Skocz do zawartości
MayFly

Mułapka hit czy kit ??

Mułapka  

100 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Mu?apka hit czy kit ??

    • Hit
      17
    • Kit
      83


Rekomendowane odpowiedzi

E no teraz to napisałeś :( tylko nie skacz z mostu bo będę miał człowieka na sumieniu :/

Jestem normalnym czlwiekiem :) nie obawiaj sie :) z tego ci widze, juz jedna osobę z Mulapka żeście pogonili, wiec mozecie sobie na logo waszego forum zaznaczyć dwa karby :) Po prostu osoby majace inny typ zbiornika ńie sa tu miłe widziane i ja to juz zrozumiałem.

Napisałem szczerze, w watku dla początkujących moze jeszcze czasami sie odezwę bo jest tu sporo życzliwych osob i tylko dla nich bede tu zaglądał . Tu juz nie marnuje Waszego cennego czasu - macie sobie tyle do powodzenia :)

Miłego dnia :)


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal, nadal wydaje mi sie, ze troche rozmijasz sie z prawda, byc moze nawet nieswiadomie.

To dobrze, ze jestes zadowolony ze swojego zbiornika, bo to piekne hobby.

Jedna z moich obaw to opisany przez Ciebie sposob na cyrkulacje. Moim zdaniem jest za slaba i przy takiej predkosci przeplywu wody, musi cos sie odkladac w piachu lub w zakamarkach skal. Napewno tez mnie zrozumiesz gdy napisze, ze odpowiedz typu "cyrkulacja jest wystarczajaca" mnie nie zadowala. Nie, nie jest wystarczajaca.

Inny problem, to : "nie robię podmian, bo mam stabilne parametry. Nie wożę akwarium do Sanepidu, bo nie widzę potrzeby aby mieć aż tak dokładne parametry. Te co mierzę wystarczą by wiedzieć, że po 3 miesiacach od uruchomienia, co drugi dzień parametry miałem TAKIE SAME każdego dnia, kiedy mierzyłem"

Widzisz, prowadze dosc dlugo akwarium by stwierdzic, ze parametry zmieniaja sie codziennie. 3 miesiace od uruchomienia, szczepki zaczely zagospodarowywac Ca, kH zaczelo spadac, byc moze niektore zwiazki byly tez wyplukiwane z ceramiki i zywego piachu. W kazdym razie, parametry skakaly dosyc dynamicznie. Zaczynam watpic, czy pod haslem "stabilne parametry" rozumiemy to samo.

Nikt na Ciebie osobiscie nie napada. Pewna mala doza agresji ukierunkowana jest raczej na styl, w jakim odpowiadasz. Jest tu duzo osob z b. duzym doswiadczeniem. O akwarium wiedza wiecej niz niejeden kolega po biologii, bo skad on ma znac rozne zaleznosci ?Tu nie chodzi o przedstawienie, ktora z wielu metod jest lepsza, tylko Twoja argumentacja moze byc dla wielu irytujaca, bo ja tez mam czasami wrazenie, ze nie wiesz o czym piszesz.

Jeszcze raz, nie oceniam Twojej osoby tylko wiedze na temat akwarystyki morskiej. Tej bym tez nie ocenial, gdybym nie zauwazyl prostych bledow w systemie.

-brak podmian wody nie znajac parametrow

-slaba cyrkulacja

-dolewanie wody mineralnej w miejsce odparowanej (skad wiadomo jakie zwiazki zostaly zuzyte a jakie sie odkladaja)?

Szeroko opisywane czyszczenie szyb pomijam, bo to zawracanie glowy i malo wazne.

Moim zdaniem, mulapka dziala jak kiepski odpieniacz. Wyplyw z tego odpieniacza robi jednoczesnie za cyrkulacje. Dlaczego ta dosyc kiepska filtracja zwalnia od podmian ?

Jak widzisz, jest kilka punktow, z ktorymi sie nie zgadzam i tyle. Tu nie ma mowy o osobistych wycieczkach :welcome:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonujesz nas, że to co masz jest samowystarczalne i wszystko super się układa a rozwiązanie użyte jako system filtracji jest niepowtarzalne. Do tego piszesz, że twórcy tego systemu zrobili super proszki aby to się wszystko kręciło.

Jest to nie prawda, akwarium każdemu pokazałeś - mizernie to wygląda, nie osiągnąłeś tym systemem niczego co by mogło odróżniać się od reszty. Wciskasz marketingowy kit przekonując, że jest to dobre rozwiązanie. Jest to słabe rozwiązanie, nie zapewnia prawidłowej cyrkulacji w zbiorniku, parametry wody sądząc po wyglądzie na bakier. Po4 nie mierzone - kogo o czym chcesz przekonać, że to działa ? Tak, trafiłeś na złe forum, akwaryści morscy to świry którzy potrafią robić testy codziennie, szukają perfekcji czego w tym kosmicznym opatentowanym i badanym przez profesorów rozwiązaniu brakuje. Nikt Ci nie broni opisywać, prowadzić bloga na forum ale skończ z tym marketingiem samozadowolenia, niema z czego być dumnym - no może z tego, że posiadasz akwarium morskie a inni nie.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postawa większości ludzi na tym forum, jak również na innych, to po prostu normalna reakcja na marketingowy kit wciskany zgodnie z zasadami obowiązującymi w tym zawodzie.

