Skocz do zawartości
akvarius

ozonatory i zastosowanie ozonu w akwarystyce

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich mam zapytanie do użytkowników ozonu wiem że sander to bardzo dobra firma a jak jest z tańszymi ozonatorami czy warto dzięki za podpowiedzi zastanawiam się nad stosowaniem


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że ozonator jest bardzo potrzebny na hodowli/hurtowni ryb, ale zupełnie zbędny w dobrze prowadzonym zbiorniku. Jeżeli masz wydajny odpieniacz to redox i tak będziesz miał wystarczająco wysoki. Poza tym według mnie ozonator może niwelować pozytywne efekty metod priobiotycznych,


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przy vodka method ozon polecają...

Co wy na to?

"

J�rg Kokott, a key contributor to the original thread, recommended the use of ozone during the duration of vodka dosing to maintain high levels of dissolved O2 in the system. This decrease in dissolved O2 is indirectly observed in ORP meter readings after vodka addition. Though not an absolute requirement, as told from many RC participants, ozone may add an extra level of protection by increasing O2 levels during an overdose.

"

Fragment z http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam sandera sam jade na 300. 3 godziny dziennie i wystarczy. wazne jest aby ozonator mial regulacje podawanej dawki.


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zbędny sprzęt do kolekcji dołożysz

Moim zdaniem całkowicie zbędny jeśli chcesz kupić używany mam taki

AM 100 działał ok tydzień.Akwa stoi w salonie i zapach jaki wytważa

ozonator nie należy do najprzyjemniejszych.


MÓJ KAWAŁEK OCEANU:

KoTm lutego 2013

trzy-lata-minely moje pierwsze akwarim

Blekitna-glebia 1500 w obiegu

gallery_14359_2078_47879.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przy vodka method ozon polecają...

Co wy na to?

Odpowiem tak. Pokaż mi TOTM'y jadące na ozonatorze.

Ozonator nie służy do natleniania wody tylko do jej dezynfekcji i sterylizacji co stoi troche w sprzeczności z metodami opartymi o namnażanie bakterii w sysytemie.

Ozonator równie skutecznie wybije z wody wszelki plankton etc.

Ale to jest tylko moje zdanie, a wiadom że racja jest jak :mooning każdy ma swoja.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed laty zastanawialem sie, co zrobic, zeby nie wydawac tyle kasy na wegiel.

Juz sie dawno zwrocil. A czy to zbedny gadzet... kto uzywa ten wie.

Zapach w pokoju spowodowany jest znacznym przedawkowaniem.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapodałem wątek może ktoś się znajdzie z pozbyciem się swojego to chętnie odkupie


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba sa prowadzone na metodach bazujacych na namnazaniu bakterii - VSV, Biopeltes etc ?

Ja moge wskazac równie piekne które obywaja sie bez ozonu.....


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden na pewno " The tank is dosed daily with 6mls of vodka. Additionally, 6ml of iron supplement and two drops of Lugols iodine are also added daily."

Ale, Grzesiek zadał konkretne pytanie

witam wszystkich mam zapytanie do użytkowników ozonu wiem że sander to bardzo dobra firma a jak jest z tańszymi ozonatorami czy warto dzięki za podpowiedzi zastanawiam się nad stosowaniem

Proponuję zakończyć rozważania czy sa dobre czy złe, ja jestem zadowolony i odpowiedziałem na powyższe pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zakończyć rozważania czy sa dobre czy złe,

Dlaczego?

Ja uważam, że to jest dobry pretekst do wymiany poglądów na ten temat. Niestety tematy merytoryczne znajdują mały odzew. Za to jak ktoś ma 3 rodzaje szkła w akwarium albo jest jakaś inna zadyma wtedy postów jest pińcet w takim temacie.

A jak jest jakieś pytanie merytoryczne to masz szansę, że może 3 osoby Ci odpowiedzą co o tym myślą z czego jedna to Stani a druga to Seb.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapodałem wątek może ktoś się znajdzie z pozbyciem się swojego to chętnie odkupie

Kolejny zbędny sprzęt do kolekcji dołożysz

Moim zdaniem całkowicie zbędny jeśli chcesz kupić używany mam taki

AM 100 działał ok tydzień.Akwa stoi w salonie i zapach jaki wytważa

ozonator nie należy do najprzyjemniejszych.


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie spróbuje nie będę wiedział zdecydowałem że czas nadszedł na próbę z ozonem ,brak zażółcenia wody ,lepsza sprawność odpieniacza ,dezynfekcja ryb wiem są ciemne strony przedawkowania


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dasz maila to wyślę Ci skan o ozonatorach z Korale.Ozonator ma tyle zalet,że chyba Większość o nich nie wie a jeśli taka gazeta go poleca to myślę,że warto czasem.Oczywiście bez też się da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem tak. Pokaż mi TOTM'y jadące na ozonatorze.

Ozonator nie służy do natleniania wody tylko do jej dezynfekcji i sterylizacji co stoi troche w sprzeczności z metodami opartymi o namnażanie bakterii w sysytemie.

Ozonator równie skutecznie wybije z wody wszelki plankton etc.

Ale to jest tylko moje zdanie, a wiadom że racja jest jak :mooning każdy ma swoja.

