Skocz do zawartości
Warszawiak

Dino czy co innego??

Rekomendowane odpowiedzi

Czy możecie rozwiać moje wątpliwości??

A zatem co to jest...?? chodzi oczywiście o nalot na piachu i bąbelki powietrza pod nim...

<a  href=8a438b5a4f03b4d9med.jpg' alt='8a438b5a4f


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość buczi82

jak dla mnie to cyjano i okrzemki, 3 m-ce z tym walczylem, ale udalo sie, odpukac...

uzylem chemiclean, odsysalem i dalem absorber...

EDIT: a moze i dino, jak kolega wyzej napisal... ale mialem to samo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, czyli jak mamy takie pojedyńcze nitki z bąblami to cyjano, a jak całą szeroką plamę czerwieni na piasku czy skale to to już dino?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to cyjano, dino jest brazowe do jasno brazowego, przypomina "smarki" do tego puszcza babelki ktore wisza na nitkach tych smarkow i co jakis czas sie odrywaja wedrujac do powierzchni...

http://aquariumprosmn.com/wp-content/uploads/2009/10/Dinoflagellates-13.jpg

A to na Twoim zdjeciu to ewidetnie ma odcień cyjano.

Zycze zeby to nie bylo dino bo to cholerstwo ciezko zwalczyc, walcze z tym dziadostwem w baniakach juz ktorys miesiac...

Tu dobrze widac jak jaka rozne plagi wygladaja:

http://aquariumprosmn.com/2009/10/nuisance-algae-id-guide/


Jest : BofT'owe +/- 288l w obiegu; 2x Maxpect Ethereal + ICV6, AquaMedic DC Runner 3.2, Gyre XF-330, Maxspect MJ- SK400, ~30kg rock, 10kg sand.

Było :  Mój Reefmax - Tunze 9002, 2 x Koralia nano 1600, Newjet1200, 1 x Ati Actinic, Aquablue plus, Aquablue special, ~15kg LR, ~6kg LS - start 13.01.2011 i nowy baniak 20L a w nim troche skałki i żwirku koralowego + krewetka modliszkowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem Algea-x... i bez rezultatów... co dalej mogę robić w tym kierunku..??

Absorbery to Silicarbon, silicat cleer, chemi pure, purigen,

Fosforany mam na poziomie 0.02 ppm (mierzone testem Seachem)

Ręce opadają... akwarium marnieje w oczach a ja jestem bezradny... Walka trwa juz około 3mc.

W międzyczasie było 48h ciemni, już myślałem że się udało... ale powróciło... może piach wymienić?? bo to ewidentnie jest od piachu...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też walczę ale posłuchałem tych naprawdę doświadczonych

zostaw odsysaj co jakiś czas ile się da i samo zniknie mi po 1,5 miesiąca walki całkowicie znikło ze skał a została mała resztka na piasku i tyle

Przy kolejnych podmianach odsysanie odsysanie i zniknie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego na zdjęciu pokazałeś modelowy przykład cyjano. Na tej stojacej akrze??? widać coś co moze przypominać dino, ale że jest tego samego koloru co cyjano na piachu i nie kończy sie babelkowaniem to sądzę że masz maxymalny wysyp cyjanobakterii. Także ChemiClean i pojutrze bedziesz miał czyste akwarium.

PS. W miedzyczasie napisał Cris. I nie zgodzę sie z Tobą. Jedna metoda mówi żeby odsysać i podmieniać wodę i cyjano znika w okresie od 1 do 5 miesiecy. Druga metoda mówi żeby odsysać i nie podmieniać - tylko filtrować wodę przez watę i wlewać ta samą żeby nie dostarczać świeżej pozywki. Ta metoda jest logiczniejsza i faktycznie po miesiacu czasami przynosi rezultaty. ChemiClean natomiast przynosi natychmiast i na 100%. Nie słyszałem aby komuś zaszkodził, zwierzęta nie wykazuja na jego działanie żadnej reakcji, natomiast na miesięczne czy dwumiesięczne męczenie zbiornika cyjanobakteriami i wiecznym grzebaniem wykazują na pewno. Co więc logiczniejsze Twoim zdaniem?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej daje tylko informacje od naprawdę doświadczonych morszczaków http://www.hodowlakorali.pl/galeria.php i też mi mówili żebym nic nie wlewał bo jak samo przyszło to samo zniknie i tak się stało

popatrz co ja miałem i już nie mam

1204-cyjano3.jpg

1204-cyjano4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#336847 tomasz :

Na tej stojacej akrze???

Nie nie to nie acropora... :) to jest jakaś tam gorgonia... :/ a raczej to co po niej zostaje przez tą plagę...

Dziś zastosowałem Hemiclean, zobaczymy jakie będą efekty w poniedziałek.

Cris6, ja już czekałem 2 miesiące a od 3 walczę absorberami, od 2 tygodni z chemią i absorberami


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz jakaś ekipę kopiącą??


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na 100% cyjano. Polecam zastosować Chemiclean. Ewentualnie sprawdź stosunek NO3:PO4, ponoć przy złym stosunku pojawiają się te gloniska(Info od Stani'ego).


