Skocz do zawartości
tomasz

LAMPA LED DIY - parainstrukcja budowy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

nikt nie pomoże bo będe robił czyszczenie lampy i przy okazji bym wymienił ale wolę zapytać

i dalej czekasz zamiast sprawdzić (google) w dokumentacji (albo napisać do sprzedawcy) jaki max prąd ta dioda "toleruje" ?

bo mogą się stać 2 rzeczy albo się spali (ale raczej ma więcej niż 1200mA .. albo będzie świecić

no chyba że podłączysz odwrotnie - to nie będzie :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc dlatego pytam tutaj osób które się znają bo sprzedawcy są różni i zawsze aby sprzedać napiszą że się nadaje a później w rzeczywistości okazuje się że się nie nadaje,już nie raz zamawiałem różne rzeczy i sprzedawcy gwarantowali że się nadaje a okazało się że jednak nie i kto wtedy zwróci mi np.za spalone elementy

ja niestety nie znam się na tych parametrach diod

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymień po prostu na najsłabsza diodę 3w 300-750mA 3,4-3,6v 15000K za 3,50zł

elektroniki ci to nie uszkodzi,co najwyżej strzeli dioda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wymień po prostu na najsłabsza diodę 3w 300-750mA 3,4-3,6v 15000K za 3,50zł

elektroniki ci to nie uszkodzi,co najwyżej strzeli dioda

no raczej strzeli bo zwykłe mają max 750mA a ja mam driver wysterowany na 1200mA więc pewnie odrazu strzeli


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diody cree 1-5 w / prad przewodzenia do 1500 ma znajdziesz na stronie sklepu ledbyt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

więc dlatego pytam tutaj osób które się znają

problem w tym że na tych diodach nie trzeba "się znać" - trzeba wiedzieć jaki mamy driver (Ty wiesz że jest ustawiony na 1200mA) a potem trzeba sprawdzić w dokumentacji diody (skoro w opisie nie ma) ... a nie czekać tak długo aż ktoś to zrobi za Ciebie ...

https://www.maritex.com.pl/pl/cree-xp-g/XPGWHT-L1-0000-00H51-1D0R5-i-21324-c-17089

"rodzina ledów" xp-g leds - jest link do PDFa z dokumentacją

Characteristics Unit Minimum Typical Maximum

Thermal resistance, junction to solder point °C/W 4

Viewing angle (FWHM) degrees 125

Temperature coefficient of voltage mV/°C -2.1

ESD withstand voltage (HBM per Mil-Std-883D) V 8000

DC forward current mA 1500

Reverse voltage V 5

Forward voltage (@ 350 mA, 25 °C) V 2.9 3.25

Forward voltage (@ 700 mA, 25 °C) V 3.05

Forward voltage (@ 1000 mA, 25 °C) V 3.15

Forward voltage (@ 1500 mA, 25 °C) V 3.25

LED junction temperature °C 150

więc jak pisałem .. wytrzyma więcej a będzie słabiej świecić na 1200mA

@volf te 350mA to tylko dla 1W mocy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok takie właśnie diody mam jak zaklinowałeś tz.xp-g a ja pytam o 5 watowe czyli xp-g2 to są nowsze wersje bo tych xp-g już nie dostanę.Porównywałem parametry katalogowe i są identyczne tylko jest różnica w jednym tym co zaznaczyłem na czerwono,czy to ma jakiekolwiek znaczenie bo xp-g które mam ma 3.25V a chcę założyć xp-g2 która ma 3.1V.

xp-g

Parametry wysterowania dla Tj = 25 °C :

Prąd i napięcie: I=1,5A i Uf=3,25V

Flux (Cool White) = 463lm dla binu R5

Efektywność = 94,9 lm/W

xp-g2

Parametry wysterowania dla Tj = 85 °C :

Prąd i napięcie: I=1,5A i Uf=3,1V

Flux (Cool White) = 458lm dla binu R5 (512lm dla Tj = 25 °C)

Efektywność = 98,4 lm/W


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli mam pod jeden driver wysterowany na 1200mA podpiętych 6 szt.białych diód cree 3 watowych takich

NT-1SB22-XPGWCR50D

(...)