Amen :) jak czytam ilość wypowiedzi, niby argumenty, teksty w stylu po co wydawać 20tys na sprzęt jak można zrobić tak samo za 2tys z cudownym wynalazkiem itd. to "śmierdzi" bezczelnym szukaniem frajerów, którzy uwierzą kupią i spróbują - byle sprzedać ...

W mojej opini przestań tutaj odpisywać na każdy post, rób zdjęcia (a w zasadzie wklejasz jedno i to samo) co powiedzmy miesiąc i pokazuj jak się zbiornik rozwija, daruj sobie ten marketingowy kit i zobaczymy

tak jeszcze: co do tego jak zbiornik wygląda - według mnie nie jest źle też nie przesadzajmy ... niektóre zbiorniki (nie ukrywam że przez długi czas mój) pomimo wpakowania w nie trochę ;) kasy wyglądają gorzej i są z nimi większe problemy. Też nie można kolegi jechać bo ma same mniej wymagające korale - jeśli jemu się podoba to jest OK - w sumie lepsze takie niż żadne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście poznałem twórcę "Mułapki" na targach ZooBotanica we Wrocławiu - chyba w 2012 roku.

Tam też każdy powątpiewał z tego rozwiązania, mało tego, wyglądało to dziwnie, gość miał pokazane chyba wtedy słodkie akwarium, musiałbym poszperać czy znajdę jeszcze zdjęcia z tych targów.

Zapytałem sam go o konkrety, bo wiadomo że syf = podniesione parametry i mnóstwo azotów etc.

Wiadomo także, nie od dziś, że życie jest tak bogate, że potrafi zrobić pełny cykl przemian różnorodnych związków lecz często na większą terenowo lub pojemnościowo skalę.W akwarium, gdzie dorzucamy co określony czas żarcie, lejemy "chemię" jakoś te rozwiązanie wydawało mi się bardzo, bardzo rozwiązaniem na krótką metę.

W naturze są różne organizmy, których często nijak nie ma w naszych akwariach, a są tak potrzebne lub nieznane że urządzenie bez nich tak naprawdę jest tylko ODSTOJNIKIEM brudu i syfu.

Powiem, że miałem okazję dostać używaną Mułapkę od gościa, któremu pękł górny przedni róg akwarium. Podkleiłem ten narożnik dwiema płytkami szklanymi 10x10cm by wzmocnić tam konstrukcję i od środka dwa paski 2cm x10cm.

Nie wyglądało ładnie, ale spełniło funkcję wzmocnienia i uszczelnienia konstrukcji.

Testowałem przez 3 miesiące na przykładzie biotopu Malawi. O ile pierwsze dwa miesiące jeszcze system dawał radę, o tyle później woda była coraz bardziej kremowa. Mimo że dla oka w akwarium nadal wyglądała na przezroczystą.

Postawiona woda z akwarium i świeża obok siebie - wychodziła bardzo duża różnica.

W 3 miesiącu jednak widać było po rybach, że jest coś nie tak. Pływały, lecz nie tak aktywnie, jakby bezcelowo.

Wtedy je przerzuciłem do kotnika 40litrów (około 15 sztuk ryb) i mocne napowietrzanie.

Kupiłem, bo tak poradzono i zrobiłem testy na NO3,NO2 , NH4 i wyniki były koszmarem, po prostu w czasie tych 3 miesięcy ta mułapka zbierała i gromadziła syf i jest swoistą tykającą bombą w akwarium. Jeśli zaś chodzi o zbieranie syfu, zbiera dość dobrze go z akwarium, w morskim mozna byłoby to uzyskać na zasadzie 3-4 miejsc spływu wody i wprowadzeniu wody po szerokości akwa, ale po to według mnie jest tam dodatkowa cyrkulacja uzyskana z różnorodnych pomp.

Dlatego też mnie te rozwiązanie, jako samo urządzenie wydaje się poniżej przeciętnej. Może jakby były tam lepsze organizmy i filtratory, które by zmieniały całkowicie postać syfu może byłoby lepiej.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat powinien być przeniesiony do OT, bo już się nudny zaczyna robić i tylko zaśmieca portal :spam:


4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością prześledziłem temat od początku do końca. Mam do czynienia z każdą formą obecnego marketingu i z pełnym przekonaniem twierdzę, że to urządzenie nigdy nie sprzeda się tak jak zakładał to producent.

A to dlatego, że nawet pomijając fakt czy to urządzenie działa czy też nie, od początku coś tu nie gra i każdy bardziej rozgarnięty to zauważy.

Dobry produkt broni się sam, zwłaszcza w tak zamkniętych środowiskach jak nasze. Powstanie tego urządzenia jest datowane na 2011-2012 rok. Przy obecnym tempie marketingu mułapka powinna być znana przez każdego akwarystę, każdy sklep itp ... gdyby była coś warta.

