Skocz do zawartości
And

Pomiar zasolenia refraktometrem D-D H2Ocean

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forum używa lub używał w/w refraktometru http://www.theaquariumsolution.com/seawater-refractometer? Jaki poziom zasolenia utrzymujecie? Czy porównywaliście pomiary z jakimkolwiek salimetrem pływakowym? Mam pewne dylematy co do zasolenia i chętnie bym je skonfrontował z innymi. Krótko mówiąc - pływak odczyt 1,023 (temperatura uwzglęniona), refraktometr na tej samej wodzie odczyt 30ppt (35ppt powinno odpowiadać 1,023). Pływak sprawdzony z dwoma innymi, refraktometr sprawdzony z drugim takim samym oraz Hanką. Wszystko sprawne więc ile zasolenia ma ta woda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalibruj go na wodzie RO przy 20 stopniach i już. Grunt żeby zasolenie było stabilne. przynajmniej wg. mnie :-)

Qlfon mobilnie z Tapatalk

EDIT: nie miałem go przy sobie jak pisałem posta. Faktycznie kalibracja powinna być w 20 stopniach C. Mea culpa.

Edytowane przez Qlfon (wyświetl historię edycji)

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalibrowany w zalecanej temperaturze 20 stopni. Woda RO-DI 0,00 mierzona konduktometrem. Robiły to dwie niezależne osoby. Problem w tym, że między spławikowym pomiarem a pomiarem refraktometrem jest delikatna przepaść. Przy podciągnięciu na refraktometrze wody do 35ppt spławik jest sporo poza polem oznaczonym jako bezpieczny zakres. Podobny choć już stary temat znalazłem tutaj: http://www.ultimater...ad.php?t=378703 identyczne odczyty 30ppt na wydawałoby się poprawnie zasolonej wodzie. Chciałbym rozwikłać sprawę zasolenia szczególnie, że ten refraktometr jest opisany jako jedyny mierzący zasolenie wody morskiej a nie solanki NaCl.

Edit: Czas się o godzinę poprzestawiał w postach. Czyżbym coś źle miał ustawione w profilu?

Edytowane przez And (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co Ci mierzy spławik? Ciężar własciwy czy gęstość?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oba spławiki oczywiście nie mają oznaczeń ale jeden z nich to Sera (nie mam opakowania a może tam jest opisana jednostka, po niemiecku jest areometr więc pewnie gęstość). Problem bez względu na to co mierzą jest taki, że oba przy wodzie zasolonej refraktometrem do 35ppt wychodzą grubo poza skalę oznaczoną jako bezpieczna (czyli druga kreska/zielone pole - temperatura wody ok 25 stopni więc nominalna do pomiaru). Zbiornik młody 33 dni od ruszenia sól Aquaforest i specyficzne jest to że mam tylko suchą skałę - może tu jest gdzieś problem? Parametry Ca 450 Mg 1330 ale kH tylko 5,5 (przy zasoleniu wg spławików). Przy Refraktometrze na 35ppt niestety ca i mg wychodzi poza skalę kH - 6,7 co pozwalało mi sądzić, że to refraktometr źle wskazuje - jednak po dokładnym sprawdzeniu jest sprawny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nabyłem identyczny co do joty refraktometr, tylko sygnowany przez „Blau”.

Przygotowałem wodę tak, jak opisano na cytowanej przez Ciebie stronie, w odpowiednich proporcjach wagowych.

Refraktometr wyskalowałem na „0” w RO-DI, w temp. 20o C. (woda i urządzenie) i w takiej samej dokonałem pomiaru przygotowanej solanki – wyszło 1, 025 czyli 34 ppm wg skali tego przyrządu.

Spławikiem mierzyłem (jak każe producent) w 25o C – wyszło ok. 1,0225. Dodam, że dla RO-DI pokazuje on idealnie 1,000.

Żeby było śmieszniej i ciekawiej zmierzyłem również refraktometrem wyskalowanym w 20o solankę o temp. 25o C. – wyszło dokładnie to samo, czyli 1,025.

Po wyskalowaniu refraktometru w 25o C. dostałem natomiast wynik dla solanki – 1, 024, czyli ok. 32 ppm.

Błędu logicznego nie widzę. Jedynie może to, na co zwracają uwagę na ww. stronie, że sól do ważenia powinna być absolutnie sucha. Pobrałem ją ze świeżo otwartego opakowania (Reef Crystals), ale z organoleptycznego sprawdzianu wynika, że idealnie sucha nie była.

