Skocz do zawartości
akvarius

ozonatory i zastosowanie ozonu w akwarystyce

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie uzywalem ozonatora i nie czytalem materialu na reefkeeping czy gazety co polecal kolega Inmar, ale po tym co tu piszecie na temat uzywania ozonu i jego rozpadu napewno wiaze sie z takimi pojeciami jak :

DOC (dissolved organic carbon)

POM (particulate organic matter)

DOM (dissolved organic matter)

Tak czy inaczej to jeden z ciekawszych tematow wiec nie klocic sie :respect:

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozatym zaczeło się od tego, że gloryfikowałeś właściwości natleniające ozonu, natomiast jego właściwości utleniające jako efekt uboczny:

Natomiast ja jestem głupi bo się z tym nie zgadzam.... i nie przeczytalem artykułu na reefkipingu....więc wogóle nie mam podstaw do dyskusji.

Edytujesz posty z taką intensywnością, że ciężko nadążyć z odpowiedzią.

Doszedłeś do bardzo jednoznacznych wniosków względem swojej osoby, a chyba nie to jest tematem tego wątku.

Oczywiście, że ozonator bardzo skutecznie natlenia wodę. Na tyle, na ile pozwala jego wydajność, cudów nie ma.

Chcesz mieć totom'a stosuj ozon, bo dobrze Ci natleni wodę. Jest on super bezpieczny bo rozpada się w kilka sekund itd....

Prześledź może wątek od początku zobaczysz jak zacząłeś temat TOTM-ów tylko po to, żeby chwilę później próbować się wykpić...

Z mojej strony EOT. Z jakiegoś powodu dyskutujesz w sposób, który uważam za dziecinny (dokładnie tak, jak Ci napisałem). Nie chcesz przyjąć do wiadomości, że urządzenie, które Ciebie wyraźnie rozczarowało może być skutecznym uzupełnieniem filtracji u innych.

Mimo wszystko pozdrawiam i do następnej dyskusji :welcome:

Edytowane przez snocho (wyświetl historię edycji)

pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja żałuję tylko że nie otrzymałem od Ciebie żadnych innych argumentów do tej dyskusji poza linkiem do reefkiping. Jak rozumiem to były podstawy do dyskusji których sie domagałeś w pierwszym swoim poście, który napisaleś w sposób mocno autorytatywny.

O totomach napisałem po to aby wskazać, że jest wiele naprawdę pięknych zbiorników obywających się bez gadżetu pt. ozonator, najlepszym tego przykładem jest zbiornik Pana Tryca. Ozon zastosowany bez głębszej wiedzy na temat ozonowania może równie dobrze przynieść znaczne straty w zbiorniku bo nie rozpada się w kilka sekund...

A posty edytuje bo staram się usuwac literówki jakie mi się zdażają.

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie, to nie ozon jest przyczyna zlego wplywu spalin samochodowych na zdrowie ludzi, tylko wlasnie odwrotnie, to spaliny sa przyczyna podwyzszonego poziomu O3. Ozon nie ma wplywu na zolte zabarwienie powietrza w Warszawie, bo to jest przezroczysty gaz, powstaly w sposob naturalny, mogacy rozlozyc prawie wszystkie zanieczyszczenia w powietrzu. Jedynie jego nieumiejetne przez kogos stosowanie (przedawkowanie) zrobilo sobie nastepnych wrogow. Dla naszego hobby moze byc jak najbardziej pomocny. Sorry, nie bede sie poslugiwal bibliotekami politechnicznymi, po prostu kiedys juz o tym czytalem.

Jak sie nie myle, to w akwariach lub wodzie slodkiej, przy pH ok 7, ozon nie "zamieni" amoniaku na Nitrit, Nitrat, wiec wnioski wyciagniete na podstawie badan w wodzie slodkiej nas nie dotycza. Bardziej interesujace sa te wykonane w wodzie slonej a szczegolnie w akwariach slonowodnych, gdzie jak zapodal Snocho, zolta "zupa" nie daje szans polatac takiemu O3 bez natychmiastowej reakcji z sasiadami.

Jakos tak pozostalo mi w pamieci, ze spokojne dawkowanie to 1 mg ozonu / 100 l wody w akwarium. Jak tu wyczytalem, stosowane sa dawki np: 70 mg na kilkaset litrow, to moge zrozumiec niektorych niepokoj i pozniejsze powtarzanie o szkodliwosci ozonu.

