Skocz do zawartości
twistman

jaka pompa do dolewki

Rekomendowane odpowiedzi

Znudzony robieniem za dolewkę (szczególnie przy parowaniu w ostanich dniach) zaczynam rozglądać się za automatem.

Na początku napaliłem się na rozwiązanie tupu niveaumat (głównie z powodu estetycznego rozwiązania - zbiornik retencyjny będzie na zewnątrz baniaka wykonany z rury plexi, podświetlany i inne cuda wianki, więc z szafki wychodziłby tylko 1 wężyk i żadnych widzialnych kabli oraz pomp) ale po przeczytaniu kilku postów o smarowaniu wężyków i głośności działania... zaczynam się zastanawiać :-(

Może jednak typu aqua trend? ale z jaką pompką? co byście polecili, niezawodnego, nie zawieszającego się na startach, w miarę taniego i cichego.

Po cichu myślę o atmanie 600 - to dobre rozwiązanie?

Aha. Jeszcze jedno, czy koniecznie 2 czujniki i czy zabezpieczone jakąś osłoną przed ślimorkami?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio zakupiłem z Aqua trendu dolewkę z dwoma czujnikami. Podłączyłem do niej jakąś starą pompkę Aquaela (typu FAN1 czy coś w tym stylu) i jestem zadowolony. Spełnia swoją rolę. Utrzymuje stały poziom wody :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam jeden czujnik podpięty pod profiluxa, dodatkowy zbiornik stoi koło sumpa, w nim pompka, a dokładniej głowica aquaszuta 600, bo taką znalazłem w pudle, na nią nałożony wężyk z praktikera i działa :)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twistman: widziałeś mojego tunziaka? Ma dwa czujniki w tym ten roboczy to czujnik optyczny więc szanse na "zawieszenie" są nikłe. Do tego drugi czujnik informujący o zbyt wysokim poziomie. Pompkę podczas pracy słychać ale można się przyzwyczaić. U Ciebie nie będzie pracowała zbyt często raczej więc rozwód Ci pewnie nie grozi:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już brać to z dwoma czujnikami.

Z tego co widzę posiadasz sump więc zamontuj w komorze pompy i żaden ślimak Ci nie narobi bałaganu, do tego byle jaka głowiczka lub pompka i sprawa załatwiona.

Jeśli masz niski sump to nawet taka http://allegro.pl/po...2528061217.html

Ja mam aqua trend z jakąś pompką 3w, do tego wężyk silikonowy od destylarki 8mm i sobie śmiga.

:welcome:

Edytowane przez Artur32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja myślę nad taką pompką zanurzeniową jakie sa wykorzystywane w przyczepach campingowych.

Np taka :

http://allegro.pl/pompa-do-wody-zanurzeniowa-pompka-woda-12v-10l-min-i2534540255.html

Podpiętą do zwykłego zasilacza 12v wpiętego w dolewkę.

Musze tak kombinować, ponieważ nie mam sumpa, a zbiornik z dolewką będzie stał ~1,5 m poniżej akwa.

Dodatkową zaletą jest to że ta pompeczka jest malutka i okrągła - wejdzie bez problemu w otwór każdego kanisterka, czy w ostateczności w tą butelkę po Kencie 6,6 kg


Ignorancja może być skorygowana przy pomocy książki. Głupota wymaga strzelby i szpadla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem rekonesans. I wymyśliłem zupełnie inne rozwwiązanie dolewki. Akwarium mam postawione stosunkowo blisko filtrów RO z dosyc dużym wkładem DI 2 litry. Bardzo łatwo byłoby przepuścić wężyk od filtrów do dolewki. Więc może jakiś rodzaj elekrrozaworu sterowanego czujnikiem pływakowym??? byłby dobrym pomysłem? Nie musiałbym stawiać dodatkowego zbiornika... Kto z Was stosuje takie rozwiązanie? Jakie są wady i zalety? Co muszę zakupić aby poprawnie skonstruować taką dolewkę?


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

twistman: "wymyśliłeś"najlepsze rozwiązanie - jeśli masz takie możliwości lokalowe to idź w tę stronę.Zaleta: zawsze masz świeżą wodę, oszczędzasz miejsce na baniak dolewki. Dodatkowo gdy wyjeżdżasz na wakacje nie musisz się prosić żeby ktoś CI baniaka dolewki pilnował. Myślę i myślę ale nie mogę sobie przypomnieć kto tak ma zrobione. A już wiem - Skoczek tak ma:) Wada jest taka, że elektrozawór potrafi się podwiesić w pozycji otwartej, ale można zastosować dwa elektrozawory. Kolejny minus to taki, że jak się rozleniwisz t przestaniesz patrzeć na TDS i kiedyś może Ci tam zakraplać już nie 000 tylko z jakimś bonusem. A co musisz kupić - pewnie ze dwa czujniki, siakiś przekaźnik, kabelki itp.

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek jak nie chcesz samoróbek to dajesz elektro-zawór (albo dwa), pompkę perlistyczną i np: Aqua Medic Aquaniveau.

:welcome:


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Tylko nie bardzo.wiem.jak.to.wszystko ze sobą połączyć. I po co miaby byc ten niveaumat? Założenie jest takie że chciałbym spiąć ze sobą filtry, ktore nota bene chodzą i tak przez cały czas jak nie na wode na akwarium to pitną (na 2 oddzielne wylewki. Pitna po mineralizatorze a RO bezpośrednio po membranie i filtrze DI), z elektrozaworem, który w przypadku spadku lustra wody w sumpie będzie się otwierał i dopuszczał świeżej RO. Kto doradzi jak to najszybciej i naksensowniej spiąć? Może jakieś linki do konkretnego sprzętu?

Co do minusów takich jak kontrola złoża DI oraz okresowa wymiana prefiltrów, to przecież w tym momencie robię to samo...


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ps. Sorry za błedy ale ze smaryfona... A paluchy duże :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja dolewka działa już od prawie 2 lat i ani razu mnie nie zawiodła.

post-10464-0-29616100-1344494098_thumb.jpg

Woda z RODI podłączona jest do elektrozaworu od pralki automatycznej - konstrukcja zaworu jest wykonane z tworzywa i gumy. Woda płynie do pojemnika około 1,5L w którym u góry jest przelew do komory podmiany - zabezpieczenie na wypadek zacięcia elektrozaworu- oraz czujnik poziomu wody od pralki

post-10464-0-91097100-1344495403_thumb.jpg

- na końcówkę pomiarową nałożyłem koszulkę termokurczliwą nie do końca obkurczoną, a to dla uzyskania efektu wzmacniacza - załączający dopływ RODI przy minimalnym poziomie w zbiorniku i wyłączający po nalaniu ok 1l natomiast na dole zamontowany jest automat od spłuczki.

post-10464-0-84591900-1344494156_thumb.jpg

W automacie od spłuczki trzeba wymontować membranę wzmacniacza i rozwiercić otwór wylotowy na fi 1mm. W dźwignię zaworu

post-10464-0-38898300-1344494985_thumb.jpg

wkręciłem wkręt fi6 x 30mm aby zwiększyć czułość pływaka.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal. Świetnie to wykombinowałeś. Ja niestety nie mam tyle miejsca w szafce żeby zrobić coś podobnego. Jakorozwiązane dla siebie wybrałem dolewkę Aqua Medic Niveaumat z zewnętrznym zbiornikiem retencyjnym.

-


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.