Skocz do zawartości
Gość dieter25

Akwarium FO jaki sprzęt oraz koszty utrzymania

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dieter25

Witam

Od niedawna myśle nad zmianą akwarium na typowe FO.Myślałem nad wymiarem 320x60x60

Sprzęt

Oświetlenie Led cree 400W po 100W na każde 80cm długości

Cyrkulacja i tu problem jaka? może 4 koralie 12500

Odpieniacz na początku bk200

Sucha skała ok 50 kg

Czy ma ktoś na forum typowe FO??

To oczywiście wątek w celu Waszych porad w razie czego projekt zostanie wykonany w 2013r o ile cena kWh nie wzrośnie o 40%

Z lekka brakuje mi już chęci do prowadzenia spsów i lpsów

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci przy samym FO takie oświetlenie? Koszt spory a w zasadzie nie jest aż takie potrzebne.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla samych ryb nie ma sensu pchać tyle światła, wystarczą paski z diodek SMD. Możesz pomyśleć o filtrze uv lub ozonie, dobrze sprawdza sie przy samych rybach. Warto tez będzie zastanowić sie nad filtracja mechaniczna i/lub filtrem piaskowym w kolumnie. Akwarium z samymi rybami też moze być piękne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najwazniejsze jest dac mega dobry odpieniacz , FO wcale nie jst takie latwe w prowadzeniu

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

No właśnie QBA25 dlaczego nie jest łatwe?? takie rzeczy mnie nie interesują zeby nie wdepnąć w g.... bo właśnie wydaje się że FO jest łatwe w utrzymaniu i najtańsze

Plusy według mnie dla FO

Niski pobór prądu

Niewielkie wydatki na sól i suplementy

Niewielki nakłada czasu dla akwarium

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem ale .... w takim baniaku na np jak napisales na 320 cm ni ebedziesz trzymal 2 blaznow hepatusa :) ryb bedzie duzo a nie masz zadnej innej filtracji poza pienidlem , nie masz LR itp , a karmic bedziesz duzo , owszem ze ryby to nie acropory i jak bedziesz mial no3 50 to to zniosa ale im tez trzeba zapewnic normalne warunki , jesli chodzi o falowniki to ci nie powiem bo musisz zapytac kogos kto ma taki dlugi baniak ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Myślę że cyrkulacja nie musi być wielka bo to nie spsy acz kolwiek proszę o porady

Może takie??

:whistle:

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba raczej nie musi byc az tak duza , popatrz na youtubie na FO to podpatrzysz sobie sprzet ,

to co pokazales to nie baniak FO :whistle: :whistle:

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyć ciekawa jest ta imitacja korali


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niby jaki? Sztuczne koralowce tworzą rafę?

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no chyba raczej nie musi byc az tak duza , popatrz na youtubie na FO to podpatrzysz sobie sprzet ,

to co pokazales to nie baniak FO :whistle: :whistle:

Też tak na początku myślałem, ale zobacz na te napisy po angielsku. To imitacja korali. Wygląda rzeczywiście ładnie. Chociaż osobiście wolałbym "brzydsze" żywe korale i skałę.

Jaki jest sens robienia FO skoro chce się do środka włożyć imitacje korali? Mnie by to drażniło i czułbym niedosyt.


80 L AM Blenny

Ryby: Centropyge acanthops, Salarias fasciatus, Sphaeramia Nematoptera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie rozumiesz amerykańskiej mentalności. :harhar:

Też bym tego do akwa nie włożył.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz Olivier włożył jednego sztuczniaka do wystawowego i nie każdy od razu poznał się na tym a wyglądał na żywego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież nie ma siły, żeby po kilku miesiącach te sztuczne korale nie pokryły się różnego rodzaju nalotami. Ciekawe, co wtedy robi taki Amerykanin? Kupuje nowe, czy wyjmuje tą całą dekorację i to czyści?

To już lepiej trochę żywej skały albo ceramicznej, chociaż to naturalnie wygląda.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale przecież nie ma siły, żeby po kilku miesiącach te sztuczne korale nie pokryły się różnego rodzaju nalotami. Ciekawe, co wtedy robi taki Amerykanin? Kupuje nowe, czy wyjmuje tą całą dekorację i to czyści?

To już lepiej trochę żywej skały albo ceramicznej, chociaż to naturalnie wygląda.

Też się nad tym zastanawiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Zbiornik musiałby być klejony u mnie w domu bo tak sobie firma wymyśliła ale cena OW mnie przeraziła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dieter, na oświetleniu, soli i suplementach zaoszczędzisz ale policz mrożonki.

