Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Leoni nie zgodze sie z Toba. Wez tradycyjna zarowke 15W lub 25W (ciemnica, no moze do maszyny do szycia sie nada) a energooszczedna 11W czy 17W.

Slepy zauwazylby roznice w ilosci swiatla


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Hej ale moc nie mówi nam o ilości światła emitowanej przez źródło tylko o ilości energii jaką to źródło jest w stanie pobrać. Żarówki i świetlówki to zupełne inne źródła światła i nie można ich porównywać tylko na podstawie ich mocy. Żeby ocenić ich przydatność dla scrubbera powinniśmy znać przynajmniej widmo i strumień światła emitowanego przez dane źródło. Możemy też się oprzeć na doświadczeniu, "odczuciu"... >> dobrze rosną glony pod tym źródłem światła no to stosujemy takie źródło i już... Ja stosuję świetlówki z obi t4 6500 K po 10 zł sztuka i glon rośnie... ale zamierzam je wymienić na t5 24 W aquabluespecial lub jakieś niebieskie z czerwonymi... Np 2 blue plus i 2 czerwone... sam nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leoni nie zgodze sie z Toba. Wez tradycyjna zarowke 15W lub 25W (ciemnica, no moze do maszyny do szycia sie nada) a energooszczedna 11W czy 17W.

Slepy zauwazylby roznice w ilosci swiatla

Grzesiek jeżeli chcesz pociągnąć scrubbera na żarówkach CFL na mocy którą one zastępują to życzę ci powodzenia, po prostu szkoda twojego czasu.

Zasady są proste i klarowne moc faktyczna a nie jaką zastępuje!!

podstawowe zasady

Grzesiek polecam przeczytać odnośnik powyżej


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@grzegorz - tak jak napisałem. Spróbuję z tymi żarówkami i zobaczę jakie będą przyrosty.

@kapitanie - sam tego nie wypiję więc zapraszam :)

@leoni - moc żarówek akurat nie będzie problemem. Ponieważ mam miejsce w szafce żeby je rozsunąć a co do żarówki w środku to mogę zastosować dwie mniejsze o mocy np 18W. Zastanawiałem się jeszcze nad zrobieniem osłony z cienkiej plexi.

@nanokaczor - wydaje mi się, żę przy tej pompie rurki o większej średnicy zmniejszą przepływ. Gdzieś czytałem, żeby stosować na pompach rurki o średnicy wyjścia z pompy w celu uzyskania najoptymalniejszego przepływu.

Narazie pierwszy test:

http://www.youtube.com/watch?v=C51TOkMdJMg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na filmiku widzę że masz nierównomierny przepływ, więc albo pompa za mała albo otwory w rurce


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że szkoda czasu i kasy na odkrywanie tego co odkryte. Facet od Algaescrubber kilka miesięcy testował różne rozwiązania techniczne i oświetleniowe, między innymi to przedstawione przez 'leon' i doszedł do konstrukcji której projekt i rysunek konstrukcyjny udostępnia.

Jeśli któryś z kolegów jest zainteresowany mogę podesłać rysunek konstrukcyjny mojej skrzynki, adaptowanej do moich możliwości technicznego wykonania i zastosowanego światła.

Na marginesie, wcześniej wspominałem o zastosowaniu światła czerwonego i niebieskiego przez NASA i właśnie znalazłem lampę potwierdzającą ich badania lampa na podstawie NASA



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

@Leon u ciebie średnica rury wychodzącej z pompy zmniejsza się na mniejszą tuż za pompą. Dodatkowo każdy ostry zakręt powoduje turbulencje i ogranicza przepływ a u ciebie są 3 zakręty 90 stopni od pompy do rurki rozprowadzającej wodę po siatce.

osłona to bardzo dobry pomysł... ja żałuję ze jej nie mam :crybaby: Jeszcze do tego mam te paskudne belki t4 z obi i ciągle się boję, że będzie zwarcie...

Jak mówi leoni woda musi tworzyć coś w rodzaju ściany a nie płynąć "strumykami" po siatce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Leon u ciebie średnica rury wychodzącej z pompy zmniejsza się na mniejszą tuż za pompą. Dodatkowo każdy ostry zakręt powoduje turbulencje i ogranicza przepływ a u ciebie są 3 zakręty 90 stopni od pompy do rurki rozprowadzającej wodę po siatce.

osłona to bardzo dobry pomysł... ja żałuję ze jej nie mam :crybaby: Jeszcze do tego mam te paskudne belki t4 z obi i ciągle się boję, że będzie zwarcie...

Jak mówi leoni woda musi tworzyć coś w rodzaju ściany a nie płynąć "strumykami" po siatce.

ja u siebie zrobiłem takie osłony z osłon na monitory LCD 19" super sprawa bo można zdjąć kiedy się chce i nie pryska po żarówkach


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

@jaczal - mówisz o modelu SM100? Odrzuciłem ten model ze względu na koszty. Jeśli to nie tajemnica to poproszę info ile Ciebie twój klon SM100 kosztował.

