Skocz do zawartości
Edek

Color settings w Metis 8 kanałowym

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie do użytkowników lamp 8 kanałowych :

Czy ma ktoś sprawdzone ustawienie temperatury barwowej bo od kilku miesięcy próbuję ustawić coś miłego dla oka i koralowców ale wciąż jestem niezadowolony z efektów.

Pytanie do Przemka:

Czy w nowych wersjach aplikacji mogłoby znaleźć się ustawienie takie jakie było w oprogramowaniu do Black Pythonów gdzie można było ustawić konkretną temperaturę barwy światła w zakresie chyba do 14000 -22000 K ?


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ja w Tritonie mam o jednen kanal wiecej, ale pewnie nie robi to wielkiej roznicy. Pierwsze co to wylaczylem kanal zielony na moj gust jest on zbedny. Najchetniej wymienilbym no na kolor magneta lub royal blue.

Zrdukowalem kanaly biale do 20% mocy i mam jak lubie.

Swiatlo , kolory, gusta i gusciki....kazdy lubi co innego


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ja w Tritonie mam o jednen kanal wiecej, ale pewnie nie robi to wielkiej roznicy. Pierwsze co to wylaczylem kanal zielony na moj gust jest on zbedny. Najchetniej wymienilbym no na kolor magneta lub royal blue.

Zrdukowalem kanaly biale do 20% mocy i mam jak lubie.

Swiatlo , kolory, gusta i gusciki....kazdy lubi co innego

W sumie masz rację ale zauważyłem ,że acropory zaczęły mi blaknąć i jak na moje oko światło jest "dziwne":(

Kiedy świeciłem Black Pytonami przy ustawieniu temperatury na 18700 K korale miały super kolorki


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ja w Tritonie mam o jednen kanal wiecej, ale pewnie nie robi to wielkiej roznicy. Pierwsze co to wylaczylem kanal zielony na moj gust jest on zbedny. Najchetniej wymienilbym no na kolor magneta lub royal blue.

Zrdukowalem kanaly biale do 20% mocy i mam jak lubie.

Swiatlo , kolory, gusta i gusciki....kazdy lubi co innego

A u siebie w lampie jakie masz T5 (o ile są)? Bo ja staram się jakoś dobrać aby było miłe dla oka zarówno ze świetlówkami jak i po ich wyłączeniu..

Zielony też jakoś zbędny mi się wydaje.

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda ja w Tritonie mam o jednen kanal wiecej, ale pewnie nie robi to wielkiej roznicy. Pierwsze co to wylaczylem kanal zielony na moj gust jest on zbedny. Najchetniej wymienilbym no na kolor magneta lub royal blue.

Zrdukowalem kanaly biale do 20% mocy i mam jak lubie.

Swiatlo , kolory, gusta i gusciki....kazdy lubi co innego

Mógłbyś wrzucić zdjęcie swoich ustawień ?


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie chce się podzielić swoją wiedzą czy tak mało jest użytkowników tych lamp ?


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjec jeszcze zadnych nie robilem bo akwarium ma niecaly mesiac. Piasek skala kilka szczepek.

Lampa wisi od dwoch dni


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjec jeszcze zadnych nie robilem bo akwarium ma niecaly mesiac. Piasek skala kilka szczepek.

Lampa wisi od dwoch dni

Miałem na myśli zrzut ekranu z zakładki color setting w aplikacji :)


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Miałem na myśli zrzut ekranu z zakładki color setting w aplikacji :)

Daj e maila to ci podesle plik z ustawieniami jakich ja uzywam

Pliki z rozszezeniem pss nie wchodza na forum :(

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj e maila to ci podesle plik z ustawieniami jakich ja uzywam

Pliki z rozszezeniem pss nie wchodza na forum :(

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

nautica522@gmail.com


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie zrobic print sreen ,ale tak jak napisalem powyzej zielony kanal moc 0, biale kanaly na 20% reszta ma MAX

O ilosc siwatla sie nie martwie bo system przygotowuje pod korale niefotosytezujace, a przez kilka godzin dziennie na akwarium swieci slonce


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie zrobic print sreen ,ale tak jak napisalem powyzej zielony kanal moc 0, biale kanaly na 20% reszta ma MAX

O ilosc siwatla sie nie martwie bo system przygotowuje pod korale niefotosytezujace, a przez kilka godzin dziennie na akwarium swieci slonce

Dobre i takie info :)

Nadal szukam "idealnego" ustawienia światła

Może jeszcze ktoś pomoże ?