Jeśli przez natlenienie rozumiesz dodawanie tlenu cząsteczkowego do wody to ciężko jest znaleźć równie skuteczną metodę co ozonowanie. Na myśl przychodzi mi tylko podłączenie butli z tlenem. Żadne podkreślenie nie zmieni faktu, że napisałeś głupotę. Każdy ozonator bardzo, ale to bardzo skutecznie natlenia wodę. Dezynfekcja i sterylizacja, o której piszesz dalej to tylko część tego co ozonator "robi". Żeby dyskutować potrzeba znajomości faktów (z obu stron). Podstawy dotyczące ozonowania wody w akwarium morskim opisane są w czterech dość obszernych artykułach na reefkeeping.com (kiedyś już podawałem linki na forum). Oczywiście forum służy do wyrażania opinii, ale na razie mam wrażenie, że wyraziłeś opinię o czym, o czym zbyt wiele nie wiesz. Jednocześnie zachęcasz do dyskusji, ale bez znajomości choćby podstaw ciężko dyskutować...

W dodatku Twoja retoryka powala: poprosiłeś o pokazanie TOTMów "jadących" na ozonatorze, a tych jest na prawdę sporo. Ba, większość dużych akwariów (~1000l i wzwyż) w stanach "jedzie" z pomocą ozonatora. Można zaryzykować tezę, ze przy takiej wielkości akwarium jest to tam pozycja obowiązkowa. Kiedy Jjablonski pokazał Ci już pierwsze z brzegu TOTM-y z ozonowaniem wody odparłeś, że możesz pokazać równie piękne (akwaria) bez ozonu. Nie obraź się, ale to dziecinne i z rzeczową dyskusją nie ma nic wspólnego.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dezynfekcja i sterylizacja, o której piszesz dalej to tylko część tego co ozonator "robi". Żeby dyskutować potrzeba znajomości faktów (z obu stron). Podstawy dotyczące ozonowania wody w akwarium morskim opisane są w czterech dość obszernych artykułach na reefkeeping.com (kiedyś już podawałem linki na forum). Oczywiście forum służy do wyrażania opinii, ale na razie mam wrażenie, że wyraziłeś opinię o czym, o czym zbyt wiele nie wiesz. Jednocześnie zachęcasz do dyskusji, ale bez znajomości choćby podstaw ciężko dyskutować...

Widzisz kolego może masz piekne akwarium i o ozonowaniu czytałeś w magazynie akwarystycznym ale ja z wykształcenia jestem inzynierem i już kilka stacji uzdatniania wody na potrzeby wodociągów oraz instalacji basenowych zaprojektowałem z uzyciem ozonu i oraz stacji dawkowania podchlorynu sodu. Wiem jak to działa i potrafię to policzyć i zastosować w instalacjach przemysłowych. Wydaje mi sie że mam więc podstawy do tej dyskusji.

Ozon jest silnym utleniaczem i zabija WSZYSTKO co znajduje sie w wodzie co poddaje w wątpliwość możliwość jego łączenia z metodami opartymi o namnażanie bakterii w obiegu wody w zbiorniku. Uważam wręcz , że jego przedafkowanie może doprowadzic zarówno do poparzenia skrzeli ryb jak i do skutecznego wyjałowienia zbiornika. Stosowanie go do natleniania zbiornika to jak stosowanie palnika acetylenowego do podgrzewania kotleta. Nie taka jego rola !. Bezpieczniejsze w zastosowaniu są lampy UV bo ich zasięg zamyka sie w ich obudowie natomiast Ozon skutecznie może się przedostać do zbiornika głównego.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar ja tez poprosze ten skanik jak mozna . jade od okolo 2 tygodni na sander300. dozuje po 2 godziny dziennie na pol gwizdka.i jak narazie jestem zadowolony. woda krysztal a cala reszta zadowolona


4788_4801.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maila poproszę.Skan mam od kolegi z forum i mogę wysłać dalej.Na forum chyba bez zgody autora nie można tego opublikować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuje ozonator prawie od początku założenia akwarium. Ustawiony na 50 mg/h. Sterowany profiluxem, przy redoxie ok 350 praktycznie się nie wyłącza. Ryby nigdy nie przechodziły żadnej ospy, oskrzela i płetwy całe.

Bakterie działają, parametry ok, życie hula. Trzeba zastosować i komentować :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pante, nikt Cię nie poucza i nie próbuje podważyć Twojej wiedzy z zakresu inzynierii :)

Też mam dyplom, ale to co mnie uczyli na studiach jest troche do d.....w dzisiejszym swiecie.

W morszczyżnie ozon jest tylko dodatkiem do powietrza i moim zdaniem bardzo skutecznie pozwala kontrolować populację bakterii przed ich nadmiernym rozmnożeniem. Zobacz że przy wódce reaktorem "bakteryjnym" jest cały zbiornik i tylko za pomoca komory odpieniacza można się pozbywać nadmiaru bakterii. Dodanie ozonu do powietrza w odpieniaczu zwiększa jego skuteczność bo tak jak piszesz ozon jest silnym utleniaczem i zabija wszystko w odpieniaczu.

Tylko nie wolno przesadzić z ilością, by ozon nie przedostał się do zbiornika głównego.

BTW. Ameryki nie odkryjesz, Amerykanie którzy są trochę dziesiątek lat przed nami w morszczyźnie od lat używają z powodzeniem ozonu.

Ale zawsze możesz zgłosić swoją teorję i wygłosić kazanie np na tym wątku http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=639805&highlight=ozone gdzie od 2005 roku po dzień dziesiejszy :) trwa dyskusja nad prawidłowym uzywaniem ozonu.

Tylko wcześniej polecam przekopanie się przez te 400 postów. Tam masz przykłady działania, podłączania itp. Może zmienisz zdanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.