Skocz do zawartości
michalzgierz1989

Podłoże co ile czyścicie

Podłożę jak często odmulamy   

136 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Pod?o?? jak cz?sto odmulamy



Rekomendowane odpowiedzi

Miałem kolegę ,którego żona mobilizowała ciągle do płukania podłoża. Zbiornik miał 12 razy w roku robiony restart , efekt był taki ,że żadne zwierze się nioe mogło uchować dłużej niz miesiąc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, morskie - to system , który działa i nie należy zbyt często ingerować. To jak z samochodem - jak działa, to nie należy grzebać. Owszem jakaś drobna kosmetyka, ale nie przewracanie do góry nogami. Trzeba tak skompletować obsadę aby się uzupełniali w swoich działaniach , jak mamy słabą cyrkulację (bo korale tego wymagają) to dodać zwierzaki które ten piach pomieszają, a nie łapami :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak ustawioną cyrkulację, że na dnie są dwa, trzy miejsca gdzie gromadzi się brud. Raz w tygodniu ściągam go wężykiem przy podmianie wody, poza tym staram się nic nie ruszać. Z ekipy czyszczącej to mam 4 ślimaki Nassiriusy, jednego Tectusa, kraba Percnona- tylko, że ślimaki częściej widzę na skale lub na szybie niż w piasku, chociaż jest na piasku lekki nalot. Akwarium ma 3 miesiące, może jeszcze nie mają co jeść w tym dnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie czyszczę DSB powierzchniowo a w głównym zbiorniku tak porosły korale że nie mam dostępu do podłoża :)


300l + sump 100l, 55kg LR, 36kg LS, 2xTUNZE 6000, obieg DELTEC HLP 4040,oświetlenie HQI 150W +4 x39W ściemniane, APF 600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego że pojawiło mi się cyjano dziś pierwszy raz (pół roku) odmuliłem odmulaczem piasek, woda która była w wiaderku po zmieszanym piachu była jak kubek mokrej piany.Po dodaniu piachu tego co wpadło przy odmulaniu i wpuszczeniu ponownie piach zrobił się biały jak bielinka zaraz po zakupie.Mam nadzieje że to rozwiąże problem cyjano.

Raczej wrócę jak dawniej do odmulenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w piachu jest pełno takich stworzonek Cirratulidae sp.01 i zaczynają wychodzić na szyby to chyba w piachu już nie mają co przerabiać a jest ich multum. Co prawda zbiornik cały czas dochodzi do ładu po plagach ale na podłoże nie mogę narzekać.Nie ruszam piachu sam się rusza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po zmniejszeniu warstwy piachu do ok. 1-2 cm od prawie roku prawie go nie czyszczę .

Zauważyłem ,że b.dużą rolę w utrzymaniu czystości odgrywają wieloszczety- mam ich setki.

Ponad to posiadam filtr kaskadowy ,w którym wymieniam tkaninę filtracyjną co ok. 2 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam cienką warstwę 1-2cm niekiedy przy spuszczaniu podmianki kawałkami odkurzę.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zakładając zbiornik kupiłem podłoże połowę 0-1 i połowę 2,5-5. Ładnie to wyglądało ale był to strzał w pięte. Nawet halichoeres głowy sobie nie rozbijał. Od czasu do czasu podczas podmian zasysałem trochę podłoża i po wypłukaniu w wodzie z podmiany wracało na miejsce. Po czterech latach zachciało mi się zostawić tylko 0-1. Zrobiłem demolkę wyssałem całość przesiałem przez sito i drobny wraz z dokupionym żywym piachem stanowi nowe podłoże. Dzięki zabawie w przesiewanie wróciło połowę "dobrego" piachu i rewolta była łagodniejsza. Wrase się cieszy. Slimaki biegają też pod piachem i jest OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem warstwę 3-4cm i niestety zauważyłem czarne zabarwienie dolnej warstwy i specyficzny zapach. Przy przesypywaniu mechanicznym odpieniacz szalał.Odessałem piach tak że pozostała obecnie warstwa 1cm, która jest przekopywana i przenoszona przez babki i rozgwiazdy. Niestety czasami pojawia się w narożnikach goła szyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od powstania tego tematu minęły 4 lata. Ciekawy jestem czy robicie tak jak robiliście czy może jednak nauczeni doświadczeniem zmieniliście zdanie, metodę :) ?

Czyścicie czy nie?

Edytowane przez cezarycezary (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co dwa tygodnie przed oodmiana robie sztorm w baniaku i przesuwam piasek grabkami . Nastepnie robie podmiane .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby upiec 2 pieczenie na jednym ogniu możecie przy okazji pisać jaki piasek macie w baniaku?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak Wy to robicie..

