Skocz do zawartości
Dejvix

Preparaty na wybarwienie korali

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Jakie preparaty polecacie ktore pomagają w uzyskaniu lepszych barw przez koralowce. Do uzytku w małym akwarium 42l dla miękkich

Edytowane przez Dejvix (wyświetl historię edycji)

Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W małym akwarium taki preparat to NO3 i PO4. Dążymy do tego, żeby tych dwóch było jak najmniej w wodzie.

A tak na serio nic nie dolewaj, bo za sekundę będziesz miał plagę glonów, cyjano, czy innych paskudztw. Po prostu staraj się utrzymać dobre parametry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli stosujesz VSV to dodatek aminokwasow moze polepszyc wybarwienie SPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

barwniki spozywcze proponuje..he he..a tak na serio to praktyka hodowcow za oceanem....


Kostka 70x70x55(270L)+sump 112L,LED 120W+4*24W T5,NewJet 2300,Tunze 7096+2x6055,Dolewka Zajac,Grzalka Eheim 150Watt,Bubble Magus 155Pro na igle AquaBee,Multi Kontroler made in china,dozownik Marine Magic,Resun 250g Ozonator

4966_4997.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmień świetlówki, bo kolor to takie wrażenie subiektywne z tego co widziałem masz 4x Decolighty.

Co do NO3 i PO4- nie miałem ryb i montipora zielona była brązowa (ok pół roku czasu), po tygodniu z rybami zrobiła się zieloniutka jak ze sklepu. Tak więc nie taki diabeł straszny. Oczywiście przedobrzyć nie można.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

w skrócie:

http://www.reefmania.pl/wybarwienie-korali-sps-1761

Wybarwienie korali SPS

Published on Lipiec 17th, 2011 by Michał Lutyński in Korale, Ogólne, Preparaty Wybarwienie korali SPS jest tematem zgłębianym przez wielu akwarystów przez lata. Osiągnięcie kolorów, które występują na naturalnych rafach, a czasem nawet bardziej kontrastowych, jest celem nie jednego akwarysty. Postaram się przedstawić wam kilka czynników, które maja wpływ na wybarwienie korali SPS.

Zakładam, że każdy kto zamierza trzymać korale SPS wie że głównymi czynnikami wpływającymi na ich zdrowy kolor są odpowiednie parametry wody. Silny odpieniacz, stabilny poziom wapnia w wodzie oraz silne oświetlenie to rzeczy bez których ładne wybarwienie korali SPS jest praktycznie niemożliwe, dlatego nie będę się na nich skupiał.

1013_b-213x300.jpg

Kolor żółty

Żółty kolor acropor jest jednym z wskaźników stanu akwarium – jest on zależny przede wszystkim od poziomu azotanów (NO3) oraz fosforanów (PO4). Oczywiście większość kolorów jest zależnych od tych parametrów, ale żółty jest najprostszy do utrzymania. Jeżeli potrafisz utrzymać żółtą barwę na acroporach przez ok 6 miesięcy powinieneś poradzić sobie z innymi kolorami.

Zielenie

Kolor zielony jest kolejnym krokiem. Jest trochę trudniejszy do utrzymania niż żółty, zależy oczywiście od NO3 i PO4, ale dodatkowo jest związany z ilością żelaza (Fe) w wodzie.

Dodając do wody preparaty takie jak Iron Concentrate można uzyskać bardziej nasycone zielenie. Należy jednak zachować ostrożność w dozowaniu żelaza, ponieważ jest ono „akceleratorem” wzrostu glonów.

Dobrym wskaźnikiem podczas dozowania żelaza są wspomniane wyżej żółte korale. Jeżeli przedawkujemy żelazo zaczną one nabierać zielonkawej barwy co jest dla nas sygnałem do obniżenia lub odstawienia dawek żelaza. Kolejnym objawem przedawkowania żelaza jest wzrost glonów. Pamiętaj, że wszystkie zmiany należy wprowadzać powoli, aby mieć czas je obserwować i odpowiednio wcześnie reagować.

