Skocz do zawartości
janusz-pśl

rekord temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Nadeszły czasy, kiedy zdecydowanej większości miłośników akwariów morskich włącza się kontrolka alarmowa związana z temperaturą. U mnie wczoraj w akwa było 32st C. wszystkie wiatraki jakie miałem pod ręką mam skierowane na akwarium. Efekt - 30 st. C. Czy ktoś z Was miał kiedyś taką temperaturę w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28,5 stopnia to rekord. obecnie wiatrak chodzi i trzyma na poziomie 27 stopni. Ale nie jest za fajnie, ślimak siedzi zamknięty już druga dobę (czyżby padł ?), ukwiał nie otwiera się tak jak dawniej, a "sarco fluo" (tak go określano w sieci) nie wypuszcza wypustek.

Parametry OK, podmiana (20%) zrobiona - czekam na efekty.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najtańsz rozwiązanie widziałem w ubiegłym roku.

Kolega aby nie zagotować zbiornika latem przepuścił wąż ogrodowy przez zamrażarke.

Zwinięty w nieduży kłębek do tedo pompka która poganiała przez to wszystko wode.

Efekt był taki że woda w ciągu dnia nie przekraczała 26 stopni.

Mini chłodzenie w akwa 500l sprawdzało się znakomicie.

28_4_1v.gif


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 stopnie to już przypuszczam że tylko zupa pozostała z tego co było w baniaku.

Ja latem mam w zamrażarce zawsze butelkę z wodą zamrożoną. Jak temperatura niebezpiecznie rośnie to wkładam butelkę i pływa sobie tak sługo aż temperatura się nie unormuje. W ciągu dnia się sprawdza, w nocy butelka się mrozi a następnego dnia jak potrzeba to znów buch do baniaka :welcome:


54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na takie sytuacje chamski klimatyzator pokojowy (taki R2D2). A tak BTW, to okazuje się, że odkryte akwarium z HQI grzeje się mniej niż zakryte z ledami.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w upalne dni gdy akwarium stoi obok okna a tak jest w wielu wypadkach nie wolno otwierać okna robić przeciągów bo w brew pozorom powietrze wpadające przez okno wcale nie ochładza tylko wręcz przeciwnie podniesie temperaturę w akwarium.Ja to zawsze byłem zdania że najlepsze miejsce na ustawienie akwarium jest gdzieś z dala od okien i gdzieś gdzie jest najmniej światła z zewnątrz w środkowej części mieszkania/domu...Ameryki nie odkryłem ale to tak dla przypomnienia :harhar:Mój rekord biorąc pod uwagę że dopiero od marca mam solniczkę wynosił 26,5st ale kilka upalnych dni już było więc stracha nie mam przed zagotowaniem

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciąg=ruch powietrza=zwiększone parowanie=chłodzenie. Latem, przy dużej temp. otoczenia akwarium schładza się właśnie przez parowanie. Jeżeli w mieszkaniu jest równie ciepło co na dworze, to przeciąg jak najbardziej pomoże w chłodzeniu.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciąg=ruch powietrza=zwiększone parowanie=chłodzenie. Latem, przy dużej temp. otoczenia akwarium schładza się właśnie przez parowanie. Jeżeli w mieszkaniu jest równie ciepło co na dworze, to przeciąg jak najbardziej pomoże w chłodzeniu.

No każdy ma swoja teorie ja z praktyki wiem że ciepłe powietrze wlatujące z dworu do mieszkania nigdy nie ochłodzi akwarium...ale każdy ma prawo sądzić inaczej :harhar:


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś o przeciągach, teraz piszesz o samym ciepłym powietrzu-nie odwracaj kota ogonem.

