Skocz do zawartości
jarecki.g

prośba o poradę w spr. sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Zbieram powoli sprzęt do odpalenia mojego pierwszego morskiego akwa i proszę o poradę w kwestii cyrkulacji. Zbiornik ma 80x40x45 i nie wiem czy zastosować standardowe pompy cyrkulacyjne, czy "się szarpnąć" i kupić wavemaker np. Hydor-a? I żeby nie było łatwo: jeżeli tak to wavemaker 2 czy 4???-czy jest sens w ogóle pchać się w te zabawki przy takim litrażu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to bylo moje akwrium to zamiast kupowac droga cyrkulacje postawilbym wieksze akwarium. Tak czy inaczej dwie pompy to minimum. Na Twoj litrarz kupilbym Koralie lub Tunze, dwie w granicach 2800L - 3800L na godzine


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to bylo moje akwrium to zamiast kupowac droga cyrkulacje postawilbym wieksze akwarium. Tak czy inaczej dwie pompy to minimum. Na Twoj litrarz kupilbym Koralie lub Tunze, dwie w granicach 2800L - 3800L na godzine

Wierz mi, że też bym postawił większe tyle, że żonka :rant: się nie zgadza nawet na takie - ale chcę ją zaskoczyć efektem (mam nadzieję, że mi się uda :lol: ) i za jakiś czas postawić 360l :thumbsup:

Myślałem właśnie o 2 Koraliach tylko, że do wavemakera są 12V i jeżeli kupię "normalne" a potem się okaże, że wavemaker to dobra rzecz, będę "w plecy" - stąd moje pytanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez sie zastanawiam nad cyrkulacja i wlasnie jest dylemat koralia czy tunze. Oczywiscie tunze bierze gore ale ja na przyklad mysle o cyrkulacji sterowalnej do 400L i ceny pomp tunze to jakis absurd rynkowy (przynajmniej dla mnie) bo tez sie psuja i wcale nie rzadziej jak koralia. Koralia seria EVO zbiera dosyc dobre opinie i w polaczeniu ze sterownikiem smartwave potrafi zadowolic wielu. Gryze sie z tym problemem juz pare tygodni i nie moge sie zdecydowac.


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doswiadczenia odradzam koralie

Możesz rozszeżyć wypowiedź? bo jak na razie z kilkutygodniowej lektury wychodzi mi, że Koralia i Tunze to jedna liga...

I nadal nie mam odpowiedzi na podstawowe pytanie :(

Darecky3 - ja już im więcej czytam tym mniej wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozszeżyć wypowiedź? bo jak na razie z kilkutygodniowej lektury wychodzi mi, że Koralia i Tunze to jedna liga...

I nadal nie mam odpowiedzi na podstawowe pytanie :(

Darecky3 - ja już im więcej czytam tym mniej wiem...

Baniak do wielkich sztuk nie należy spróbuj aquael 2600 x2 jest zgrabny i cichy mi spokojnie wystarcza.Wielu tutaj jest ludzi wiele ma różnych cyrkulatorów każdy swój chwali ale jak sam nie spróbujesz i się nie przekonasz na własnym akwa to nie będziesz wiedział co tak naprawdę potrzebujesz.Nie przesadzaj z cyrkulacja bo ci będzie robiła zadymę w zbiorniku


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniak do wielkich sztuk nie należy spróbuj aquael 2600 x2 jest zgrabny i cichy mi spokojnie wystarcza.Wielu tutaj jest ludzi wiele ma różnych cyrkulatorów każdy swój chwali ale jak sam nie spróbujesz i się nie przekonasz na własnym akwa to nie będziesz wiedział co tak naprawdę potrzebujesz.Nie przesadzaj z cyrkulacja bo ci będzie robiła zadymę w zbiorniku

To znaczy, że taki wavemaker to przesada w moim litrażu? - bo tą kwestię głównie chcę rozstrzygnąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że taki wavemaker to przesada w moim litrażu? - bo tą kwestię głównie chcę rozstrzygnąć

