Skocz do zawartości
MayFly

Mułapka hit czy kit ??

Mułapka  

100 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mu?apka hit czy kit ??

    • Hit
      17
    • Kit
      83


Rekomendowane odpowiedzi

Michal. Na pytanie dlaczego ludzi tak interesuje cena Mulapki to ja Ci odpowiem. Zeby wogole kalkulowac sens zakupu/uzytkowania jakiegos sprzetu kazdy liczy wszystkie koszty z tym zwiazane a w przypadku Mulapki to sam zakup tego sprzetu generuje niemal 98% calej inwestycji pomijajac wsparcie techniczne czy bardziej lub mniej darmowa modernizacje calosci. A wiec nie ma sie co dziwic,ze ludzie chca wiedziec o jakim rzedzie finansowym mozna mowic bo jak mam kalkulowac to musze miec dane do tego.

Kruszyna, ale ja to doskonale rozumiem. Aquanetta jest na etapie "wychodzenia z garażu" - czyli wciąż każdy zbiornik jest robiony na zamówienie. Zamówienia się różnią. Poprosiłem kolegów z Aquanetty, by przygotowali ogólnodostępny cennik. Ja nie znam cen obecnych zbiorników, więc nie podaję ich. A swojej ceny nie podam, bo proszono mnie abym nie publikował jej. Masz rację, sens zakupu i kalkulacja wymaga ceny. Z tego co wiem, bo moja koleżanka zakupiła - obecnie cena zawiera cały zestaw, serwis, dowiezienie, instalację, dostarczenie dojrzałej wody (z dojrzałych zbiorników) - dzięki temu start jest gwałtowny - (bo plaga - ale szybko mija), wraz z dostawą skały, życia i wsparcia Klienta w pierwszych dniach :-) Wiec nie jest to tanie - ale nie jest to też drogie. Jak tylko dostanę cennik, podzielę się z Wami. Obecnie są przygotowywane z tego co mi powiedziano duże (1300 l) zbiorniki pokazowe w kilku miastach (rafa, z mułapką) - jedno lub dwa w bodajże w Rzeszowie. Na pewno podam adresy jak tylko zostaną one udostępnione publiczności :)

Zapewniam też, że będę na moim blogu opisywał wszystko, kiedy będę instalował zbiornik z reaktorem biologicznym - także będę mówił o cenach. Proszę naprawdę o cierpliwość. Ja szanuję wolę Aquanetty, chociaż rozumiem czemu nie podają cen - ceny są cały czas na tym etapie uzależnione od zamówień i tego jakie są oczekiwania Klientów. Tak mi przekazano.

Jak dla mnie kit chodź by z powodu

-wykonania

-wyglądu

Jako użytkownik - wiem, że rzeczywiście wygląd może nie jest tak piękny ale to zawsze kwestia gustu.

Ja teraz napiszę o tym co można zmienić w tym typie akwarium jako Uzytkownik - ale napiszę też, ile to kosztuje.

Pokrywa. Tak, to jest mankament - jest duża, bo jej rolą jest przykrycie wszystkiego co jest pod nią: oświetlenia, głowicy Mułapki i odpieniacza. Ale rozmawiałem z rodzimym, znajomym designerem oraz z Twórcami aquanetty i wiem, że to zostanie zmienione. Trzeba jednak zrobić pewne rzeczy (np. własne, tańsze niż obecnie dostępne oświetlenie ledowe, zapewniające pełną aktynikę) a to kosztuje. Wypuszczanie na rynek zbiornika bez oświetlenia (na zasadzie - niech sobie klient sam kupi) nie jest rozsądne. Ja sam się długo zastanawiałem i wiem, że trzeba zrobić po prostu mniejszą a mocną lampę i zapłacić designerowi, by zrobił lepszą pokrywę. Te boczne "zasłony" mają rolę zasłaniania boków akwarium (i mułapki). Ja już wysłuchałem zastrzeżeń co niektórych, ze to fatalnie wygląda. Ja też na początku miałem kiepskie zdanie o tym - że mułapka musi być w środku akwarium (no taka jej rola). Ale mam parę pomysłów i w swoim zbiorniku (już o tym rozmawiałem) wymyśliłem inne rozwiązanie, które zamierzam wprowadzić. Również niższą pokrywę. To poprawi na pewno wygląd.