Niebieski i fiolet

Główny wpływ na wybarwienie koloru niebieskiego u SPSów ma jodek potasu.

Należy dodawać preparaty takie jak Kaliumjodid ostrożnie, ponownie używając żółtych koralowców jako wskaźnika przedawkowania. Jodek potasu podajemy w przypadku gdy niebieski kolor staje się mniej intensywny. Jeżeli żółte koralowce zaczynają nabierać zielonej barwy jest to dla nas sygnał do odłożenia Jodu oraz żelaza.

Czerwień i róż

Czerwone koralowce to głównie montipory, seriatopory oraz Pocillopory. Ich czerwony kolor zależny jest od Potasu (K). Sole bogate w potas takie jak Reefer’s Best Coral Reef Salt dają nam pewność, że przy regularnych podmianach wody ilość potasu, którą trzeba będzie uzupełniać będzie minimalna. Sole takie jak Instant Ocean są bardzo ubogie w potas, a co za tym idzie trzeba go bardzo mocno kontrolować.

Jako wskaźnika niedoboru potasu możemy użyć montipor – jeżeli czerwone montipory zaczynają blednąć i ich kolor zaczyna przypominać szary, jest to sygnał o niedoborze potasu.

Kolejnym sygnałem do podniesienia poziomu potasu jest blednięcie tkanki koralowców połączone często z utratą tkanki od dołu. Przedawkowanie potasu powoduje „spalenie” tipów koralowców i zakłócenie wzrostu.

Fiolety

Fiolet jest prawdopodobnie najtrudniejszym kolorem do utrzymania, ponieważ zależy od kilku czynników. Pierwszym jest przejrzystość wody. Można ją osiągnąć używając węgla aktywnego lub filtracji mechanicznej (wata). Czynnikiem wpływającym na przejrzystość wody jest też ilość gąbek filtrujących wodę w akwarium. Duża ilość gąbek może również klarować wodę.

Kolejnym czynnikiem jest oświetlenie – fiolety są eksponowane przez światło o długości fali 420-440nm, czyli takie jakie dają, np. świetlówki Giesemann – Pureactinic.

Trzecim czynnikiem jest jodek potasu tak jak przy kolorach niebieskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i taka odpowiedz jest satysfakcjonująca, mimo ze dotyczy glownie sps. Parametry są w normie a vodki nie podaje. Faktem jest ze oświetlenie ma duzy wplyw na to jak ludzkie oko odbiera kolory i moze za jakis czas zmienie decolight duo na co innego. Jest jednak sporo preparatów dostarczających jod lub stront które jak czytam w opisach wplywają na wybarwienie i wzrost, a poniewaz w mojej picorafie dziala odpieniacz zastanawiam sie nad ich dodatkową suplementacją


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jod daje tylko jak mi spadnie poniżej rekomendowanej normy, ale ja nie zmieniam wody. Podmiany pewnie zapewniają jod.

Stront ja dozuje regularnie, zgodnie z zaleceniem na butelce, Brightwell.

Jest jeszcze taki dodatek KoralColor, wygoogluj opis, ja na 65l daje 2 krople dziennie, jeśli pamiętam. Taka ilość raczej nie zaszkodzi, a czy coś daje to każdy sam musi ocenić.

Edytowane przez schriss (wyświetl historię edycji)

65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

hej czemu mi dajecie plusy ja wam dałem tylko opis z reefmani -podałem linka i wkleiłem txt

ameryki nie odkryłem

na tym mi najmniej zależy

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej czemu mi dajecie plusy ja wam dałem tylko opis z reefmani -podałem linka i wkleiłem txt

ameryki nie odkryłem

na tym mi najmniej zależy

ale zamiast pisać czepliwe uwagi pomogłeś :) dla tego plusik :thumbup:


Pozdrawiam 

mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.