Skocz do zawartości
darecky3

jakie najlepsze parametry dla spsów?

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę przyznać że ostatni okres obfituje w "bogate" tematy na forum !

JA dodam tylko tyle od siebie:

Jak zaczynałem zabawę w morszczyznę jeden stary wyjadacz z Łodzi powiedział mi jedną mądrą rzecz która tu się potwierdza:

Korale rosną lepiej na niedoborach - po prostu czują że należy się rozwijać bo zaraz może zabraknąć - tak na chłopski rozum.

Dobrym przykładem jest niedobór światła - przy niedostatecznej ilości korale rosną gęściej i rozłożyściej i według mnie szybciej.

Tutaj mogę przytoczyć baniak @Rafała, zawsze miał zdecydowanie za mało światła a krzaki takie że huśtawki na nich można było wieszać.

Można balansować na niedoborach ale pewnie jest cienka czerwona linia którą można łatwo przekroczyć.

Edytowane przez kiflu (wyświetl historię edycji)

"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadze ze znam teoretyczne podstawy Ballinga calkiem dobrze. Z praktyka jest gorzej bo nigdy nie mialem w akwarium lasu spsow tylko raczej obsade mieszana.

Co do stosowania soli bez soli to wiele osob sie wypowiada ze stosowanie ich w przepisowych ilosciach powodowalo wzrost glonow prostych. O to wlasnie pytal Pante w sasiednim watku.

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No coz, temat Ballinga i rownego dozowania juz tu dawno przerobilismy, choc chetnie poslucham, gdy ktos to lepiej wytlumaczy...

Biorac pod uwage fakt, ze w nie wszystkich solach, stosunek kH do Ca jest identyczny, mozna od razu bajke o rownym laniu roztworow wlozyc miedzy ksiazki. Jest to jedynie teoretyczne rozwiazanie, nie biorace pod uwage podmian wody na roznych solach, roznym zapotrzebowaniem na konkretne zwiazki w roznych zbiornikach, roznej jakosci soli wyjsciowych do sporzadzania roztworow oraz roznych zjawisk przebiegajacych w zbiornikach, chocby wytracenie sie czesci ktoregos z zwiazkow (czesto juz w fazie rozpuszczania w kanistrze).

Trudno jest wstrzymywac dozowanie lub dozowac po rowno w zbiornikach o Ca np: 330 a kH 8.

Wracajac do dozowania soli bez NaCl ; obserwacyjnie stwierdzono, ze gdy akwarysta robi cotygodniowe podmiany wody rzedu 5-10% to ilosc NaCl nie osiaga wartosci, ktore moglyby szkodzic koralom, mimo nie uzywania "soli bez soli".

Sam czasami stosuje te sol, choc przewaznie przynosi mi tylko klopoty. Takze i tu teoria mija sie w moim akwarium z praktyka.

@ Aquaforest

Nie stosuje "pelnego" Ballinga. Czy gdybym stosowal, to napewno moglbym lac po rowno ? Czy tu lezy pies pogrzebany ?

Pozdrawiam

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem, każdy ma częściowo rację. A najbardziej trafiają Ci którzy prowadzą zbiorniki na pełnej metodzie Ballinga. Do takiej konkluzji doszedłem po przeczytaniu artykułu zamieszczonego w 3 numerze "KORAL".

Mikroelementy: fakty i zależności - Hans-Werner Baling. Polecam przeczytanie, gdyż daje dużo do myślenia, co robić, a czego unikać. Dlaczego często jest powtarzane, że najważniejsza jest stabilność parametrów. No cóż, bo zapewnia równowagę metali śladowych. Jeśli uda się tą równowagę ustalić, to mamy jeden krok do udanej hodowli. Jednak co jakiś czas się czyta, że komuś po kilkudziesięciu miesiącach wszystko się sypie. Gdzieś szalka z jakimś pierwiastkiem śladowym przeważyła i - bum. Okazuje się, że nawet systematyczna podmiana wody nie zapewnia załamania systemu. I to jak najbardziej rozumiem.

Jeśli jakiś pierwiastek jest intensywnie pobierany przez zwierzęta, to podmiany wody w dłuższym czasie go nie uzupełnią i w tedy zaczyna się problem. Ale przecież nikt prywatnie nie jest w stanie wykonywać, chociażby raz w roku specjalistycznych badań na obecność pierwiastków śladowych i w porę wyrównać nierównowagę.

Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu może być bioróżnorodność życia, zapewniająca zrównoważoną konsumpcję.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Żeby mieć las sps o jasnych nasyconych kolorach - nie.

czyli co robić by mieć extra kolorki - nasycone ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym właśnie mówi cały wątek i jak widzisz prostej odpowiedzi nie ma. Pewnikiem są jedynie pewne czynniki które to uniemożliwiają. U Ciebie jest to moim zdaniem za wysokie NO3.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak sie ma do tego Balling Light? Który też nie posiada w swojej metodzie soli bez soli. Podobno to tez jest metoda w ktorej maczał palce sam Pan Balling


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

O tym właśnie mówi cały wątek i jak widzisz prostej odpowiedzi nie ma. Pewnikiem są jedynie pewne czynniki które to uniemożliwiają. U Ciebie jest to moim zdaniem za wysokie NO3.

widzisz @tomasz miałem no3- 0 i było tak samo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to czynnik który uniemożliwia, ale też tylko jeden z wielu koniecznych. Gdyby to było takie proste to każdy maiłby cacko w domu.

Poza tym nie wiem dlaczego dyskusja zeszła na Ballinga. Tutaj widzę niewielki wpływ na kolorystykę, no chyba że przegniemy mikroelementami - to będzie miał na pewno - negatywny.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Poza tym nie wiem dlaczego dyskusja zeszła na Ballinga.

i dla tego tak pytałem :)

@Tomasz :thumbup:

dlaczego zeszli na Balling ? - za chwile będzie światło :baby:

a tak fajnie się czytało :D

Daniel

p.s

plusik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg większości spranie systemu do "0" jest nieodzownym elementem sukcesu..

Cóż, nie zgadzam się! Nie dość, że może to być droga do nikąd to więcej może to być droga do końca wielu SPS'ów w zbiorniku. Zagłodzone akwa to bardzo niestabilne akwa i tu dopiero zgodzę się ze stwierdzeniem, że wystarczy mała zmiana, niedobór lub nadmiar czegokolwiek i mamy buuuuuuum ;l

I jeszcze jedno z czym nie do końca jestem w stanie się zgodzić. Stan pięknych kolorów w SPS'owym zbiorniku to nie stan ciągły. To jak sinusoida są górki i dolinki...

I chciałbym by tematy z totomami były ciągnięte przez ich właścicieli... a nie Totom opis i papa... kilka nawet takich przypadków na tym forum było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

Czyli wg większości spranie systemu do "0" jest nieodzownym elementem sukcesu..

Cóż, nie zgadzam się! Nie dość, że może to być droga do nikąd to więcej może to być droga do końca wielu SPS'ów w zbiorniku. Zagłodzone akwa to bardzo niestabilne akwa i tu dopiero zgodzę się ze stwierdzeniem, że wystarczy mała zmiana, niedobór lub nadmiar czegokolwiek i mamy buuuuuuum ;l

I jeszcze jedno z czym nie do końca jestem w stanie się zgodzić. Stan pięknych kolorów w SPS'owym zbiorniku to nie stan ciągły. To jak sinusoida są górki i dolinki...

I chciałbym by tematy z totomami były ciągnięte przez ich właścicieli... a nie Totom opis i papa... kilka nawet takich przypadków na tym forum było.

nie jest reguła by mieć sprane parametry

czynników jest wiele

a ile ci się przyznało co leje do baniak - ilu ?

akwari tyle - ile lanie rożnych specyfików w dziwnych proporcjach - sam wiem po sobie

ile też testuje rożne proporcje w akwarium nie tylko sam balling ale również inne dodatki

dopiero jak u kolesia otworzysz szafkę i lodówkę to zobaczysz co podaje :thumbsup: i się można zdziwić

przecież daje to co inni :)

i ile nowości co chwila wchodzi i też leją :)

temat rzeka :thumbup:

daniel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ant no... czyli co obłuda się szerzy??? Piszemy o zerowych parametrach a robimy swoje? Ciekawą tezę tu postawiłeś... tylko kto się teraz przyzna... ;)

Ja tam nic nie leję tylko podmianki i to na ubogiej soli ;-P hehheeh, a i wszystko mam po "0" ostatnio kolega był wziął szczepki i widział co i jak bo robiliśmy testy ;) nawet ten test od NO3 się zaróżowił ze wstydu chyba, że nic nie może wykryć...