-użyteczności

-czyszczenia

Co do użyteczności - nie rozumiem, co masz na myśli. Mułapka odgrywa inną rolę niż filtr. A doskonale wyłapuje wszelkie nieczystości mechaniczne, dzięki czemu filtr jest zbyteczny. Czy to nie jest użyteczne? Dla mnie jest. To, że mam stabilne (w granicach normy) parametry jest też efektem tego zbiornika. Ja już wiem, że w moim Malawi pomimo mocnej filtracji, co dwa tygodnie muszę robić podmiany. Z tego co wiem, wielu z Was musi sporo się namachać przy Waszych zbiornikach. Rozmawiałem z wieloma akwarystami rafowymi (kupując od nich życie, chociażby) i wiem, jak ich zbiorniki wpływają na ich życie. Nie wiem jak Wasze zbiorniki, ale w moim jedyne zabiegi jakie stosuję - to dodawanie wody, badania parametrów i raz na jakiś czas przetarcie szyb czyścikiem. To wszystko. Niedługo zrobię podmianę wody - niewielką i tylko po to by dodać większą ilość świeżej wody i zobaczyć, jak to zmieni środowisko w zbiorniku. Od 7 miesięcy nie robiłem ani jednej podmiany i wszystko w zbiorniku jest ok - czy to nie świadczy o użyteczności? Co do czyszczenia - zbiornik dzięki systemowi napędzania cyrkulacji silnym strumieniem bąbli załatwia cały problem czyszczenia. Skała (żywa) załatwia część problemu, resztę załatwia stały, modulowany zgodnie z moimi zachciankami strumień wody, który wymiata nieczystości. Teraz mam lekką awarię - i wprowadziłem cyrkulator. To cyrkulator złamał mi prąd wody i widzę jak nie wszystko jest wymiatane.

( do zbioru detrytusu mam komin i sump) oraz całą resztą kolegów i koleżanek, którzy są na nie.

Ja wogóle nie mam detrytusu w zbiorniku - znika on w czeluści mułapki i nie mam z nim problemu. Tak więc możesz być na nie. Przecież ja Cię nie zachęcam do sprzedaży swojego zbiornika z kominem i sumpem :)

Miej go dalej. Ja wolę jednak moje rozwiązanie.

Zresztą sami producenci stwierdzili , iż Castorama lub inny market budowlany ma wszystko by zmontować to "cudo"

To prawda. Ale same skopiowanie rozwiązania nie wystarczy :-) Produkcja (oglądałem) nie jest trudna. Rzeczywiście wystarczy - wszystko jest w castoramie (poza szkłem :-) chociaż może się mylę, dawno mnie tam nie było) Potrzebny jest pewien skomplikowany program, który ustala pewne parametry niezbędne do tego by mułapka osiągała swój efekt oraz... specjalnie spreparowany materiał powodujący powstanie równej, złożonej z milionów niewielkich bąbelków kurtyny wody, która pcha wodę i powoduje powstanie jednorodnego prądu - na tyle silnego, by wymiatał wszystko a nie uszkadzał korali, oraz pozwalał na wytracanie szkodliwych produktów w mułapce i odpieniaczu (odpienianie wygląda inaczej niż w Waszych odpieniaczach opartych na pompach). Tego już się nie da zrobić tylko kopiując to co szklane :) I to jest opatentowane. Ale zawsze można spróbować. Słyszałem, ze Chińczycy już próbowali :)

Pozdrawiam z Warszawy (obecnie)


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Panowie chylmy czoła. Kosmiczna technologia, miliony bąbelków jak gwiazd na niebie i to bez lipy. Jak Chińczycy nie dali rady to kto ma dać? :)

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź juz odpuść bo czytanie twoich złośliwości staje się już nudne. Poczekamy na kolejna aktualizacje i ewentualne odwiedziny Debory u Shirokiego to bedziemy mieli jakiś punkt odniesienia do tego jak się spisuje albo nie ten patent.

