Skocz do zawartości
pawcio1980

humanitarne usmiercenie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

znajomy wczoraj pytal sie mnie jak mozna humanitarnie i w miare szybko bez meczenia zwierzaka usmiercic rybe, temat dotyczy pielegnicy ktora kolezanki zameczyly prawie na smierc ale temat aktualny tez dla naszych zbiornikow. W sumie nie umialem mu doradzic. Na przyklad ryba jest chora i trzeba sie jej pozbyc bo moze zdechnac zatruwajac wode lub co gorsza zarazic inne rybki. Zakladamy najgorsza opcje czyli nie wchodzi w rachube separacja i leczenie. Jak byscie to zrobili? Jakie sa metody?

pozdrawiam


zoasy to kwintesencja koralowców

solanka ponownie kreci się od czerwca 2016

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys slyszalem, ze najbardziej humanitarne jest zamrozenie. w miare jak spada temperatura zwierzak zasypia i po ptakach.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno pisaliśmy o tym dwa razy,na pewno nie zamrażarka,może też nie lodówka.Jeśli ma to być dla ryby najlepsze to jak z karpiem,nóż.głowa......

Ps.Przy zamrażaniu kryształki zamarzniętej wody w rybie rozwalają jej naczynia krwionośne.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzilo o mojego chelmona nie dawno...RIP...jeden z kolegow napisal o jakims plynie...ale zabij.nie pamietam..


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa była o olejku goździkowym:

Jak masz gdzieś blisko aptekę, to kup olejek goździkowy. Odlej ze dwa litry wody, wlej 10 kropel i włóż zwierzaka. Dodawaj później po kropli, aż ryba zaśnie.

Moim zdaniem jeśli nie nóż + głowa to to chyba najlepszy sposób


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wódka,woda z akwarium i mrożenie lub najlepiej tasak za głową.

W praktyce pewnie nie jeden ciśnie rybe do końca licząc na zbawienie i cud.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednym ze sposobów to woda+sól+ocet, w takiej mieszance po zanurzeniu ryba zasypia,

skoro na węgorze działa to pielęgnice zasną natychmiast, a kto kiedyś sprawiał węgorza ten wie jak ciężko go zabić.


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby pomimo niepozornej budowy mają doskonale rozwinięty układ nerwowy co stawia je nieco wyżej od innych zwierząt, problem w tym iż świetnie działający układ nerwowy to również bardzo duża wrażliwość na ból. Więc uważam, że wszystkie "długoterminowe" sposoby uśmiercania to jedynie dawkowanie cierpienia przed śmiercią i nie mają nic wspólnego z humanitarnym uśmierceniem. Chyba najlepiej ogłuszyć i pozbawić głowy nieszczęśnika. Obraz mało delikatny dla nas a najlepszy dla rybci. Tak jak najlepszym sposobem uśmiercania dużych zwierząt jest jeden konkretny strzał w potylice pomimo, że chyba najmniej przyjemny dla wykonującego to nadal najbardziej humanitarny.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w slodkowodnym gdy musialem usmiercic chora rybe umieszczczalem ja w pojemniku z woda z akwarium i dodawalem kilka kostek lodu. po 2-3 minutach rybka zasypiala na skutek obnizenia temperatury.mysle ze taki sposob byl humanitarny,poniewaz trwalo to stosunkowo krotko.nie wiem czy mialem racje ale taki sposob wydawal mi sie najbardziej humanitarny.na szczescie nie mialem potrzeby usypiac w ten sposob ryb z solanki bo wszystkie trzy maja sie dobrze :unworthy:


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar, mysle ze zanim woda zacznie zamarzac (slona zamarza wnizszej temperaturze niz 0C) to ryba i tak juz bedzie martwa. Przynam jednak ze teoretyzuje bo praktyki i wiedzy w tym temacie nie mam zadnej


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za powtarzam wiadomości za artykułem z Magazynu Akwarium,numeru nie pamiętam.Przy zerowej temperaturze raczej ryba będzie już spała,to racja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszla,muszla i jeszcze raz muszla, tak się kończy

nie znam ani nie słyszałem żeby się ktoś bawił w taki cyrk jak tu piszecie

tylko muszla heheheh :rofl:

albo balkon,to bynajmniej jakiś kotek na dworzu sobie coś innego poje coś z egzotycznej kuchni

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszla,muszla i jeszcze raz muszla, tak się kończy

nie znam ani nie słyszałem żeby się ktoś bawił w taki cyrk jak tu piszecie

tylko muszla heheheh :rofl:

albo balkon,to bynajmniej jakiś kotek na dworzu sobie coś innego poje coś z egzotycznej kuchni

Też tak myśle jak Ty . A może ten temat to tylko przykrywka i ryb nie dotyczy ? :thumbsup:

ps. takie małe rozmyślania nie na serio.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Waldi- przykro się takie coś czyta :(

(sąsiad zza ściany kupił ostatnio piranię z ospą po kilku minutach w akwarium skończyła za balkonem, więc chyba nie jesteś odosobniony w takim rozumowaniu)


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Waldi- przykro się takie coś czyta :(

