Skocz do zawartości
Maćko

Nowy Reefmax by Maćko

Rekomendowane odpowiedzi

Ze skałą próbowałem już na milion sposobów, nawet młotek poszedł kiedyś w ruch.

Nie wiem czy coś bardziej sensownego uda mi się ułoŻyć, a tak to przynajmniej trochę wiecej piachu jest na wierzchu do przekopywania,

Podmianki zalecili mi w sklepie w który brałem wszystko co mam do tej pory. Więc już sam nie wiem,

Juro powalcze pewnie jeszcze ze skałką, wrzucę foty jak uda się coś sensownego ulożyć

Dzięki za konstruktyną kkrytykę :) Biorę sobie to do serca i po zmianie ułożenia skałki łapy z dala od baniaka, może poza bakteriami Cycle.

A może wywalić węgiel z filtra?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Góra tej konstrukcji wygląda mało stabilnie - żeby przy pracach konserwacyjnych coś się nie sypnęło na przednią szybę bo będzie bida :(

Skała stoi pewnie ale chyba wywalę jej jeszcze troche do panela wydaje mi sięjej troche za dużo

Jakie prace konserwacyjne masz na myśli?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie że da się wirnik w pompce tego odpieniacza przerobić na igiełki?

Skimz SH1

Zamontowana w nim pompa to ta :

Hydor Ario 4

Zasada działania odpieniacza jest taka (dla nieświadomych), że siedzi w 1 komorze Reefmaxa i prad wody jest ku dołowi. Zasysa wodę przez otwór w korpusie i wypuszcza dołem wraz z prądem. Woda zasysana jest bezpośrednio do komory wirnika i mieszana z powietrzem. Zastanawiam się czy nie wspomóc zasysania dodatkową pompką z wirnikiem igiełkowym. Jakąś o małym przepływie zeby nie cofała mi wody. Albo zrezygnowanie zupełnie z Ario 4 i zastąpienie jej czymś zewnętrznym na igle.

Pobór powierza Ario 4 to ok 300 l, boje się że jak przerobie aktualny wirnik na igły to mi drastycznie spadnie pienienie.

a może po prostu podpiąć pod niego brzęczek?

Co sądzicie?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do baniaczka pomału trafia pierwsze życie.

2 x Strombus

6 x Nassarius

1 x Duzy turbo

1 x calcinus elegans

2 x Chromis Viridis

1 x Chrysiptera hemicyanea

Parametry na dzień dzisiejszy są zadowalające (PO4 - 0 , NO2 - 0, NO3 - 30 ), odpieniacz działa prawidłowo, wreszcie zaczął wywalać ciemny syfek

Zwierzaki mają się dobrze, chociaż rybki ganiają się po akwarium.

Chromiski od samego początku trzymają się razem a garbik ewidentnie wcielił się w rolę sierżanta i skutecznie ustawia szeregowych :)

Slimaki jak ślimaki, Nassariusy poszły w piach - jeden na prawdę duży, odkąd się zakopał tyle go widzieli, mam nadzieje że nie zdechnie gdzieś pod skałą bo by była katastrofa, ze skały leci sporo syfu sięc mają co jeść.

Krab jeszcze trochę nieśmiały ale wcina glony i resztki po karmieniu bardzo ładnie

Cały czas leje bakterie Cycle Nutrifin, wczoraj zakupiłem 2 ampułki prodibio i pożywkę dla nich

Odczekam trochę aż nutrifin się rozejdzie i po ok. tygodniu zacznę dodawać Prodibio.

Zmieniło się troche ustawienie skały, bardziej pod układanie korali

Pozdr

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja :

Do baniaka doszły 2 błazenki

post-14562-0-82965400-1342851519_thumb.jpg

I pierwszy ukwiał, zobazcymy jak się będzie zachowywał, jak będzie nie tak to odwiozę do sklepu na przechowanie

Parametry mam OK - tylko NO3 w granicach 20 mg/l

post-14562-0-67661800-1342851626_thumb.jpg


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy dlaczego już wpuściłeś ukwiał, a nie żadne korale miękkie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekawy dlaczego już wpuściłeś ukwiał, a nie żadne korale miękkie ?

Miękasy dojdą niedlugo, wpuściłem od razu ukwaiał zeby sobie znalazł jakieś miejsce i jako dom dla blazenków.

Jak nie pociągnie do odwiozę, daleko nie mam.

Pompuje sie jak zapalam światło. Momentalnie jest 3 razy wiekszy, na nocnym slabiej ale tez nie jest flakiem, zobaczymy po weekendzie jak bedzie.

Wczoraj zaraz po wpuszczeniu ochoczo zjadł krewetkę koktajlową, i od tej pory siedi w tym miejscu, a mnie ono odpowiada


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krotkim czasie

Zastanawiam się nad obsadą docelową i chyba pójde w miękasy. Jak patrze na akwarium Mintaja to bedzie to.