Nie znam tego urządzenia i nigdy nie miałem z nim do czynienia dlatego nie twierdzę, że nie można tak prowadzić akwarium, ale z pełnym przekonaniem twierdzę, że gdyby to faktycznie miało sens to bym się o tym dowiedział w momencie planowania zbiornika.

Shiroki nie obraź się ale Twoje posty "śmierdzą" marketingiem szeptanym w bardzo kiepskim wydaniu. Śmiem twierdzić, że jest to antymarketing gdyż swoimi długimi postami i specyficznymi odpowiedziami na zarzuty sprawiłeś, że ludzie mają już dość mułapki i wątpliwym jest aby kiedykolwiek po nią sięgnęli. Przynajmniej mam tak ja.

Tak czy inaczej życzę powodzenia.


c2d0c730ab6bf8d9d8206b7644a2c04cu768a676.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstojnik jako taki, w sumpie mógłby być, przegrody też spełniają częściowo jego rolę, ale pod warunkiem że cały zebrany osad był by regularnie usuwany. Inaczej będzie się rozkładał, rozpuszczał czy wydzielał związki zawarte w nim do wody i sama różnica przepływów czy separacja między warstwami wody w mułapce nie wystarczy żeby wyizolować go z obiegu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze, po prostu nie wierze. Co za farmazony !!!!!! Jeszcze nigdy wrzyciu nie przeczytalem tylu bzdur. Gdyby to bylo sredniowecze pierwszy rzucilbym pochodnie. Nie znam "wynalazy" jak i "propagatora" to nie ma znaczenia. Ale to co tutaj sie wciska prosi sie o spaleni na stosie. Na szcescie mamy cywilizowan czasy i bycie szarlatanem nie jest karane. Choc sa przypadki.

Kit, totalne bezpojecie i arcyłganie w temacie akwarystyki. Bedzie tylko krzywda.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze w super urządzenia dzięki ,którym nie będę musiał robić już nic przy akwarium. Wypowiedzi kolegi do mnie nie trafiają i czytając je czuje się jak na pokazach garnków ;) gdzie sprzedawca zachwala je tak jakby one same robiły jedzenie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michal, nadal wydaje mi sie, ze troche rozmijasz sie z prawda, byc moze nawet nieswiadomie.

To dobrze, ze jestes zadowolony ze swojego zbiornika, bo to piekne hobby.

Podobają mi się kwestie, jakie mi zadajesz. Od razu mi lepiej. Rzeczywiście może niedokładnie się niedokładnie i amatorsko się wysławiam. Pisząc, iż jestem zadowolony z cyrkulacji - piszę skrótowo.

Po prostu nie mam w swoim zbiorniku pokładów dentrytu. To znaczy, pojawia się, ale szybko znika. Jak to się dzieje? Nie jestem w stanie zmierzyć prędkości wypływu wody, ale mułapka z której wypływa fala wody powoduje, że na całej szerokości akwarium przetacza się szybki strumień wody. Wyobraź sobie, że w mojej kostce woda obraca sie jak w wirówce w pralce - tylko oś obrotu jest w poprzek akwarium (czyli przebiega przez środek jakbyś przebił boczne szyby. Fala szerokim wałem obraca się od tylnej ściany do przedniej, opada wzdłuż przedniej szyby potem wraca po dnie zabierając wszystko co na piasek opada i to trafia pod ujęcie poniżej mułapki, gdzie powoli, acz skutecznie jest wciągane do mułapki. Potem woda wraz z syfem przetacza się przez grzebień płytek powodując, iż to co jest w wodzie, pozostaje w mułapce.

Wybacz Stan, ale nie potrafię tego lepiej opisać. Jeśli sobie to jakoś wyobrazisz, to zrozumiesz, że wszystko co zbiera się pod kamieniami, co nie jest wyczyszczone przez ekipę sprzątająca, trafia wcześniej niż później do mułapki. Czasami po nocy widzę więcej dentrytu pod kamieniami, ale po jakimś czasie to znika, porwane stałym prądem wody. Ten prąd toczy się nieustannie. Wystarczy wiec że np. ja przy czyszczeniu z pyłu szyby wzbiję chmurę piasku - to widzę, jak prąd porywa dentryt a piasek opada.

Dlatego mam czysty, jasny piasek - tak jak go wrzuciłem pół roku temu. Przepraszam za nieprecyzyjne sformułowania.

Jedna z moich obaw to opisany przez Ciebie sposob na cyrkulacje. Moim zdaniem jest za slaba i przy takiej predkosci przeplywu wody, musi cos sie odkladac w piachu lub w zakamarkach skal. Napewno tez mnie zrozumiesz gdy napisze, ze odpowiedz typu "cyrkulacja jest wystarczajaca" mnie nie zadowala. Nie, nie jest wystarczajaca.