Latem temp. powietrza ma znikomy wpływ na chłodzenie, bo zwykle jest wyższa lub zbliżona do temp. wody. Chłodzenie jest realizowane tylko i wyłącznie poprzez pobieranie z wody ciepła parowania (nie uwzględniając oczywiście chłodziarek). A ruch powietrza wymusza parowanie, właśnie dlatego stosujemy wentylatory do chłodzenia. Takie są prawa fizyki i żadne ":harhar:" ich nie zmieni :p


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 stopnia to i ja zaliczyłem - zaliczałem. Nic specjalnie nie reagowało, dwa wyjątki były - glon na szybach w extra szybkim tempie oraz końcówki histrix, tak na 2 - 3 cm zbielały.

Teorie o zejściu całości obsady powyżej 28 stopni to jest trochę przesada - nie namawiam do niedbania bo na pewno nie było to miłe otoczenie dla zwierzaków ale też nie panikujmy - nagłe schładzanie też nie jest dobre.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciepłe powietrze jak jest upał na dworze wlatuje z przysłowiowym przeciągiem do domu,a jeżeli chodzi o zbliżenie temperatury powietrza i wody to tutaj się mylisz,jeżeli temparatura na dworze na termometrze wynosi 30stC to odczuwalna temp jest dużo wyższa i nie jest możliwe że jest podobna do tej którą chcemy utrzymać w akwariach daj my na to te 25stC.Ale to chyba temat na inną rozmowe :thumbsup:

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt wysoka temperatura wywołana awarią grzałki była przyczyną zlikwidowania mojej pierwszej solniczki na termometrze było ponad 40 stopni a w akwarium zamiast wody i korali mleczno biała zupa koralowa o dziwo coś tam przetrwało tą apokalipse


112L 4x24w;5000l/h ~21kg LR; 3kg LS

zapraszam również na moją stronkę nie akwarystyczną związaną z zarabianiem w internecie

http://www.e-krezus.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do przeciagu i chłodzenia, w kontekscie praw fizyki... :)

To nie do końca Kol. Kapuhy masz rację. Owszem ruch powietrza bedzie zdmuchiwał z powierzchni wody warstwę przypowierzchniową, czym, w określonych warunkach, może zwiększac parowanie.

Ale zerknij do równania Clapeyrona, oraz do pochodnych. tam masz podany wpływ temperatury. I jeśli będziesz miał taką sytuację iż powietrze będzie miało temp. sporo wyższą od temp. wody, to moze zajśc nawet odwrotna reakcja - woda będzie więcej ciepła przyjmowała, niż oddawała. Oczywiście w określonych warunkach.

Poza tym, stawianie akwarium blisko okna, jest niezbyt szczęśliwym rozwiązaniem, słońce będzie nagrzewało zbiornik, wpływało na glony, a zimą okno często wychładza pomieszczenie...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co odczytamy z termometru, ważne jest też czym mierzymy temperaturę wody w akwarium. Popularne termometry akwariowe potrafią mieć kilku stopniowy rozrzut. Zresztą podobnie jest z termometrami elektronicznymi za małe pieniądze.

Należy o tym pamiętać, tym bardziej, że dla nas temperatura ma znaczenie.

Mój rekord to 26,5C na termometrze :)


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kosteczka w pracy właśnie zalicza 30 stopni na termometrze akwarystycznym,natomiast w domu doszło wczoraj chyba do 29 stopni więc zamontowałem wentylator.Zobaczymy o ile zbije temperaturę bo dzień jest podobny jak wczoraj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

W moim akwa jeszcze nic oprócz dzikusów nie ma. Mieszkanie mam jakieś dziwnie zimne, nie przekroczyłem jeszcze 26,5. Zauważyłem natomiast, że temperatura potrafi szybko wzrosnąć od wilgotności a nie od temperatury zewnętrznej. Przychodzi deszcz woda z 24,9 osiąga 25,5 w dość szybkim czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 28 było ale włączyłem duuży wiatrak i spadło bardzo szybko do 26. Na razie nie mam chłodzenia takowego bo brak czasu na zabranie się do złożenia czegokolwiek.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwięcej miałem tyle:

temperatura.jpg

Było to z chwilą gdy, kończyła się bateria w termometrze. Początkowo pokazywał normalnie, później 29 stopni (nie mogłem dojść co mi grzeje wodę). Okazało się, że nic tylko termometr zwariował i przekłamywał. Jak widać na załączonym obrazku nawet bardzo :)