Ok takie właśnie diody mam jak zaklinowałeś tz.xp-g a ja pytam o 5 watowe czyli xp-g2 to są nowsze wersje

zapytałeś o dokładnie te diody

http://allegro.pl/dioda-led-cree-xp-g-r5-cool-white-139lm-350ma-1-5w-i5373095935.html

XPGWHT-L1-0000-00H51

i odp jest na

https://www.maritex.com.pl/pl/cree-xp-g/XPGWHT-L1-0000-00H51-1D0R5-i-21324-c-17089

czyli ? XPGWHT-L1-0000-00H51-1D0R5

które dostaniesz bez problemu

nie pytałeś o xp-g2 - czyli https://www.maritex.com.pl/pl/creereg-xp-g-2-p-25208

a odpowiedź brzmi TAK możesz założyć i takie o które pytałeś lub takie o które pytasz teraz - bo chyba wiesz do czego jest driver ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więc dlatego pytam tutaj osób które się znają bo sprzedawcy są różni i zawsze aby sprzedać napiszą że się nadaje a później w rzeczywistości okazuje się że się nie nadaje,już nie raz zamawiałem różne rzeczy i sprzedawcy gwarantowali że się nadaje a okazało się że jednak nie i kto wtedy zwróci mi np.za spalone elementy

ja niestety nie znam się na tych parametrach diod

Powinieneś się martwić o te pięć diod, które teraz świecą (one dostają po du..e jeżeli brakuje szóstego kolegi).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś się martwić o te pięć diod, które teraz świecą (one dostają po du..e jeżeli brakuje szóstego kolegi).

Czytałem gdzieś post Tomasza jak pisał że jeśli 1 w obwodzie padnie to nie ma tragedii i będzie wszystko ok,u mnie białe świecą na 56% więc chyba nie ucierpiały


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej jak wstawisz sobie leda, niż jak zostawisz to tak jak jest. Jeżeli teraz masz ustawione 56% to prawdopodobnie na każdej diodzie jest około 135mA czyli bez problemu może tak zostać. Ale szkoda nie wykorzystać czyszczenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś się martwić o te pięć diod, które teraz świecą (one dostają po du..e jeżeli brakuje szóstego kolegi).

A dlaczego ma się martwic? Jak te diody są połączone?

Jeżeli w szeregu to prąd płynie cały czas taki sam.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

u mnie białe świecą na 56% więc chyba nie ucierpiały

no to teraz dowaliłeś do pieca :)

diody 3W zasilane zamiast 1500mA to 1200mA

i jeszcze ustawione na 56% .. LOL masz ledy świecące koło 1W :p

pytanie po co wywalałeś kasę na potężny (drogi) zasilacz i diody cree zamiast zrobić na "zwykłych" epiledach za 1/4 ceny ?

a jeśli świecisz caly czas na to 56% to możesz wpakować byle jakiego (epi) leda na 700mA - i będzie świecił lepiej niż te CREE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego ma się martwic? Jak te diody są połączone?

Jeżeli w szeregu to prąd płynie cały czas taki sam.

Bo jeżeli będzie sześć ledów to 1200mA rozłoży się na sześć ledów. Jeżeli natomiast będzie pięć, to 1200mA rozłoży się na pięć ledów. Czyli prąd w szeregu taki sam, jednak na każdej diodzie większy. Czyli... Wszystkie bardziej się grzeją. Producent radiator liczy na określoną w lampie ilość diod. Druga sprawa, jeżeli jak piszesz diody połączone są szeregowo, to liczy się to tak, żeby na driverze odkładało się jak najmniejsze napięcie (suma [V] wszystkiech diod plus spadek potrzebny do działania przetwornicy). Jeżeli na przetwornicy odłoży się kilka volt więcej (szereg będzie brał mniej [V] o wartość spalonej diody) driver zacznie się bardziej grzać. Ale się napisałem, pewnie jeszcze coś bym wymyślił, ale u @Sygen i tak nic się złego nie stanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj magu :) Takie fajne rzeczy robisz w arduino :respect: a taki babol.

Prąd się nie rozkłada w szeregu. W szeregu rozkłada się napięcie.