Wysłane z mojego ALCATEL ONE TOUCH 7041D przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Macieju to jest off-topic więc można wylewać swoje żale. Poza tym to nie ja zacząłem pisać złośliwości.

Zwróć jeszcze uwagę innym którzy pisali złośliwości i to w dość potężnych postach :)

Pozdrawiam i również czekam na rozwój sytuacji.


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy coś wiadomo czy koleżanka Debora odwiedzi Michała? I ewentualnie kiedy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie cisza odnośnie odwiedzin u Shirokiego,ale chyba wszyscy czekają na to.

W32darWin, Chodzilo mi o to,że chyba większość już sie "wyczerpała" ze złosliwości bo im ręce opadły na widok jakby nie było długich odpowiedzi Michała i dlatego akurat Tobie to napisałem proponując poczekać na dalszy ciąg tej historii czyli oczekiwanej wizyty Debory w biurze Shirokiego. Nie miałem nic złego na myśli pod twoim adresem a teraz jak czytam tamten post to mogłeś go rzeczywiście odebrać personalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy coś wiadomo czy koleżanka Debora odwiedzi Michała? I ewentualnie kiedy?

Nie odezwała się do mnie. Moje zaproszenie wciąż aktualne...

Na razie cisza odnośnie odwiedzin u Shirokiego,ale chyba wszyscy czekają na to.

W32darWin, Chodzilo mi o to,że chyba większość już sie "wyczerpała" ze złosliwości bo im ręce opadły na widok jakby nie było długich odpowiedzi Michała i dlatego akurat Tobie to napisałem proponując poczekać na dalszy ciąg tej historii czyli oczekiwanej wizyty Debory w biurze Shirokiego. Nie miałem nic złego na myśli pod twoim adresem a teraz jak czytam tamten post to mogłeś go rzeczywiście odebrać personalnie.

Osobiście się nie gniewam. Już chyba przywykłem - na innych forach zaczynam ukrywać fakt posiadania akwarium z mułapką. Mam dosyć personalnych ataków na dzień dobry. Teraz zalogowałem się do grupy rafowej na FB i na dzień dobry jak tylko napisałem, że mam akwarium z mułapką - nim otworzyłem japę usłyszałem, że się nie znam na akwarystyce. Ręce mi opadają.... A podobno akwarystyka łągodzi obyczaje :)

Kurcze Panowie chylmy czoła. Kosmiczna technologia, miliony bąbelków jak gwiazd na niebie i to bez lipy. Jak Chińczycy nie dali rady to kto ma dać? :)

Pozdrawiam

Jesteś nudny chłopie - nawet nie umiesz być zgryźliwy. Nigdzie nie napisałem, że to kosmiczna technologia. Wprost przeciwnie - to bardzo prosta technologia, nie niszczy życia, nie ma elementów, które załatwią komuś zwierzaka i dlatego jest to tak atakowane. Przynajmniej przez tych, co żyją z wciskania chińskich produktów za mega cenę. Te akwaria są dziecinnie proste - klucz jest ukryty w pewnych detalach, które nie są tu istotne. Nie ma tu pomp, kosztownych maszynek, a reszta pozwala na posiadanie rafy nawet totalnemu akwarystycznemu analfabecie i może dlatego oburza starych "specjalistów od mega-akwariów" :-)

