Skocz do zawartości
schriss

PH - ile to za dużo?

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

PH to wartość, którą tylko odczytuję z miernika, ale nigdy nic nie robię by PH zwiększyć lub zmniejszyć. Tzn. dbam o KH, zasolenie, Temp, Ca, Mg, itp ale PH zwykle zostawiam samemu sobie.

No może nie aż tak całkowicie samemu sobie, bo dbam o dotlenienie wody i biore powietrze do skimera z zewnątrz, przez dziurkę w oknie.

No i nigdy mi nie przeszkadzało niskie PH, ale są okresy kiedy mam wysokie np teraz jest 8.45

No i pytanie czy PH może być za duże samo z siebie (nie mówię o dozowaniu kalk wasser) i ile to za dużo?


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w dojrzalym akwarium wysokie pH (8,5) nie stanowi jakiegos problemu o ile nie jest to zbiornik typowo SPSowy. Wtedy trudno utrzymac opowiednie stezenie jonow Ca2+ co przeklada sie na przyrosty. Musialbys kontrolowac Ca i dozowac wiecej niz przy pH dajmy na to 8,0 Odlacz rurke zza okna i ewentulanie jesli dosujesz wodke mozesz zmieszac ja pol na pol z octem.

Edytowane przez Tester (wyświetl historię edycji)

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester a mogę Cię poprosić o rozwinięcie myśli dotyczącej wolnych przyrostów SPS przy wysokim Ph ?

Wydawało mi się że jest odwrotnie, czyli wyższe KH i PH to szybsze przyrosty, ale to tylko moje przemyślenia niczym nie poparte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skasztanilem... Chodzilo mi o to ze przy wysokim pH duzo trudniej jest utrzymac wapn w postaci jonow Ca2+. W niskim pH jony te bardzo chetnie "urywaja" z nierozpuszczalnego CaCO3 gdy z kolei w wysokim pH chetnie lacza sie z weglanem i stracaja w osad. Bzdure napisalem co do przyrostow bo akurat tworzenie szkieletow SPSow jest ulatwone. Blad sie wzial z tego ze jak zaczalem pisac posta chodzilo mi o to ze w wysokim pH ciezko utrzymac odpowiednio wysoki poziom Ca2+.W takim wypadku brak odpowiednio intensywnego ballinga czy reaktora powoduje niskie poziomy wapnia a to wlasnie utrudnia przyrosty. Rozwijajac mysl chodzi o to ze wysokie pH wspomaga kalcyfikacje i tworzenie szkieletow pod warunkiem intensywnego dozowania wapnia. O ile pamietam, to przy tym samej ilosci Ca w ukladzie zmiana pH z 8,2 na 8,5 spowoduje prawie dziesieciokrotnie trudniejsze rozpuszczanie sie CaCO3 co przelozy sie na ilosc wolnych jonow Ca2+ w roztworze. W praktyce przy tak wysokim pH poziom Ca2+ bedzie nam spadal nawet jesli w akwarium nie bedzie SPSow.

Poprzedni post poprawilem

Plusik za czujnosc :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nigdy mi nie przeszkadzało niskie PH, ale są okresy kiedy mam wysokie np teraz jest 8.45

Tak mnie zainteresowały jeszcze dwie kwestie których tutaj mi brakuje.

Jak PH jest niskie, to jakie ma wartości (nie ma w opisie) - bo tobie nie przeszkadzało, ale zwierzaki mogę nie mieć komfortu bytowania.

I druga sprawa jaki czas upływa pomiędzy tym niskim a wysokim PH.

Gwałtowne skoki też nie są dobre. Ja jak sobie kiedyś (co prawda to był holender) zafundowałem wpuszczenie (mimo aklimatyzacji) ryb z PH 7,7 na 5,9 - bo miałem gwałtowny wysyp ospy i wyławianie zwłok.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są okresy małego PH (najniższa i najwyższa wartość są niskie) oraz okresy jak teraz, kiedy PH wieczorem dochodzi do 8.45, a rano jest 8.15.


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie są okresy małego PH (najniższa i najwyższa wartość są niskie) oraz okresy jak teraz, kiedy PH wieczorem dochodzi do 8.45, a rano jest 8.15.

8.15 rano to niezły wynik.Masz refugium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale powietrze w nocy I rano pewnie lepiej dotlenione, a to idzie w mój skimmer, który chodzi non stop.


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kalibrację sondy PH kiedy robiłeś? Może tu jest coś nie tak.


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mi przyszły płyny do kalibracji, w weekend zrobię.


65L Tank + Deltec MCE600 + Eheim Pro 3e 2078 Canister (only live rock) + custom made Bio-Pellets reactor. 2xVortech MP10W. Pacific Sun "Black Python" 160W Cree LED. No socks. No sump. No water changes.

Feeding daily: Live Reef Flourish, Oyster Relish, Rotivits - enriched rotifers

Galeria

2207_2219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.