Wniosek podstawowy: spławik pokazuje gęstość (density) a refraktometr ciężar właściwy (gravity). Odpowiednie tabele na stronie http://reefkeeping.com/issues/2004-06/rhf/index.php.

Wniosek dodatkowy: spokojnie można używać refraktometru w temp. akwaryjnej (25o C.) biorąc ew. poprawkę na to, że właściwy wynik jest o 0,001 wyższy. Myślę, że można uznać taki błąd za dopuszczalny.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche refraktometrow przez rece przerzucilem i nauczylem sie tylko tyle, se kalibracja na ro jest rowna kalibracji na oko i kazdy refraktometr jest minimalnie inny jesli chodzi o odczyt. Rada? Trzeba zacisnac pasa i wydac cale 30zl na plyn wzorcowy :) wtedy kazdy refraktometr staje sie precyzyjnym urzadzeniem :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, ale mój wskazuje jak potrzeba - tak przynajmniej wynika z moich pomiarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błędu logicznego nie widzę. Jedynie może to, na co zwracają uwagę na ww. stronie, że sól do ważenia powinna być absolutnie sucha. Pobrałem ją ze świeżo otwartego opakowania (Reef Crystals), ale z organoleptycznego sprawdzianu wynika, że idealnie sucha nie była.

Także walczyłem u siebie ze spławikiem (nie mam refraktometru). Naczytałem się dużo o tych w sumie trzech jednostkach - gęstość, ciężar właściwy, zasolenie i moim zdaniem gęstość i ciężar właściwy to możesz sobie przeliczać łatwo, uwzględniając temperaturę - im zimniejsza woda tym gęstość większa.

Zasolenie jednak to jak na moje zupełnie coś innego http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasolenie i nie dziwię się że refraktometr pokazał takie samo zasolenie dla różnych temperatur. Bo idąc prostym tokiem rozumowania jak wsypiesz łyżeczkę soli do kilograma wody to będziesz miał takie samo zasolenie w 10 czy w 60 stopniach - będzie tyle samo cząsteczek soli w stosunku do cząsteczek wody. A to że mieszanina się rozszerzy ma wpływ na gęstość.

Co do soli to zostaw sobie łyżeczkę soli na wolnym powietrzu na kilka godzin. Będziesz miał lukier do pączek tylko strasznie gorzki :)

EDIT:

Zresztą to samo masz w instrukcji napisane :harhar:

http://www.theaquariumsolution.com/files/SEAWATER%20REFRACTOMETER%20V2.pdf

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wyjaśniona, refraktometr dobrze wskazuje, stwierdziłem to po odważeniu odpowiedniej ilości soli, refraktometr i DOBRY pływak wskazują to samo, całe zamieszenie powodowały zupełnie źle wyskalowane tanie pływaki oraz brak jednostek w których mierzą i można się zamotać w ciężarze właściwym i gęstości, oraz zależnościami między nimi. Refraktometr sprawdzony przez osobę godną zaufania z innymi refraktometrami, z Hanką więc tu błędu nie może być. Trzeba uważać na pływaki - mam dwa niby wskazują w s.g. i podają zupełnie inne wartości.

I dobrze tu Seb napisał - trzeba wiedzieć co mierzymy spławikiem, bierzemy spławik patrzymy "o jest 1.023" na skali więc dorównujemy do tej magicznej podawanej przez wszystkich liczby - tylko, że jeśli spławik jest wyskalowany dla specific gravity o (s.g.) to popełniamy błąd bo zasalamy do ok 1,020 a nie 1,023 - wtedy trzeba ustawić s.g. =1,026 czyli sporo więcej żeby uzyskać gęstość 1,023 g/cm3 a jak jeszcze nie mierzymy w temperaturze dla której spławik jest wyskalowany to sprawa się komplikuje.

Edytowane przez And (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , odswieze temat troszeczke, posiadam refraktrometr pokazuje 1,027 splawika nie mam alele hydrometr uchylny pokazuje mi calkiem inna wartosc mianowicie 1,023, i tak samo Marin Control Digital od AM zaznacze ze refraktrometr byl kaliblowany na RODI sprawdzony na plynie kalibracyjnym wiec wskazanie wydawalo by sie poprawne wiec skad te roznice?


