Skocz do zawartości
Gość dieter25

Problem z zerowym NO3 i PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dieter25

Po zmianie akwarium i dołożeniu skały wszystko było o.k NO3-5mg,PO4-0,03 lecz znowu pojawia się ten sam problem co w poprzednim akwarium czyli spadek wartości do 0 i znowu korale pokurczone żle polipują a miękkasy "karłowacieją".

Za poradą kolegi z forum zwiększyłem karmienie do 3 kostek dziennie ale poza lekkim cyjano żadnych innych podwyższeń NO3 i PO4 nie zauważyłem więc drugi krok jaki wykonałem odpieniacz sucha piana i tylko przez 10 godzin w nocy jest włączony.Teraz wykonuję testy i dalej lipa.

A jednak wolałbym utrzymywać NO3 -ok.5 a PO4 ok.0,05

Parametry wody

pH-7,9-8,2

NO3 -0 (sali,sachem)

PO4-0 (milwaki,hanna)

Ca 390

Mg 1310

kH 7,1

Obsada:

1x hepatus ok,6cm

2x occealarisy

2x garbiki azyr.

1x magnifica

1x escencius

Może dokupić ryb? a może za mało karmię co doradzicie?

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie plukac mrozonek?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo - No3 cały czas 0, a Po4w granicach 0-0,05 max

I własnie dlatego pomału przechodzę na SPSy bo miękkie w ogóle mi nie rosną. Nawet taki chwast jak xenia po prostu zanika i zostaje z niej tylko plamka na skale.

A masz filtr glonowy czy refiugium ?

Nie płukanie mrożonek w moim przypadku nie pomaga.

Mrożonki rozpuszczam w kubeczku ( taki z apteki na mocz ) w solance z baniaka i potem całość chlup.

Karmię 2 kostki dziennie.

W moim przypadku calość No3 i Po4 wsysa refugium bo odpieniacz chodzi tylko sporadycznie i to na sucho.

Edytowane przez Yarcio (wyświetl historię edycji)

Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Nie płuczę mrożonek od dawna a glonów też nie ma żeby konsumowały te składniki

Nie mam refugium ani algeascrubbera.

Też ym przeszedł na spsy bo miałem w poprzednim baniaku ale.. jakoś lpsy mi się ładniejsze wydają

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również borykam się z takim problemem i zacząłem sztucznie podnosić NO3 dodając do akwa KNO3 lub NaNO3 wyliczone według kalkulatora na potrzeby mojego akwa. (kupuje sole i rozpuszczam wedlug wyliczonych proporcji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwieksz karmienie.

I ryby beda zadowolone i parametry Ci sie moze troszke "popsuja"


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Ja na minimalnie większy baniak daję 7-8 kostek dziennie i dodatkowo karmię koralowce w nocy. Nie ma takiej wody żeby jej się nie dało zabrudzić...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

O.k zwiększe karmienie do 4-5 kostek tylko czy nie wywali dino cyjano???A po drugie odpieniać to 10 godzin czy włączyć na 24 godziny odpieniacz??

Morswin mam KNO3 z holendra ale czy to bezpieczne dla rafy??? ten potas mi się nie podoba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podawałam KNO3 jakieś 3 tygodnie i nie zauważyłem problemów, tak wyliczyłem sobie dawkę ze podanie 1ml KNO3 podnosiło NO3 w moim akwa o 0,6mg/l ale żeby nie ryzykować dalej kupiłem teraz NaNO3 i mogę odstąpić część jak chcesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dieter25 potas jest potrzebny koralowcom i powinno go być ok 360 ppmów w wodzie. prawda taka, że jak nie robisz częstych i dużych podmian wody i nie dajesz nic więcej do wody to z czasem będzie niedobór tego pierwiastka, także ja tam spokojnie dawałbym KNO3 do wody ;)


www.podforak.rzeszow.pl --->PODkarpackie FORum AKwarystyczne

Parametry mojej solniczki

4626_4632.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze wyjmij jakis kawalek skały z akwarium...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez mam zerowe no3 i po4 przynajmniej nie wykrywalne salifertem, akwarium ma 2,5 miesiąca, mam kilka miękkich jednego lps i ukwiała i maja się świetnie (ładnie się pompują i ładnie wybarwiają ), ale myślę ze jak dojdą ryby to będzie ok


akwarium 120x60x60 w tym panel 30x60x60 odpieniacz Tunze 9410, cyrkulacja 2x Tunze 6045, obieg Tunze Silence 2400l, oswietlenie led 132w, 50kg LR, 19kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy na no3 pokazują tylko "coś tam " a ile tego jest to wielka zagadka zero jest nie możliwe .A po4 ??? zmień "proszki" do hanki tzn. kup produkowane w innym kraju a się rozczarujesz !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Proszki do hanki prosto z USA jak i hanka i mam 2 rodzaje z innymi datami plus z erybki wszystkie pokazują zero a duża hanka w erybie tez pokazała 0 więc??? A gdzie jeszcze reagenty produkują???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Rumunni Anglii i USA ,takie widziałem ,u mnie rumunskie zawyżały wyniki o 0,05 :thumbsup:


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Dalej nic się nie zmienia więc spróbuje podnieść to jakimiś prochami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

http://www.aquario.pl/nawozy-dla-roslin-wodnych/513-easy-life-fosfo-fosforany-po4-500ml-.html

http://www.aquario.pl/nawozy-dla-roslin-wodnych/510-easy-life-nitro-azotany-no3-250ml-.html

Gotowe, rozpuszczone prochy z instrukcją ile trzeba dodać żeby podbić.

