Skocz do zawartości
Andrzej12345

Niezbędna elektronika w akwa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam dylemat. Chciałbym wyposażyć akwa w trochę elektroniki, lecz wątpliowści co niemiara. Posiadam obecnie:

Lampę Blau 2xHQI+2*52W

automat. dolewkę

grzałki z termostatami

i chcialbym dążyć do automatyzacji i opomiarowania systemu jako docelowe rozwiązanie. Czy możecie Koleżanki, Koledzy zaproponować jakieś rozwiązanie techniczne, które osiągnęjako docelowe? Oczywiście chciałbym zakupy realizować cyklicznie, powoli, ale konsekwentnie dążyć do celu. Jaki sprzęt docelowy, w jakiej konfiguracji, ca koszty? Mogę liczyć na propozycje? Czy jeden komputer centralny czy automatyka rozproszona?

Pozdrawiam i czekam na rozwinięcie wątku.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile masz pieniędzy a tak naprawdę ile chcesz przeznaczyć.

Na pewno z czasem przyda ci się dozownik czy to do ballinga czy to do suplementacji przy reaktorze.

Co do komputerów które mierza no to juz kwestia kasy i twoich zamilowań.

Możesz stosować tani sterownik DIY Muftiego tzw. ARM ( który ja stosuje )

lub wydać kilka razy więcej i mieć Profiluxa, at-control, Apex itp... z których będziesz zadowolony.

Ja wybrałem jednak ARM bo szkoda mi było kasy na drogie rzeczy.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co chcesz osiagnać ale jak na moj gust to pompy dozujace falownik i automatyczna dolewka plus wlaczniki czasowe elektroniczne do oswietlenia czy innych bajerow, no i elektrozawor do osmozy co by dolewka ciagle byla pelna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Akwarystyka morska jest z definicji kosztochłonna i ten kto uważą, że można zaspokoić potrzeby sprzętowe jakimiś "ersatz-ami" myślę że się myli. Przecież tak naprawdę chodzi o nasze zwierzaki no i dalej nasze zadowowlenie. Rozkładając inwestycje w czasie cel staje się bardziej realny.

Oczywiście zgadzam się, że wszystko jest kwestią pieniądza jaki się chce zainwestować. Ale załóżmy taką sytuację powolnego dojścia do celu:

a) wyposażenie w komputer w wersji gołej - do rozbudowy

B) doposażenie w pompy perystaltyczne

c) pomiary,

d) zakup ozonatora,

e) reaktor ...

f) za jakiś czas zmiana lamp na sterowalne

g) dostęp przez sieć

itd

Jaka kolejność Waszym zdaniem należałoby przyjąć poczynając od zakupu niezbędnych urządzeń aż po "wodotryski" Załóżmy, że kasa rozłożona w czasie nie ma ograniczeń. W jaki system wejść i od jakich urządzeń zacząć?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak zalozymy ze kasa bez ograniczen rozlozona w czasie to lepiej wziac kredyt i kupic kompletny profesjonalny sprzet ktory ma juz wszystko niz bawic sie i 2 razy tyle stracic uczac sie na wlasnych bledach.


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Na dzien dzisiejszy chyba tylko Profilux w wersji IIIex oferuje wszystkie te opcje ktore wypisales

Lacznie z e-mailami z akltualnymi pomiarami i pracujacymi urzadzeniami

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was próbował zasymulować taką ścieżkę? Oczywiście kredyt to zawsze można wziąć, ale nie o to chodzi. Akwa pół roku temu wystartowało, nie ma wiele zwierzaków, ale chciałbym w międzyczasie popracować nad stabilnością zbiornika i kontrolą podstawowych parametrów (automatyzacji), stąd moje dylematy.

PS. A na jakich urządzeniach Koledzy utrzymujecie swoje zbiorniki? Czy ktoś z Was może powiedzieć np. Profilux i dalej rozbudowuj lub AT i ..., lub nie pchaj się w centralną jednostkę tylko rozprosz automatykę dla bezpieczeństwa?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Kiedys mialem "rozproszona automatyke" ale strasznie mnie to irytowalo wiec wywalilem wszystko i kupilem profiluxa

Teraz mam wszystko pod kontrola i w jednym miejscu a jak sie cokolwiek dzieje np podskoczy lub spadnie ktorys parametr to profilux natychmiast przysyla e-maila z informacja

W profiluxie brakuje mi tylko kamerki web ale i to da sie zrobic :)

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki DarekB30.