<a  href=6156_6259.png' alt='6156_6259.png'>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednostki. Refraktometr pokazując 1,026 (u ciebie ciut więcej) pokazuje dobrą wartość dla 35ppt które przyjmujemy za właściwe zasolenie - to co odczytujesz to specific gravity s.g które odpowiada gęstości 1023,3 czyli wspomnianym 35ppt. Mając refraktometr odczytuj wartości ppt i unikniesz wątpliwości. Jednak odczyt 1,027 jest jak najbardziej prawidłowy masz po prostu gęstość 1,024 g/cm3.

zasolenie.jpg

Edytowane przez And (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tej tabeli przy Refraktometrze będę się trzymał, mam jak w morde 35ppt czyli 1023,3 Density czyli 1.0264 S.G.

A tak z ciekawości którą wartość podajecie w http://www.myreefstats.com?

zasolenie.jpg


6376_6515.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje 3 grosze, trochę oliwy do ognia ;)

Posiadam spławik (JBL) ten z wbudowanym termometrem i refraktometr (VERTEX Portable Refractometer) chyba z ACT ;)

Kalibrację refraktometru przeprowadziłem w t=~20 o C za pomocą płynu kalibracyjnego 35 0/00 Salifert. Tu pierwsza ciekawostka tak skalibrowany przyrząd dla wody RO DI (TDS=0) w t=~20 oC pokazywał znacznie mniejszy od zera wynik (~ -5 ppt !!!!) a powinien przecież pokazać 0 ppt. Producent w instrukcji mówi o kalibracji na płyn 35 ppt, zakładam że kalibracja na wodę RODI jest błędna ale nie potrafię tego wytłumaczyć ;)

Pomiar w akwarium przy temperaturze otoczenia ~22 o C i temperaturze wody ~25 o C zasolenie 35 ppt i na drugiej (lewej) SG 1.026. W tych samych warunkach pomiar „spławikiem” JBL wyskalowanym w SG (tak przynajmniej informuje producent na opakowaniu) pokazuje 1.0245 (co jest prawie na górnym końcu zalecanej wartości wg JBL (wciąż jednak na polu zielonym) … chyba, że wynik to jest 1024.5 D a nie 1.0245 SG o czym za chwilę niżej.

Wniosek 1. Chyba (?) jedno z urządzeń pokazuje zły wynik – ale które ? (przyjmę na razie , że dobry wynik pokazuje refraktometr i będę utrzymywał w akwarium 35 ppt). Wszyscy zgodnie twierdzą, że refraktometry są lepsze i dokładniejsze.

Wątpliwość. Dlaczego "spławik" JBL wyskalowany przez producenta SG zaleca utrzymywać wynik między 1.020 a 1.025 SG przy temp ~25 o C (oznaczając to jako pole zielone) skoro większość z Was i literatura mówi, że powinno się utrzymywać zasolenie bliskie 35 ppt co wg tabel powyżej oznacza 1.0264 SG i 1023.3 D w 25 o C ?

Wniosek 2. Może JBL nie jest wcale wyskalowany w SG tylko w D ? Uwzględniając małą dokładność „spławika” ( +-1 D) może to wyjaśniać rozbieżność. Tylko czy JBL skądinąd uznany producent sprzętu mógł popełnić aż taki błąd ? Wierzyc mi się nie chce. Zatem skąd takie różnice i rozbieżności ?

Takie założenie o błędzie producenta tłumaczy wyniki tego eksperymentu albowiem w moim akwarium mam:

zasolenie = ~35 ppt (zmierzone refraktometrem)

SG= ~1.026 (zmierzone refraktometrem)

D= ~1024 (zmierzone „spławikiem”)

I wygląda ok.

Ciekawe prawda ? Ktoś ma jakieś przemyślenia w tym temacie?


------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PRG

13.04 - NO3 =3; PO4=0,05; t=~25oC; D=35o; Ca =455; kH=7; Mg=???; Fe=0,00, I=0,00, podmiana ~15% co 14 dni na RS coral pro.