Mam w zwiazaku z tym pytanie. Czy przy miękasach trzeba bedzie inwestować w uzupełnianie minerałów MG Ca i Alk tak jak przy twardzielach?

Fakt że SPSy są świetne, ale na twarde zdecyduje się chyba póżniej, przy większym zbiorniku :) O ile uda mi się wogóle pociągnąć akwa,

Cały cas myslę o sumpie, nie daje mi ta myśl spokoju...hmmmm...miejsce mam na tyle zeby skleic sumpa na jakiś lepszy odpieniacz stożkowy i obieg, a może i na dolewkę się coś znajdzie :)

Kurcze sam nie wiem, ładowaźć się w dodatkowe koszty? Myslę żę to co mam pociągnie już ten baniaczek przy miękasach i obecnej obsadzie. Chociaż chciałbym jeszcze dodać postabiulizacji ze 2 krewety i jakąś babeczkę.

Dodatkowo strasznie skoczyło mi NO3, muszę je szybko zbić bo mi ukwiał nie wytrzyma.

Myślę nad wódeczką, na początek 0,2 ml przez 3 dni, potem 0,6 przez kolejne 4-7 dni i mierzyc parametry co 2 dni.

Jak się nie ruszy to zwiększyć dawkę do 1,5 i przez tydzień tak podawać, Jak zacznie spadać to dojść do poziomu zadowalającego i zmniejszyć dawkę o połowę i tak już dozować.

Co myślicie?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO zostaw jak jest, za pół roku postawisz "prawdziwe" 200 litrów z sumpem i całą resztą :) Jak chcesz mogę się pseudogorgią podzielić, ale to już na PW :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy miękkich dozowanie czegokolwiek jest zbędne, ja nie dodaję do wody nic, oprócz wódki, bo potrafi zdziałać cuda :)

Jakbyś się zdecydował na sumpa to mógłbyś zrobić w nim refugium i dozowanie wódki nie byłoby konieczne. Jak nie planujesz założenia nowego akwarium w najbliższym czasie, to chyba nikt by Ci tutaj sumpa nie odradził, przydatne :)

Edytowane przez jedikk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie,

Co z nowości? hmmm nie zmieniło się za dużo. Przyrzekłem sobie, że przez minimum miesiąć nie bedę robił przy akwa nic, co mogło by zaszkodzić parametrom wody. cały czas miałem problem z bardzo wysokim NO3 - na poziomie 50 - 70

Około 3 tyg temu zacząłem lać Wódkę z nadzieją że coś się poprawi...NIC..

Ręce zaczęły mi opadać. Wpadłem na pomysł ostatecznej modyfikacji RMa.

Do łask wrócił oryginalny odpieniacz :)

Teraz mam 2 odpieniacze - Skimz w 1 komorze, oryginalny w 2 i w ostatniej skała z absorberami.

Nie uwierzycie, ale przez weekend spadło mi NO3 z 70 do 15 :D

Na reszcie coś się ruszyło

Lałem bakterie prodibio + biodigest - na mój baniaczek nie pomogły. Wróciłem do Cycle Hagena i chyba już ich nie odpuszczę, wciaż leję wódeczkę - ok 1ml dziennie razem z bakteriami.

Wreszcie bedzie można pakować do baniaczka jakieś koralowce :) JUPI!!

PS : z Sumpa jednak rezygnuje przynajmniej na razie :D


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małą aktualizacja prazy odpieniacza


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musze przemyslec takie rozwiazanie bo chce zacząć karmić więcej .... ten odpieniacz strasznie drogi jak na takie ustrojstwo widze ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem właśnie na etapie dokładania SUMPa do mojego RMa więc ten prawdopodobnie będzie na sprzedaż, już przycięty na szerokośćdo rozmiaru pozwalającego wepchnąć go w panel. Jak byś był zainteresowany to możemy cos pohandlować :)

Ja karmiłem kostkę dziennie przy obsadzie z rybek : 2 chromis, 2 ampihirion, 1 salarias fasciatus i 1 garbik (chryspitera hemicyjanea czy jakoś tak) z 6 ślimaków, 2 krewetki czyszczące , 2 kraby,rozgwiazda piaskowa .

teraz karmię rano suchą pół kostki a na wieczór karmię suchą.

NO3 mam na poziomie 10-15 ale wylaczam odpieniacz na noc bo mam akwarium w sypialni.

Jak wyjechałem na święta to pracował cały czas i przez 4 dni zbił mi NO do 5 i jestem pewien ze potrafi zejść niżej.

Oryginalny odpieniacz jest w drugiej komorze i robi za obieg, od czasu do czasu odkręcam mu powietrze żeby natlenić dodatkowo wodę . Leci na oryginalnej pompie - zrezygnowałem z NJ1200, który aktualnie leży u kolegi Astisa i czeka na przeróbkę na mesha żeby zasilić odpieniacz który dla mnie wyrzeźbił :)

W ostatniej komorze miałęm węgiel i chemipure ale wczoraj wyciągnąłem po 2 miesiącach.

