Skocz do zawartości
natalia83

Umierający elegance coral POMOCY!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Korala dostałam jakiś czas temu od innego forumowicza do podratowania, bo zaczęła chorować po pladze wirków. Kilka tygodni dochodziła do siebie. Miała lepsze i gorsze dni, ale od początku lipca wyglądała naprawdę ślicznie. Pompowała się już po 3 cm ponad szkielet co było wielkim sukcesem od czasu jak do mnie przyszła. Do 5 lipca wszystko szło w dobrym kierunku po dwudniowym powrocie z nad morza zobaczyłam jakiś biały nalot wokół jednej z mordek dzień później był już w okolicy drugiej mordki w tej chwili zaatakowany jest cały koral, natomiast nalot (coś w stylu białych nitek) zszedł z pierwszej mordki, ale nie widać tam otworu gębowego, jakby zarósł. Szukam od kilku dni na necie co morze być przyczyną, jak jej pomóc. Może są jakieś leki, kąpiele, które mogłyby to zatrzymać? Wie ktoś w ogóle co to jest?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się tylko czyszczą?

Czy jakiś strumień wody z pomp cyrkulacyjnych nie udeża prosto w nie?

Może posypałaś na nie trochę soli?

Edytowane przez Adam_Szczecin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli to to co mysle to nie mam dobrych wiesci. Mialem kiedys bardzo podobna sytuacje. Gdzies jest nawet watek o tym z moimi fotkami. Niestety koral zszedl mimo moich staran

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj kąpieli w glukozie -wydaje mi się że i tak nie masz nic do stracenia.

A czy to aby nie od przegrzania zbiornika lub wahań KH.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od przegrzania? Raczej nie. Temperatura w najgorsze upały nie podeszła nawet pod 28 stopni. Kh mam ciagle dosyć niskie i nie mogę go skutecznie podnieść, chociaż to dziwne, bo od jakiegoś czasu dodaję codziennie Kh + w 1/4 zalecanej dawki dziennej a Kh nadal stoi w okolicach 6.

Parametry:

temperatura- 26.0

pH- 8.2

Ca-420mg/l

Mg- 1600mg/l (obniżam częstszymi podmianami, pozostałość po walce z glonami)

NO3-0.01mg/l

PO4-0.008mg/l

NH4-0

NO2-0

Glonów i innych plag brak, co jakiś czas pokazuje się śladowa ilość okrzemków, która samoczynnie znika po kilku dniach.

Zrezygnowałam z lania Microbe Lift All In One- bo mi sie parametry rozjeżdżały, wódki nie leję, bo nie widzę potrzeb. Glony wapienne narastaja jak głupie więc z wodą jest chyba w porządku.

Cyrkulacja jest bardzo delikatna a w miejscu gdzie jest Catalaphyllia jardinei praktycznie znikomy ruch wody, tylko tyle by nie tworzyły się martwe strefy. Na angielskich stronach wyczytałam, iż te korale często atakuje pewien rodzaj choroby, ale niestety w szkole się nie chciało języka uczyć to i niewiele się dowiedziałam :crybaby:

Koralik był pod ciągłą obserwacją pod mocną lupą ze względu na wirki i inne robactwo, czy jej nie atakuje, także myślę, że musi to być jakiś patogen albo niewidoczny gołym okiem, albo wewnętrzny.

Właśnie uruchamiam mikroskop z kamerą być może uda mi się pokazać to co da się zdjąć z korala.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że podnoszę cały czas i za nic nie chce podskoczyć nawet do 7!

Obejrzałam to świństwo pod mikroskopem, niestety nie potrafię zlokalizować programu w komputerze gdzie zalnstalował się program kamery od internetu także ze zdjęć nici :( To są ewidentnie pasożyty. Pod powiększeniem 10x16 widać wyraźnie, że to co wydawało mi się białym makaronem jest obłym robakiem z widocznym otworem gębowym i częścią przewodu pokarmowego. Co dziwne nie zauważyłam zjadania korala! Nie drążą korytarzy, nawet się nie ruszają, chociaż przy tej wielkości to ciężko stwierdzić. Może kąpiel w metronidazolu by coś pomogła?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Kh mam ciagle dosyć niskie i nie mogę go skutecznie podnieść, chociaż to dziwne, bo od jakiegoś czasu dodaję codziennie Kh + w 1/4 zalecanej dawki dziennej a Kh nadal stoi w okolicach 6.