Zamiast słów - proponuję tym, co mi pisali, ze nie mam cyrkulacji - obejrzeć sobie na świeżo jak wygląda cyrkulacja u mnie. Miałem awarię - zdarza sie, źle zamocowana rurka w dodatkowej pompie powietrza w nocy wyskoczyła i przez kilka godzin w nocy akwarium było pozbawione cyrkulacji i obiegu w ogóle. Wszystko zakończyło się dobrze. Przy okazji (miałem awarię - drobne uszkodzenie wejścia rurki z powietrzem) i musiałem użyć cyrkulatora. Teraz cyrkulator poszedł na półkę i wreszcie mam porządny własny "mułapkowy" obieg wody. A wygląda on jak na tym filmiku. Od razu mówię - celowo zabełtałem wodę, by trochę osadów pozwoliło na obserwację obiegu wody - korale są po karmieniu, więc większość nie jest napompowana. Bo trawią :)


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jeśli mogę oczywiście?

Czy te bąbelki Ci nie przeszkadzają? Uważasz że jest to estetyczne w zbiorniku?

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, jeśli mogę oczywiście?

Czy te bąbelki Ci nie przeszkadzają? Uważasz że jest to estetyczne w zbiorniku?

Pozdrawiam

A nurkowałeś kiedyś w ogóle? Widziałeś morze "od spodu"? Może jakąś rafę? Czy tam bąbelki Ci przeszkadzały? Jeśli tak, to czemu? Nie - mi bąbelki nie przeszkadzają. Są pożądane.

Woda jest pełna życia, "bąbelków", planktonu, ja mam wodę "clear" - to co widzisz, to zawiesina, którą celowo podniosłem z dna, by pokazać jak to działa. Bez tego nie widziałbyś strumienia wody, jak krąży po zbiorniku. Dzięki tym bąbelkom, nic co trafi do cyrkulatora/pompy nie zostanie zniszczone. To co wylatuje teraz - nie jest widoczne, chyba, że przybliżysz oko do szyby i wypatrzysz te "bąbelki". Bąbelki też są bardzo pożyteczne. Ale nie chce się o nich rozpisywać, bo znowu naskoczysz, ze się rozpisuję.

Edytowane przez Shiroki (wyświetl historię edycji)

Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spokojnie - odezwę się jak będę wiedziała dokładnie kiedy będę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie - odezwę się jak będę wiedziała dokładnie kiedy będę.

Deboro - ja cierpliwie czekam :) To koledzy się niecierpliwią. Z mojej strony pośpiechu nie ma :)


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja na filmiku nie wygląda najgorzej, ale u mnie te bąbelki by nie przeszły. A co do bąbelków przy nurkowaniu, to wymyślane są specjalne systemy które nie generują bąbli przy nurkowaniu, dzięki czemu nurek nie jest traktowany przez stworzenia na rafie jak kosmiczne monstrum ziejące bąbelkami :).

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nurkowałeś kiedyś w ogóle? Widziałeś morze "od spodu"? Może jakąś rafę? Czy tam bąbelki Ci przeszkadzały? Jeśli tak, to czemu? Nie - mi bąbelki nie przeszkadzają. Są pożądane.

Woda jest pełna życia, "bąbelków", planktonu, ja mam wodę "clear" - to co widzisz, to zawiesina, którą celowo podniosłem z dna, by pokazać jak to działa. Bez tego nie widziałbyś strumienia wody, jak krąży po zbiorniku. Dzięki tym bąbelkom, nic co trafi do cyrkulatora/pompy nie zostanie zniszczone. To co wylatuje teraz - nie jest widoczne, chyba, że przybliżysz oko do szyby i wypatrzysz te "bąbelki". Bąbelki też są bardzo pożyteczne. Ale nie chce się o nich rozpisywać, bo znowu naskoczysz, ze się rozpisuję.

Nurkować niestety nie miałem przyjemności, ale snurkowałem i nie widziałem tam bąbelków.

A co do pożyteczności bąbelków w akwarium to szczerze chętnie przeczytam dlaczego są takie pożyteczne (mam tylko nadzieję że nie napiszesz że natleniają wodę).

