Skocz do zawartości
Kyzak

Kilka pytań różnej maści :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chodzi mi po głowie kilka niewiadomych, na które nie znalazłem odpowiedzi. Więc tak:

1. Caulastrea - jak się rozmnaża - dosłownie. Czy rośnie nowa główka obok starej, czy ta co jest się podzieli, czy jakoś inaczej. Karmienie 2 razy w tyg solowcem do "pyska" jest dobrą praktyką? (na razie nic się nie dzieje)

2. Krewetka Wundermani - nie widać jej wcale. Kiedyś nie widziałem a aiptasie znikały, niestety jest ich obecnie coraz więcej. Zjadła prawie wszystkie kiełże. Miała kiedyś wylinkę. Jak sprawdzić czy żyje - rozbierać całą żywą skałę, czy może rzucić w nocy jakiś filet czy cuś? Jak kiedyś rzucałem jedzenie to się pojawiała teraz się nie pojawia - jest albo najedzona albo padła, nie wiem.

3. Błazenki - jedzą tylko mrożonego solowca i oczlik. Płatków Tropical Spirulina Forte, Vitality&Color, mrożonego kryla grubego, wodzenia NIE JEDZĄ. Czy jest szansa że zaczną jeść JBL MARIS? Może je trochę przygłodzić?

4. Woda - Czy w akwarium 54L na soli Reef Crystals z jedną montiporą talerzówką i jedną caulastreą jest potrzebne dozowanie czegokolwiek na Ca Mg kH? Bo mnie za mocno ręce świerzbią aby jednak coś dozować :) Może kalkwasser na dolewkę?

5. Odpieniacz - Resun SK-300 wyrzuca odpad w kolorze herbaty a nie kawy. Czyli jest za słaby/mocny czy za sucho/mokro ustawiony? Syfku się zbiera na krawędzi rury wchodzącej do kubka, gdyby to wymieszać może już lekkie cappucino by było.

6. Jaką rybkę dodatkowo mogę dołożyć - wybredne mandaryny odpadają, coś małego nie planuję powiększenia zbiornika.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :welcome:


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Jedna główka zaczyna się dzielić na 2, ja swojej nie karmię i ma się dobrze.

2. To normalne, że ich nie widać, nie ma sensu robić zamętu w akwarium podnosząc skałę, u mnie debelius się cały czas chowa, wychodzi tylko do karmienia, wrzuć jakieś jedzenie i obserwuj, może gdzieś wystawi wąsy.

4. Reef Crystals to bogata sól, nie trzeba nic dozować w Twoim przypadku, póki nie zaczniesz z SPSami to trzymaj się powiedzenia "Sól i woda to morska przygoda", działa :thumbsup:

5. Przy niewielkim karmieniu i niewielkiej obsadzie może nie mieć czego wyrzucać, to nie znaczy, że działa niepoprawnie. Spróbuj ewentualnie zmniejszyć dopływ powietrza, niech popieni trochę na sucho. Mój Tunze 9002 również wywala częściej 'herbatę', chyba że zmniejsze dopływ powietrza, wtedy dłużej się kubek będzie napełniał ale syfek będzie ciemniejszy.

6. A jaką masz obsadę aktualnie? Z mandarynem możesz mieć problemy w takim litrażu, chyba że będzie przyjmował mrożonki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Podzieli się i warto dokarmiać - będzie rosła szybciej.

2. Możesz w nocy poobserwować akwarium.

3. Może są jeszcze za małe, może za dużo mrożonek im dajesz i patrzą z pogardą na płatki. Odpowiednie płatki dla błaznów to np. Ocean Nutrition Prime Reef

4. Tego nie wie nikt, dopóki nie zrobisz testów. Należy tak dodawać sodkę, wapń i magnez, żeby parametry były stałe i na odpowiednim poziomie.

5. Jest okej.

6. Najlepiej nic nie dokładaj, a jeżeli już masz bardzo wielkie ciśnienie to małą babeczkę - np. gobiodona. Tylko postaraj się mu najpierw zapewnić jakieś schronienie w postaci np. pokaźnej sinularii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :unworthy:

2. To mnie martwi że gdy czasami ją widzałem to nie było żadnej aiptazji po za dwiema dosyć dużymi obok siebie w trudno dostępnym miejscu. Teraz jest ich trochę na powierzchni skały, aczkolwiek jedna duża zniknęła.

5. Trochę nie rozumiem - jak skręcę powietrze to będzie bardziej sucho? Na wężyku od powietrza nie mam założonej żadnej regulacji, reguluję odpływem wody. Myślałem że musi być jak najwięcej powietrza bo wtedy jest "ta MOC"

6. Obsada 2 błazenki, 3 ślimaki stożki i Wundermani Ninja :shuriken: Chcę jakąś rybcię do rozruszania błaznów - mają za dużą sielankę.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 dzieli się

2 daj jej spokój - jak widzisz nowe aiptasie to kup jeszcze jedną

3 Jak lubią solowca to im go dawaj - może z czasem polubią płatki - nie kombinuj raczej :)

4 Suplementy należy dodawać jeśli testy pokażą, że jest problem. Bez testów daruj sobie

6 U mnie mały mandaryn w 64L czuje się dobrze i ma wielki brzuch od mrożonek i tego co sobie znajdzie, ale przy tym litrażu bezwzględnie musi być to osobnik przyjmujący mrożonki

Fajny jest też salarias, może jakaś mała babka...


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. Trochę nie rozumiem - jak skręcę powietrze to będzie bardziej sucho? Na wężyku od powietrza nie mam założonej żadnej regulacji, reguluję odpływem wody. Myślałem że musi być jak najwięcej powietrza bo wtedy jest "ta MOC"

Nic nie skręcaj, to jest odpieniaczątko a nie odpieniacz i lepiej, żeby wywalał syf tak jak może. Nie wiem, jak często opróżniasz kubek, ale jak raz na 3-7 dni, to jest okej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad 6.

Zawsze ciekawa jest parka symbiotyczna - babka+krewetka pistoletowa, np. takie jak tutaj będą pasowały do 54l. Albo np. mały ślizg z rodzaju Ecsenius (tutaj musisz doczytać o wielkości i ew. podjadaniu SPSów lub LPSów przez niektóre gatunki).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.