Czy mam rozumieć, że obecnie masz pełną konfigurację?A gdybyś miał sukcesywnie doinstalowywać poszczególne elementy to jaką kolejność zaproponowałbyś, oczywiście wraz z wyposażeniem w urządzenia wykonawcze?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS. A na jakich urządzeniach Koledzy utrzymujecie swoje zbiorniki? Czy ktoś z Was może powiedzieć np. Profilux i dalej rozbudowuj lub AT i ..., lub nie pchaj się w centralną jednostkę tylko rozprosz automatykę dla bezpieczeństwa?

Ja utrzymuje na grzalce, lampie i cyrkulacji, reszta zupelnie zbedna choc w systemach SPS warto miec odpieniacz.Natura jest mniej zawodna niz sprzet. Ten trzeba sprawdzac , obslugiwac i umiec interpretowac co pokazuje.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś z Was próbował zasymulować taką ścieżkę? Oczywiście kredyt to zawsze można wziąć, ale nie o to chodzi. Akwa pół roku temu wystartowało, nie ma wiele zwierzaków, ale chciałbym w międzyczasie popracować nad stabilnością zbiornika i kontrolą podstawowych parametrów (automatyzacji), stąd moje dylematy.

PS. A na jakich urządzeniach Koledzy utrzymujecie swoje zbiorniki? Czy ktoś z Was może powiedzieć np. Profilux i dalej rozbudowuj lub AT i ..., lub nie pchaj się w centralną jednostkę tylko rozprosz automatykę dla bezpieczeństwa?

Ja utrzymuje na grzalce, lampie i cyrkulacji, reszta zupelnie zbedna choc w systemach SPS warto miec odpieniacz.Natura jest mniej zawodna niz sprzet. Ten trzeba sprawdzac , obslugiwac i umiec interpretowac co pokazuje.

I tu zgadzam się z Prezesem Dyzmą.

To, że nie mam żadnej jednostki centralnej, żaden element nie zależy od drugiego daje mi poczucie bezpieczeństwa gdy zostawiam akwarium samopas na 2 tyg. Kalibracja wszystkich elektrod i ciągła niepewność czy aby prawidłowo jednostka centralna pokazuje to nie dla mnie, dziękuję.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żadna elektronika nie jest w akwarium niezbędna bo przecież wszystko można robić samemu, kwestia tylko czy chce nam się niektóre z tych rzeczy robić ciągle i monotonnie czy poświęcić jej komputerowi a samemu skupić się na tym co istotne czyli doglądaniu akwarium.

co do twojego schematu:

1. sam goły komputer nie ma specjalnie sensu bo co niby miał by robić? mierzyć temperaturę?

2. Pompy perystaltyczne moim zdaniem i tak powinny być osobnym urządzeniem nie kontrolowanym przez jednostkę centralną.

3. pomiary to jest to co powinno się wiązać z punktem pierwszym i wszystkimi kolejnymi bo:

4. zakup ozonatora będzie wymagał pomiary REDOX

5. reaktor będzie wymagał pomiaru pH (najlepiej w 2 punktach - w elektrody) i sterowania elektrozaworem czyli gniazdo 230V

6. sterowanie lampami ma każdy komputer a i część lamp posiada już własne kontrolery

7. Dostęp przez sieć to trochę głębszy temat i często nie zależy tylko od komputera (piszę jako informatyk ;p)

Każdy z dostępnych komputerów będzie w stanie obsłużyć powyższe punkty przy odpowiedniej konfiguracji. Ja czekam na Cerebre bo jako komputer na androidzie będzie miała chyba najszersze możliwości rozbudowy i programowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Lampę Blau 2xHQI+2*52W

automat. dolewkę

grzałki z termostatami"

Mysle, ze jesli komputer to do samych pomiarow a nie sterowania wielkosci dawek czegos, co dozujemy. Blad elektrody moze spowodowac falszywa interpretacje...

Wydaje sie, ze nastepnym Twoim zakupem bedzie komplet pomp dozujacych Ballinga (np: Grotech 3NG).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Widzę, że wywołałem małą burzę. Spodziewam się, że przeciwników elektroniki jak i zwolenników jest tyle samo, a pewnie brak "kasy" jest w większości atutem przeciwników, no i oczywiście doświadczenie (dla którego chylę czoła :unworthy: ). Właśnie stąd mam dylemat, czy wchodzić w elektronikę (jaką) czy też sobie odpuścić. Ale dzięki za komentarze i sugestie.


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę,że z czasem pomału sam dojdziesz co może Ci się przydać i tak bym doradził by na początku robić wszystko ręcznie,to też jakaś nauka,jakieś doświadczenie.Może nigdy nie kupisz pomp dozujących bo okaże się,że Twoim ulubionym zajęciem będzie dolewanie płynów ręcznie,hehe.Profilux fajna sprawa,może kiedyś kupię jak wygram w totolotka,ale teraz pracuję chyba w całości na Polskiej elektronice czyli komputer Posejdon,dolewka,pompy dozujące,....wszystko od naszego kolegi z forum Łukasza z Aqua-Trendu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urzadzenia nadzorujace droga sprawa, ale brak kasy nie koniecznie stawia nas w rzedzie przeciwnikow. Rozne systemy, rozne potrzeby no i kazdy ma swoj styl prowadznia. Dla jednych reczne dolewanie wody to ciezka praca dla innych czysta przyjemnosc.