Ja doskonale Cię rozumiem - tym bardziej, że w moim Malawi mam cyrkulację bardzo mocną - sporą pompę Bleu zakupiłem na Zoobotanice i dzięki temu, wszystko mi wymiata spośród kamulców. Ale w tym zbiorniku, trwa nieustanny obrót wody wzdłuż środkowej osi, równoległej do przedniej i tylnej szyby osi.. Dokładnie w środku sześcianu alwarium widać, że woda odrobinę mniej wiruje. Nawet mam w szafce na wszelki wypadek cyrkulator eheima, który pierwotnie ściagnałem do roboty obawiając się jak Ty, że cyrkulacja będzie za mała :-) Ale okazała się... wystarczająca. Nie mam ani stref beztlenowych ani jakichś miejsc gromadzenia sie syfu. Pod samym wejściem do mułapki mam ślad gromadzącego się dentrytu. Ale on znika. Podejrzewam, że wystarczy tam szarża garbika, który wznosi to w górę a mułapka to zasysa. Teraz spojrzałem i faktycznie, jest tam cienka warstwa dentrytu, ale jest niewidoczna i z tego co mi wiadomo nie szkodzi nikomu. Zresztą buszują w tym i ślimaki i rozgwiazdy.

Widzisz, prowadze dosc dlugo akwarium by stwierdzic, ze parametry zmieniaja sie codziennie. 3 miesiace od uruchomienia, szczepki zaczely zagospodarowywac Ca, kH zaczelo spadac, byc moze niektore zwiazki byly tez wyplukiwane z ceramiki i zywego piachu. W kazdym razie, parametry skakaly dosyc dynamicznie. Zaczynam watpic, czy pod haslem "stabilne parametry" rozumiemy to samo.

To ja wytłumaczę co się kryje pod moim pojęciem "stałość - trwałość parametrów". W mojej szkole uczono mnie, że parametry wody w zbiornikach akwarystycznych muszą być stabilne, nie podlegać gwałtownym zmianom. Masz rację, wszystkie parametry podlegają zmianom, organizmy wykorzystują chociażby Ca czy Mg, i trzeba te parametry sprawdzać. Ale ja jestem amatorem w morszczyźnie, ale nie w akwarystyce. Dlatego pewne parametry oceniam na "chłopskie oko" - dla przykładu, pojawienie się pewnych symptomów u xeni pulsacyjnej daje mi sygnał, że należy dodać odrobinę jodu. Spadek wapna dostrzegam obserwując zachowanie auphilii (nie wiem czy o tym gdzieś pisano na Waszym forum - mnie tego nauczył biolog). To jeden ze wskaźników, który powoduje, że mogę od razu podjąć jakieś działania. Możemy w jakimś wątku podzielić się swoimi obserwacjami. To nieustanne obserwowanie zachowań przy konkretnych działaniach zwane analizą behawioralną - gdzie obserwujesz skutek konkretnych działań - pozwala na czucie tego co dzieje się w akwarium. Badając potem parametry mamy potwierdzenie. Ja badałem parametry stale - tworząc zapis tych parametrów. Dlatego zauwazyłem, że pewne działania, w czasie są powtarzalne. Dlatego dzisiaj np. prekursor wania i magnezu dodaję w odpowiedniej proporcji (mam taką swoją miarkę) dwa razy w miesiącu. W ten sposób w pewnym momencie w połączeniu obserwacji tego co widzę z tym co pokazywały testy - zaprzestałem badań. Nie mówię, że to zasługa Mułapki - tu oddaję szacunek wielu akwarystom, którzy na wielu forach dzielili sie swoimi obserwacjami. O tym, że np. zwijanie się xeni jest efektem niedoboru jodu zaczerpnąłem chyba nawet z tego Forum.

I tak jak określony symptom wskazuje przyczynę tak określona akcja wywołuje przewidywalną reakcję. Wydaje mi sie, że średnio inteligentny akwarysta o tym wie, dlatego przepraszam, jeśli pisząc o stabilnych parametrach - popełniłem gafę. Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie bardziej zrozumiałe. Jak ktoś zauważył, geniuszem nie jestem :)

Nikt na Ciebie osobiscie nie napada. Pewna mala doza agresji ukierunkowana jest raczej na styl, w jakim odpowiadasz.

Nie mam pretensji do ludzi - mają prawo wyładowywać się na mnie. Może dlatego byłem duchem na tym Forum, na Wasze spotkania wysyłałem kolegę a on opowiadał mi zdalnie o tym o czym rozmawialiście. Trochę żałowałem spotkań gdy mieliście okazję na nich podzielić się jakimiś gadżetami - ale racze byłem na bieżąco. Więc spodziewałem sie ataków, bo tu wiele osób leczy swoje kompleksy i uważa się za najmądrzejszych. Dlatego pozwolę się z Tobą Stan nie zgodzić, bo taki mam odbiór i wystarczy przyjrzeć się jak potraktowaliście pewną dziewczynę tutaj i co mnie spotkało - bo wpisy pozostały. Na niektóre wpisy nawet już nie reaguję, bo nie mają same sensu i szkoda mi czasu na personalne wycieczki

Jest tu duzo osob z b. duzym doswiadczeniem. O akwarium wiedza wiecej niz niejeden kolega po biologii, bo skad on ma znac rozne zaleznosci ?

