Skocz do zawartości
dale

Jak ustalić poziom wody w kominie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam komin zewnetrzny, odpływ i rewizje zrobioną na 32 mm. Na odpływie zawór. Rewizja bezpośrednio do sumpa. Tylko nie wiem jak ustawić (na jakiej zasadzie) poziom wody w kominie ?

Rozumiem że poziom wody w zbiorniku i kominie będzie dążył do zrównoważenia i raczej na jednym poziomie będzie się utrzymywał. Ale teraz, jak ustawić rurę wylotową ? Na wysokości zakłądanego poziomu wody (nieznacznie niżej) ? Czy można sporo niżej, a wysokość regulować zaworem (szybkością odpływu) ?

Bo maksymalną ilość wody określi mi wysokosc rury rewizyjnej...

Oraz, czy używacie jakichś końcówek na wlot rury odpływu ? Sitek, tłumików, siatek itp ?

Bytam, bo jutro chciałem zabrać się za tą cześć hydrauliki...:)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rurę ustawiasz przy samym dnie komina. Dla bezpieczeństwa sitko. Poziom wody regulujesz zaworem na odpływie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody w kominie zależny jest od wydajności pompy obiegowej i właśnie do jego regulacji służy zawór. rura odpływu powinna być kilka cm od dna komina. Na rurę zakładasz sitko, które jest w ofercie sklepów, robisz sam lub może Ci się uda dopasować od jakiejś pompy. :question:. Poziom wody musisz wyregulować na kilka cm nad poziomem sitka żeby nie siorbało. Rewizja ścięta pod kontem 45 stopni na wysokości krawędzi komina żeby akwa nie przelało w przypadku zapchania odpływu. :welcome:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję :) Bym popełnił błąd ustawiając wlot dosyć wysoko. Sitka są w ofercie, ale chciałem pokombinować z czymś innym, no i teraz będę dwa razy za przesyłkę płacił :(. Myślałem w przyszłości o tym tłumiku, ale nie wiem czy jest potrzeba.

Czy duża różnica pomiędzy poziomem wody w akwarium i kominem, nie będzie generowała plusku ? Może jakąś gąbkę podłożyć?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo :) A jak wygląda u was sprawa osłony wlotu ? Bo nie chcę, szczerze mówiąc zamawiać po raz kolejny jednego drobiazgu z rybki - przez ostatnich parę dni tak dorzucałem kolejne drobiazgi, koszty przesyłki tylko się generowały.

Może da się zastosować inne rozwiązanie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal bez sitka, a domówisz sobie przy jakiejś okazji.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja się nie zgodzę z tym zakończeniem spływu przy samym dnie.

Ja mam spływ jakieś 8cm od górnej krawędzi komina. plusem takiego rozwiązania jest to że w przypadku zaniku prądu (wyłączenia obiegu) do sumpa spada mi minimalna ilość wody. prawdopodobieństwo zawędrowania ślimaka, po rurce do góry również się zmniejsza :). Jedyna niedogodność to ewentualna konieczność wypompowania wody z komina, jednak i z tym sobie można poradzić małą pompką.

Pozdrawiam

marcin


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn że masz za mały sump i woda z komina jest dla Ciebie problemem. Zaletą spustu przy samym dnie jest to że na dnie komina nie gromadzi się syf. A sitko załatwia problem przypadkowych zwierząt.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokombinuję z sitkami od zlewu :) Na razie. Poza tym, te okrągłe AM, wydaje się że sporo tłumią przepływ...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Wydaje mi się, że ciężko jest określić i podać dokładnie jaka powinna być różnica w poziomie między akwa a kominem. Ustaw tak aby było cicho bo przy większej róznicy potrafi być głośno jak śpisz gdzieś blisko. Sitko zrób sobie z kawałka rury co ci zostanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź kawałek rury o średnicy odpływu, podgrzej jeden koniec i wciśnij na drugi kawałek rury. Zrobi Ci się coś w rodzaju jednostronnej mufy.

Utnij sobie kawałek jaki potrzebujesz, na końcówkę zaślepka. Ponacinaj sobie fleksem albo brzeszczotem i masz gotowe sitko.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie jako sitko funkcjonuje koszyczek z jakiejś roślinki akwariowej i spisuje się dobrze,

plusk wody w kominie można wyeliminować stosując watę perlonową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie zrobiłem tak:

Spływ - gotowe sitko zamontowałem w śrubunek więc jest przy samym dnie, w razie braku prądu sump przyjmie całą wodę z komina. Wysokość wody w kominie mam około 1 cm poniżej wody w zbiorniku dzięki czemu przelew jest w zasadzie nie słyszalny.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.