Przy tym zapewne mozna wyliczyc, przez ile czasu 10 gram ozonu "zuzyje" np. 100 gramow wegla filtracyjnego. A na ile czasu wystarczy ta odrobina wegla, gdy dawka bedzie nie 10 gram tylko 1 mg?

Ozon stosuje zapewne z 10 lat. Dotychczas jakos mi sie upieklo. :animier:

Jeszcze raz przepraszam ze bez podania literatury fachowej. Mysle, ze mimo to nie ma powodu do az takich emocji. :horse:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@Stani mylisz się. Ozon to niebieski gaz [nie jest bezbarwny]. Jest to silna trucizna. Działa podobnie jak tlenek węgla - zabija cię a nawet go nie czujesz. Powstaje w wyniku fotochemicznych reakcji w atmosferze miejskiej lub podmiejskiej w mieszaninie gazowej zwanej smogiem [jest on produktem ubocznym powstającym ze spalin a nie odwrotnie...]. Ozon niszczy liście roślin, prowadzi do zniszczenia lasów i upraw nawet tych, które znajdują się w znacznej odległości od miasta [nawet do 400 km]. Gaz ten nawet w bardzo małych stężeniach na poziomie 0,01 - 0,02 mg/l może doprowadzić do śmierci.

ground_ozone.jpg

Ozon z termodynamicznego punktu widzenia jest niestabilny podobnie jak tlenek węgla. Ale w zasadzie nie liczy się tylko to czy jest stabilny czy nie ale to jak szybko przebiega reakcja... Nie wiem jak jest z ozonem ale spalenia tlenku węgla [np w silnikach spalinowych] potrzebny jest gorący katalizator platynowy.

Ja tego nie wymyśliłem:

http://science.howst...e-pollution.htm

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazdy kij ma dwa konce. Za duzo ozonu jest szkodliwe, a gdy jest go za malo, to tez. Stad tyle uprzedzen (tu dziura ozonowa tam smog).

Dobrze podany do naszego akwa pomaga (najlepiej w nocy) a zle, moze zabic wszystko.

Jeszcze brakuje nam dyskusji na temat niebezpieczenstwa urzadzen elektrycznych w akwariach...

Nanokaczor, masz racje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na rozluźnienie atmosfery... to jak macie skręcone ozonatory (minimalne, na 50%, czy walicie pełną mocą?)

Ja ustawiłem jak Stani zalecił, minimalnie (nie wyczuwam żadnego zapachu ozonu), na 1h po północy, podłączony bezpośrednio do odpieniacza, już od przeszło roku i jest OK. Używam ozonatora Sander 100.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani a możesz powiedzieć dlaczego ozon podawać w nocy? Może być bez podręczników akademickich...

Qlfon mobilnie z Tapatalk


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybkiego to juz pisal o tym Snocho. Ozon napowietrza wode podnoszac pH. PH spada w nocy...Reszte wiesz. :waving

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybkiego to juz pisal o tym Snocho. Ozon napowietrza wode podnoszac pH. PH spada w nocy...Reszte wiesz. :waving

I wszystko jasne:) Wystarczyło pomyśleć:)


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W artykule [ http://reefkeeping.c...hf/index.php#11 ] podane są pomiary stęzenia tlenu w akwarium z refugium przed i po zastosowaniu ozonu:

Before ozone:

Main 120-gallon tank just before lights on: 5-6 ppm O
2

Main 120-gallon tank just before lights off: 6-7 ppm O
2

Refugium 1 (always lit) just before main lights on: 6-7 ppm O
2

Refugium 1 (always lit) just before main lights off: 6-7 ppm O
2

Refugium 2 (always lit) just before main lights on: 6-7 ppm O
2

Refugium 2 (always lit) just before main lights off: 6-7 ppm O
2

After ozone:

Main 120-gallon tank just before lights on: 6 ppm O
2

Main 120-gallon tank just before lights off: 7 ppm O
2

Ozone tubing reactor effluent after activated carbon: 6-7 ppm O
2

Sump just before lights off: 7 ppm O
2

Autor napisał, że stężenie tlenu po zastosowanu ozonu wzrosło ale jak dla mnie to jest to nieprawidłowy wniosek. Stężenie tlenu w zbiorniku morskim połączonym z refugium po wyłaczeniu światła nie zmieniło się bez względu na to czy był dozowany ozon czy nie. Jeżeli są zmiany to na granicy błędu i żeby je zmierzyć trzeba zastosować dokładniejszą metodę pomiaru stęzenia tlenu w wodzie.