a i na szczęście nie mam szafki pod akwa... i lodówki mam dwie więc zawsze mogę prezentować zwiedzającym tą z kurczakami ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czytam watek w bezdechu :thumbup: . Przyznam sie szczerze ze liczylem na kilka postow a tu dyskusja na maksa. No swietnie, wiele informacji juz padlo. Dzieki chlopaki mam teraz o czym myslec i troche bardziej jasne sa dla mnie dyrektywy w jakim kierunku musze prowadzic baniak.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy nie jest tak ze to jak kolega kubek podpowiada ze pranie do zera nie moze byc sukcesem nie do konca jest prawdziwe, bo ja to rozumiem ze pomimo ten baniak ma takie wzorowe parametry to wcale nie oznacza ze jest on taki "czysty". Po prostu dozowanie jak i odpowiednia ilosc kultur bakteryjnych, filtracja itp zuzywa co potrzebne i "odcedza" odpad aby uzyskac idealne parametry. Bo przeciez moge wylaczyc doslownie wszystko, nawet caly obieg a wsadzic sam odpieniek i w kilka dni bedzie zero ale wtedy to bedzie wlasnie wyprany zbiornik i mimo parametrow nic nie urosnie poza aiptazja.

Zatem ptzyjmujac parametry jakie podaje aquaforest (dziekuje za info) i podpowiadaja koledzy to musze trzymac nie tyle w ryzach co nie dopuscic do silnych wahan, zatem stalosc parametrow i systematyczne podmiany.

Zapraszam do dalszej dyskusji choc samemu nie wiele mam do powiedzenia ale od wczoraj wiem o wiele wiecej.

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

widzisz @Kubek

sprawa jest taka parametry parametrami -spoko trzymamy się pewnego pułapu (który się czasem waha )

ale co dodajemy do akwa - o to już nie kończąca się historia :)

jeszcze nie spotkałem gościa który daje w/g zaleceń zawsze coś przy-kombinuje ale czy o tym powie /napisze to jego sprawa

zawsze jakieś "światełko" pod kopułką się zaświeci ( ja mam chyba alej tego ,ale to inna sprawa )

daniel

p.s

ile ja na swoim baniaku testowałem wiedzą nie liczni - ale to już inna historia :)

były też upadki (naszczacie delikatna - ale były - ale wiedziałem co spaprałem )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z parametrami się zgodzę wysokie KH nie jest dobre. Wysokie Ca zabija... a wahanie parametrów prowadzi do stresu i też zabija.

Z "0" się nie zgodzę, bo co to wg niektórych to "0" ???

Robi nam się taka zbiorowa schizofrenia na forum. W takich tematach jak ten wszyscy huzia na juzia (czyli na "0" PO4 i "0" NO3) a w tematach o odpieniaczach lub utracie tkanki na koralach (szpital) już rozsądniej... a czasami nawet zdarzy się, że ktoś napisze wyprało ci system do "0" i dlatego zeszły ci korale...

W takim spranym systemie kolory wcale nie są fajne i nikt nie powie mi, że się mylę... miałem taki sprany system i wszystko też było takie "sprane" jakbym bluzkę po 10000 praniu założył - kolor jest ale jakiś taki... nie ten. Przy lekko zbrudzonej wodzie kolory są bardziej soczyste głębsze... a co napiszę, że ciemniejsze ale nie chodzi tu o bury brąz.

Edytowane przez kubek_77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

widzisz - i cały czas szukamy Grala na swój baniak

ja na swój mam bliżej niż dalej :)

choć mnie dziwi jak można sprać system - wyjałowić

mi się jeszcze nie udało -ale kto wie wszystko przede mną - jak coś przesadzę :(

dla mnie jest bardziej oczywiste jak z czymś przesadzimy to baniak wybuchnie ale żeby wyjałowić - oj to trzeba już naprawdę się postarać i to grubo i jak to zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim spranym systemie kolory wcale nie są fajne i nikt nie powie mi, że się mylę... miałem taki sprany system i wszystko też było takie "sprane" jakbym bluzkę po 10000 praniu założył - kolor jest ale jakiś taki... nie ten. Przy lekko zbrudzonej wodzie kolory są bardziej soczyste głębsze... a co napiszę, że ciemniejsze ale nie chodzi tu o bury brąz.

A karmiłeś codziennie korale?


