Skocz do zawartości
bleq

Euphylia- problem po raz pierwszy....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moj flagowy koralik czyli euphyllia, z ktora nigdy nie mialem problemow.

Rosla na potege. w ciagu 2 lat z 4 glowek mam 10 wiekszych od tych ktore zakupilem....

Pompowala sie maxymalnie . "macki" do 10 cm.....

Niestety w trakcie upalow gdzie temp doszla do 31 stopni obkurczyla sie i jakby zassala macki do srodka...

Chodzi o to ze nie schowala sie do szkieletu , miekka czesc z ktorej wychodza wszystkie macki jest na wierzchu ale po mackach zostaly tylko biale kropeczki ktore byly na ich koncach....

na focie w miare to widac

temperatura juz uregulowana -27 ....

ktos cos wie o co chodzi ???

pozdrawiam

post-11268-0-41098100-1342003276_thumb.jpg

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo podczas upałów - temperatura była nawet 33 stopnie i Euphylia pokurczyła się maksymalnie :( ale wczoraj temperatura była już ok cały dzień i wieczorem napompowała się jak by miła pęknąć :) I już jest OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie to samo. pomogl wiatrak i znowu pompuje:)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli czekam grzecznie az zajazy ze temperatuja juz ok :)

dzieki i pzdr


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem o to samo zapytać - czyli normalka w wyższej temperaturze :)


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....

W moim wypadku niestety od dwóch dni również się nie pompuje temp podczas upałów miałem ok., czyli jak na upały max w akwarium 27.5 W teraz utrzymuje 24 stopnie parametry ok.

Nie wiem, w czym może być problem....

Pozdrawiam i z góry dziękuję za ewentualne rady

Edytowane przez Maciekelkk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo, nadal pokurczone

niestety jedna glowka juz zeszla......

pisze osobny post bo cos nie tak z moim akwa po tych upalach jest..

pzdr


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zejdę trochę z tematu, bo ciekawi mnie czemu macie takie temperatury w akwariach. U mnie podczas największych upałów temperatura nie przekroczyła 26 stopni, na co dzień jest 24-25 stopnie, dziś w nocy miałem nawet 22 stopnie. Używacie pokryw? Może dużo światła? Dodam, że mój pokój zawsze jest najcieplejszy w domu xd czasem w lato wytrzymać nie idzie, mimo to nie gotuje się woda. Czysta ciekawość, skąd takie różnice?

Oczywiście zdrówka dla euphylii, żeby się trzymała :welcome:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat temperatur to odrebny watek

u mnie 26 stopni trzymalem

w upay skoczyla bo pierwsze lato zaliczam w nowym baniaku na nowym miekszkaniu....

niestety oranzeria w salonie robi swoje .... 32 stopnie przybilo

zainstalowalem wiatraki i zbilo do 29

teraz jest 28

niestety na chlodziarke nie mam miejsca ...


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może miała spotkanie z quadricolorem? Bo jeśli dobrze widzę to zaraz obok jest?


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kiedy rośnie temperatura zasolenie rośnie...

Bzdura.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdura.

Dlaczego tak niekulturalnie? :)

Może chodziło o to, że przy wyższej temperaturze paruje więcej wody i wtedy faktycznie zasolenie rośnie.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze ktoś weźmie sobie takie prawdy do serca i "poprawi" warunki rybkom.

Równie dobrze mogę napisać, że ze wzrostem temperatury zasolenie spada (przecież spławik pokaże niższe). Nie ma co doszukiwać się drugiego dna zgadywać o co być może chodziło, bzdura i już. Co by nie wymyślać, jeżeli do litra wody wsypie się 30g soli, to w 5 i w 50 stopniach nadal będzie tam 30g soli.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co by nie wymyślać, jeżeli do litra wody wsypie się 30g soli, to w 5 i w 50 stopniach nadal będzie tam 30g soli.

To dopiero jest bzdura... :thumbsup:

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaprzeczyłeś jednemu z podstawowych praw fizyki... :thumbsup: choć wiem o co Ci chodziło...:smoke:

Objętość zmienia się wraz ze zmianami temperatury... :harhar: Gęstość również...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Woda#Rozszerzalno.C5.9B.C4.87_temperaturowa

Pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam ten sam problem z eufylią. Zagrzało mi wodę. Po tygodniu koralik zaczął się znowu ładnie pompować. Trzeba dać jej czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zaprzeczyłeś jednemu z podstawowych praw fizyki...