Pozdrawiam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze zapytam bo może nie zostało napisane lub mi umknęło. Jaki jest sens trzymania w baniaku całego detrytusu? Nie lepiej gdy nawet najprostszy odpieniacz go wywali do kubka?


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja na filmiku nie wygląda najgorzej, ale u mnie te bąbelki by nie przeszły. A co do bąbelków przy nurkowaniu, to wymyślane są specjalne systemy które nie generują bąbli przy nurkowaniu, dzięki czemu nurek nie jest traktowany przez stworzenia na rafie jak kosmiczne monstrum ziejące bąbelkami :).

Pozdrawiam, Marek.

Marku, mowie o bąbelkach z powietrza jakie dostaje sie wraz z ruchem fal do wody. Jest ich cała masa, produkują je tez glony morskie. Mnie te bąbelki nie przeszkadzają, chociaz ze wzgledu na to, iz ta cyrkulacja jest mocna, a wiele korali takiej mocnej nie lubi ja ja moge zmniejszać płynnie. Na samym poczatku filmiku pokazuje jak płynnie mozna zmieniac poziom cyrkulacji, od bardzo mocnej po zerową. Jak robie zdjęcia, zmniejszam cyrkulacje o ok. 1/4 i bąbelki znikają. W zaleznosci od potrzeb, zwiększam zmniejszam cyrkulacje. Znam systemy o zamkniętym obiegu, niwelujące bąble. Ale pisałem o pęcherzykach powietrza, ktore na płyciznach powoduja, ze woda jest ich pełna. Dopiero na większej głębokości, pęcherzyków powietrza z fal juz nie dostrzegamy. Ja przyznaje szczerze, że zbyt duza ilosc pęcherzyków powietrza nie wprawia mnie w zachwyt, ale tylko dla potrzeb Video dałem na tyle mocną cyrkulacje, by widac było jak woda krąży w zbiorniku. Na codzien cyrkulacja jest mniejsza.

To ja jeszcze zapytam bo może nie zostało napisane lub mi umknęło. Jaki jest sens trzymania w baniaku całego detrytusu? Nie lepiej gdy nawet najprostszy odpieniacz go wywali do kubka?

Szczerze powiedziawszy nie ma sensu trzymanie w baniaku detrytusu. Ja go przynajmniej nie mam. Ale konstrukcja Mułapki jest taka, ze woda ściska go i poprzez działania chemi, bakterii oraz wody, powoduje jego krystalizację. Konstrukcja Mułapki jak zauwazyłem powoduje, ze to co szkodliwe w detrytusie pod wpływem flory bakteryjnej rozpuszcza sie w wodzie i trafia do odpieniacza ( w mułapce zauwazylem szczeliny celowo umieszczone tak, by woda znad mułu trafiała do odpieniacza). To co stałe, co nie zostanie przerobione przez bakterie oraz wieloszczety (siedza w mułapce tam tłumnie) zamienia sie w ciemnoszary, prawie czarny proszek, ktory zalega na dnie Mułapki. Szczerze mowie - nie wiem jak to jest u was, u mojego kolegi oglądałem zebrany detrytus. Ja tego u siebie nie mam. Cały najgorszy śmierdzący syf wylewa sie automatycznie z odpieniacza do osobnego zbiornika, poza akwarium. Jesli mam odpienianie ustawione na sucho, wogole nie zagladam do tego zbiornika. Z tego ci mi wiadomo, woda ktora w mułapce "stoi" nad osadnikiem, trafia do odpieniacza, ale nie do zbiornika. Na moim blogu zamieściłem schemat jak woda porusza sie w mułapce. Fala przeciskająca sie pomiedzy zapadkami nad mulapką krąży po sporych okręgach, gdzie siła odśrodkowa wciska detrytus do Mułapki, ale nie wyciaga tego co w mułapce by trafiło do zbiornika. Te dwie warstwy wody - nad Mulapka i w mułapce stykają sie jak powierzchnia termokliny. Ale nie miesza sie.

