Skocz do zawartości
darecky3

jakie najlepsze parametry dla spsów?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie, na pewno nie tam, w jakims takim firmowym poradniku, wydaje mi się że Red Sea, ale nie moge znaleźć.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Znowu sprawdza się akwarystyczne prawo mówiące, że najlepiej jest dążyć do tego co jest w naturze. W oceanach jest 400 mg/l wapnia.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem, ja u siebie zauważylem że dużo lepiej korale rosły kiedy Ca bylo max 400, przy takich stężeniach jakie napisał Aquaforest dla wzrostu korale rosły dużo wolniej, nie wiem czy ktoś jeszcze coś takiego zaobserwował. A co do tego że mikrozycie rozwija się w niższym kh lepiej to czy jest na to jakies naukowe opracowanie czy coś w tym stylu? Bo gołym okiem tego raczej nie zobaczymy?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umnie korale rosły jak szalone z wody wyrastaly. Bardzo dużo magnezu pobierały. Raz tak się zagapiłem, że magnez spadł do 200 i korale się nie otworzyły. Po podniesieniu Mg było jak dawniej.

Wysyłane z mojego LiveWithWalkman za pomocą Tapatalk 2


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200

Wysyłane z mojego LiveWithWalkman za pomocą Tapatalk 2


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb poczytaj o kominach geotermalnych wtedy zrozumiesz skad pochodzi życie w morzu i co wpływa na szybszy wzrost mikroorganizmów w oceanach a wszystko to jest z soba powiązane jest dużo naukowych źrudeł na ten temat .Ale może łatwiej bakterie czyli najnizsze formy życia potem glony itd przy jakim kh najłatwiej sie ich pozbyc przy niskim czy wysokim ?Co do Ca niższego pozimu i szybszego wzrostu korali u Ciebie to powstał dzisiaj drugi wątek który to właśnie w jakiś sposób wyjaśnia czyli podniesienie Ca musi iśc w parze z podniesieniem pierwiastków śladowych i w obu wątkach myśle że dochodzimy do sedna sprawy czyli im wiecej w wodzie makroelementów tym wiecej mikroelementów


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się zdziwilem. Zara po tym na balinga przeszłem i bylo ok.

Wysyłane z mojego LiveWithWalkman za pomocą Tapatalk 2


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaktus,

chyba jednak cos nie wyszlo z testami. 200 to juz naprawde b. malo i niemozliwe.

Napisales:

"U mnie korale rosły jak szalone z wody wyrastaly. Bardzo dużo magnezu pobierały."

Korale twarde w zasadzie nie pobieraja Mg a jesli juz to potrzebuja go b. malo (moze promil?). Swoj szkielet buduja z aragonitu.

Twoj Mg zostal albo zle zmierzony, albo wbudowany w olbrzymie ilosci glonow wapiennych lub w kalcytowe "igielki" wystepujace w koralach miekkich z tym, ze przy poziomie "200", rozowe algi by padly i zgromadzony Mg spowrotem oddaly, ale przeciez nie takie ilosci. Stad powstal pomysl, ze wystapil blad pomiaru.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki związek mają kominy geotermalne z szybszym wzrostem bakterii przy niższym kh? Serio pytam. Co do pozbycia się glonów w wyższym Kh to mnie przekonałeś, to fakt. Natomiast co do zahamowania wzrostu przez brak mikro to nie tak, zdaję sobie sprawę z tego że mikro sa równie ważne, ich dawki były zawsze przy górnej granicy, wiem doskonale jak ich niedobór wpływa na korale, z resztą wystarczy obejrzeć zdjęcia z bagienka, glonów na podstawkach to u mnie nigdy nie brakowało :) chodzi o sam poziom Ca, u mnie lepiej rosły przy niższym i tyle, wczoraj w temacie "SPS nie tylko dla orłów" trafiłem na przekład jakiegoś opracowania na ten między innymi temat, autor zbadał że wzrost poziomu Ca powyżej 360 nie ma wpływu na wzrost korali, w sensie będą tak samo szybko rosły przy 370 jak przy 450. Nie zauważylem też żadnego związku pomiędzy poziomem Kh a kolorami, może dlatego że nigdy nie mialem powyżej 9? Natomiast NO3 na poziomie 1 przy wyciąganiu kolorów to moim zdaniem można się z prawdziwymi kolorami pożegnać.

Tomcio, dokładnie tam to czytałem


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu sie zgodze z Sebem. Piszac kiedys o wykrywalnym co pare tygodni NO3 mialem na mysli ilosci na poziomie 0,1-0,2, ktore to za pomoca testu Saliferta sa jak najbardziej do odczytania, rowniez przez mezczyzn.