@nanokaczor - musiałem poszerzyć otwór w pompie, żeby ta rurka się zmieściła. Rurka jest 21.5mm

Otwory wyglądają tak, można zawsze lekko poszerzyć:

6298017805_55e8954697_b.jpg

zastanawia mnie czy siatka powinna być wsunięta w rurkę do samego końca czy też tylko na głębość powiedzmy jednego oczka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czym to wycinałeś??, bo widze że otwór jest nierówny i dlatego woda nierówno leci po siatce


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Leon

Tym małym diabłem Dremelem z tarczą do plastiku.

editen:

poszerzę ten otwór o ciut i zobaczę co będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaczal nie dajmy się zwariować. Nie działajmy w myśl powiedzenia "zjadło by się kaktusa byle był z usa"

To że facet testował algaescrubbera w różnych wersjach przez kilka miesięcy o niczym nie świadczy.

Wielu z nas spędziło więcej czasu nad tym zagadnieniem ale nie publikowało nic na ten temat.

Bądźmy bardziej krytyczni do tego co zagraniczne.My też zaczynamy mieć super fachowców w rożnych dziedzinach.

Weźmy pierwszy z brzegu przykład z naszego rafowego podwórka. Seria pomp Cirkulator 2600 i 10000 Aquael-a.

Rewelacyjne pompy i w dobrej cenie.

Wiadomo Oni mają tradycje ale my sroce zpod ogona nie wypadliśmy też cos potrafimy.Trzeba eksperymentować , tworzyć a nie ślepo zrzynać.

Pozdrawiam.


Akwarium - aktualnie brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skrzynkę wykonałem z czarnego plexi z przegrodami z przezroczystej. Całość plexi kosztowała 115zł + wysyłka chyba 17zł. Reszta standard rurka, śrubunek, złączka. Oświetlenie ponieważ nie miałem jeszcze tej wiedzy co teraz i na rynku półtora roku temu inny był wybór (LED bardzo szybko się rozwija) zastosowałem 2 x po 150LED taśma. Światła przez to mam na styk, miałem w zimę zmieniać na Taśmę z smd5050 bo są dużo mocniejsze, ale teraz po odkryciu danych z badań NASA będę przestawiał się na LED 430-460um i 630-660um. Skoro takie rozwiązanie jest rewolucyjne dla hydroponiki to dla glonów myślę że też.

gadeusz- Z zawodu jestem konstruktorem mechanikiem i zapewniam Cie, że bez dostępu do rozwiązań i wyników badań z zachodu byłoby kiepsko. Postęp rodził się z importu technologi i jej udoskonalaniu, a czasami w tedy wpada się w nocy pomiędzy jednym numerkiem, a drugim na genialne rozwiązanie.

Edytowane przez jaczal (wyświetl historię edycji)


140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

WOW >> masz oświetlenie led na scrubberze ?? Tylko 2* po 150 led? Jak rosną glony>> co tydzień czyścisz?

Na allegro są panele led przystosowane do wzrostu roślin...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, te które zastosowałem mam na granicy wydajności. Co tydzień skrobię z jednego ekranu od 30g do 34g.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasady są proste i klarowne moc faktyczna a nie jaką zastępuje!!

podstawowe zasady

Leoni, czy odnosisz się do takich zapisów?

0.5 actual (not equivalent) fluorescent watts per gallon MINIMUM [0.13 watts per liter]

Tam akurat jest napisane, że moc dotyczy światła fluorescencyjnego i tylko takie źródło światła jest rozpatrywane. I Twoje uwagi o mocy mają sens tylko w odniesieniu do tej konkretnej tabeli, nie jest to żadna "prosta i klarowna" zasada.

Jeżeli ktoś znajdzie porównania mocy dla algaescrubbera dla światła ze zwykłej żarówki, to przeliczanie mocy świetlówki jest jak najbardziej wskazane, inaczej wyjdą bzdury.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Rzecz nie polega na tym żeby nie naśladować tylko na tym żeby do maksimum wykorzystać czyjeś doświadczenia i wiedzę i na tej podstawie opracować coś lepszego od poprzednika. Dlatego myślę ze nie ma co tak dokładnie rozmyślać nad tym co tam chcieli napisać... Z innego źródła przecież wiemy jakie światło być powinno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moc 100W zarowki normalnego typu - brala sie stad, ze aby rozswietlic ten wolframowy drucik w tej prozniowej bance - trzeba bylo zuzyc az 100W energii co powodowalo duze utrate w postaci wydzielanego ciepla etc. etc Wiekszosc tego szla na to rozgrzanie drucika. Skad sie wziely zarowki energooszczedne ? Jak sama nazwa wskazuje, zaczeto szukac zrodel ktore zaoszczedzily by zuzywana energie. Dzieki temu ze nie ma drucika wolframowego, jest ynteligentna elektronika, jest inne "medium" ktore swieci - "ta sama" ilosc swiatla mozna wyemitowac pobierajac mniejsza ilosc energii dajmy na to 20W. To ile swiatla daje zarowka nie zalezy od tego ile W pobierze nam z sieci energetycznej.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co myslicie o tym? obmyslalem to sobie na niedzielnych wykładach z marketingu:

f07fc468d90a2715.jpg

wg mnie to jest lekarstwo na duze wymairy siatki. taka siatka miala by kompaktowe rozmairy i latwo by bylo ja wyczyscic. prawie jak kubek od odpieniacza. policzcie sobie wielkosc w zaleznosci od zapotrzebowania. wychodzi calkiem przyjemnie! np. zamiast siatki 40 na 80cm (ktora trzeba skrobac w wanience dla dzieci) mamy rure o srednicy 25cm i wysokosci 40cm !

ponadto latwo taka siatke zdjac ze scrubbera i latwo zalozyc. co wiecej, miejsca w srodku wystarczy na instalacje elektryczna dla led, na jakis wiatrak do chlodzenia i jeszcze pompe mozna schowac pod spodem. to bardzo wazne, bo pod spodem marnuje sie miejsce, gdyz oswietlenie zawsze musi byc powyzej poziomu wody, biorac pod uwage wylaczenie pradu - to dosyc wysoko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

trudno będzie zapewnić równomierny przepływ wody po całej siatce. Z drugiej strony łatwo go oświetlić od środka ale od zewnątrz już trudniej.

Sam kombinowałem ze scrubberami i wydaje mi się ze najlepszym rozwiązaniem jest pomysł santamonica. Pionowy niski ale za to długi scrubber. Wody nie trzeba wysoko pompować więc nie potrzeba mocnej pompy[mniejsze zużycie energii], łatwo go obudować i łatwo oświetlić z obu stron. Łatwiej jest też skonstruować dopływ wody od pompy do siatki taż żeby nie było ostrych zakrętów i dzięki temu syskujemy większy przepływ.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

siatke mozna z jednej strony oswietlac, jesli ma odpowiednia powierzchnie (a w tym przypadku ma). O doplwywie wody wg mnie teorewtycznie masz racje, a praktycznie to z np. z pompy 6000L/h zostanie Ci pod odjeciu 2 kolanek 5500L/h wiec nie ma sie czym martwic.

dla mnie pomysl santamonica nie jest rewelacyjny, chyba ze ktos ma fishroom. dla mojego baniaka potrzeba by takiego scrubbera ze by mi sie ledwo zmiescil pod stelazem, dlatego myslalem o czyms bardziej porecznym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tam akurat jest napisane, że moc dotyczy światła fluorescencyjnego i tylko takie źródło światła jest rozpatrywane. I Twoje uwagi o mocy mają sens tylko w odniesieniu do tej konkretnej tabeli, nie jest to żadna "prosta i klarowna" zasada.

Jeżeli ktoś znajdzie porównania mocy dla algaescrubbera dla światła ze zwykłej żarówki, to przeliczanie mocy świetlówki jest jak najbardziej wskazane, inaczej wyjdą bzdury.

@kapuhy to jestem ciekawy jak odprowadzisz ciepło z zwykłych żarówek nie mówię już o zabezpieczeniu ich przed wilgocią:).

Bo ja nie widze skrobaczki na zwykłych żarówkach :thumbdown:


"500L+ 120L sump, obieg Aquabee5000,2xHQI 150W+2x80W T5,cyrkulacja JVP 102+2x201b,1xresun15000,Tunze 6095(łącznie 47000l/h),BRAK ODPIENIACZA TYLKO ALGAESCRUBBER!!

57402030.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, chyba se pokleje takiego cosia :) czy koniecznie trzeba to czyścić co tydzień?

Heh, nie wierzę ;) Po 2 latach udało się w końcu KIDULTOWI Ciebie przekonać :thumbup:

KIDULT

Napisano 23 November 2009 - 18:22 SEB poczytaj sobie ATS FAQ na algaescrubber.net to moze cos Ci sie spodoba, bo sam widzisz ze odpieniacz nie wyciaga z wody teog co trzeba tylko to co nie trzeba.

seb

Napisano 23 November 2009 - 18:30

Kidult, czytałem i zupełnie mnie to nie przekonuje, nie wyobrażam sobie akwarium rafowego bez odpieniacza, poza tym upierdliwośc tej metody mnie przeraża. Reset mojego baniaka to bardziej moja wina niż odpieniacza, po prostu ustawiłem go na dobę mniej więcej tak jak był ustawiony poprzedni, teraz jest na maxa na suchą pianę i już jest ok.Pozdrawiamseb


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz zmieniłem zdanie :harhar:


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kapitan

Kurczę to jutro będzie artykuł na Pudelku - "CZY SEB POŻEGNA SIĘ Z FRANKIEM?"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.