Masz szereg 6-ciu LED, na każdym spadek napięcie wynosi, załóżmy 3,2V oraz płynie prąd 1200mA przez wszystkie.

Na wyjściu przetwornicy masz 19,2V.

Gdy jeden LED się spali “na zwarcie”, prąd w układzie pozostanie taki sam 1200mA. Przetwornica obniży napięcie aby utrzymać ten sam prąd. Czyli na wyjściu będzie 5 x 3,2V = 16V. Diody nie ucierpią. Zmienią się warunki pracy przetwornicy.

Inna sytuacja byłaby gdyby układ zasilany był zasilaczem stało napięciowym. Wtedy rzeczywiście pojawiłyby się wyższe spadki napiec na LED I płynąłby wyższy prąd.

Jak gdzieś brak polskiego znaku to bardzo przepraszam. Mam tylko to co w słowniku przeglądarki.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sylwek, co do diód to śmiało możesz kupić:

http://www.led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XP-G-CoolWarm-White-1W-5W-12mm-PCB/373

lub:

http://www.led-byt.pl/pl/p/Dioda-CREE-XT-E-CoolNeutralWarm-White-1W-5W/209

i na pewno nic złego z lampą się nie stanie :)

Kupuj, czyść lampę i lutuj ledy

PZD

Andru


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj magu :) Takie fajne rzeczy robisz w arduino :respect: a taki babol.

Przemyśl dokładnie, zanim napiszesz, bo ktoś może sobie kuku zrobić.

Prąd się nie rozkłada w szeregu. W szeregu rozkłada się napięcie.

"..Czyli prąd w szeregu taki sam, jednak na każdej diodzie większy" - tak napisałem

Diody to taki ciekawy odbiornik że ile im dasz prądu, tyle sobie wezmą. W związku z czym ogranicza się go przetwornicą.

Masz szereg 6-ciu LED, na każdym spadek napięcie wynosi, załóżmy 3,2V oraz płynie prąd 1200mA przez wszystkie.

Na wyjściu przetwornicy masz 19,2V.

Gdy jeden LED się spali “na zwarcie”, prąd w układzie pozostanie taki sam 1200mA. Przetwornica obniży napięcie aby utrzymać ten sam prąd. Czyli na wyjściu będzie 5 x 3,2V = 16V. Diody nie ucierpią. Zmienią się warunki pracy przetwornicy.

O tym też pisałem "jeżeli na przetwornicy odłoży się kilka volt więcej (szereg będzie brał mniej [V] o wartość spalonej diody) driver zacznie się bardziej grzać"

Podziel 1200/6 a potem 1200/5. Podaj wyniki.

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to teraz dowaliłeś do pieca :)

diody 3W zasilane zamiast 1500mA to 1200mA

i jeszcze ustawione na 56% .. LOL masz ledy świecące koło 1W :p

pytanie po co wywalałeś kasę na potężny (drogi) zasilacz i diody cree zamiast zrobić na "zwykłych" epiledach za 1/4 ceny ?

a jeśli świecisz caly czas na to 56% to możesz wpakować byle jakiego (epi) leda na 700mA - i będzie świecił lepiej niż te CREE

Wywaliłem kasę bo chciałem mieć cree i mam,lampę zrobiłem 3 lata temu gdzie dobrałem stosunek białych do niebieskich 1:2 chociaż większość dobierała po połowie.Okazało się że i tak musiałem je skręcić dla spsów.To że ustawione są na 1200 a nie na 1500mA to chyba lepiej dla diody,po co ją katować na maxa.To czy będzie świecił lepiej zwykły epi(lepszy dla acropor) niż cree to się niestety nie zgodzę.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@magu przepraszam jeżeli Cie uraziłem. Może nie potrzebnie użyłem słowa "babol".

Nie zrozum mnie źle. Naprawdę doceniam urządzenia które robisz.

Nie mogę się jednak zgodzić z tym co piszesz. Nie będę Cie nakłaniał do przemyśleń. Widocznie budujemy inne urządzenia.

W moich obwodach szeregowych płynie taki sam prąd przez wszystkie elementy. Diody led nie pobierają prądu, prąd przez nie "przepływa". Można, trochę uogólniając powiedzieć że pobierają moc.