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi żeby było zero (no3, po4), chodzi o to aby ładnie się naturalnie bilansowało - na testach 0 a w wodzie ładny cykl azotowy z którego każdy coś dal siebie zabiera.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

nie zapomnijmy o tym że każdemu koralowi musimy znalesc dogodne dla niego miejsce w akwa u siebie :)

i to wiem na pewno - sam się przekonałem czasem wystarczy dosłownie 10 cm i nie będzie tak jak trzeba

to moim zdaniem też jest bardzo ważne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość AnT

a ja tam nie narzekam

i jadę dalej

a niech sobie mówią /piszą nie spróbowali tylko patrzą to co mogą wiedzieć

p.s

co by było jak temat by szedł na temat probiotyków - ale jazda :D

a powoli idę w tym kierunku by mieć ładniejsze SPS - co teraz

myślałem że się temat rozwinie względem baniaków z SPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaforest, ja bardzo bym chciał zobaczyć te fotki. Może to pomoże w wyborze kolejnych produktów. :)


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie plizzz kontynuujmy ciekawy watek bez puszczania brzydkich bakow. Jestem pewien ze dobra chemia zadziala bez wzgledu na etykietke na pudelku

Pytanie glownie do Aquaforesta, ale licze na konstruktywne przemyslenia od innych tez.

Wyobrazmy sobie zbiornik SPSowy z super wybarwionymi koralami prowadzony Twoja metoda. Jesli te korale przenieslibysmy na dzika rafe to po miesiacu:

A- korale beda takie same

B- korale pociemnieja

C- korale uzyskaja jeszcze lepsze kolory.

Dlaczego pytam? Otoz nurkujac na roznych rafach zauwazylem ze jednak korale maja warunki preferujace wzrost nad wybarwieniem. W swietle tego co mowiles o dwoch roznych drogach chemicznych (dla wzrostu i dla wybarwienia) jednak dazenie do super kolorow nie jest ich naturalnym stanem.

Wysyłane z mojo GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podobnie jak z Zeo ,dla łatwiejszego zrozumienia pomidor hodowany przez babcie w ogródku bedzie hodowany prawie jak w naturze ale bedzie mił różne skazy czasem przebarwienia czasem jakieś ciemne plamy i td to jest nasza rafa ,ale pomidory wyhodowane w szklarni holenderskiej beda idealne wygladałyby jak klony i tu jest nasze idealne akwarium.Co do tego czy zmienia barwę po przeniesieniu na sztuczny system odpowiem tak większość korali sie zmienia przeważnie ciemnieją i całą sztuką jest aby po imporcie nie traciły wybarwienia a nawet je miały ładniejsze odnosi sie to wiekszości przeważnie acropor np desalwii humilisa gomezi czy np rosarii te korale reaguja niemal natychmiastowo na niedobory pierwiastków śladowych oczywiście jest ich dużo więcej ,łatwo to zauważyć choćby na targowisku ja naliczyłem około 30 gatunków spsów które niemal kazdy hoduje i sprzedaje ale ile widzieliście szczepek w sprzedazy z powyższej wymienionych gatunków .Co do tego jak sie zachowaja korale po przeniesieniu z akwarium do oceanu nie mam pojęcia może kiedyś uda mi sie takie doświadczenie przeprowadzić tylko nie wiem jak by to była procedura odnośnie cites byłby to precdens :sweat:

Problem nie polega na tym aby stworzyć warunki takie jak na rafie bo to praktycznie jest nie możliwe ,po pierwsze nikt gwarantuje nie ma typowego biotopu z danego obszaru występowania ,czy to ryb czy korali czy innych bezkręgowców a to już jest pierwszy powód dla którego jest to niemożliwe .Na rafie rządzą inne prawa a w akwarium zupełnie inne .Na rafie nie występuja bakterie np probiotyczne a obecnie na tym opiera się cała morska akwarystyka od VSV poprzez pelletki czy podobne metody jest to kolejny dowód na to że to nie to samo ,dlatego ja obstawiam że koralowce wyhodowane w niewoli albo zaaklimatyzowane nie maja szans na przeżycie na rafie a co dopiero mówic o wybarwieniu

Edytowane przez Aquaforest� (wyświetl historię edycji)

Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester a jak się do tego mają akwaria prowadzone na wodzie z oceanu? Szczerze to nie przypominam sobie żadnego Totoma prowadzonego w taki sposób.

Czy to nie jest pośrednia odpowiedź na Twoje pytanie odnośnie kolorów i życia korala wyrzuconego z akwa na rafę?

Tworząc akwa tworzymy nowy zamknięty ekosystem... na tyle zamknięty na ile nasza metoda prowadzenia jest niezmienna. Zmiany wprowadzane np chęcią uzyskania pięknego koloru zaburzają ład w tym ekosystemie. Pojawiające się nowe substancje wywołują zmiany - te oczekiwane przez nas, czyli piękne kolory albo te niepożądane - brąz, utrata tkanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.