Akwa ~400l+Sump ~100l. od 01.01.2013, obieg Red Dragon 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ (w planach dodatkowo Jebao DC6000), cyrkulacja 2x Tunze Turbelle Nanostream 6095 + Tunze Multicontroller 7096, odpieniacz Bubble King DeLux Internal 200, reaktor biopellets DIY na Tunze Silence 1073.020, filtr przepływowy FR 509 z NJ1200 (adsorbent PO4) i DIY z Tunze Silence 1073.008 (węgiel), dolewka Tunze RO Water Controller 8555.000 bezpośrednio z RODI, pompy dozujące GROTECH (11 szt.), chłodzenie Teco TC15 i zestaw DIY wiatraków komp. 10szt. z cz. temp., oświetlenie DIY LED~400W by Tomasz, Lampa UV AM 18W on demand, pełny balling + mikroelemenry RS, ~85 kg LR, ~35kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem możliwość sprawdzenia nowych reflaktometrów D-D i to trzech sztuk z moim Knopem i każdy pokazywał co innego,jeden nawet poszedł do reklamacji bo nie można było go skalibrować na zero.Swój kalibruję wodą RO,ale kiedyś tez kupiłem płyn kalibracyjny i potwierdził dokładność mojego sprzętu.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje 3 grosze, trochę oliwy do ognia ;)

Posiadam spławik (JBL) ten z wbudowanym termometrem i refraktometr (VERTEX Portable Refractometer) chyba z ACT ;)

Kalibrację refraktometru przeprowadziłem w t=~20 o C za pomocą płynu kalibracyjnego 35 0/00 Salifert. Tu pierwsza ciekawostka tak skalibrowany przyrząd dla wody RO DI (TDS=0) w t=~20 oC pokazywał znacznie mniejszy od zera wynik (~ -5 ppt !!!!) a powinien przecież pokazać 0 ppt. Producent w instrukcji mówi o kalibracji na płyn 35 ppt, zakładam że kalibracja na wodę RODI jest błędna ale nie potrafię tego wytłumaczyć ;)

Pomiar w akwarium przy temperaturze otoczenia ~22 o C i temperaturze wody ~25 o C zasolenie 35 ppt i na drugiej (lewej) SG 1.026. W tych samych warunkach pomiar „spławikiem” JBL wyskalowanym w SG (tak przynajmniej informuje producent na opakowaniu) pokazuje 1.0245 (co jest prawie na górnym końcu zalecanej wartości wg JBL (wciąż jednak na polu zielonym) … chyba, że wynik to jest 1024.5 D a nie 1.0245 SG o czym za chwilę niżej.

Wniosek 1. Chyba (?) jedno z urządzeń pokazuje zły wynik – ale które ? (przyjmę na razie , że dobry wynik pokazuje refraktometr i będę utrzymywał w akwarium 35 ppt). Wszyscy zgodnie twierdzą, że refraktometry są lepsze i dokładniejsze.

Wątpliwość. Dlaczego "spławik" JBL wyskalowany przez producenta SG zaleca utrzymywać wynik między 1.020 a 1.025 SG przy temp ~25 o C (oznaczając to jako pole zielone) skoro większość z Was i literatura mówi, że powinno się utrzymywać zasolenie bliskie 35 ppt co wg tabel powyżej oznacza 1.0264 SG i 1023.3 D w 25 o C ?

Wniosek 2. Może JBL nie jest wcale wyskalowany w SG tylko w D ? Uwzględniając małą dokładność „spławika” ( +-1 D) może to wyjaśniać rozbieżność. Tylko czy JBL skądinąd uznany producent sprzętu mógł popełnić aż taki błąd ? Wierzyc mi się nie chce. Zatem skąd takie różnice i rozbieżności ?

Takie założenie o błędzie producenta tłumaczy wyniki tego eksperymentu albowiem w moim akwarium mam:

zasolenie = ~35 ppt (zmierzone refraktometrem)

SG= ~1.026 (zmierzone refraktometrem)

D= ~1024 (zmierzone „spławikiem”)

I wygląda ok.

Ciekawe prawda ? Ktoś ma jakieś przemyślenia w tym temacie?

Napisałeś dokładnie to,co ja chciałem napisać,ale mi się nie chciało :whistle: .

Od jesieni używam spławika JBL i od samego początku mam wątpliwości,czy skala nie powinna być opisana jako density,a nie special gravity,zresztą bardzo zastanawiające jest to,że wartości na skali spławika są opisane w sposób,jaki zapisuje się gęstość (tj. xxxx.x),a nie ciężar właściwy (tj. x.xxxx). Potwierdziło się to również,gdy na samym początku przygody z morszczyzną porównywałem wskazanie JBL-a z refraktometrem Włodzimierza - refraktometr Blau pokazał 36 ppt.,a JBL 1024.