(sąsiad zza ściany kupił ostatnio piranię z ospą po kilku minutach w akwarium skończyła za balkonem, więc chyba nie jesteś odosobniony w takim rozumowaniu)

a tam przykro przestań,bo taka prawda

można sobie opowiadać i okłamywać się jak to by się nie robiło

a życie życiem i w rzeczywistości każdy rzuca w kibel

po co sie okłamywac

jak jest np rybka nie do uratowania i spisana na straty

to tylko kibel,czym ty chcesz sie z nią bawić? nie wiem kocykiem okryć czy jak :rofl:

Edytowane przez Waldi (wyświetl historię edycji)

900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, są różne podejścia do akwarystyki. Jedni przywiązują się do swoich zwierząt i przeżywają każde padnięte zwierzę, inni co 2 tyg. jeżdżą do sklepu i przywożą boks nowych - ciesząc się, że obsada się zmienia i w zbiorniku nie jest nudno. To, że tak bardzo dziwisz się (i wyśmiewasz) tą pierwszą postawę nie świadczy o Tobie najlepiej...


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zabicie ryby np. żutem o ściane jest bardziej humanitarne niż katowanie jej w akwarium ?

Zastanów się dobrze zanim odpowiesz.

Ryba to ryba a humanitaryzm jest dla Ciebie i nas wszystkich a nie dla ryb ,przynajmniej akwariowych.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spłukiwanie w toalecie, rzucanie przez balkon czy o ścianę nie kończy się od razu śmiercią, tylko powoduje urazy u już i tak cierpiącej od choroby ryby. Take czyny są nieludzkie i w sposób dzicinny usuwają problem pozbycia się zwierzęcia. Jak nie widać męczarni w przewodach kanalizacyjnych to wcale nie znaczy że ich nie ma. Żałosne, krótkowzroczne i ciasnoczapeczkowe podejście do problemu.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi rybe okryć kocykiem i pocałować z języczkiem :rofl:

Teraz taka uwaga jak ryby giną w naturze zdychają wolno,albo zostają memłane kwasami w żąłądku większej ryby a jak zdechną to trudno po prostu są słabe i to nie nasza wina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naturze jak zwierzak ginie to w jakiś sposób wie że umiera, wydzielają się wtedy endorfiny, takie naturalne silne substancje przeciwbólowe, organizm poddaje się i zapada w śpiączkę. Tymczasem urazy mechaniczne i szok osmotyczny w toalecie są czynnikami z którymi nawet chora ryba próbuje walczyć odczuwając przy tym udręczenie.

Hipotermia u ludzi prowadzi do łagodnej śmierci więc przez analogię, osobiście proponuję zabicie ryby przez wychłodzenie np w lodówce, aby doprowadzić do śpiączki i ewentualne późniejsze dobicie jej, np proponowaną tu dekapitacją.


1200 l Opti-White (263x85x64); 215 kg LR; Pieniek Deltec SC 2060; 2x Tunze 6001 na Multikontroller; 2x Black Python 120W; 1x HQI 250W Reeflux 12000k; 4xT5 Fiji Purple i AM ReefBlue; 2x Lajon. Sól Preis Zalane od 15.12.2009r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najszybszy sposob to kowadlo i duuzy mlotek, nawet nie poczuje i zostanie paszczet.


250l+sump70l, 6x39w, Deltec APF600, Koralia 3,3,4, aquabee 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd masz takie przedmiotowe podejście do sprawy, ja lituję sie nad każdym rozjechanym jeżykiem, kotem, lisem czy innym zwierzakiem na drodze. Czynnie działam w stowarzyszeniu na rzecz dzikich zwierzat, bo uważam że człowiek jako istota rozumna jest winna to zwierzetom. Przecież zabieramy im tereny na których żyją. Nasze ryby w awarium to tak pokrętną drogą też zwierze wyrwane ze swojego naturalnego środowiska, dla naszej fanaberii dlatego zobligowani jesteśmy do zapewnienia im jak najlepszego życia a potem i śmierci.

A w kibel to może faktycznie, ale juz po przejściu na druga stronę.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd masz takie przedmiotowe podejście do sprawy, ja lituję sie nad każdym rozjechanym jeżykiem, kotem, lisem czy innym zwierzakiem na drodze. Czynnie działam w stowarzyszeniu na rzecz dzikich zwierzat, bo uważam że człowiek jako istota rozumna jest winna to zwierzetom. Przecież zabieramy im tereny na których żyją. Nasze ryby w awarium to tak pokrętną drogą też zwierze wyrwane ze swojego naturalnego środowiska, dla naszej fanaberii dlatego zobligowani jesteśmy do zapewnienia im jak najlepszego życia a potem i śmierci.

A w kibel to może faktycznie, ale juz po przejściu na druga stronę.

Gdyby wszyscy tak robili to zachwiało by równowagę biologiczną ziemi ,zacznijmy zatem stawać w obronie much,karaluchów ,szczurów ,komarów itp. to też zwierzęta.Zatem nie dzielmy zwierząt na lepsze i ...


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, chyba za daleko sie zagalopowałeś. Każdy tak żegna i utylizuje martwe zwierzeta jak uważa i jak mu przystaje w jego domostwie. Choc sam do delikatnych nie należe, zwlaszcza przy wyborze - ratować, czy usmiercic to szanuję jakże obce mi niektore tutaj metody usmiezania bolu zwierzat. Proszę sie skupic opisach łagodnego usmiercania zwierzaków, a nie na wojenkach ideowych. Pozdrawiam. luft


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.