Problem w tym, że podnoszę cały czas i za nic nie chce podskoczyć nawet do 7!

Może nalej całą "zalecaną" dawkę codziennie i zobacz co będzie.

Jak wyliczasz "zalecaną dawkę"? Ja u siebie mierzę KH, potem dolewam KH i po godzinie mierzę o ile wzrosło, wtedy wiem jaka dawka ile podbija. Następnie mierzę po 24h i wiem jaką mam dobową konsumpcję = wiem ile codziennie dolewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 240 l- 5ml na 40l podnosi o 1dKH także wlewałam ok 7,5 ml dziennie, ale mierzyłam po 4 dniach i podskakiwało do 7 po czym po kolejnych 4 dniach wlewania preparatu nadal 7 dKH a przy podmianie już 6, preparatu zostało już bardzo niewiele, na dniach kupię inny preparat i wtedy może odważę się próbować podnieść o cały 1 dKH. Zwyczajnie nie chciałam zbyt dużego szoku dla ryb :/


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co Ty za syfstwo lejesz? Słyszałaś o Ballingu? Kup NaHCO3 i po problemie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co Ty za syfstwo lejesz? Słyszałaś o Ballingu? Kup NaHCO3 i po problemie.

Czytaj : 1/4 zalecanej dawki - moim zdaniem to o wiele za mało nawet Balling 1/4 dawki nie podbije KH. zależy to też od ilości życia.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, widzę. Czyli podnoszenie dawką która jest mniejsza od dziennego zapotrzebowania....


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że robisz podmianki, żeby zbić Mg.

Czy wodę do podmianki odpowiednio przygotowujesz? Czy podnosisz w niej również kH?

Oprócz tego dolewasz pewnie RODI, żeby uzupełnić odparowaną wodę. RODI ma kH=0 czyli obniżasz kH.

Jaki preparat stosujesz do podnoszenia kH? Ja na razie stosuję Grotecha Kh+ 1. Tam jest napisane, że 50ml na 100l podnosi o 2 stopnie. Inne preparaty mogą mieć różne koncentracje, więc dawkowanie może być inne.

Więc ja robie to tak. Po zasoleniu wody i rozpuszczeniu soli (minimum 12 godz. + mieszanie palstykową łyżką) dodaję Mg, a później kH+ w odpowiednich ilościach, które sobie wcześniej pomierzyłem i tak mniej więcej wyliczyłem. I dopiero tę wodę używam do podmianki. Mieszkam pod Szczecinem, więc mamy podobną wodę.

Faktycznie wcześniej nie dodawałem ani Mg ani kH+ do świeżej solanki i też się dziwiłem, dlaczego nie mogę podnieść kH w ogólnym zbiorniku. Wręcz kH leciało powoli w dół lub zatrzymywało się w okolicy 6,6kH i podobną wartość miała u mnie świeża solanka (ok. 6,7kH).

W razie co, proszę o PW. Można wspólnie na miejscu ewentaulnie wymienić się informacjami.

Nie podnoś więcej niż 0,5kH dziennie. Raz mi się za dużo wlało i podskoczyło o 1kH ale na szczęście porażki żadnej nie było.

Wiele osób (chyba coś musi w tym być) na forum pisało jednak, żeby więcej niż 0,5 dziennie nie podnosić.

Pewnie poziom kH jest również uzależniony od soli. Ja używam TM BA.

Edytowane przez Adam_Szczecin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego dolewasz pewnie RODI, żeby uzupełnić odparowaną wodę. RODI ma kH=0 czyli obniżasz kH.

Ja się może mylę, ale odparowana woda nie zabiera chyba ze sobą KH? IMHO uzupełnianie odparowanej wody inną niż RODI może doprowadzić do niekorzystnego podniesienia pewnych parametrów wody w akwarium.


pozdrawiam

5119_5162.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.