Ten czasowy, minimalny, wykrywalny NO3 moim zdaniem zapobiega "glodowaniu" slabo karmionych korali i przy okazji pozwala na zbijanie PO4 wodka.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli dobrze pamietam ze to Ty o tym mowiles.

co do wypowiedzi seba o poziomach Ca... Jesli to prawda, to mozna przyjac ze skaldnikiem mineralnym regulujacym kalcyfikacje w naszych akwariach sa jednak wodoroweglany (KH).

Czy dozujac Ballinga zauwazyliscie trend ze to wlasnie KH trzeba lac wiecej?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dozujac Ballinga zauwazyliscie trend ze to wlasnie KH trzeba lac wiecej?

nie, obecnie leję 3 x więcej Ca i Mg niż kH patrząc po standardowych roztworach Ballinga. Jak lałem po równo kH szybowało mi w okolice 10 a ja dążę do 6-7


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My na hodowli zawsze laliśmy po równo trzy płyny ,lejemy i lać tak będziemy ,kolory no cóż mamy jakie mamy Ci co widzieli nasze korale czy to na zdjęciach czy w realu nich się wypowiedzą jakie są obecnie mamy na stanie ponad 300gatunków spsów jezeli którykolwiek z Panów ma w swojej kolekcji taką ilość spsów i w takich kolorach jak my to chętnie posłucham rad aby polelepszyć nasze wyniki hodowlane.Zapraszam do Oliviera na zlot małopolski do ogladnięcia korali przez nas wyhodowanych wdedy bardzo chętnie porozmawiam na temat wybarwienia i utrzymania najtrudniejszych gatunków sps.I proszę o nie pisanie że każdy zbiornik inny bo mamy ich kilka i każdy jest inny a ma te same parametry i wszędzie baling jest lany po równo.

Kolega poprosił o podanie najlepszych parametrów dla spsów ja je podałem z doświadczenia i nie mam zamiaru nikogo do swoich racji przekonywać .

Seb kolory mamy i będziemy mieli takie jakie powinne mieć korale ,jednak jak pisałes o bagienku my go nie mamy nie mamy glonów w swoich zbiornikach na kratkach ani na podstawkach.

Edytowane przez Aquaforest� (wyświetl historię edycji)

Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My na hodowli zawsze laliśmy po równo trzy płyny ,lejemy i lać tak będziemy

No to nie pozostaje nic innego jak kupić sól bez soli AF i spróbować z powrotem lać po równo. Mam nadzieję, że tym razem glonów mieć nie będę ;)

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pante ja nikogo nie namawiam na naszą sól ,na soli Preis a długo ja stosowaliśmy było tak samo

Łączyliście sól swojej produkcji z solą bez NaCl Preis w ballingu?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester wiem do czego zmierzasz odpowiem tak ,na hodowli wszędzie mamy piasek co 2lata wymieniany nigdzie nie mamy skały tylko siporax .Jednak Cię uprzedzę mamy też normalne zbiorniki czy to u klientów czy u siebie ze skałą i też wszędzie ballinga lejemy równo.

Pante nie bo odkąd mamy swoja sól używamy i jednej i drugiej razem nie mieszaliśmy ,jednak nasi klienci owszem i nie zaobserwowali jakiś ataków glonów czy innych ,na wzrost glonów w akwarium rafowym wpływa wiele innych czynników np zbyt duża ilość LR,nie dopasowane oświetlenie do zbiornika ,brak obsady zwierząt które populację glonów regulują ,pokarmy dla ryb ,zbyt mała ilosć koralowcóww zbiorniku itd.


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaforest, uwierz mi ze pytalem bez podtekstow. Problem rozjezdzania sie dawek Ballinga dla rownych i stalych poziomow w akwariach jest powszechnie znany. Nurtuje mnie pytanie co powoduje ze wystepuje.

Jesli, na podstawie opracowania RedSea, 10 % weglanow w szkielecie wapiennym to nie jest CaCO3 to jednej z przyczyn rozjezdzania sie dawek szukalbym w ilosciach mikroelementow. Oprocz tego caly czas podejrzewam skale i piasek. Nie potrafie jednak stworzyc wiarygodnych tez. W kazdym razie jeszcze nie teraz.

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Tester w końcu załapałeś o co chodzi o pierwiastki śladowe ,ja cały czas zmierzam do jednego czyli do pełnej matody ballinga w której oprócz wodorowęglanu sodu ,chlorku wapnia i chlorku magnezu ,soli bez soli jest dużo wiecej związków dlatego polecam poszukanie i poczytanie o metodzie którą opracował pan Balling w książce p. D,Knoba jest to bardzo ładnie opisane.W przeciwnym razie metoda oparta tylko na 4 proszkach się nie bedzie sprawdzała.


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co w przypadku kiedy dozujemy mikro (Component A, B, C i K), a dawki ballinga i tak są różne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.