Kiedy pozbywałem się pokolców to stwierdziłem , że wyciągnę skałę ze zbiornika , aby nie stresować ryb odlałem wodę z baniaka do beczki 80l i bardzo sprawnie przerzuciłem skałę(było ze 40 kg). Rybki bezstresowo zostały przerzucone do pojemników.

No i stało sie...Restart,aż żal du...e ściskał.

Po miesiącu huśtawka parametrów ustąpiła.

Został w baniaku tylko Clark , którego później jak się okazało nie mogłem odłowić, a klamka o eksmisji już zapadła , gdyż likwidował kazda rybę która trafiała do baniaka.

Znów podobny dylemat..Jak się go pozbyć nie wyciągając skały.

Postanowiłem poprzestawiać skałę w baniaku tak aby nie korzystał już ze swoich starych kryjówek.

Udało się rybka została odłowiona.

Niestety przestawienie skały zaowocowało tym .że niechciany restart na nowo zagościł w zbiorniku.Muszę jeszcze nadmienić, że podczas przestawiania skały zrobiła się zdrowa zadyma, bo falowniki ruszyły nagromadzony muł.Stwierdziłem , że przy okazji oczyszczę żwir.

Tak to strzeliłem sobie dwa restarty w przeciągu pół roku.

No mnie takie generalne porządki na zdrowie dobrze nie wychodzą, a jeśli już to wzruszam żwir naprzemiennie w różnych miejscach i tylko co jakiś czas.

Nie wiem jak Wy to robicie..

Kiedy pozbywałem się pokolców to stwierdziłem , że wyciągnę skałę ze zbiornika , aby nie stresować ryb odlałem wodę z baniaka do beczki 80l i bardzo sprawnie przerzuciłem skałę(było ze 40 kg). Rybki bezstresowo zostały przerzucone do pojemników.

No i stało sie...Restart,aż żal du...e ściskał.

Po miesiącu huśtawka parametrów ustąpiła.

Został w baniaku tylko Clark , którego później jak się okazało nie mogłem odłowić, a klamka o eksmisji już zapadła , gdyż likwidował kazda rybę która trafiała do baniaka.

Znów podobny dylemat..Jak się go pozbyć nie wyciągając skały.

Postanowiłem poprzestawiać skałę w baniaku tak aby nie korzystał już ze swoich starych kryjówek.

Udało się rybka została odłowiona.

Niestety przestawienie skały zaowocowało tym .że niechciany restart na nowo zagościł w zbiorniku.Muszę jeszcze nadmienić, że podczas przestawiania skały zrobiła się zdrowa zadyma, bo falowniki ruszyły nagromadzony muł.Stwierdziłem , że przy okazji oczyszczę żwir.

Tak to strzeliłem sobie dwa restarty w przeciągu pół roku.

No mnie takie generalne porządki na zdrowie dobrze nie wychodzą, a jeśli już to wzruszam żwir naprzemiennie w różnych miejscach i tylko co jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem początkującym, ale niewyobrażam sobie wyciągać z akwarium skały by czyścić piach, mam dwie sexugaty, to istne koparki :) są wstanie za jeden dzień przenieś 27kg piachu z dna na jedną kupę, rozgarniam wieczorem a następnego dnia po pracy piach w rogu :/ początkowo mnie to denerwowało, teraz dałem im spokój, raz w tygodniu rozciagam po dnie i mam piasek czysciutki, można powiedzieć że życia w nim niema wszystko przesiane, przynajmniej nie widzę

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie nie powinno się takich rzeczy robić. W starym zbiorniku który wcześniej miałem nie robiłem tego przez 3 lata i było ok. Gorzej było jak przenosiłem zbiornik, masakryczny syf i smród mieścił się w piachu, więc taki piach to bomba tykające jak się ruszy może być kłopot wielki kłopot. Teraz mam 2x babylonie i babki kopiące 3szt niech one mieszają piach. Mam najdrobniejszy biały piach koralowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie ze piasek nalezy przegrzebywac od poczatku to potem nie ma zadnych problemow. Ja staram sie to robic co kazde czyszczenie szyb tak 1/3 podloza przeleciec kijkiem. Efekt jest taki ze nie ma zadnych babelkow ani nic z tych rzeczy a canary wrasse ma uczte.

Sent from my HTC One_M8 using Tapatalk


4505c5f87c17a1f131d0e2e1579d1fc2u291a272.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.