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ekipy kopiącej... 2 albo 3 ślimaki kopiące, tydzień temu doszła rozgwiazda piaskowa (wychodzi tylko na powierzchnie rano, a tak siedzi cały czas zakopana) cinktusa no i krewetkę kopiącą.... tylko tyle... krewetki nie widziałem już 5 dni... cinktus się leni...

Coś więcej może o stosunku PO4 - NO3....???


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie nie wiele wiem o tym stosunku, musiałbyś o dokładne info napisać do Staniego. Wiem tyle, że optymalnie jest ok 16:1(no3:po4, przy złym (tj. nie wiem czy za dużym czy za małym) rzekomo wychodzi cyjano.


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może pomogło by odessanie piachu no i jego wypłukanie RO, chodzi mi o wypłukanie całego syfu, albo częściowego przez który wychodzi cyjano z podłoża...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, cyjano z podłoża... a czarna łapa z kontaktu.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#337069 tomasz :

Tak, cyjano z podłoża... a czarna łapa z kontaktu.

Zadałem proste pytanie tomasz a Ty nie potrafisz na nie odpowiedzieć... to już zachowaj resztę "porad" dla siebie i z łaski swojej nie zaśmiecaj mi tematu... Z góry dziękuje.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warszawiak , bardzo długo walczyłem z dziadostwem zwanym i dino i cyjano , jeśli się nie mylę to spokojnie rok , próbowałem niemal wszystkiego i na dobrą sprawę nawet nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć co zrobiłem , że plagi opuściły mój zbiornik.

Ale gdybym miał Tobie doradzić ,

Po pierwsze jesli nie masz , to kupiłbym babkę która robi rozpierduchę z piaskiem.

Po drugie bardzo dobry odmulacz , i nie taki który spowoduje , że bedziesz musiał uzupełniać solanką codziennie ( odmulaj codziennie )

Po trzecie odpusciłbym podmiany na przynajmniej miesiąc albo dlużej , wszystko zależy od tego jak będzie rozwijała się sytuacja w zbiorniku.

Po czwarte upewni się na 100% , że sól którą używasz jest dobra , najlepiej sprawdź jesli masz taką możliwość u osób które mają z tej samej dostawy.

Po piąte czekaj , wiem że to denerwuje , ale jesli wodę lejesz do zbiornika dobrą i nie przesadzasz z dozowaniem czego kolwiek do baniaka to dino i cyjano ustąpi.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no na razie podałem chemiclean..... czekam...


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#337094 Warszawiak :

no na razie podałem chemiclean..... czekam...

:help1

i w ten sposób usunąłeś skutki nie rozwiązując problemu :)

za miesiąc może dwa znów poczytany o cyjano/dino :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze gadasz Darku. trzeba znaleźć przyczynę tego zjawiska a nie sam syf usunąć.

Proponuję na początku wodę którę wlewasz do baniaka sprawdzić, czyli wkłady wymienić, żywicę, może membrama padła. W drugiej kolejności wymień źródło światła, ja miałem też cjano od starych świetlówek...

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się zapytam: Co lejesz lub lałeś do akwarium przed plagą??? Może to coś wyjaśni.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dareku... Z plagą walczę juz około 3mc, sądzisz że przez tez 3mc nie zdążyłem poznać przyczyny tego zachwiania?? no to jesteś w błędzie... w innym temacie rozpisywałem się o membranie RO i tym że przegapiłem moment jej uszkodzenia i na dolewkę lała mi się zasyfiona woda do akwa...

Jacku... Wymieniłem membranę, żywicę, prefiltry, świetlówki, zresztą Włodek powinien kojarzyć temat mojej membrany ... Woda sprawdzona już testem na fosforany i jest już ok (0,02 ppm) kontroluję to raz w tygodniu przynajmniej...

Włodku... Lałem vit. C w postaci Juvit C dla dzieci, sypałem Reef Perls'a, karmię mrożonkami, wcześniej ich nie płukałem, od jednego mc mniej więcej płuczę RO 2x przed podaniem. Z bakteriami też próbowałem ale krótko bo około tygodnia czasu, a były to Prodibio BioDigest, mleko też lałem ale to przez 2 tygodnie tylko i wyłącznie dla quadricolora a by wrócił do formy. Pomogło, przestałem lać jakoś dwa tygodnie temu...

Z absorberów jest Silicarbon, silicate clear sera, Purigen, Chemi-pure, Phosgurd... Na czas działania Chemiclean wyjąłem chemi-pure.

Prawdopodobnie akwarium było przekarmiane (nadgorliwa mama :/), zbiornik był zaciemniony przez około 3 dni, po tym zabiegu było ładnie przez tydzień czasu po czym znowu się zaczęło z nasilonym efektem...

Ręce opadają...

=========================EDIT================================

Jeszcze jedno... przy szybie widze jak w piachu, od dna po samą jego powierzchnie są takie malutkie bąbelki powietrza... mi to przypomina reakcję jak w kompostowniku... :help1 rozkładający się pokarm w piachu który nie został zjedzony przez stworzenia produkuje gazy które właśnie mają taką postać stąd mój pomysł na wypłukanie piachu w RO/DI


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.