Skocz do zawartości
darecky3

jakie najlepsze parametry dla spsów?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mimo ze od zarejestrowania na forum, ktory zbiegal sie z moim pierwszym doswiadczeniem z morszczyzna mija niedlugo rok to i tak jestem jeszcze zielony w temacie. Jak wspominalem juz w wielu watkach chcialem poznac jak najwiecej o prowadzeniu baniaka w postaci jak najprostrzej wiec bylo fish only. Przyznaje ze czytam i czytam, ostatnio te dyskusje z solami bogatymi, ubogimi i takimi sobie robia mi coraz wiekszy metlik w glowie.

Tak naprawde to najbardziej mnie ciekawi jak to jest z parametrami wody, jakie najbardziej idealne warunki stworzyc dla korali a dokladnie sps. Przesledzilem ten watek kilka razy ale widzialem zbiorniki o podobnych lub nawet wiele odbiegajacych od parametrow idealnych i korale rosly. Mysle ze bylaby niezla okazja troche uchylic szerzej wiedzy, nie w tematyce do jakich parametrow mam dazyc, moze raczej musze sie skoncentrowac nad tym czego korale potrzebuja. Wiem ze tu jest silna korelacja bo dajac im to co powinienem bedzie przyswajalne w odpowiednich warunkach. Byly juz dyskusje nad oswietleniem, Ledy, T5, MH, kto wie czy faktycznie te plazmy czy jak tam wkoncu sie sprawdza, ale najbardziej mnie interesuje chemia wody.

Wszelkie wskazowki przyjme na klate bo nie doroslem zeby dyskutowac, ale gdyby ktos podjal sie zaprowadzenia mojego baniaka zeby wszystko bylo na tzw cacy to od czego by zaczal? Mam teraz pare miekasow i maja sie dobrze ale mozliwe ze spsy moga sie nieczuc za dobrze. Nie pytajcie o metryczke bo nie mam plag, cyjano, dino czy chorobsk. Troche okrzemek ale czego sie spodziewac w piatym tygodniu po przeprowadzce wiec na razie jest ok tylko na co zwrocic uwage? Bo jak czytam o tym jak kolejno padaja korale ludziom to jestem przerazony czy dam rade?

Pozdrawiam

Edytowane przez darecky3 (wyświetl historię edycji)

122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Ja znam tylko jedna odpowiedz

Na Twoje pytanie, jakie powinny byc parametry odpowiedz jest prosta STABILNE i nie przez tydzien czy dwa ale caly czas

Od jakiegos czasu siedze nad porownaniami parametrow wszystkich zbiornikow ktore dostaly TOTM-a w ciagu ostatnich 10 lat jak skoncze to wrzuce na forum generalnie obraz jaki sie "rysuje" to stabilnosc/niezmiennosc parametrow w dluzszym okresie czasu

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze i najważniejsze to do czego chcesz dążyć? Czy do kilku prostych sps-ów czyli jakies Monti, Seriatopory (nie uważam ich za najłatwiejsze), Pocillopory, Stylophory i proste Acry, w raczej ciemnych kolorach, czy do lasu sps-ów w cukierkowych kolorach? Jeśli do tych drugich to po pierwsze pozbądź się miękkich.

Edit. Daruś ciekawe czy wypatrzysz jakiś wspólny mianownik, oprócz stabilnych parametrów, mnie się w oczy coś rzuciło, może nie z 10 lat, ale te zbiorniki które mi sie podobały miały ten wspólny mianownik w olbrzymiej większości :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb czy możesz sprecyzować wypowiedz? Dlaczego ma wyrzucić miękkie? Cos wydzielają czy jedynie to usilne narzucenie komuś swojego punktu widzenia estetyki? Pytam z ciekawości bo sam mam SPS i miękkie razem.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla ładnych kolorów , to dkh 6,5-7,5 , Ca 410-430,Mg 1230-1290, PO4 0,NO3 1-3 , zasolenie 1,024-1,026 dla szybszego wzrostu nie koniecznie cukierkowych kolorów dkh 7,5-9 Ca430-480 Mg 1290-1350 PO4 0,01-0,03 ,NO3 3-5 zasolenie 1,025-1,027


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miekkasy sie bardzo slinia. Do tego czeste pompowanie i kurczenie powoduje ze zawartosc jamy chlonaco-trawiacej jest wympompowywana do wody. Razem z wydzielinami i enzymami trawiacymi. Nie sa to ulubione substancje SPSow.

Wez wyjmij kawalek xenii na chwilke z wody - zobaczysz jak sie osluzuje w ciagu kilku sekund


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Edit. Daruś ciekawe czy wypatrzysz jakiś wspólny mianownik, oprócz stabilnych parametrów, mnie się w oczy coś rzuciło, może nie z 10 lat, ale te zbiorniki które mi sie podobały miały ten wspólny mianownik w olbrzymiej większości :)

Chyba wiem o czym piszesz ;)

Przejrze jeszcze wczesniejsze akwaria z przed 2010 roku i zobacze czy maja podobnie.

ostatnio naprawde krucho u mnie z wolnym czasem i ledwie daje rade przeczytac opis 1 zbiornika tygodniowo :(

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla ładnych kolorów , to dkh 6,5-7,5 , Ca 410-430,Mg 1230-1290, PO4 0,NO3 1-3 , zasolenie 1,024-1,026 dla szybszego wzrostu nie koniecznie cukierkowych kolorów dkh 7,5-9 Ca430-480 Mg 1290-1350 PO4 0,01-0,03 ,NO3 3-5 zasolenie 1,025-1,027

Witam, ciekawe spostrzeżenie dotyczące kolorów, zerowe fosforany to logiczne ale dlaczego niskie kh?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na to wyglada, ze i LPS rownież powinienem wyrzucić?