O tym, że są tutaj ludzie z wielkim doświadczeniem - to ja dobrze wiem, przecież dzięki nim tu trafiłem :) Jak napisałem, czytam Was od roku. W końcu wziąłem 6 szybkich oddechów i się w końcu przywitałem czekając na ukrzyżowanie. No i stało się, jak na prośbę kogoś z chyba Adminów, odpowiedziałem w tym wątku. Szanuję bardzo Waszą wiedzę - brakuje mi tej wiedzy i pomocy - bo wiem, że w sporej mierze uczę się i eksperymentuję w zupełnie nowej przestrzeni. I chociaż jak widać wyżej - trudno sie dogadać, kiedy mówimy o cyrkulacji - to zaczynam powoli tworzyć swoisty algorytm pozwalający mi na zrozumienie o czym mówicie i przełożenie tego na warunki w aquanettcie. :-) Słowo - tak jak Wam, trudniej mnie zrozumieć, to ja mam podwójnie fatalnie - bo nie mam sumpa, refugium, mam inny rodzaj odpieniacza, inną cyrkulację, jestem uczniem początkującym w akwarystyce morskiej i ... mam inne problemy niż wy. Tylko w zakresie zwierząt, mamy takie same problemy jak inni i dlatego jak chorował mi jeden miękas, to po tygodniu odkryłem, jak go mogłem uratować i czemu się to nie udało (zakupiłem już chory egzemplarz w jednym u jednego z Waszych sponsoró, nie wymieniam jego nazwy, bo po co? Popełniłem błąd z niewiedzy, nie powinienem się dać nabrać - wtedy jednak byłem totalnie zielony, a sprzedawca był nieuczciwy. Tylko nie chcę do tego wracać - do tego sklepu zaglądam nie w celu zakupu korali)

Tu nie chodzi o przedstawienie, ktora z wielu metod jest lepsza, tylko Twoja argumentacja moze byc dla wielu irytujaca, bo ja tez mam czasami wrazenie, ze nie wiesz o czym piszesz.

Ok - więc przyznaję - czasami możemy sie mijać w rozumieniu spraw. Ale ja się biję w piersi za swoje błędy. Natomiast nie ja jeden w tej dyskusji je popełniałem. Więc nie chcę się już narzucać. Ja wiem, że może Ty mnie nie oceniasz, ale inni już się wzieli za psychoanalizę mojej osobowości :-) Zapewniam, że jestem miły facet. Jest tu parę osób, które mnie znają osobiście.

...

- brak podmian....

-slaba cyrkulacja

-dolewanie wody mineralnej w miejsce odparowanej (skad wiadomo jakie zwiazki zostaly zuzyte a jakie sie odkladaja)?

Jeszcze raz - podmiany nie są potrzebne. Krótko - gdyby były potrzebne, zrobiłbym je. Czemu nie robię? Bo wiem jakie mam parametry, to co z wody ubywa, jest dodawane w suplementach i przy dolewkach.

Cyrkulacja w mułapce jest wystarczająca. Bo ona jest inna niż w Twoim zbiorniku - u mnie woda nieustannie się obraca w całej swojej objętości - porywając wszystko co bardziej jest lotne od piasku i wciąga do mułapki, której nie posiadasz jak rozumiem, i dlatego zapewne nie wiesz o czym mówię.

Parametry wody znam i są wystarczające. Na każdym korku wody w moim biurze mam nadrukowany pomiar parametrów wody. Znając proporcje i wielkość, bez problemów wiem ile dolewam czego. Dolewka to około 1,5 litra na tydzień. Plus suplementy i prekursory. Dziękuję, że pominęliśmy czyszczenie szyb. Bo ja w to, że ktoś szyb nie czyści nie wierzę tak jak wy nie wierzycie w bezsens podmian w moim akwa.

Moim zdaniem, mulapka dziala jak kiepski odpieniacz. Wyplyw z tego odpieniacza robi jednoczesnie za cyrkulacje.

I tu się różnimy - z chwilą pojawienia się odpieniaczy, w którym nie ma pomp a są tylko bąbelki wiem, że nie masz racji. Robi to już tunze i czołowi wytwórcy sprzetu. Nie jest to kiepski odpieniacz, Mułapka i odpieniacz to odrębne zupełnie moduły. Mułapka niczego nie odpienia :) Mułapka pełni rolę najgłebszego miejsca na dnie morza/rzeki/jeziora, gdzie opadają śmiecie w formie stałej. Odpieniacz, wypienia wszyskie szkodliwe substancje, które rozpuściły się w wodzie. Razem - oczyszczają wodę lepiej niż filtr i refugium w jednym.

Dlaczego ta dosyc kiepska filtracja zwalnia od podmian ?

Nie wiem - powiem szczerze, że nie wiem, bo to nie moja teza. Ty twierdzisz, że filtracja jest kiepska :-) Ja mówię, że filtracji wogóle nie ma! :-) Bo jest niepotrzebna. Nie ma co filtrować, bo to co Twoje filtry filtrują zostaje u mnie albo odpienione albo wrzucone do mułapki :)

No widzisz, jak trudno sie zrozmieć?

Jak widzisz, jest kilka punktow, z ktorymi sie nie zgadzam i tyle. Tu nie ma mowy o osobistych wycieczkach :welcome:

W tym poście nie znalazłem osobistych wycieczek - w paru innych już tak, ale się nie gniewam. Nie noszę też urazy. Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić, czemu nie możesz mnie zrozumieć. Bo widzisz, ja Ciebie rozumiem doskonale. I tu moim zdaniem tkwi problem nieporozumienia.