Jako,że cały czas pomiar zasolenia spławikiem był problematyczny i budził wątpliwości,postanowiłem zakupić refraktometr.Niestety,gdy wybrałem się do W-wy,w pewnym znanym sklepie nie mieli ani Blau,ani Ocean H2O,wziąłem więc Vertex-a. Po skalibrowaniu go na płynie kalibracyjnym Saliferta w 20 st.C,sprawdziłem go na RO/DI i jest identycznie,jak u Ciebie,czyli poniżej skali :googleye !!! Przyjąłem jednak,że bardziej wiarygodna jest kalibracja na płynie kalibrującym,niż na wodzie RO/DI i już nic mie kombinowałem (zgodnie z radami doświadczonych kolegów,którzy już niejednokrotnie pisali na forum,że refraktometr powinno się kalibrować na wartościach jak najbardziej zbliżonych do tych,jakie się później mierzy).

Co do samego refraktometru VERTEX,zastanowiło mnie bardzo to,że oprócz napisu na etui,na samym przyrządzie nie ma kompletnie nic - ani nazwy producenta,ani modelu ani,jakże istotnych 3 literek ATC...

Zadzwoniłem więc do pewnego znanego sklepu i usłyszałem,że wszystkie refraktometry VERTEXA,które ściągają,mają ATC. Postanowiłem więc JBL-a odłożyć w szafce,wskazanie VERTEX-a skalibrowanego na Salifercie przyjąć za prawidłowe i co by dodatkowo życia sobie nie utrudniać,tematu nie drążyć :strutin .

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

inmar właśnie idę jutro z reklamacją, początkowo myślałem że coś źle robię ale po przeczytaniu twojego posta już wiem że jest chyba uszkodzony nie mogę go wyzerować.


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jednak to ja nie doczytałem informacji na pudełku z płynu kalibracyjnego, refraktometr skalibrowany w sklepie wszystko jest ok


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie.jpgCześć ,,podpowie ktoś dlaczego tabele się nie zgadzają ?,,,przezemnie wklejona jet z hydrometru Red Sea

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z prostej przyczyny. SG jest pomiarem względem czegoś, względem wody w jakiejś temperaturze. Druga tabela obrazuje przeliczenie gęstości na zasolenie jeśli pomiar SG dotyczy gęstości próbki o temperaturze 25stC mierzonej względem gęstości czystej wody w temperaturze 25stC. Tabela przez Ciebie wklejona dotyczy prawdopodobnie pomiaru gęstości próbki względem gęstości czystej wody w temperaturze 20stC (bądź mniejszej), stąd wyniki są różne. Wszystko zależy od właściwości hydrometru i sposobu pomiaru.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok w pierwszej przy 25 stopniach C. S.G 1,024=34,3 zaś w drugiej przy tej samej temp.S.G1,024=32

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie rozumiesz, tak?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie heh ,jeszcze jedno PSU, ptt, to to samo czyli promile?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale SG nie równe SG i w tym jest cały trik.

Gęstość czystej wody w temperaturze 20stC = 0,9982

Gęstość czystej wody w temperaturze 25stC = 0,99704

Gęstość wody o zasoleniu 35g/l (PSU, czy jak tam zwał) w temp. 25stC = 1,02336

Policzmy SG tej wody

SG w temp. 25stC, względem 20stC czytej wody (SG25/20)=1,02336/0,9982= 1,0252

SG w temp. 25stC, względem 25stC czytej wody (SG25/25)=1,02336/0,99704= 1,0264

SG w temp. 25stC, względem 4stC czytej wody (SG25/4)=1,02336/1= 1,02336

I tu jest haczyk, bo nie wiesz względem czego.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jeszcze jedno ale do salimetrów uchylnych/plastikowych. Zauważyłem że z czasem zaczynają zaniżać wynik i w końcu wpadłem na takie wyjaśnienie. Nikt z nas a przynajmniej zdecydowana większość po pomiarze solanki nie płucze pływaka w słodkiej wodzie nie mówiąc już o wycieraniu wewnątrz co jest niemożliwe a na ramieniu zawsze osiądzie minimalna ilość soli,wapnia,etc. Które obciążają dodatkowo owe ramię i stąd póżniejsze zaniżanie pomiarów.

Wysłane z mojego ALCATEL ONE TOUCH 7041D przy użyciu Tapatalka

EDYTOWANE PO ZWRÓCENIU UWAGI NA PISOWNIĘ!!! ;)

Edytowane przez KRUSZYNA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.