O zmianach ph nie znalazłem żadnej wzmianki.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby je zmierzyć trzeba zastosować dokładniejszą metodę pomiaru stęzenia tlenu w wodzie.

Być może ozon jednak nie rozklada sie tak gwałtownie i nie oddaje tak szybko tlenu czasteczkowego do wody i być może jego funkcja natleniajaca jest przeceniana?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W tamtym akwarium było refugium. Autor sugeruje że w akwarium bez refugium może być widoczny wpływ ozonu na zawartość tlenu w wodzie.

Jest to jednak tylko teoria która moim zdaniem raczej nie będzie słuszna bo przecież do akwarium dozuje się minimalne ilości ozonu, który już przy stężeniu 0,02 mg/l jest trucizną... Zresztą czy nie łatwiej kupić butlę z czystym tlenem i w nocy dozować go do odpieniacza? Tlen jest 100% bezpieczny[w przeciwieństwie do ozonu] a w powietrzu jest go tylko 20 %. Więc jeśli by tak wdmuchać do odpieniacza 100% tlen to napewno była by widoczna zmiana jego stężenia w wodzie.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo komu wierzyć,ale skoro tylu akwarystów go używa i produkują je akwarystyczne firmy z górnych półek to może nie jest to takie beee ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo komu wierzyć,ale skoro tylu akwarystów go używa i produkują je akwarystyczne firmy z górnych półek to może nie jest to takie beee ?

A kto powiedział, że jest be? Na hurtowni jest jak znalazł, wręcz niezbędne. Można to stosować w normalnych akwariach ale trzeba sobie zadać pytanie po co i jak stosować?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.reefmania...e-morskiej-1743

Cytuję, źródło powyżej:

Na co zwrócić uwagę?

1. Utrzymanie parametrów wody najbliższych naturalnym.

• Wapń: 410-430 ppm

• Magnez: 1250-1300 ppm

• Alkaliczność (KH): 6,5-7,5 dKH

• potas” 380-400 ppm

• Zasolenie” 34-36 ppt / Ciężar” 1.024-1.026)

Jednym z najważniejszych parametrów przy stosowaniu systemów probiotyczhnych jest alkaliczność. Wielu akwarystów którzy utrzymywali alkaliczność większą niż 8 dKH i stosowali systemy probiotyczne obserwowało utraty tkanki na koralowcach SPS. Dodatkowo stosowanie systemów probiotycznych zwiększa zużycie karbonatu niż w pozostałych systemach.

2. Nie stosować UV oraz ozonu przy systemach probiotycznych.

Czyli nawet w źródłach akwarystycznych piszą to samo o co zostałem tu zlinczowany przez autorytety. A potwierdza to tezę z mojego pierwszego postu, żeby nie łączyć ozonu z systemami opartymi o dozowanie węgla do akwarium.

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zeo i kulkach faktycznie wszyscy odradzają ozon i tu sie zgadzam w 100%.

Nawet wywołany tu Krzysiek Tryc próbował wybić mi z głowy ozon i wódkę, jak widać mu się to nie udało :)

2 moje systemy o łącznej pojemności ponad 4900 l chodzą w ten sposób prawie rok i żadnych problemów z NO3, żadnych adsorberów PO4 tylko wódka, silny odpieniacz, generator ozonu i dobry kontroler z jeszcze lepszą eletrodą MV (polecam GHL).

Nic nie pada a mało tego rośnie jak głupie :)

Przyrosty to pewnie to walka o przetrwanie w szkodliwych warunkach a kolory to po to by odstraszyć przeciwnika ozonu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem zwrócić uwagę jeszcze na temat "zupy" mianowicie szybkość rozpadu ozonu jak wynikało z reakcji przytoczonych przezmnie wynika z ilośći dostępnych jonów OH ktora wprost liniowo zależy od pH roztworu i nie ma znaczenia ile jeszcze innych związków organicznych i nieorganicznych jest rozpuszczone w tym roztworze. Jeżeli pH wody czystej jest 8 i pH "zupy" jest 8 to ilośc dostepnych zdysocjowanych jonów OH- i H+ jest taka sama. A to oznacza że przytoczony przezemnie wykres jest prawdziwy dla każdej "zupy"

Swoją drogą nie chcielibyście wiedziec jak wygląda woda surowa oczyszczana na potrzeby wodociagów i czym jest zanim trafi do waszego kranu. Woda w naszych akwariach to przy tym Krysztalowa Krynica.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pH wody czystej jest 8 i pH "zupy" jest 8 to ilośc dostepnych zdysocjowanych jonów OH- i H+ jest taka sama. A to oznacza że przytoczony przezemnie wykres jest prawdziwy dla każdej "zupy"

Swoją drogą nie chcielibyście wiedziec jak wygląda woda surowa oczyszczana na potrzeby wodociagów i czym jest zanim trafi do waszego kranu. Woda w naszych akwariach to przy tym Krysztalowa Krynica.