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

nautica522@gmail.com

Poszlo

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszlo

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Ok dzięki :)

Jutro spróbuję i dam znać :)


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszlo

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Ok dzięki :)

Jutro spróbuję i dam znać :)


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko zwróć uwagę że Darek to zdaje się od 6-tej rano świeci u siebie do 21:26 o ile pamiętam ;)

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
Tylko zwróć uwagę że Darek to zdaje się od 6-tej rano świeci u siebie do 21:26 o ile pamiętam ;)

pozdrawiam

Paweł

Do 21:35 :D

Godziny mozna zawsze edytowac

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 21:35 :D

Godziny mozna zawsze edytowac

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Nie wiem co robię źle ale nie mogę tego uruchomić

W zakładce "custom scenario" klikam load scenario from file i po wysłaniu do lampy nic się nie dzieje :(

post-9280-0-16989900-1350113767_thumb.jpg


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30

Nie wiem co robię źle ale nie mogę tego uruchomić

W zakładce "custom scenario" klikam load scenario from file i po wysłaniu do lampy nic się nie dzieje :(

Nie mam w tej chwili dostepu do komputera wiec najlepiej

zadzwon to ci podpowiem co i jak zaladowac

Dariusz Barcikowski

Wysyłane z GT-I9001

( +48 797 345 997 )

za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@edek

A czy sprawdzałeś czy program znajduje się w pamięci lampy?

@światło zielone.

Panel LED nie był dobierany tylko i wyłącznie na podstawie tego co jest najładniejsze dla oka - ale również na podstawie tego, jaki rodzaj światła(długość fali) jest wymagany dla pobudzania pewnych grup fotopigmentów zawartych w tkankach koralowców.

Jest wiele grup GFP dla których barwa zielona jest kluczowa.

Zobacz jak wygląda spectrum zbudowane ze świetlówek 50/50:

adinfo_922520.jpg

W zasadzie składa się z trzech widocznyck pików - z czego największy i dominujący należy do barwy zielonej..

Oczywiście - patrząc na takie światło nie widzimy barwy zielonej - ale tylko i wyłącznie dlatego - że nasze oko jest ułomne - niestety...

To samo jest przy wykresach żarników HQI - niemal zawsze dla barwy zielonej jest tam mocno zaznaczony peak.

Dlatego też - jeśli ktoś chce - może zieloną barwę wyłączyć - ale nie można powiedzieć że jest ona "zbędna" dla budowy pigmentów w tkankach koralowców - szczególnie - że biorąd pod uwagę zjawizko fotoabsorpcji i fotoemisji - aby pobudzić do fluorescencji koralowca o kolorze żółtym - musi on otrzymać światło w zakresie zieleni..

Dlaczego?

Wynika to z prostej zasady zachowania energi - fale krótsze niosą dużą energię - fale dłuższe - małą.

Czyli długość fali(kolor światła w dużym uproszczeniu) związana jest ściśle proprorcjonalnie z ilością energii.

Tkanka koralowca - wykorzystując fotopigmenty w niej zawarte - "pochłania" część energii z fali - a resztę wypromieniowuje w procesie fotoemisji..

http://www.liv.ac.uk/physiology/ncs/catalogue/Cloning/Excitation_and_Emission_Spectra_of_GFP_variants.htm

Wypromieniowana fala ma zawsze mniej energii(część zostałą pochłonięta przez koralowca i wykorzystana w procesie budowy glukozy) - więc wypromieniowana fala ma mniejszą energię - większą długość.

