Skocz do zawartości
TMK

Czym powyższyć fosforany?

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium ok 450 litrów. ok dwóch lat obsada niewielka - trochę miękasów i LPS ze 2 zdychające SPS , salarias, parka błazenków 2 chromisy i gobiodonki.

Kilka miesiecy temu zepsuł mi się salimetr uchylny. Jakoś nie sprawdziłam i zasolenie zamiast 1,026 doszło do 1,035. Już wróciło do własciwego poziomu, Padła montiporka talerzowa i lobophyton, małe węzowidła i jedna tubka nie domaga,caluastree nie wystawiają polipów co mnie mocno martwi.

Oczywiscie nieszczęscia chodzą parami, test NO3 saliferta cały czas wskazywał ok 5. W momencie gdy lobophyton zaczą się sypać (spory był) i NO3 było 2 przestałam mu wierzyć i ...NO3 50.

Poziom PO4 zawsze utrzymywał sie w granicach ok 0,18 (Rowa).

Jakieś 2 tygodnie temu zastosowałam bakterie, ProBioF (zatępuje VSV) i tydzień temu jeszcze wódkę.

Na dzień dzisiejszy podaję 4x zalecaną dawkę Brobiof i 4 ml wodki

Azotany chyba nieco spadły odczytuje test jako 40, a PO4 spadło drastycznie - wynosi 0,024

I co dalej? nagłe zakończenie dozowania wódki może się źle skończyć. no i chciałam zbić azotany.

Najlepiej było by podnieść same fosforany Tylko czym? bo za kilka dni mogą wynosić totalne 0

Chyba, że jakieś inne pomysły...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja podnosiłem płynem od Lufta, zagadaj do niego może ma lub powie ci dokładna nazwę tego.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jak fosforany są na 0 to dobrze. Ogólnie przed wpuszczeniem jakiegokolwiek życia powinny wynosić 0.


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha, rozumiem :D


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fosforany powinne być w granicach zera ,no3 powinno zostać zbite do ok 5 ,wtedy korale maja najlepsze warunki jednak większość ludzi zapomina o karmieniu korali przy bardzo niskich parametrach czyli po4=0 i NO3 ponizej 5 korale należy dokarmiać ,przy metodach probiotycznych bakterie nie obniżają poziomu po4 tylko pochłaniają fosfor który jest im potrzebny do budowy nastepnie bakterie są wywalane przez odpieniacz lub zjadane przez korale ,najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie zrobienie podmiany 20-30% a parametry wrócą do normy oraz ograniczenie lania wódki.

Podbijanie PO4 nie zbije NO3 to działa odwrotnie .Przy 0 PO4 należy NO3 usunąć tylko podmianą wody .

Edytowane przez event (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fosforany powinne być w granicach zera ,no3 powinno zostać zbite do ok 5 ,wtedy korale maja najlepsze warunki jednak większość ludzi zapomina o karmieniu korali przy bardzo niskich parametrach czyli po4=0 i NO3 ponizej 5 korale należy dokarmiać ,przy metodach probiotycznych bakterie nie obniżają poziomu po4 tylko pochłaniają fosfor który jest im potrzebny do budowy nastepnie bakterie są wywalane przez odpieniacz lub zjadane przez korale ,najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku będzie zrobienie podmiany 20-30% a parametry wrócą do normy oraz ograniczenie lania wódki.

Podbijanie PO4 nie zbije NO3 to działa odwrotnie .Przy 0 PO4 należy NO3 usunąć tylko podmianą wody .

event z całym szacunkiem do twojej wiedzy ale się nie zgodzę z tobą z tym że "Podbijanie PO4 nie zbije NO3 to działa odwrotnie" ja w tren sposób zbiłem no3 z 50 do 10 a później system sobie sam poradził i mam takie jak mam.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no może i masz racje tylko po co zatruwać korale fosforanami i lać jakiś fosforan jak można najzwyczajniej w swiecie zrobić podmianę bo trochę tego nie rozumię walka z trucizną przez podawanie kolejnej ,to jest akwarystyka a nie labolatorium chemiczne :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rozrobione KH2PO4 około 3 gramy na pól litra ro, 2ml tego roztworu podnosi mi w akwarium fosforany na 0.05-0.06.

KH2PO4 kupisz na allegro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Event co do zasady masz właściwie rację, ale jak przerwę dozowanie wódki to moze mi się wyłozyć baniak kiedyś tak właśnie zrobiłam bo nie wiedziałam, że odzwyczajac trzeba stopniowo.

Od dwóch tygodni fosforany mi spadły a azotany nie chcą.Podmiany robię co drugi dzień 15 litrów. Mam purigen,

Nie przyszło mi do głowy że tak spadnie PO4, zwykle łatwiej jest chyba zbić NO3,a więcej fosforanów dostarcza sie z żarciem


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmianę trzeba zrobić konkretną i znalesć przyczynę no3 ja stawiam na słaby odpieniacz i zbyt dużą ilość skały która teraz się odzywa

Edytowane przez event (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można się pozbyć tak wysokiego no3 w naturalny sposób filtr glonowy załatwił by sprawę.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glonów Ci u mnie dostatek. Ponawiam pytanie Czym ponieść fosforany musi być to srodek zawierajacy ich ściśle określona ilość i w miarę dostępny


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisać jeszcze raz? :harhar:

Glonów Ci u mnie dostatek. Ponawiam pytanie Czym ponieść fosforany musi być to srodek zawierajacy ich ściśle określona ilość i w miarę dostępny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natriumdihydrogenphosphat (NaH2PO4)

Dozujac wodke dodawaj zanim NO3 nie spadnie do 1mg/l. Potem mozesz wstrzymac wodke bez skutkow ubocznych, kontrolujac, czy NO3 i PO4 sa ok. Gdybys zdobyla ten srodek (apteka itp; tego potrzeba bardzo malo) to uwazaj, zeby nie przesadzic z dawka. Na Twoj litraz wystarczy w tygodniu podac ilosc mieszczaca sie w tej malutkiej lyzeczce od testow. Mozesz tez te ilosc rozpuscic w cieplej wodzie i wymieszac z woda do tygodniowej dolewki. Niewazne, ze za chwile testy na PO4 znowu pokaza "0". Wazne jest, zeby w Twoim przypadku, malalo NO3.

Ps: PO4 dodawaj tylko w przypadku, gdy juz nie bedzie wykrywalne, a poziom NO3 pozostanie powyzej 1 mg/l.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur32 sorry, ale jakoś umknął mi ten post. To gonię na Allegro, mam nadzieję że znajdę. Stani dzięki za wskazówki. Może NO3 odpuści


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie "moze" tylko napewno.

Silny odpieniacz i obecnosc obydwu zwiazkow daje mozliwosc zastosowania wodki, co jest najprostszym sposobem. :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys podnosilem Pepsi lub CocaCola ale to jest malo wydajne

Jak to robiłeś, tzn. ile coli na ile litrów?


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One mają dość niskie pH, i chyba kwas ortofosforowy. Ale pewnie trzeba sporo dodać.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo. Zamówione

Zastanawiam się czy potas z tego związku KH2PO4 nie zaszkodzi. Ja wziąłem ten z sodem.

Pozdr

Edytowane przez RedDemon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zaszkodzi. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.