Ryby i wieloszczety a takze ślimory, zyja sobie spokojnie w mułapce, włażą tam babki a takze aiptasie. I wyłażą kiedy chca. Powiem szczerze - nie wiem jak to działa... Ale działa. Widze jeden mankament - aiptasie tam sie gromadzą o dopóki nie złapie garbika wiem, ze nie moge wpuścić brzydala, ktory by je tam wyżarł. Autor Mułapki tłumaczył mi, ze to działa na takiej samej zasadzie jak najniżej położone miejsce na dnie kazdego zbiornika, gdzie opadają wszystkie martwe i szkodliwe substancje - efekt przemiany materii. Tak jak w morzu czy jeziorze - ciśnienie spycha nieczystosci na dnie i tak samo, wieloszczety, bakterie rozprawiają sie z tymi śmieciami. To samo dzieje sie w moim akwarium. Wiem, ze konstrukcja Mułapki jest prosta, ale zarazem pewne elementy jej konstrukcji sa tak zrobione, ze trzeba do kazdego typu zbiornika (w zależności od wymiarów) dobrać odpowiednie parametry Mułapki. Panowie maja do tego jakis program, ktory dostosowuje parametry tak by muł nie wypływał z Mułapki a na jego dnie sie krystalizował w nieszkodliwy proszek. Nie jestem biologiem nie znam sie na tym. Ale to ich patent i wiem, ze tego patentu mocno pilnują. Ale wiem jak to działa o czym pisałem.

Z moich obserwacji wynika, ze nawet silne podniesienie osadów ze skaly i dna np. Po nocy, kiedy pod skałami gromadzi sie efekt nocnej dzialalnosci wieloszczetow - jak to podnosi cyrkulacja, to po kilku minutach znika to wszystko w mułapce. Silne wzburzenie piasku powoduje, ze w kilka minut znika wszystko ci pływa w wodzie - w mułapce.

Jeszcze jest jedna ciekawa obserwacja. Mam swoj zbiornik od listopada 2014. Podczas przenoszenia zbiornika do innej lokalizacji, odesłałem wode z Mułapki. Mułu było tyle co kot napłakał. Teraz jest go tam jakies 2-3 cm. W takim tempie, Mulapka zapełni sie w ciagu dwudziestu paru lat. :)

Nurkować niestety nie miałem przyjemności, ale snurkowałem i nie widziałem tam bąbelków.

A co do pożyteczności bąbelków w akwarium to szczerze chętnie przeczytam dlaczego są takie pożyteczne (mam tylko nadzieję że nie napiszesz że natleniają wodę).

No to nad rafa czy skałami, jak ja nurkowałiem, w wodzie az kipi od planktonu, drobnych pęcherzyków powietrza o jak wiesz, jest tego cała masa. Dopiero nurkując głębiej, gdy zmienia sie swiatlo, one sa mniej widoczne. Im wiecej swiatla tym mniej je widac. Oczywiscie, natlenianie wody nie jest zwiazane z pęcherzykami powietrza, chociaz one poruszają powierzchnia wody gdzie wymiana tlenowa następuje. Ale jak pisałem - ja jestem amatorem ale wiem, ze bąble powietrza pozwalają oczyszczać wode i szkodza bakteriom beztlenowym, ktore naszymi ulubieńcami przynajmniej ich zdecydowana wiekszosc nie jest. Jak napisałem, ja nie naleze do fanów pełnego odzwierciedlenia biotopu morskiego, ja rowniez nie lubie jak w wodzie jest za duzo bąbli. Spora czesc moich korali tez nie lubi silnej cyrkulacji - dlatego ja zmniejszam. O wtedy nie ma bąbli. Bąble pojawiaja sie tylko, jak nabąblanie jest włączone na maksa i czesc bąbli wraz z wodą wydostaje sie z Mułapki. Woda przepływa nad czeluścią, i pecherzyki tam wydostają sie na powierzchnie. Ale szybszy prąd wody porywa czesc bardzo dorodnych pęcherzyków i one pojawiaja sie w zbiorniku. Lekkie zmniejszenie cyrkulacji powoduje, ze pecherzyki nikną i woda jest clear. Naprawde nie jest to problem.