Masz zbiornik przewiać a nie rozbujać - no chyba, że jesteś dodatkowo fanem PKP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że taki wavemaker to przesada w moim litrażu? - bo tą kwestię głównie chcę rozstrzygnąć

Tak sadzę ze na te wymiary zwykły cyrkulator sobie poradzi,fale fajnie wyglądają i dają efekt na długich baniakach tak mi sie wydaję 150cm to juz byś mógł coś myśleć

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz koniecznie falownik to do takiego litrażu tylko vortech mp10. Mały a efekt super. Tu link do wielokrotnie pokazywanego filmu, ale warto go obejrzeć i 10 razy

Mój odnośnik

Co do korali - dorastają tunze do pięt jedynie w pierwszych dniach. Potem odrobina brudu i ich wydajność masakrycznie spada. Także radzę tunze. Ale na początek kupiłbym chińczyki i po sprawie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zbiornik przewiać a nie rozbujać - no chyba, że jesteś dodatkowo fanem PKP.

Dobre :thumbup:

czyli sama cyrkulacja bez żadnych fal

dzięki wszystkim za podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak kiedyś myślałem. I teraz wiem że się myliłem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do koralii to mialem dwie, obie nowki i obie po kilku tygodniach zaczely miec problemy ze startem lub, jesli startowaly to czesto "do tylu". Potwierdzam tez to co napisal Tomek. Bardzo szybko sie zapychaja.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem "morskim wyjadaczem", ale od miesiąca bujam wodę na Tunze i jeszcze ich nie słyszałem (z tego względu je polecam). Są wg. mnie sprzęty w akwarium czyli odpieniek i cyrkulacja gdzie kompromisy mszczą się na nas po pewnym czasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz koniecznie falownik to do takiego litrażu tylko vortech mp10. Mały a efekt super. Tu link do wielokrotnie pokazywanego filmu, ale warto go obejrzeć i 10 razy

Mój odnośnik

Co do korali - dorastają tunze do pięt jedynie w pierwszych dniach. Potem odrobina brudu i ich wydajność masakrycznie spada. Także radzę tunze. Ale na początek kupiłbym chińczyki i po sprawie.

Piszę Galaxy SII i tak trochę nie nadążam.

Oczywiście nie upieram się przy falownikach - ten Vortech chyba jest głośny, a śpimy z żonką obok akwa...

A właśnie: czy Tunze jest ciche? I ew. który model do mojego litrażu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie mozesz sie zdcydowac i zdajesz sie na nas, kup sobie Tunze model 6025 i 6045 ktora ma regulacje. Jak sa nowe pomrucza z tydzien, potem nie bedziesz slyszal.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak kiedyś myślałem. I teraz wiem że się myliłem.

Czyli jesteś zdania, że u mnie falownik też ma sens?

A może na razie Tunze x2 (tylko jakie???) a za jakiś czas jakiś komputer? np. GHL profilux - nie wiem czy do takiej zabawki są jakieś specjalne cyrkulatory?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GHL profilux - nie wiem czy do takiej zabawki są jakieś specjalne cyrkulatory?

U mnie Profilux steruje Tunze (konkretny model pompy + kabelki) i chyba Profek steruje tylko tunzikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Steruje także koraliami i vortechem przez dedykowane przystawki


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Profilux steruje Tunze (konkretny model pompy + kabelki) i chyba Profek steruje tylko tunzikami.

A czy ten "konkretny model" mogę kupić i używać na razie bez kompa? po prostu podłączone do gniazdka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. To wszystkie sterowalne tunze na 12v


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sie nie mozesz sie zdcydowac i zdajesz sie na nas, kup sobie Tunze model 6025 i 6045 ktora ma regulacje. Jak sa nowe pomrucza z tydzien, potem nie bedziesz slyszal.

Czy w/w modele będę mógł za jakiś czas podłączyć do profiluxa? Przepraszam, za dociekliwość - taki już jestem :smoke:

Edytowane przez jarecki.g (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.