W komorze oryginalnego odpieniacza kręci się cały czas Purigen.

Co tydzień leję preparaty BioGro Marine 3 x 5ml i się kręci.

Mam w baniaku parę korali ale głównie miękkie. Z twardych mam szczepkę montipory digi i od miesiąca żyje i polipuje.

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja mam teoche wiecej zycia . Daj znac pw ile chcialbys czekam pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update

Nowe pudełko przelewowe z rewizja na 25 mm oraz przelewem z akwarium na 1"

Nastała całkowita cisza, teraz jedyne co słychać to pompka w odpieniaczu, troche terkocze ale będzie ok bo z dnia na dzień jest coraz cichsza, w końcu mesh się dotrze :)

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wszem i wobec złożyć serdeczne podziękowania koledze Astis za wsparcie poparcie i wiele rad którymi mi cierpliwie służył przy realizacji projektu. Pomógł mi z SUMPEm i wyskrobał odpienianie. Chwała Ci za to Arku i życzę Ci aby jak najszybciej nastąpiłą reaktywacja twojej solniczki. W razie potrzeby jak to się mówi - wal do mnie jak w dym :)

Pozdrawiam


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecany update obsady:

Aquael Actinic 20tys K & ATI CORAL PLUS  & BLAU DAY 17 tys K

Aquael Actinic 20tys K & ati coral plus

Clavularia briareum

Lysmata abonesis

IMG 2179

Euphyllia paradivisa

Tomentosus Brzydalek

Pseudogorgonia

Discosoma

IMG 2176

Zoanthus

cualastrea

Ricordea fluorida


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę czasu minęło i trochę się pozmieniało.

Jakiś już czas dołączony jest sump i całość sobie nawet śmiga.

Trochę życia przybyło, trochę odeszło do innych zbiorników.

Ponownie trafiły 2 lysmaty kupione jako wundermani ale jak podrosły to zaczynam w to wątpić - prośba o identyfikację bo wyglądają mi na bogessi i urosły całkiem spore, mają ok 6-7 cm. Zaczęły mi podjadać grzybki a to niedobrze, co widać na załączonym obrazku

lysmata3

lysmata2

lysmata

Discosoma

Zaleta jedyna z nich taka, że nie ma aiptazji

Lysmaty abonesis pojechały do kolegi mataleo, mam nadzieje że się przyjmą, u mnie były już za duże i goniły mi wunderki.

W sumpie wylądował brzydal bo podjadał euphylię, paskudna gadzina z niego, jak wrócą mi aiptazje to go wrzucę spowrotem do głównego. Razem z nim mieszka garbik, jeden w jednej komorze, drugi w drugiej.

Z nowego życia posiadam parkę symbiotyczną

Cryptocentrus cinctus + alpheus randalli

Niestety siedzą za skałami póki co i nie dały się sfotografować, cinctus wyplywa czasem przy karmieniu.

Doszła także tubastrea która pomału zaczyna odżywać, po zgaszeniu światła połowa główek wysuwa już polipy. Z początku była w kiepskiej formie, karmiłem ją nakładając na nią butelkę .Po ok 2 h sciągałem butle żeby cyrkulacja rozdmuchała pozostałości po baniaku. Chyba przez to mi skoczyło no3 , mam prawie 30 i fosforany 0,04-0,08.

Tubastrea faulkneri

Zacząłem stosowac program Red Sea Reef Care, leję MG i Bufor KH w tygodniowych dawkach uzupełniam w ten sposób do optymalnego poziomu. Ponadto Liquid calcium KENTa, snrontium & molibdenium i iodine KENTA.

Calcium i strontium po 2 krople dziennie, i iodine 1 kropla na dzien.

Musze przyznać ze Program jak dla mnie działa. Zoasy pomarańczowe już dawno się nie otwierały, zaczynały zanikać.

Teraz w końcu przypomniałem sobie jakiego są koloru :)

Tubka zaczyna odżywac, rico się dzieli, grzyby się pięknie pompowały (do czasu podskubywania teraz są skurczone),pseudogorgonia juz dawno tak nie wyglądała.

Do sumpa i do panelu trafiło po pół litra siporaxu, węgiel aktywny (co by skrystalizować wodę )i rowaphos na PO4.

Leję wódeczkę 1 ml rano i 1 wieczorem

Do karmienia używam poza mrożonkami dla rybek Red Sea Reef Energy A i B. Po 2 ml dziennie po zgaszeniu światła.

Kilka aktualnych fotek

całośc red sea blue white + ati coral plus + ati actinic

Clavularia briareum

?

Dolabella

Pseudogorgonia

Zoanthus

Discosoma

Tubastrea faulkneri

Wiem że to zabrzmi przewrotnie ale chyba zacznę wpuszczać więcej korali zeby wyjadały NO3 :p

Oświetlenie to :

Red Sea Blue White

Ati Coral Plus

Ati Actinic

DSC 0195

DSC 0193

DSC 0192

DSC 0191

DSC 0190

DSC 0189

Pozdr

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.