Ale mam nadzieję, że jeśli nie zechce mi sie stąd spadać, to w kulturalnej wymianie zdań i dyskusji, tak jak teraz uda mi się w końcu wyjaśnić parę niezrozumiałych rzeczy.

Serdecznie pozdrawiam

post-24202-0-65190900-1428658777_thumb.jpg

Edytowane przez Shiroki (wyświetl historię edycji)

Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał chyba sam nie bardzo rozumiesz co piszesz ? Jaka cyrkulacja to nie cyrkulacja ,a ledwo ruch wody ? Parametrów wody kompletnie nie znasz wiec nie pisz ,że coś działa . Koralowce które tam masz będą żyły w wodzie po ogórkach daj tam kilka scolimi ,plerogyry , blastomusy jakieś acropory wtedy zweryfikujesz bardzo szybko zdolności filtracyjne i samooczyszczenia tego zbiornika oraz super parametry. To rozwiązanie byłoby hitem gdyby był to rok 1995 . :)


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz,

nic nie wyjaśniłeś.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to ochydnie i nie dziala.

W akwarium potrzebuje sillnej cyrkulcji a nie "pierdzenia".

Przy pecherzykach powietrza zgina mi wszytski gabki, podstawa istnienia rafy i zycia w akwarium. Brak wiedzy u Was

Lampa ciagel zbryzgana- ogromny minus i jecze ryzyko uszkodzenia.

Odkladajacy sie detrytus to podstawowe zrodlo problemow. Jezlil nie jest konsumowany jest przyczyna problemow - Zero wiedzy z Waszej strony.

Jezeli dacie dobry wewnetrzy odpieniacz mulapka stanie sie bezuzyteczna. Brak podstaw z Waszej strony.

W sumpie na plaskiej powierzchin jest wstanie przez tydzien uzbierac sie wiecej detrytusu niz w tym szkjlanym wynalazku przez miesica. Tygodniowa podmiana i po problemie. Nie majac nigdy akwarium morskiego mozna wynalezc tylko bzdury. Elemetarny brak wiedzy i doswiadczenia.

Wiec teraz przynzac sie.

Chcecie wyciagnac dotacje z UE. Bo teraz daja kase na patenty wiec szuka sie frajerow zeby ktos to choc troche kupil.

W takich akwariach z mulapka latwo usmiercic zwierzeta i topic koszty. Nikt przy zdrowysch zmyslach z "tym czyms" nie porwalby sie na rejestracje spolki z.o.o. i nie jezdzil na targi. No chyab ze dosatnie kase z UE.

Ja tu nie widze innego przeznaczenia tego odstojnika zerznietego z oczyszcalni sciekow jak tylko spsobu na wyciagniecie kasy i nabicie poczatkujacych w butelke.

W finale finalow, szkoda tylko zwierzat.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Z turbinkami Kowalskiego też było podobnie...

sorry za OT ale nie mogłem się powstrzymać... - Marek no co Ty, przecież to był "super" wynalazek :) nawet w samochodówce o nim wspominali :)

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shiroki czy chociaż raz przedmuchiwałeś skałę, tylko nie pisz że nie trzeba bo jest mułapaka, po prostu przedmuchaj, zobaczysz ile detrytusu potrafi się gromadzić w środkowych i górnych partiach konstrukcji skalnej. Proponuję zaprosić też do siebie kolegę z urządzeniem Hanna do pomiaru fosforanów w wodzie, możesz się sromotnie zdziwić wyników pomiaru.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...)możesz się sromotnie zdziwić wyników pomiaru.

zwłaszcza w tym odstojniku gdzie zbiera się muł a jednak życie "kwitnie" (robaczki itp.) i zaglądają tam rybki ..

proponuję wsadzić tam np. ukwiała które jak wiadomo .. czasem bywają ciekawskie i wybierają się na wycieczki po zbiorniku ...

--//--

EDIT

pisząc "ukwiała" ... miałem na myśli raczej jakiegoś QUADRI a nie apitasie ...

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał chyba sam nie bardzo rozumiesz co piszesz ?

To może napisz proszę wreszcie, czego nie rozumiem? Bo mi się wydaje, że jednak rozumiem co piszę.

Jaka cyrkulacja to nie cyrkulacja ,a ledwo ruch wody ?

Czyli mam rozumieć, że to co ja widzę w swoim akwarium Ty widzisz lepiej i dla Ciebie to nie jest cyrkulacja? Czyli jak zacznie wyrywać mi koralowce, a ryby zaczną rozbijać się o szyby, to dla Ciebie dopiero wtedy cyrkulacja to będzie cyrkulacja? Ok - to ja nie mam takiej cyrkulacji. Czy z tego powodu koralowce mi padną? Jak padną, to ja Ci o tym napisze - napiszę też na blogu. Jak cyrkulacja będzie za słaba dla tych koralowców co je mam, to na pewno założę cyrkulator.

Parametrów wody kompletnie nie znasz wiec nie pisz ,że coś działa .