Firma sprawdzona wśród "holendrów" ;)

Edytowane przez kapitan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powtarzajac za Stachem :

"Duzo za malo potasu - nie ma probleu

Ciut za duzo - powazne klopoty"

Innymi slowy lepiej miec za malo niz za duzo a stosowanie KMNO3 niesie ryzyko przedawkaowania

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Tester a NaNO3???

Z kalkulatora wynika że podnosząc NO3 o 0.45mg/l to K podniosę o 0,28mg/l a mam zamiar podać to 5-6 dni czy jest poprawa

Dzięki morswin

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz moj przyklejony watek o dozowaniu NaNO3 w dziale chemicznym

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie prościej co jakiś czas zawartość kubka z odpieniacza wlać spowrotem do wody :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosciej moze tak ale nie wiem czy zdrowo. W takim szambie jest tez sporo toksyn z rozkladu zawartosci kubka.

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Po co komu kalkulator - wystarczy mieć układ okresowy i napisać reakcję dysocjacji... Podstawowa chemia - z gimnazjum.

Kalkulator nie uwzględnia uwodnienia i może być źle napisany - lepiej samemu policzyć zajmie to mniej czasu niż szukanie kalkulatora w internecie.

Jeśli będziemy stosowali azotan sodu to dodamy do wody nie potrzebny sód. Lepiej użyć azotanu amonu NH4NO3 - często używa się go w akwarystyce roślinnej i jest ok. Ja używam go do hodowli fitoplanktonu. Hodowany na tym fitoplankton wlewam do reefmaxa [ przeważnie100 ml, czasem 500 ml dziennie] i mimo ze zatkałem odpieniacz watą filtracyjną to nie mam nawet żadnych plag. Z początku było cyjano ale to dlatego, że akwarium dojrzewało a teraz pojawia się po tygodniu nalot i algi wapienne na szybie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

tylko cieszyc sie, ze teraz mamy takie problemy :thumbsup: Jeszcze 3-4 lata temu, niewielu wierzylo, ze dozowanie NO3 jest potrzebne, bo kombinowalo sie, jak osiagnac "0".

Mam od lat ten sam problem. Mianowicie, uwazam, ze testami np: Saliferta, mozna juz calkiem fajnie stwirdzic, ze tego NO3 rzeczywiscie nie ma. Jesli tak jest przez dluzszy czas i zaczyna wywalac jakies cyano i koralom jakby tez czegos brakowalo, przy zalozeniu, ze te dobre tasty na PO4 moga jednak tez sie mylic i choc odrobina PO4 w akwarium sie kreci, zaczalem oresowo podnosic NO3. Nie mowie o wielkosciach ponad 0,5 mg/l. Wszyscy znacie te malutkie lyzeczki do proszkow w roznych testach. Ja do nowej solanki dodaje jedna taka malutka lyzeczke na 400 l akwarium, raz w tygodniu. Po dodaniu, test solanki (20 litrow) ma za mala skale. Na drugi dzien, test w akwarium juz znowu pokazuje "0", ale wiem, ze przynajmniej troche wyrownalem ten stosunek miedzy NO3 a PO4. Cyano sie wycofuja (niektorzy moze beda potrzebowac wodke lub adsorber) a szyby robia sie czystsze (zielonkawy nalot).

Mozna sobie taka lyzeczke rozpuscic w szklance wody i kto ma nP. 200 litrow to dodac tylko pol a reszte za tydzien. Poniewaz to sprawdzilem praktycznie przez lata, nie bawie sie w apteke. Moim zdaniem, okresowe dodanie NaNO3, dobry odpieniacz i wodka moze pomoc w redukcji PO4. Pisze to dosyc smialo, bo sprawdzalem rozne warianty przez cale lata. :welcome:

Ps: jak widzicie, tego proszku podaje sie znikome ilosci. Nie moge sobie wyobrazic, ze dodanie KNO3 mogloby zachwiac zbiornikiem, ze wzgledu na to "K", ale warto na zimne dmuchac. :whistle:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kategorycznie odradzam dodawanie anionu NH4+ z dwoch powodow. Po pierwsze jest to azot w formie mocno zredukowanej co bedzie wymagalo aktywnego procesu utleniania i dodatkowych zasobow, nazwijmy je ogolnie RedOx co przy utlenianiu bedzie dodatkowym zrodlem NO3 w wodzie i super pozywka dla glonow, ktorych badz co bodz nie chcemy. Po drugie, istnieje zaleznosc pomiedzy NH4+/ NH3 a pH. Nie chce mi sie szukac ale przy Ph powyzej 7,ilestam rownowaga przesuwa sie w kierunku NH3 wiec na wlasne zyczenie zatruwamy wode.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.