Nie, nie zaprzeczyłem. Przeczytaj dokładnie mojego posta - nigdzie nie piszę o gęstości, ale o zawartości soli w wodzie. A ona nie ulega zmianie wraz z temperaturą. To, że przy podgrzaniu zwiększa się nieznacznie objętość słonej wody, nie ma dla poziomu zasolenia najmniejszego znaczenia. Rozszerzalność temperaturowa wody nie sprawia, że jest jej więcej czy mniej względem soli-ilość cząsteczek wody i soli nie ulega zmianie. I raz posolona woda w akwarium będzie miała to samo zasolenie w różnych temperaturach (i całe szczęście - inaczej utrzymywanie stałego zasolenia byłoby koszmarem).

Wracając do euphylli - przy 28 stopniach może trochę grymasić, ale w tej temp. na pewno nie powinna odchodzić na wieczną rafę. Jeżeli tak się dzieje, to przyczyn należy szukać w kiepskich parametrach, chorobie lub innych czynnikach, które dodatkowo osłabiają koralowca. Zdrowy egzemplarz z taką temp. radzi sobie bez problemów. 


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem 28 stopni. Nawet nie grymasiły.:whistle:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie zaprzeczyłem. Przeczytaj dokładnie mojego posta - nigdzie nie piszę o gęstości, ale o zawartości soli w wodzie. A ona nie ulega zmianie wraz z temperaturą. To, że przy podgrzaniu zwiększa się nieznacznie objętość słonej wody, nie ma dla poziomu zasolenia najmniejszego znaczenia. Rozszerzalność temperaturowa wody nie sprawia, że jest jej więcej czy mniej względem soli-ilość cząsteczek wody i soli nie ulega zmianie. I raz posolona woda w akwarium będzie miała to samo zasolenie w różnych temperaturach (i całe szczęście - inaczej utrzymywanie stałego zasolenia byłoby koszmarem).

Wracając do euphylli - przy 28 stopniach może trochę grymasić, ale w tej temp. na pewno nie powinna odchodzić na wieczną rafę. Jeżeli tak się dzieje, to przyczyn należy szukać w kiepskich parametrach, chorobie lub innych czynnikach, które dodatkowo osłabiają koralowca. Zdrowy egzemplarz z taką temp. radzi sobie bez problemów. 

Hmmmm... przecież napisałem, że rozumiałem o co Ci chodziło. :thumbsup: A wynikało to właśnie z uważnego czytania Twojego posta. :coffee: Oczywiście ilość soli w akwarium, wraz ze wzrostem temperatury, się nie zmieni, chyba, że jakiś złośliwiec dosypie ukradkiem garstkę :harhar: .

Nie pisałeś o zawartości soli w wodzie :smoke: Pisałeś o zawartości soli w jednym litrze wody... a litr wody przy 5 i 50 stopniach celsjusza to nie to samo.... :harhar:

owszem nieznacznie ale jednak.... :harhar: czyli gęstość jednak się zmieni.

Pozdrawiam

T

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomcio czemu Ty robisz ludzia solanke z mozgu. Zmiana temepratury zawsze wiaze sie ze zmiana gestosci - kazdej cieczy.

W przypadki naszego akwarium gdzie wiekszosc z nas mierzy zasolenie, wzrost temperatury nie ma znaczenia na to co pokazuje odpowiednio skalibrowany refraktrometr.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... czy ja robię coś "ludzia" ???

Kolega Kapuhy podsumował wypowiedź kolegi mirekaju jednym słowem "bzdura", a ponieważ sam był w błędzie to pozwoliłem sobie na podobne podsumowanie (z emotkami oczywiście, coby nikogo nie urazić :harhar: ). I tyle w temacie... :harhar:

Pozdrawiam i już tematu nie zaśmiecam,

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury wypisujesz i nie wezmiesz pod uwage ze ktos zaczynajacy moze na tym bazowac. Ruszyles temat od strony z ktorej Kapuhy nie rzekl ani slowa.

Zamiast napisac jak Ty to rozumiesz zapodales link Wiki ktory ma sie nijak do tematu.

Osobiscie tez jestem za slowem bzdura zamiast piep.....sz czy pier.....sz na wypisywane glupoty.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż.... B*****...

Nieważne, pozdrawiam

T

:harhar:

PS

Przeczytaj, proszę, uważnie wszystkie posty....

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.