Co do driver-ów. Najczęściej stosowane drivery oparte na przetwornicy grzeją się zazwyczaj przy większym obciążeniu nie odwrotnie. Wynika to z ich zasady działania.

Może masz na myśli driver szeregowy. Ale i tu panuje podobna zależność. Po za tym stosowanie ich jest nieopłacalne.

Myślę ze nie ma sensu zaśmiecać wątku. Specjalnie jeszcze raz cały przeczytałem.

Jest tu wystarczająco informacji aby zbudować sprawnie działającą lampę. Nie potrzeba się zagłębiać w teorie obwodów.

Edytowane przez slaw (wyświetl historię edycji)

150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetwornice prądowe obniżają napięcie, żeby dostosować się do zadanego prądu (może dlatego nazywają się step down?), inaczej nie będzie.Prąd rozłoży się równo na wszystkie diody w obwodzie (równo, jeżeli ich charakterystyki będą takie same). Uwierz mi, że jeżeli podłączysz 6 diod 350mA do przetwornicy 1200mA to będzie ok (prąd się rozłoży na sześć diod), jeżeli podłączysz jedną to tylko dmuchnie i będzie po diodzie. Nie wiem co to jest "driver szeregowy". Jak już będę duży to na pewno się dowiem. (i jeszcze teka dygresja, moc P=U*I, I to prąd, jest zależność?)Masz rację co do zaśmiecania wątku. Z mojej strony koniec tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi, że jeżeli podłączysz 6 diod 350mA do przetwornicy 1200mA to będzie ok (prąd się rozłoży na sześć diod)

Powiedz tylko jeszcze proszę szeregowo czy równolegle?


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetwornice prądowe obniżają napięcie, żeby dostosować się do zadanego prądu (może dlatego nazywają się step down?), inaczej nie będzie.Prąd rozłoży się równo na wszystkie diody w obwodzie (równo, jeżeli ich charakterystyki będą takie same). Uwierz mi, że jeżeli podłączysz 6 diod 350mA do przetwornicy 1200mA to będzie ok (prąd się rozłoży na sześć diod), jeżeli podłączysz jedną to tylko dmuchnie i będzie po diodzie. Nie wiem co to jest "driver szeregowy". Jak już będę duży to na pewno się dowiem. (i jeszcze teka dygresja, moc P=U*I, I to prąd, jest zależność?)Masz rację co do zaśmiecania wątku. Z mojej strony koniec tematu.

Prąd się na pewno nie rozłoży i przez wszystkie diody popłynie 1200mA i będzie bum. Natomiast jeżeli driver i diody będą na 350mA to czy podłączy 1 czy 6 diod (przy założeniu że zasilamy driver 24V DC) wszytko będzie dobrze i będzie działać. Po to jest właśnie driver prądowy aby stabilizował prąd w obwodzie nie zależnie od jego obciążenia (oczywiście w pewnych granicach gdy przekroczymy wartość obciążenia driver nie będzie wstanie utrzymać wartości prądu i prąd w obwodzie spadnie a wynika to z prawa Ohma).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@magu .. oni mają rację: driver 350mA i na każdej diodzie w szeregu masz 350mA - dasz driver 1200mA to masz po diodach

tutaj spada napięcie z tych "iluś-tam" do napięcia dla pojedynczej diody czyli jakieś 3,6v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@magu .. oni mają rację: driver 350mA i na każdej diodzie w szeregu masz 350mA - dasz driver 1200mA to masz po diodach

tutaj spada napięcie z tych "iluś-tam" do napięcia dla pojedynczej diody czyli jakieś 3,6v

Przy połączeniu szeregowym jak najbardziej. Przy równoległym prąd się rozłoży.

PS. @slaw, sorry za ton wczorajszego postu, pobarowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

równolegle oswietlenie moim zdaniem odpada nie ma co drążyć tematu :)

Ja sobie wymyslilem cos takiego: (akwarium 130x70x50)

6x kolor AMBER

6x kolor zielony

6x kolor czerwony

18x RB

12x CW

i wszystko sterowane sterownikiem jakims, to tak na dobry poczatek, napewno zostawie miejsce na dolozenie czegos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.