Skocz do zawartości
salamander74

Jaka moc lampy LED ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako że powoli zbieram się do powrotu i kolejny zbiornik mam już w głowie to nurtuje mnie jedno pytanie. Jaką moc lampy LED powinienem zastosować do zbiornika o wymiarach 100X40X40cm ? Czy i przy tego typu oświetleniu stosuje się zasadę min 1W na 1 litr? :coffee:


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie 1W/L, gdyby iść tym krokiem to do zbiornika 700l musiałbyś zastosować 700W w ledach a wątpię by ktoś tak miał. Oczywiscie można ten przelicznik zastosować, ale na ogół ledy zostają "skręcone" i nie świecą na 100%. Częściej stosuje się przelicznik 0,5W/l i więcej, chociaż są tu tacy co świecą ledami mniej niż 0,5W/l. Wszystko zależy czym będziesz świecił i co ma pod tym rosnąć. Sam w kolejnym zbiorniku będę miał markowe ledy z przelicznikiem 0,5W/l.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 160l to dał bym około 120w


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 160l to dał bym około 120w


a.jpg

jest: 30x30x30 opti ,lampka diy cree 20W ,koralia nano ,refugium na aquaclear ,dolewka diy

bedzie dodatkowo: skimmer hob na maxi jet , dozownik diy , komputerek diy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako fan zoa i miękasów nastawiam się głównie na nie, ale myślę że znajdą się tam również jakieś lps i seriatopory, ale te raczej w górnej części zbiornika ;-)


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako fan zoa i miękasów nastawiam się głównie na nie, ale myślę że znajdą się tam również jakieś lps i seriatopory, ale te raczej w górnej części zbiornika ;-)

Witaj witaj ,zapytaj tomasza on coś kuma i ci może doradzić ,a może sie odezwie :thumbup:


4429_4437.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Kwestia wygląda nieco inaczej. Do planowanej obsady sądzę że 0,5w/l to max. Problem polega tylko na tym że np. będziesz chciał powiesić wyżej lampę, aby oświetliła większą powierzcnię. I mając lampę na styk do wys. 5-7 cm od lustra jest już trochę za ciemno gdy powiesisz ją 20-25 cm. I jeszcze kolor. Załóżmy że masz pecha i kolor światła Ci się nie podoba, a świeci już na maxa te 0,5l/w. Chcąc uwypuklić kolory czy uzyskać niebieską dominantę ograniczasz po prostu moc białego kanału. I wtedy okazuje się że kolor super, tylko ciemno bo pozostało 0,3w/. Także nie ma się co bać większych lamp. Że masz w lampie 1 czy 2w/l to nie znaczy że musisz tyle świecić. Masz wtedy pewność że znajdziesz to swoje wymarzone ustawienie.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nad 65L nano mam PAcific Sun Black Python 160W świecące na max. Lampa 9cm od powierzchni wody (więc trochę chlapie). Choduję SPS, LPS i softy. Jak na razie wszystko rośnie, niektóre aż za szybko.

P.S. Robiłem pomiary miernikiem PAR, ale wyniki gdzieś mi się zapodziały.

Edytowane przez schriss (wyświetl historię edycji)

65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nad 65L nano mam PAcific Sun Black Python 160W świecące na max. Lampa 9cm od powierzchni wody (więc trochę chlapie). Choduję SPS, LPS i softy. Jak na razie wszystko rośnie, niektóre aż za szybko.

P.S. Robiłem pomiary miernikiem PAR, ale wyniki gdzieś mi się zapodziały.

Kurde. Niezłe solarium dla zwierzaków.... Ale jak zadowolone to po co zmieniać.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde. Niezłe solarium dla zwierzaków.... Ale jak zadowolone to po co zmieniać.

No dokładnie zwłaszcza że ja kilka miesięcy temu zmieniłem ze 110W na 160W :-) (wymieniłem moduł LED i driver)

Ale wiesz, patrze na to, bo siedze tuż obok, i za bardzo oślepiające to nie jest, jak spojrzę w lampę to tak, ale w akwarium to raczej jasno ale nie oślepiająco i sporo przyciemnionych miejsc jest.

P.S. Znalazłem wyniki PAR, tylko nie wiem czy to ze 110W czy już z e 160W. Pod powierzchnią 900, na wysokości 1/3 od góry jakieś 500, 2/3 od góry jakies 250. Ale nie wiem czy dobrze mierzyłem, no i wartości raczej non stop się zmieniały na mierniku.

Edytowane przez schriss (wyświetl historię edycji)

65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojaśniało nieco, lepiej więcej niż mniej ;-)


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie że lampa lampie nierówna.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzą wyłącznie CREE.


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale ważne jest jakie cree i na jakich prądach.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu zaczynają się schody. :thumbup: Najrozsądniej zlecić budowę fachowcowi, a widzę że nie brakuje tu takich ;-)


160 litrów (100X40X40), Ok. 12kg skały (start na suchej), 4X39W, Deltec MCE600, 2X Aquael 2600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A myślicie, że można utrzymać akwa 200l na lampie LED z mocą 0,2-0.3 W/litr, oczywiście z wyłącznie koralmi miękkimi typu zoa czy sarco?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak. Tylko dlaczego?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

a jak chcesz zrobić lampę 40W na akwarium 200 litrowe??? będziesz doświetlał latarka??? Lampę się da zrobić ale to bezsens to tak jak byś powiesił 1 świetlówkę T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampę mam 110W BP. Zastanawiam się na ile mogę zmniejszyć pobór prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dieter25

To juz Ci nie pomogę.Skręcaj i obserwuj korale ale to najbardziej zgubna oszczędność poważnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Salamander, dla oświetlenia T5 moc dla sps-ów to 1w/litr co dla Led-ów daje 0,5 W/litr ale BIAŁEGO światła. Jednak najlepiej wygląda światło led w kombinacji 50%blu i 50% białe więc liczysz tylko moc białego światła czyli znowu dla LED jest 1w/litr jeśli lampa ma połowę białych i niebieskich diód. Przy takim litrażu 80W białych diód i 80W royal blu, najlepiej w postaci dwóch lamp/reflektorów lub w koronie i będzie super.

Gdyby była kostka np. 60x60x40wysokie to mogła by być jedna lampa 120watt jak sprzedają np. w Acuario.pl , przy 100 cm długości powinny być dwie, może wyjdą taniej niż Cree.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śmiem się zupełnie nie zgodzić. Sterując białe cree prądem 1000-1200mA i RB 900 mA przy stosunku białych do niebieskich 1:1 tak jak podałeś światło będzie wściekle białe. Aby wyciągnąć trochę blue i podciągnąć kolory koralowców będzie musiał skręcić białe o połowę, czyli w zasadzie do 80w RB wystarczy 40w białych, chociaż te można wysterować jeszcze wyżej więc wciąż mamy zapas. I sądzę że w cree to będzie optymalne rozwiązanie.

PS. Należałoby dodać że mam na myśli stosunek ilościowy ledów do siebie. Podnosząc bowiem prąd zwiększamy ilość watów z diody.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.