1000 litrów wody, kilkanaście ryb albo kilkadziesiąt rybek. Dziennie pół tabliczki jak nie cała chyba, że więszkość będzie stanowiść ekipa pokolców.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Akurat mrożonki to żaden wydatek.Nawet jeśli 1 tabliczkę dziennie zjedzą to miesieczny koszt 60zł.Tak jak pisałem narazie analizuje czy nie będzie łatwiej z FO :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno będzie łatwiej tylko pewnie będziesz miał inne zmartwienie jak choroby ryb.Ale w takim wymiarze to rogatnice skrzydlice itp wsumie to nawet większe byś mógł zrobić i tak juz dużej różnicy cenowo i w utrzymaniu by nie było


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choroby to zmartwienie bez wzgledu na to czy to tradycyjne akwarium rafowe czy Fish Only. Tutaj ospa nie wybiera. Z tym ze w tym drugium latwiej leczyc ze wzgledu na mozliwosc stosowania lekarstw, obniazanie zasolenia itp. Jezeli natomsiat chodzi o koszty to owszem mozna zaoszczedzic na oswietleniu, ale pozostaje jeszcze grzanie wody.

I na akwarium 1000-1200L chcac utrzymac 23'C (co tragedia nie jest) troche tych watow bedzie potrzeba.

Ogolnie mysle ze ponizsze parametry dla Fish Only sa spokojnie do przyjecia

Temperatura od 23

Zasolenie od 1,020

No3 do 25

Po4 do 0.50

Wapn 380

Magnez 1200

Filtracja nie koniecznie w sumpie, w panelu konski odpieniacz, jakies medium dla bakterii np siporax i wodeczka.

Pod baniakiem zbiorniki na dolewke i podmianke.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w utrzymaniu temperatury pomoże zakrycie sumpa szczelnie + częściowe zakrycie akwarium. Pompy i np mocne lampy UV włączone 24/7 pomogą wodę podgrzewać więc jeżeli w domu masz 20 parę stopni to bez grzałki by się obeszło. Przy tak dużym akwarium przyda się ozon. Co do światła to może oldschoolowe rury TL03 w T8 + aqua blue T5 powieszone tylko nad dwoma/trzema wysepkami, tak żeby reszta była niedoświetlona :) Trzeba pokombinować tak, żeby miało małe zużycie prądu i kolorek ładny. Do sumpa złoże zraszane + filtr fluidyzacyjny piaskowy - rzeczy niemodne w rafowym, ale w FO mogą być przydatne bo NO3 nie jest już takie ważne. Wydajny odpieniacz jako podstawa.

Też drążę troszkę ten temat, bo można postawić duży baniak za nieduże pieniądze, przy kosztach utrzymania znacznie mniejszych niż rafowe.

A tak na zachętę:

Picture123.jpg

baniak forumowicza z reefcentral.com

Jak dla mnie bomba :thumbsup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko co znaczy mocne lampy UV do takiego baniaka? Jezeli lampy to po co ozon?

Jaki zadanie ma spelniac zloze zraszane i jakie filtr piaskowy?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co zmieniasz?

Edytowane przez Raf (wyświetl historię edycji)

Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

Jak pisałem wczesniej ew.zmiana będzie przewidziana w następnym roku na tą chwilę próbuję się jak najwięcej dowiedzieć o FO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złoże zraszane wypełnione (znienawidzonymi) bioballami i filtr piaskowy miałyby za zadanie redukować wysokie stężenie amoniaku i częściowo azotynów, niestety wielkim minuse, tych filtrów jest to, że są fabryką NO3 i dlatego nie są popularne w zbiornikach rafowych. W zbiorniku typu FO/FOWLR gdzie stężenie azotanów nie jest już takie ważne, myślę, że mogą się sprawdzać.

Na polskich forach ciężko o rzetelne inforamcję dotyczące takich systemów, więc pisze na podstawie tego co widziałem czytając fora zagraniczne. Przymierzam się dopiero do takiego akwarium i jestem początkujący w temacie, jak pisze bzdury to mnie proszę Grzegorz sprostuj bo sam chętnie bym coś nowego z tego tematu dla siebie wyciągnął.

Co do UVki. W baniakach do 1000-1500 litrów, minimum 36W na 500l wody włączone przez 24/7 w małym przepływie <400l/h miałoby sens (chociaż co do działania lamp UV zdania są mocno podzielone). Jeżeli woda wypływająca z uvki wpadałaby wprost do odpieniacza, działaloby to jeszcze fajniej. Przy większych systemach tylko ozon. Podstawą musiałby i tak być mega wydajny odpieniacz.

Edytowane przez kermit85 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.