjąłem i po 8 dniach bez żadnych dodatków dalej jest 500. Do soli polecam Formułę 28, wystarczy włożyć do panela albo sumpa i czekać to wszystko.

Pozdrawiam

Tomek


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz potwierdza tylko ze przy stosowaniu formuly 28 dozowanie wapnia jest niekontrolowane, 500 mg/l to stanowczo za duzo. Czy mirzyles inne parametry? Jaka jest zawartosc magnezu, oraz kH i pH?


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rowniez nie mam zaufania do preparatow typu all in one ;-). Uzupelniajac poziom wapnia nie nalezy imo kierowac sie w ogole zalecanymi przez producenta dawkami, zwykle to daje bardzo slaby efekt. Rozny jest poziom startowy, rozny tez pobor (zalezy od m.in charakteru obsady, wyjsciowej soli, oswietlenia itp.) Trzeba wiedziec o ile podnosi poziom Ca dany preparat (np. 10 ml Ca Saliferta na 100 l. podnosi Ca o 8ppm/l ). Reszta to banal ;-). Jeszcze tylko ustalic srednie zuzycie wapnia w okreslonym zbiorniku (np.w skali tygodnia, uwzglednic ewentualny wplyw podmiany) i mozna sterowac poziomem co do ppm ;-))).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom pH się nie zmienił, pod koniec dnia nadal wynosi od 8,1 do 8,2, natomiast KH faktycznie wzrosło, ale w moim przypadku to dobrze bo miałem 5,8 a mam 7,0. Faktycznie zaufałem zapewnieniom że Formuła podnosi poziom mikroelementów do pewnego ustalonego poziomu (Ca - 400), a jednak to nie prawda. Nie mam jak zbić wapnia w dół bo mam w zbiorniku tylko jednego miękkiego korala (Yellow Polyps), ale w sobotę podmienię 10 l wody, może to coś da. Chcę tylko powiedzieć że Formuła jest dobra pod tym względem że poziomy mikroelementów wzrastają stopniowo i nie ma problemu z jego regularnym dozowaniem (metody kropelkowe z butelek itp.). Nie zmienia to faktu że trzeba uważać, dlatego piszę bo przekonałem się na włanej skórze.


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co wyczytalem to poziom wapnia sam spadnie,a zbyt wysoki nie jest bardzo szkodliwy, o ile jego poziom nie zmienia sie raptownie


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka szkodliwy nie jest, ale przy zbyt wysokiej zawartosci wapnia przestaja rosnac algi wapienne a szkielety koralowcow twardych staja sie bardzo kruche i nawet delikatne potracenia przez ryby powoduja oblamania i zniszczenia.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję ME. Postaram się zmierzyć wapno i magnez, bo jakoś podbić nie mogę. Na początku przy małej obsadzie było nawet ponad 450 wapna a teraz trzyma się 400. Mam trochę miękkich korali, twarde malutkie ale przypuszczam, że najwięcej ciagną glony wapienne. Na skałkach robia się różowe falbanki, no i krzaki dużych i małych kaktusików. Dodam, że podaję wapno mikserem po zgaszeniu głównego światła do ponownego odpalenia i daję też preparat Saliferta w dziennej dawce.

Boję się przesadzić z jednorazowym podaniem. PH ok.

Magnez też podaję codziennie w małych dawkach a jakoś stoi w miejscu... Sama nie wiem - dać raz a solidnie? Zastanawiam się własnie czy mi podmiany nie kasują całosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.