Ja osobiscie wole wykonac wszytsko sam bo te kilka minut obowiazkow w porownaniu ile czlowiek czasu spedza przed szyba jest niczym.

Obsluga akwarium to sposob na spedzanie wolnego czasu a nie ogladnie telewizji gdzie wszystkim streuje palec.

Wiem zaraz ktos powie co z weekendami czy wakacjami. Jak wyjezdzam na weekend to akwarium tez ma weekend. Jak urlop to zawsze znajdzie sie dobra dusza co da jesc i da pic. Istrukcja jest prosta

Tu jest woda RO staraj sie trzymac poziom w tej lini choc centymetr odchylki nie robi roznicy

W lodowce jest papu, jezli zapomnisz nakarmic raz czy dwa nie nadrabiaj tej zaleglosci.

Tu jest termometr gdy temperatura wychyli sie za zakres 23-28 jak i winych systuacjach ktore nie pwoinny nastapic - prosze dzwon.

Gdyby peklo dzwon po straz

I nie stresuj sie to nie jest dziecko, nie placze, nie trzeba przewijac czy wychodzic na spacer

Minelo 4,5 rokiu i nigdy nie bylo adnej awarii z przyczyn technicznych, choc zawsze obawiam sie imprez pod nieobecnosc.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale macie chyba jakos skomputeryzowane oswietlenie - ze wie o ktorej godzinie sie wlaczac i wylaczac? jak to macie rozwiazane? Drogi taki system? i czy zawodny? np. ze cos sie spieprzy bedzie swiecilo 3 dni bez przerwy i poparzy korale?


6671_6820.png

Akwarium Reefmax

oświetlenie 2x 48W LED DIY (ze wschodami i zachodami), cyrkulacja 2x TUNZE 6015, odpieniacz HYDOR SlimSkim 135.35, pompka HYDOR Pico Evolution 1000, dolewka AQUA-TREND Shark, grzałka Jager 100.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no oswietlenie jest na zegarze, ale tu znowu nie na elektronicznym ( ten sie "obrazil po kilku miesiacch) a analogowy. Ustawienia czasu co 15 minut w zupelnosci wystarcza. Chodzi niezlomnie do dzis

http://www.amazon.co.uk/Simple-Hour-Timer-Manual-Overide/dp/B0064MLUN4/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1349081770&sr=8-7

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale macie chyba jakos skomputeryzowane oswietlenie - ze wie o ktorej godzinie sie wlaczac i wylaczac? jak to macie rozwiazane? Drogi taki system? i czy zawodny? np. ze cos sie spieprzy bedzie swiecilo 3 dni bez przerwy i poparzy korale?

Najprościej to programator czasowy choć większość lamp ma już własne sterowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie Was czytam i myślę sobie na jakich urządzeniach są prowadzone zbiorniki pokazywane na Reef Central. Myślę, że one są pewnego rodzaju celem w dążeniu do poprawnej akwarystyki. W większości przypadków (chyba, że się mylę) jest nie mały kawałek automatyki jednak zainstalowany. Więc nurtuje mnie cały czas pytanie jak dużym ma być ten kawałek.

Oczywiście ostateczna decyzja i tak należy do mnie, lecz warto Was posłuchać (poczytać), gdyż macie z całą pewnością większe doświadczenie.

Poddaję w dalszym ciągu pod wątpliwość, czy automatyka rozproszona czy też scalona do 1 komputera i urządzeń peryferyjnych (wykonawczych)?


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta całą automatyka to bedziesz miał nie raz wiecej roboty jak bez,mialem kiedys komputer PH i staly pomiar,i ciagle musialem elektrode kalibrowac(plyny kupowac co jakis czas bo sie starzaly),teraz komp lezy w szafie bo elektroda padla po 2 latach, ja mam swiety spokój a akwarium i tak dziala.

Z utomatyki to potrzebujesz tylko pompy dozujacej,automatycznej dolewki i zegarow dostarowania oswietleniem a i jeszcze sterownik do temperatury co by chlodzenie wlaczal przy z byt wysokiej temperaturze.

Poza tym nie napisales jakie korale planujesz trzymac,bo moze okazac sie że miekkie i parke błazenków to wtedy komputer byłby naprawde zbedny.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.