Aha - czyli rozumiem, że Ty wiesz i znasz parametry wody w moim akwarium a ja ich nie znam. Ok - przyjmuję, że siedzisz obok, zaglądasz mi przez ramię i jeszcze jesteś w posiadaniu mojego notatnika z pomiarami. To napisz mi jaki mam dzisiaj kolor koszuli :) Wtedy uwierzę, ze zaglądałeś i wiesz. Od razu uprzedzam, nie zrobię dzisiaj pomiarów. Nie chce mi się :)

Koralowce które tam masz będą żyły w wodzie po ogórkach daj tam kilka scolimi ,plerogyry , blastomusy jakieś acropory wtedy zweryfikujesz bardzo szybko zdolności filtracyjne i samooczyszczenia tego zbiornika oraz super parametry. To rozwiązanie byłoby hitem gdyby był to rok 1995 . :)

Ok - w swoim akwarium mam różne korale - scolimi nie podoba mi się i nie mam na niego miejsca. Może w nowym umieszczę coś ciekawego z tego gatunku. Co do plerogyry - nie mam na niego też miejsca, przypomnę - moje akwa to tylko 150 l (50/50/60).

Ale jak będę miał większe, zapewniam Cię, że je kupię. Trochę mnie zaskakujesz swoją propozycją. To jest BARDZO problemowy koral, z moich obserwacji wynika, ze bardzo nie lubi silnego prądu wody, natomiast światło i pozostałe parametry sa jej raczej obojętne, więc u mnie przetrwałby bez większego problemu i spokojnie dałby radę. No ale nie wyrzucę tego co mam i co mi się podoba, by spełnić Twoje oczekiwania. Co do blastomussa, czekam na dwa korale, więc nie wiem czy jeden z nich to nie któryś z jego braci. Wydaje mi sie, że jedną małą akroporę mam (nie jestem pewien) - świetnie się trzyma, kolega mi ją dał twierdząc, że takiego mi brak. W czym miałbym mieć według Ciebie z nim problem?

Moja woda pachnie morzem - nie ogórkami :) Dla mnie to rozwiązanie jest już hitem, ale na pewno o tym już wiesz :) natomiast dla Ciebie może to być i beczką z ogórkami :-)

W załączeniu fotka z moim koralem z przyjemnością będę wdzięczny za pomoc z identyfikacją :-)

post-24202-0-52623600-1428665863_thumb.jpg


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shiroki czy chociaż raz przedmuchiwałeś skałę, tylko nie pisz że nie trzeba bo jest mułapaka, po prostu przedmuchaj, zobaczysz ile detrytusu potrafi się gromadzić w środkowych i górnych partiach konstrukcji skalnej. Proponuję zaprosić też do siebie kolegę z urządzeniem Hanna do pomiaru fosforanów w wodzie, możesz się sromotnie zdziwić wyników pomiaru.

Powiem tak - ja zakupiłem już przedmuchaną skałę - w eRybce. No chyba, że mnie oszukano i nie była, no ale jako abnegat, nie wiem czy mnie tam nie oszukano. Mam dobre zdanie o tej firmie. Skałka miodzio. Ja wiem, ile jest detrytusu w skale bo mi skała do dzisiaj oddaje detrytus (widać go na jasnym piasku i widziałbym go nawet gdybym był ślepy). Ale nie są to ilości powodujące palpitacje mojego serca. Ja generalnie nie rozumiem tego wielkiego halo z tym detrytusem - napiszę może wielkimi literami - nie wiem jak u Was, ale JA NIE MAM PROBLEMU Z DETRYTUSEM!.

Bardzo możliwe, że kolega wykryłby fosforany w wodzie - jak ma ochotę, zapraszam, z ciekawością sprawdzę ten poziom badany rękami specjalisty. Problem w tym, że to co mam u siebie - cały czas pozwala mi na utrzymanie czystości i życia w moim akwarium w zdrowiu i szczęściu :) Czy mam wkleić zdjęcie piasku w moim akwarium? Co mam zrobić, byśmy problem detrytusu zakończyli?

fajny miękas też kilka lat temu miałem takie :) w zupie ładnie rośnie

To chyba cladiella

Nie - to nie miękas - to białe to szkielet :)


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Shiroki ja osobiście cieszę się że jesteś zadowolony z tego wynalazku to jest najważniejsze że nie utopiłeś kasy :),lecz osobiscie wolę kupić odpieniacz za 1200zł i pompy cyrkulacyjne po 200zł i wiem że ma to ręce i nogi :)

Skoro to szkielet to pewnie jakaś stylopora :)

Edytowane przez dieter25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwłaszcza w tym odstojniku gdzie zbiera się muł a jednak życie "kwitnie" (robaczki itp.) i zaglądają tam rybki ..

proponuję wsadzić tam np. ukwiała które jak wiadomo .. czasem bywają ciekawskie i wybierają się na wycieczki po zbiorniku ...

No właśnie i to jest minus mułapki - wyobraź sobie, że wytępiłem aiptasie w akwarium chociaż widzę dwa nowe z tyłu skały, ale liczę że zajmą się nimi krewety, bo tam w tym miejscu linieją więc i pewnie je w końcu wypatrzą - a jak się przenosiłem z biura do biura to przy okazji wywalenia mułu z mułapki (było go niewiele ale chciałem sprawdzić jak się go wyjmuje - okazało się, że bez trudu) zobaczyłem, ze w mułapce siedzą mi 3 dorodne aiptasie i nijak do nich nie mogę sięgnąć, by je mechanicznie wywalić. Zostają mi tylko berghie.