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w końcu ruszyła strona www.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

AMATORKA max

http://www.aquanetta.pl/pl/node/278 dział wyprzedaż oferta - 3 akwa 120L z mułapką - cena ? BEZCENNE :p

to też mi się podoba

http://www.aquanetta.pl/pl/node/83 - końcówka

"Dzięki swojej nieinwazyjności i niewysokiemu kosztowi wykonania (w stosunku do stosowanego dziś osprzętu do akwariów morskich), mułapka pozwala znacząco obniżyć koszt założenia i prowadzenia akwarium"

Wypas - A GDZIE CENNIK ?

będzie dopiero przy mułapce poziomu 16-tego ?

dobra koniec tych bzdur - więcej tu nie zaglądam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Akwarium Aquanetty redukuje do minimum szkodliwe parowanie wody, a przy tym udostępnia maksymalną elastyczność realizacji oświetlenia i ogrzewania. Kto chce, może w akwarium zainstalować grzałki wedle swego wyboru, oraz prestiżowe specjalistyczne lampy. Kto ma inny sposób myślenia, może łatwo zainstalować mocne oświetlenie, do ponad wata na litr, w postaci tanich i łatwo dostępnych świetlówek kompaktowych niebieskich, białych, ultrafioletowych lub innych. Oraz zrealizować ogrzewanie promieniowaniem tanich halogenowych reflektorów, co naśladuje efekty ogrzewania wody przez promieniowanie słoneczne. Czyli woda jest podgrzewana, a w bonusie zbiornik otrzymuje w czasie pracy ogrzewania dodatkowe światło, dające efekt Słońca które wyszło zza chmur."

Cytat ze strony producenta.

Już kiedyś na innym forum pisałem z użytkownikiem, a raczej wyznawcą tego cudu.

Racz mi proszę wytłumaczyć na czym polega szkodliwość parowania i po co mi mułapka, jeśli oświetlenie i ogrzewanie czy chłodzenie mogę zrobić identycznie w baniaku bez mułapki.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Akwarium Aquanetty redukuje do minimum szkodliwe parowanie wody, a przy tym udostępnia maksymalną elastyczność realizacji oświetlenia i ogrzewania. ..."

Cytat ze strony producenta.

Już kiedyś na innym forum pisałem z użytkownikiem, a raczej wyznawcą tego cudu.

Racz mi proszę wytłumaczyć na czym polega szkodliwość parowania i po co mi mułapka, jeśli oświetlenie i ogrzewanie czy chłodzenie mogę zrobić identycznie w baniaku bez mułapki.

Pozwoliłem sobie skrócić. Ja nie jestem wyznawcą, ale użytkownikiem. Na czym polega szkodliwość parowania w zbiorniku morskim? Zauważyłem to gdy słuchałem opowieści o morzu martwym. Otóż parowanie powoduje, że wody w zbiorniku ubywa, za to stężenie wszystkiego w akwarium rośnie. Stąd pewnie autor wspomniał o szkodliwości parowania. Wymusza ono dolewki, częste, ciągłe sprawdzanie czy parametry są ok, etc. Para wodna też ma wpływ na trwałość elementów, które znajdują się nad powierzchnią wody - tak myślę, np. na oświetlenie. Trzeba wywalać sporą kasę na oświetlenie bryzgo-wodo odporne. Akwarium z mułapką cudem nie jest. Jest bardzo użytecznym gadżetem dla tych, co nie lubią godzinami dłubać przy akwarium, muszą często wyjeżdżać, nie mogą stać nad akwarium, ciągle coś przy nim robić. I potrzebują rozwiązania niesko-budżetowego. Nie wiem czemu pytanie adresujesz do mnie, mogłeś przecież wysłać email do autorów treści, ale postaram Ci się odpowiedzieć na twoje pytanie świadczące o tym, ze nie czytałeś poprzednich wpisów. Ale odpowiem wyjątkowo krótko: Mułapka nie ma nic wspólnego z oświetleniem, ogrzewaniem i chłodzeniem. Więc nie wiem czego nie rozumiesz :)

Pozdrawiam


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I potrzebują rozwiązania niesko-budżetowego.