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli sa jednak zaleznosci, zatem to co wlasnie zauwazylem w zasadzie moze potwierdzac ze NO3 na poziomie satysfakcjonujacym korale miekkie mozna trzymac tez spsy.

seb, nabiera to sensu to co piszesz bo faktycznie sledzac powyzsze parametry zwlaszcza NO3 dla kolorow cukierkowych miekkie nie znajda komfortu. Zaintrygowales mnie tym wspolnym mianownikiem z ostatnich 10 lat. Zdradzisz te tajemnice?

pozdrawiam


122x61x61 + sump cyrkulacja 2x6045 tunze H&S 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

kh w granicach 8 wcale nie jest niskie - tyle jest w oceanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspolny mianownik TOTM-ow z ostatnich 10 lat to DSB

Ja mam nadziej ze uda mi sie z kilkoma SPS-ami bo wlasnie ten sluz jest rowniez pokarmem dla NP

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquaforest, a czemu jednak dla kolorowych SPSow proponujesz NO3 1-3mg/L?

Kiedys czytalem post, chyba Staniego (ale nie dam sobie glowy uciac) zeby jednak dazyc do zera ale co kilka tygodni podbic NO3 do wykrywalnego. Z drugiej strony Zeovit mowi o wypraniu wody z wszelkich nutrientow.

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumie dlaczego niskie kh między 6,5 a 8,5 to takie jakie występuje na wszystkich znamych akwenach rafowych na ziemi?

No ok, ale dlaczego wyższe kh ma mieć wpływ na ich utratę.

Generalnie dziękuje za radę od experta :) tylko dziwi mnie że to taka krótka droga do sukcesu :)

Mam na myśli, co z kamieniem i mikroelementami?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o niskie NO3, tylko o to że miękkie walczą ze sobą o terytorium głównie chemicznie, substancje obronne puszczają do wody, a sps-y tego nie lubią, przynajmniej u siebie to zauważyłem, poza tym, nie da się dogodzić wszystkim. Aquaforest, ciekawe spostrzeżenia, maja pokrycie w sumie, przypominaja mi opracaowanie Red Sea bodajże, ja się nie zgodzę z poziomem wapnia, przynajmniej u mnie korale dużo lepiej bujaly przy Ca max 400, a najlepiej 380-390 niż przy 440, może to był przypadek, cecha zbiornika, ale tak było, różnice były bardzo wyraźnie widoczne, przy Ca poniżej 400 korale za***przały, przy 440-450 po prostu stawały w miejscu i ciemniały do tego.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i prezes rozbił bank! Ciekawe czy Daras o tym samym myślał? :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 1-2 to poziom wykrywalny przy testach akwarystycznych np salifert ,i o to pewno Staniemu chodziło ,a dlaczego kh ma wpływ na wybarwienie odpowiem najprościej z doświadczenia co do karmienia i tu jest sedno spsy muszą być karmione ,musza mieć dostęp do pokarmów aminokwasów i vitamin tak jak każdy żywy organzm ,przy metodzie ZEO to jest podstawa.


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale co do tego ma Kh? Skąd w ogóle to rozróżnienie co do parametrów innych przy wzrości i innych przy ciagnięciu kolorów, bo dam sobie rękę uciąc że już to widziałem...


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

korale rosnace potrzebuja wiecej budulca czyli m.in HCO3- Wyzsze KH to wiecej weglanu do tego wyzsze pH i latwiejsza kalcyfikacja

tyle ze ja sie nie znam na SPSach :blushing:


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale dlaczego niższe wpływa na kolory?


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
No i prezes rozbił bank! Ciekawe czy Daras o tym samym myślał? :)

:D

Nie trzeba byc expertem wystarczy na szybko przejrzec watki :)

"zrodlo zycia" jak pisza niektorzy.

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy niższym kh rozwijają się łatwiej i szybciej mikroorganizmy duża ilośc szczepów bakterii które są bardzo dobrym pokarmem dla spsów ,ogranicza to ilośc zooxanteli a co za tym idzie podnosi wybarwienie korali łatwiej buduja tkanke miękka i są bardziej ,,soczyste" .

Gdy podnosimy kh oraz Ca dajemy im mozliwość szybszego przyswajania węglanu wapnia i wtedy buduja tkanke kostną .

Seb mysle że widziałes te różnice czytając o BlueCoralMethod oczywiście tam jeszce inne czynniki wchodzą w grę ale to wiadomo że chodzi o typowe,,koksowanie "korali :baby:


Join-AF-Facebook-Group_PL.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.