A czy woda czasami nie ma pH = 7? Oznaczaloby to ze u nas jednak jest przewaga jonow hydroksylowych nad protonami wodoru.

Poza tym zastanawiam sie jaki jest mechanizm powodujacy wybijanie drobnoustrojow jesli najwieksze ozonu powinowactwo jest w kierunku OH-. Czyzby wewnatrzustrojowa zmiana gospodarki jonowej i pH? Pytam, poniewaz pamietam okreslenie ze studiow ze "ozon wszystko pali", co jesli pamietamy z podstawowki ze utlenianie=spalanie jest zgodne z prawda. Jaka jest w takim razie droga wolnego atomu tlenu od oderwania sie od O3 do "zabicia" bakterii?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kiedyś popatrzyłes na ten wykres to jest tam zestawienie kilka funkcji czasu rozpadu ozonu w zależności od pH dla przedzialu 7<pH<10 ozon w pH poniżej 7 nie rozpada się wogóle.

przeczytaj co to jest iloczyn jonowy wody, i prawo zachowania mas. Przeanalizuj jeszcze raz reakcjie jakie wypisałem i możemy wrocic do tematu kilkusekundowego rozpadu ozonu w "zupie" .

O to chodzi że niema znaczenia co to za zupa tylko jakie pH ma ta zupa, a to czy ta zupa jest nieposolona czy tez za slona jest sprawą drugorzedną.

Jak widac z poniżeszgo wykresu czas polowicznego rozpadu ozonu dla pH8 to okolo 30 min w każdej zupie.

technologia02.gif


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybkiego to juz pisal o tym Snocho. Ozon napowietrza wode podnoszac pH. PH spada w nocy...Reszte wiesz. :waving

Czy ozon wplywa na poziom CO2 ???


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ozon wplywa na poziom CO2 ???

Wachania pH wody w cyklu dzien/noc wynikają z procesów oddychania organizmow autotroficznych w naszych zbiornikach, które w nocy wydalaja CO2 do wody dlatego pH spada. Im więcej korali fotosyntetyzujacych tym te wachania moga byc większe, chyba że ktoś ma odpalone refugium glonowe w nocy to bedzie to kompensowało.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, Snocho sie wycofal z dyskusji ale ja probuje prowadzic z Toba merytoryczna dyskusje. Dlatego odpusc sobie zlosliwosci bo kolejny potencjalnie ciekawy watek umrze przez pieniactwo. Wyobraz sobie ze znam pojecia o ktorych pisales bez czytania.

Dla mnie piszesz prawde dla czystej wody w zaleznosci od jej pH. W wodzie akwariuwej pojawia sie cala gama potencjalnych reduktorow ktore chetnie przyjma tlen na poklad np NO2 + O => NO3. Sugerowalem delikatnie ze jednak ozon spali wszystko co sie da spalic (oczywiscie w skali mikro) Zawiesina organiczna jest chyba dobrym "paliwem" dla ozonu.

Czy orientujesz sie w jaki sposob przebiega proces dezynfekcji przy udziale ozonu? Ewentualnie w jaki sposob rodniki hydroksylowe dzialaja dezynfekujaco


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zapytalem o wplyw ozonu na poziom CO2 ktorego wzrost powoduje spadek Ph bo sie w tej kwesti nie znam. To jak dziala mechanizm w akwarium, w nocy gdy milardy zooksanteli , flora na skale, bakterie ktore fotosyntezuja zaczynaja wydzielac dwutlenek wegla pojecia mam

Ale do czego zmierzam. To ze dolozymy wszelkich staran by podniesc poziom tlenu w wodzie i pewnie tak sie stanie gdy dolozymy wszelkich staran samo w sobie nie powoduje spadku Ph. A to tylko dlatego ze ilosc atomow CO2 wciaz bedzie taka sama. Natomiast gdy dolozymy staran by ten dwutlenek wegla zostal zabsorbowany przez wlasnie wpsomniane glony, czy wytracony z wody na zasadzie dyfuzji lub rozbity wlasnie przez ozon wtedy taka sytuacja nastapi.

Co raz czesciej zaczynam sie zastanawiac nie tyle nad napowietrzaniem co na odgazowywaniem wody.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.