Skocz do zawartości
Maćko

Proszę o pomoc - czy dobrze karmie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę o pomoc w doborze karmienia.

Mam Reefmaxa - 105 l w obiegu . Moja obsada : 2 błazenki, 2 Chromis, 1 garbik, 1 ukwiał - Heteractis crispa

Poza tym 6 nassariusów, 2 strombusy, 1 turbo

Parametry mi trochę skaczą, miałem już ok,po4,NH4,NO2 na poziomie 0 a NO3 ok 15.

W tej chwili mam tak :

5221_5269.png

Mam mrożonki - lasonogi, krewetki z czosnkiem i solowca.

Dodatkowo dla ukwiała kilka krewetek koktajowych

Karmię w ten sposób, że trzy kostki rozpuszczam w RO, kilka razy płuczę i później wciągam do strzykawki 50 ml.

Mam taką strzykawkę na 3 dni przy karmieniu rano i wieczorem

Ukwiałowi 2 razy w tygodniu daje prosto w paszczę po pól krewetki.

Czy robię coś nie tak?

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mrożonki dawaj po jednej kostce ( choć na taką obsadę to i tak dużo ) na przemian. Możesz też podawać ikre homara - te rybcie przepadają za nimi.

Ukwiał karm raz w tygodniu - nie częściej, możesz mu też kupić stynkę. Mój krewetki ciężko trawi. Nie rób pokarmów na kilka dni bo się psują - potem skaczą ci parametry.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądze ze twój odpieniek nie daje rady z taką ilością pokarmu i stąd to wysokie NO3 jak pieni ostro cały czas?zwolnij z tym karmieniem i dodaj trochę suchego pokarmu dla ryb i karm na zmiane raz suchy raz mrozonki,ja to robie tak w poniedziałek suchy rano wieczór dla ryb,w południe dla korali i trochę w nocy przed pójściem spać ,wtorek mrożonki dwa razy po pół kostki rano i pół wieczorem bez zbędnego płukania ja przynajmniej nie widze róznicy płukane mrozonki czy nie więc dodaję nie płukane.Sam musisz zaczą zwracać uwagę na to czy ryby się kręcą pod powierzchnią i czekają na jedzenie czy też nie

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzykawkę trzymam w lodówce nic nie smierdzi, wąchałem - pachnie rybą :)

Gdzies czytałem, ze po dodaniu zwierzaków baniak może znów wskoczyć w etap dojrzewania.

Co do karmienia jedna kostką na zmianę, to troche kicha bo błazny nie jedzą nic poza solowcem.

Odpieniacz mam wymieniony na Skimz Monzter SH1, pieni bardzo ladnie - przynajmiej tak mi sie wydaje, nie jest to czarny syf ale ma kolor sredniej herbaty, ustawiony na sucho, kubek napełnia w 5 dni

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
troche kicha bo błazny nie jedzą nic poza solowcem.

No to ładnie je rozpuściłeś... Spokojnie możesz zmniejszyć karmienie, ja daję 1 kostkę (czasem ciut więcej) na dwa dni przy podobnej obsadzie, a w całym baniaku chętnych na żarcie jest zdecydowanie więcej. Mrożonki lepiej podawać tuż po rozmrożeniu. Nie musisz dawać całej kostki tego samego żarcia, możesz pokroić kostki i dawać miksy.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi, zmniejszam karmienie nie ma co :)

I bede obserwował co się dzieje


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to moje 15sztuk zajada 7-8 kostek/dzień- artemia i kryl głównie ( czyli 3-4 kostki 2 x dz) a cały czas głodne

parametry w normie..za dużo?


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W starym zbiorniku o ile pamiętam było 25 ryb i dostawały rano i wieczorem po dwie kostki mrożonki IT,rosły i były zdrowe.Sporo karmisz moim zdaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żarcie znika w czasie do 1 minuty. myślałem nad zmniejszeniem ale wtedy ma problem duncanopsammia axifuga i ukwiały bo ryby wyrywają im żarcie... ( i dunca i ukwiały są karmione do mordek)


http://7140_7307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli system umie sobie poradzić z takim karmieniem to OK,ale trzeba pamiętać,że ryby nie mają uczucia sytości i zazwyczaj zjedzą wszystko co im się da co może prowadzić nawet do ich śmierci,ale to skrajne przypadki.Wracając do parametrów to z czasem mogą się popsuć od nadmiaru karmienia.Ryby powinny być raczej zawsze głodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja karmie 9 kotek dzienie przy 17 rybach, mrozonki płukam oprucz ikry,planktonu czerwonego,i czerwonej wrotki do tego dodaje szczypte spiruliny i tak 3 razy dzienie a parametry narazie ok :D


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak.

W czwartek kupuję na giełdzie w Łodzi żywy pokarm. Głównie wodzień, artemia, wrotka.

Ilość wystarcza mi do poniedziałku wieczór.

Pozostałe dwa-trzy dni 2x dziennie 2 kostki różnych mrożonek. w południe jak jestem w domu algi nori, spirulina.