Cały czas piszesz o rozwiązaniu niskobudżetowym. To wiesz w końcu jakie są ceny tej mułapki czy nie wiesz? Bo na razie wiemy tylko, że masz zbiornik testowy i nie wiesz nic o cenach. Czy jest to rozwiązanie niskobudżetowe dowiemy się jak producent poda ceny,a póki co to tylko takie pitu pitu.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas piszesz o rozwiązaniu niskobudżetowym. To wiesz w końcu jakie są ceny tej mułapki czy nie wiesz? Bo na razie wiemy tylko, że masz zbiornik testowy i nie wiesz nic o cenach. Czy jest to rozwiązanie niskobudżetowe dowiemy się jak producent poda ceny,a póki co to tylko takie pitu pitu.

Tak, cały czas piszę o rozwiązaniu nisko-budżetowym. Tak wiem, jakie są ceny mułapki jak i całych zestawów - ale nie jestem ani handlowcem, ani pracownikiem firmy, która je produkuje więc nie jestem upoważniony by je podawać. Dowiedziałem się o tym - bo chciałem wiedzieć - jedynym warunkiem dopuszczenia mnie do "tajemnicy handlowej" było trzymanie tej wiedzy tylko dla mnie. To, że trzymam takie sprawy w tajemnicy, sprawia, że wiele fajnych rzeczy widziałem i je mam za tzw. "psi grosz". Powiem więcej, wiem ile kosztuje on w produkcji - czyli bez marży i całego tego VAT i tak dalej. Ale jak napisałem, nie mam też ochoty o tym pisać, bo nie ja to sprzedaję a dane słowo zobowiązuje. Pytania o cenę proszę adresować do firmy. Sam się dowiedziałem o tych cenach, bo mnie w ogóle to rozwiązanie biznesowo interesuje. Nie ukrywam, że mam wielką ochotę tym się zająć. Na razie jednak pozostaje to w fazie marzeń i mojego hobby w wolnym czasie. Z tego co pamiętam, nie jesteś osobą zainteresowaną zakupem tego, więc twoje "pitu, pitu" nie brzmi zbyt wiarygodnie :)

PS: Moim hobby jest docieranie do różnej maści wynalazców, ludzi mających fajne pomysły i chętnie jak są to rzeczy mnie interesujące - kupowanie tego. Uważam, że są ludzie, których warto wspierać. Ostatnio dotarłem do moim zdaniem nieprzeciętnego ichtiologa, który wymyśla bardzo tanie urządzenia do monitorowania parametrów środowiskowych w zbiorniku. Są one tańsze o 60-70% od tego co oferuje się w sklepach - jak dostanę zgodę od niektórych twórców tych rozwiązań (a zasadę mam prostą - kupuję ich produkt za to, ze go testuję i go opisuję) to na swoim blogu o tym napiszę :-) W ten sposób dowiaduję się ile co kosztuje. Gentleman agreement zobowiązuje. Więc nie dam się wciągnąć w ujawnianie cen. Proszę mi to wybaczyć.


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takim podejściem do klienta, czyli skreślenie go kiedy jest zainteresowany produktem bo ma wątpliwości to ja Ci nie wróżę sukcesu jeśli zajmiesz się sprzedażą tego wynalazku.

Twoje zapewnienia o niskobudżetowym charakterze patentu bez ceny są tym bardziej mało wiarygodne.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.