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwięcej miałem tyle:

temperatura.jpg

Było to z chwilą gdy, kończyła się bateria w termometrze. Początkowo pokazywał normalnie, później 29 stopni (nie mogłem dojść co mi grzeje wodę). Okazało się, że nic tylko termometr zwariował i przekłamywał. Jak widać na załączonym obrazku nawet bardzo :)

No to nieźle niektórzy to przypuszczam już by zawału dostali...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje przeprowadzic sie tu na Islandie temperatura latem w cieniu max 18C.

Mimo tego w domu i tak cieplo tym bardziej ze kaloryfery dzialaja caly rok no ale to tylko kwestia przykrecenia.

Ja mam przykryte akwarium z 4x54w 120cm jarzeniowkami wczesniej mialem HQI 150w i 2x 54w jarzeniowki.

Zmienilem ze wzgledow wizualnych nie ladna lampa hqi.

Teraz zastosowalem wiatrak z komputera + zasilacz od telefonu samsung 4,7V bo wczesniejszy zasilacz na 9V byl za mocny i schladzal mi wode do 22 C.

Teraz wiatraczek lezy w miejscu gdzie mam otwor w pokrywie na automatyczny karmnik a powietrze wylatuje z tylu akwarium dwoma otworami na przewody.

Zalanczam fotki jak to wyglada i jaka sila jest wylotu powietrza trzymam pasek foli zeby pokazac ze jest to dosc silne chlodzenie.

Teraz mam temperature w nocy 24C a w dzien 26C. Wyparowuje dziennie okolo 4 litrow wody.

Bez chlodzenia przy zamknietej pokrywie bylo 29C.

Pomy cyrkulacyjne i od odpieniacza i obiegowa wszystko tez daje temperature ja mam to wszystko w akwarium nie uzywam sumpa.

post-14382-0-96960900-1340184235_thumb.jpg

post-14382-0-86164300-1340184245_thumb.jpg

post-14382-0-08481000-1340184255_thumb.jpg

Edytowane przez Ferag (wyświetl historię edycji)

450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, na moje akwarystczne potrzeby w zupełności wystarcza fakt, że wymuszenie parowania wody przez wentylatory pobiera duże ilości ciepła ze zbiornika. I dopóki ta teoria sprawdza mi się w praktyce (na razie 3 rok), jak również producentom zestawów do chłodzenia baniaków - nie bacząc na to, co o niej mówią pochodne w równaniu stanu gazu doskonałego ;) - dopóty będę ją stosował.

Przy 28 stopniach w zbiorniku trzeba zwracać dużą uwagę na chłodzenie, natlenienie i kondycję zwierzaków, przy większych temp. trzeba już baaardzo uważać, bo to jazda po bandzie. Małe zbiorniki szczególnie łatwo przegrzać, bo mają niewielką pojemność cieplną. Chłodzisz jakoś swoją kosteczkę Marku?


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chłodzę na razie,ale się zastanawiam nad tym.Przyklejany termometr w niej też pokazuje 30 stopni więc wychodzi na to,ze tyle mam.Po koralach nic nie widać,wszystko normalnie otwarte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o tej wzmiance odnośnie wielkiej rafy koralowej cyt" Korale potrzebują ciepłej wody o temperaturze od 18 do 35 °C, dlatego nie spotyka się ich powyżej 30°-35° szerokości geograficznej północnej i południowej. Zasolenie wody od 27 do 40‰. Woda musi być dość ruchliwa, tak by do organizmów docierało pożywienie. Koralowce są też bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie wody."Jak się do tego odniesiecie?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe że nikt nie poruszył jednej kwestii do tej pory. Snorkowałem w wielu miejscach w temperaturze wody 28+ stopni i rafa przy powierzchni nie wyglądała wcale na ugotowaną. A miękkie rosną w kałużach na rozgrzanych kamieniach, gdzie temperatura pewnie zbliża się do 40 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.