Skocz do zawartości
galki210

Początek akwarium narożne z sumpem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam na imię Janek i jestem z Ząbek . Po dostaniu kubła zimnej wody przez osoby z forum postanowiłem zacząć inaczej :)

Mianowicie chcę założyć małą rafkę w narożnym akwarium 65cm boki i 40-45 wysokość ok. 90 l ( i tutaj 1 pytanie jaka wysokość lepsza ? )

Wiem że nie jest to za dobre rozwiązanie na morskie ale tylko takie miejsce znalazłem. mam zamiar trzymać jakieś miękasy kilka rybek , krewetek i może jakiś ukwiał.

Kompletacja sprzętu ...

Oświetlenie

mam zamiar zrobić samemu pokrywę z aluminium lub PVC i zamontować świetlówki T5x24 W. Odrazu pytanie czy 3 sztuki wystarczą ? więcej mi chyba nie wejdzie do pokrywy , chyba że dołożę te po 44 cm .

Odpieniacz - będzie DIV od Erni

Pompa obiegowa jaka ? czy 1000 l wystarczy czy większa ? np.

http://allegro.pl/eheim-compact-1000-l-h-1002-pompa-obiegowa-w-wa-i2676353960.html

Pompa cyrkulacyjna : 2 sztuki takie ? czy może JVP ?

http://allegro.pl/pompa-falownik-tunze-6015-katowice-i2637209314.html

http://allegro.pl/hydor-koralia-evolution-nano-900-l-h-pompa-cyrkul-i2660632677.html

Narazie to wszystko co przychodzi mi do głowy... Proszę o ewentualne korekty i sugestie .

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że od 9 miesięcy "składam" deltę parę problemów już przerabiałem:

1. Delta, corner czy trójkąt z prostą przednia szyba ?

2. Zastanów się nad kominem bo jest on słabym rozwiązaniem ( tracisz masę miejsca w głębi a to jest największa zaleta "trójkatów" ), pudełko albo overflow pipe.

3. Wysokość 45 - 50 będzie ok

4. Obiegówkę zawsze możesz skręcić ale tutaj wiele też zależy od tego czym "wyciągasz" wodę z baniaka, jeśli box to musisz wiedzieć ile on ci jest max w stanie wyciągnąć wody z baniaka.

5. Zastanów się nad światłem bo to nie jest prosta sprawa - żebyś nie miał niedoświetlonych plam

6. Sump - każdy centymetr w szafce jest megaważny bo wiele miejsca tam nie ma ;)

Generalnie w deltach/trójkątach nic nie jest łatwe ;) Ale ja się nie zniechęciłem także powodzenia.

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Janek,

Witamy na forum.

Światło będzie wystarczające, o ile zostaniesz przy miękkich i przy LPSach. Jednak w trojkatnym akwarium możesz mieć problem ze zmieszczeniem świetlówek i z doświetleniem dna w rolach. Rozważ światło led diy. Cyrkulacja 2x tunze 6015 w trójkątne będzie ok. Odpieniacza nie znam.

Jeśli chodzi o obiegowe to kupując uwzględnij straty przy podnoszeniu. Eheim 1002 z linka wydaje się być ok.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no myślałem nad deltą tylko że 70 mi nie wejdzie a poniżej jest 57 i 40 cm wysokości - chyba zamówię u szklarza z prostą szybą. szafkę też muszę zamówić ponieważ nie znalazłem takiej żeby ją wykożystać w 100 %. Odnośnie komina- nie mam innej możliwości mobilnej. Muszę jednak zabrać te parę cm narożnika :(

a co proponujesz z oświetleniem zrobić wiem że ułożenie tam lamp jest bardzo skomplikowane . a znowu jako odkryte nie wejdzie mi żadna belka ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Tester napisał led DIY rozsądnym rozwiązaniem .. nie napisze że jedynym bo w T5 można się bawić ale efekt może być kiepski i nerwy tylko stracisz. Przerabiałem ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spox. A kto może zrobić takową lampę ? ja się nie podejmę ... z elektroniką mam na bakier :)

rozumiem że wtedy taka lampa wisi nad akwarium ...

T5 wejdą w pokrywę 3 sztuki ale tylko na przodzie - więc tył chyba się nie doświetli - no chyba że jeszcze jakąś krótką 44 cm, ale i tak narożnik będzie niedoświetlony , czy tak może być ?

lampa kwadratowa Led ma też ok. 44 cm więc narożnik również będzie niedoświetlony... tylko czy to będzie przeszkadzać ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytaj na dziale DIY, na pewno ci ktoś pomoże bo sam takową pomoc otrzymałem i czekam na efekty ;)

pozdrawiam


aquarium2405.png

WPReef: Delta 210L | Sump 64L. Graty: Deltec APF600 | NJ3000 | 2*6045 | LED by @Tomasz | pudełko Reef Octopus 300D

Zawartość: 20kg LR | 15kg LS

Story: http://nano-reef.pl/...-wpreef-210-64/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakas uzywana, tania HQI 150 z dobrym zarnikiem bylaby nad delta dosyc wygodna...

Najwyzej wzdluz przedniej szyby mozna dolozyc 1x24 W niebieska i sps-y tez sie utrzymaja :secret:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam delte juz prawie 3 rok. Lekko wygieta szyba o przekatnej ok metra robi niesamowite wrazenie w mojej malej, zaledwie 150l solniczce

Osobiscie uzywam lampy LED DIY i maly sump ZA zbiornikiem glownym

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

Akwarium bierz jak największe jakie wejdzie, wysokośc dobierz tak, żeby dało sie rękę wsadzić i po dnie operować. Takie akwarium, od biedy możesz prowadzić bez odpieniacza, tyle że sporo żywej skały i duży filtr kubełkowy z dobrą ceramiką, a na wlocie gombka czyszczona co dwa dni. Plus bakterie na start. Ale jak masz możliwośc zrobić komin, nie zastanawiaj się. A może uda się zrobić komin zewnętrzny ? Wtedy nie tracił byś miejsca ? Jak możesz, bierz baniak z szyba panoramiczną. Co do oswietlenia, wyrysuj sobie w skali 1:1 profil dna i pomierz ile Ci świetlówek wejdzie - licz 3 cm grubosci na świetlówkę - wtedy możesz je zasilic zestawem np. z atti - cena w granicach 100 zł

Jak z diodami nie miałes nic wspólnego i nie masz ponad 1000 zł - daj sobie spokój. Korale i tak (zwłaszcza miekkie i lps) docenią t5.

Szafke lepiej zrobić pod wymiar - wtedy łatwiej zagospodarujesz przestrzeń i poprowadzisz połoączenia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.