Planuję na to ślimory berghia (ma ktoś odsprzedać z 3 sztuki? Będę wdzięczny info na priv) Ale sobie łażą po mułapce i nie jestem w stanie ich tam capnąć. Tak, tu mnie masz. Może sobie tam wejść ukwiał i będzie miał spokój. Ale jak tylko wyjdzie, to go capnę. Co do innych ukwiałów, no cóż - mogą wejść. Na razie ich nie mam. Ale jak będę miał to.... też mogą wyjść. Nie ma tam jakiejś strefy cienia - tam się muł krystalizuje i w postaci szarej masy spoczywa na dnie. Sama woda jest ok. To nie jest filtr. Woda oczyszcza sie w odpieniaczu.

Shiroki ja osobiście cieszę się że jesteś zadowolony z tego wynalazku to jest najważniejsze że nie utopiłeś kasy :),lecz osobiscie wolę kupić odpieniacz za 1200zł i pompy cyrkulacyjne po 200zł i wiem że ma to ręce i nogi :)

Skoro to szkielet to pewnie jakaś stylopora :)

CHWAŁA CI! Strzał w 10-tkę - i to chyba

Rainbow Stylophora

Mam nadzieje, że według przedmówcy on też nie ma prawa u mnie przetrwać (mam go ponad miesiąc).

Dzięki wielkie, że ktoś sie ze mną też cieszy - tak jestem zadowolony. I ja się cieszę, że Ty jesteś zadowolony za odpieniacz za 1200. Mnie by nie było stać - żona by mnie wystawiła za drzwi, gdyby wiedziała, że kupiłem takie ustrojstwo za tyle kasy. Pompy to nie problem - ale jak napisałem, nie widzę takiej potrzeby. I nie musisz mnie przekonywać, że w Twoim rozwiązaniu to po prostu jest niezbędne. Tak - gdybym miał twój zbiornik, kupiłbym bardzo dobry odpieniacz i z dwie a nawet trzy cyrkulatory z możliwością programowania.


Testuje zbiornik 150 l firmy Aquanetta z Mułapką

http://aquatankblog.wordpress.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to jest to akwarium? na tym Waszym patencie?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał poczytaj o zbiornikach rafowych wymaganiach ,cyrkulacji ,parametrach oświetleniu ,filtracji ,a potem wszystko podlicz i powiedz mi które z tych rzeczy spełnia to urządzenie .To nie spełnia żadnych podstawowych parametrów aby prowadzić zbiornik rafowy w dzisiejszych czasach . Równie dobrze mogłeś wsadzić wszystko do beczki i dać odpieniacz na kostkę lipową(co nie jest złym wynalazkiem) i obserwować od góry oraz próbować nam mówić o najnowocześniejszym rozwiązaniu itd to jest kpina i obraża świadomych akwarystów . Nie ma to nic wspólnego z nowoczesną akwarystyką morską .Wentylator z castoramy i halogeny z tesco nad słona wodą to nawet nie spełnia wymogów bhp a co dopiero warunków dla zwierząt morskich .Było wielu już co chciało udowodnić, że aby mieć akwarium morskie wystarczy szkło z piwnicy kamienie z Wisły i sól z biedronki jakoś nie ma ich teraz nigdzie ,ani ich profesjonalnych akwariów rafowych, jakoś zniknęły .Co do scolimi no fakt korala za tyś złotych też bym tam nie wsadził. Pokaż nam akwarium rafowe, a nie bajorko bo na razie słabo to wygląda nawet powiem bardzo słabo .

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może na koniec ... zacznijmy od podstaw.

Tak na logikę i najprostszym językiem - niby na czym ma polegać "wyższość" mułapki ?

Że woda krąży w "ten" sposób ? żadna nowość - wystarczy deszczownia pod pow. wody (za naście zł) lub 2 pompy cyrkulacyjne odp. ustawione.

tutaj widać chyba dość dokładnie jaką "toto" ma cyrkulację (te kilka paprochów [34 sekunda filmu] unoszących się w wodzie ledwo się porusza)

Że wyłapuje "muł" ? zasysając z dołu ? żadna nowość - daruję sobie opisy/przykłady

Że gromadzi muł w odstojniku ? - pytanie tylko po co - przecież to BOMBA (i oczywiście też żadna nowość :p)

Że ma "zintegrowany" odpieniacz ? ... daruję sobie

a może że porządnie napowietrza wodę ?

w sumie .. też jestem za wspieraniem rodzimych wynalazków/produktów .. no ale bez przesady ;)

i już serio na koniec ...

Shiroki - rozumiem że to Twoje filmiki ?

zwłaszcza ten drugi -pod koniec z prawej to czasem nie uchwyt cyrkulatora ?

zresztą jest ich więcej .. sami zobaczcie

--//-- EDIT

to nie wygląda na głowicę odpieniacza

post-23855-0-79018100-1428673986_thumb.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.