Obsada :

błazenki 3 szt

żółtek

skopas

borsuk

3x chromis

doktorek

okinawe

mandaryn 2x

kauderni 1 szt

sphaermania 3 szt

decora 1 szt

babki kopiące 3 szt

Edytowane przez BAU (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mis sie wydaje (tak jak juz wczesniej wspomniano) ze filtracja nie wyrabia.

Ja mialem chelmon, hepatusa, 4 blazy, 4 chromisy, centropyge i karmilem 7,8 (czasem nawet 9) kostek dziennie podane jednorazowo. Ryby wszystko wciagaly w minute (moze 2) a NO3 nigdy nie przekraczalo 10 jednostek. W kubku nie herbata a kawa i to bez mleka :p.

Pozdrawiam

Edytowane przez W32darWin (wyświetl historię edycji)

START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerażacie mnie tą ilością kostek,ale Macie szczęście,że systemy wyrabiają.Ja karmiłem w starym mało a z NO3 i PO4 miałem spore problemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to dlatego? Marek a może dla Ciebie też by zdrowiej było jakbyś ciągle głodny chodził? Nie wyobrażam sobie takiego głodzenia ryb.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam karmię małymi porcjami,ale często i różnorodnie.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bylo roznorodnie - kryl, lasonog, solowiec :) tylko ze nie czesto a jednorazowo :p


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz,zawsze tak karmiłem a rybska były wypasione.Z resztą wszystkie poszły do Grafita i można Go zapytać jak ryby wyglądały.Nauczyłem się przy słodkim co nieco o karmieniu ryb i tego się trzymam.Ryby hoduję można powiedzieć,że ponad 30 lat.

Inna sprawa to sposób karmienia.Jeśli wlewam do baniaka kostkę mrożonek to widzę,że po chwili co najmniej połowa ląduje w sumpie.Karmiąc wlewam małe dawki co 10-15 minut przez nawet godzinę lub dwie i rybki prawie wszystko wyjadają.

Nowego baniaka się uczę dopiero więc wszystko przede mną a ryb przybywa.

Ps.Ciekawy temat a człowieki uczą się całe zycie.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście temat ciekawy i to bardzo.

Jak ktoś ma czas to i po jednym lasonogu może wrzucać do baniaka.

ja też podaje małymi dawkami tak że wszystko jest zjadane, a jak nawet coś spadnie to spada na Quadri i on się tym zajmuje jak tylko mu się uda bo moja babka nie pozwala praktycznie żadnemu jedzeniu opaść nawet do połowy baniaka.

Zazwyczaj nie łączę mrożonek, jedynie co łączę to ikrę z czerwonym planktonem jak karmie wieczorem.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marek a może dla Ciebie też by zdrowiej było jakbyś ciągle głodny chodził? Nie wyobrażam sobie takiego głodzenia ryb.

Heh, gdybym tak miał karmić mojego wiecznie głodnego jamnika, to już dawno bym miał spasioną, nieruchawą i schorowaną bambaryłę. Jest duża różnica między głodnym a zagłodzonym (co świetnie widać po psach i kotach właśnie).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

Co do karmienia jedna kostką na zmianę, to troche kicha bo błazny nie jedzą nic poza solowcem.

...

Moje blazny jedza nawet mnie jak wsadze rece do baniaka. Przy obsadzie 2 blazny, szesciopregi, brzydal i sliz karmie 1 kostke dziennie (cos grubszego na zmiane z drobnym, np. wrotka) i blazny jak mnie tylko widza pukaja w szybke i skacza przez plonaca obrecz, zeby tylko dostac choc troche platkow. Natychmiast!!


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciesze się że temat się spodobał :)

Co do odpieniacza, to zauważyłem ze jednak lepiej działa on w 1 przegrodzie niz w 2

W pierwszej przegrodzie bombelki są dodatkowo zaciągane z prądem wody w dół przez co maja dluzszy kontakt z wodą, lepiej pieni (brudniej) :)

w drugiej przegrodzie jest na odwrót - woda i bable ida w tym samym kierunku.

Myslicie ze moze to miec znaczenie przy działaniu odpieniacza?

Zresztą czekam na sumpa :) i mam plan zasilić odpieniacz wodą ze spływu na jakims trójniku, zebyu część wody wlewała się bezpośrednio do odpieniacza przez otwór w obudowie a czesc do komory sumpa. po czym wyciągana bedzie dołem i przez waska przegrode przelewana górą do komory pompy i spowrotem do baniaczka

Edytowane przez Maćko (wyświetl historię edycji)

250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mała aktualizacja baniaka :

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.472178156148404.116653.100000686718340&type=1&l=34c154f03a

Obsada:

2 Chromis Viridis

2 Błazenki

1 chryspitera

1 salarias fasciatus

2 strombusy

1 turbo

5 nassariusów

2 tectus

2 lysmata abonesis

1 krab calcinus elegants

1 Zoanthus ok 40 główek

Karmię pół rano i pół wieczorem

Świecę 9 h aktynika i 8 h białym

Myślicie ze jest ok

Chyba salarias to był zły pomysł...glony znikają pożerane przez pozostałą ekipę..salarias nie rusza nori ani mrozonek

Help co robc oddać salariasa czy 2 strombusy?


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.