Na prawo od fal zielonych(na wykresie) - jest światło żółte..

Aby więc otrzymać "ładnie" wyglądające żółte acropory - lub nawet pomarańczowe(bo ilość pochłoniętej energii zależy od gat. koralowca/pigmentów zawartych w jego tkance) - MUSI on dostać światło o długości 510-540nm - czyli powiedzmy - zieleni.

PigmentColor.JPG

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@edek

A czy sprawdzałeś czy program znajduje się w pamięci lampy?

@światło zielone.

Panel LED nie był dobierany tylko i wyłącznie na podstawie tego co jest najładniejsze dla oka - ale również na podstawie tego, jaki rodzaj światła(długość fali) jest wymagany dla pobudzania pewnych grup fotopigmentów zawartych w tkankach koralowców.

Jest wiele grup GFP dla których barwa zielona jest kluczowa.

Zobacz jak wygląda spectrum zbudowane ze świetlówek 50/50:

adinfo_922520.jpg

W zasadzie składa się z trzech widocznyck pików - z czego największy i dominujący należy do barwy zielonej..

Oczywiście - patrząc na takie światło nie widzimy barwy zielonej - ale tylko i wyłącznie dlatego - że nasze oko jest ułomne - niestety...

To samo jest przy wykresach żarników HQI - niemal zawsze dla barwy zielonej jest tam mocno zaznaczony peak.

Dlatego też - jeśli ktoś chce - może zieloną barwę wyłączyć - ale nie można powiedzieć że jest ona "zbędna" dla budowy pigmentów w tkankach koralowców - szczególnie - że biorąd pod uwagę zjawizko fotoabsorpcji i fotoemisji - aby pobudzić do fluorescencji koralowca o kolorze żółtym - musi on otrzymać światło w zakresie zieleni..

Dlaczego?

Wynika to z prostej zasady zachowania energi - fale krótsze niosą dużą energię - fale dłuższe - małą.

Czyli długość fali(kolor światła w dużym uproszczeniu) związana jest ściśle proprorcjonalnie z ilością energii.

Tkanka koralowca - wykorzystując fotopigmenty w niej zawarte - "pochłania" część energii z fali - a resztę wypromieniowuje w procesie fotoemisji..

http://www.liv.ac.uk...FP_variants.htm

Wypromieniowana fala ma zawsze mniej energii(część zostałą pochłonięta przez koralowca i wykorzystana w procesie budowy glukozy) - więc wypromieniowana fala ma mniejszą energię - większą długość.

Na prawo od fal zielonych(na wykresie) - jest światło żółte..

Aby więc otrzymać "ładnie" wyglądające żółte acropory - lub nawet pomarańczowe(bo ilość pochłoniętej energii zależy od gat. koralowca/pigmentów zawartych w jego tkance) - MUSI on dostać światło o długości 510-540nm - czyli powiedzmy - zieleni.

PigmentColor.JPG

pozdrawiam

Przemek

Przemek powiedz czy istnieje możliwość dodania "uproszczonego" sterowania tak jak to było w oprogramowaniu dla Black Python-ów ?

Zwykły suwak z temp. barwy w zakresie od 15000 K do 22000K .


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek czy mógłbyś jeszcze raz mi napisać jak wgrać soft bo lampa nie zapamiętuje mi ustawień i o 16 miałem już noc :(


500 litrów uruchomione 07.2010 3xPS100W cyrkulacja:2xjvp102,tunze 6105,obieg NewJet6000,odpieniacz SC2060

350 litrów 3-letnie

Reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie nie zapamietuje? Po ponownym odpaleniu programu sa inne niz zostawiles wczesniej?

Tam wszedzie sa przyciski w stylu read from lamp i one zaciagaja aktywne ustawienia lampy. Program po odpaleniu ma wpisane tak jakby domyslne i trzeba je dopiero zaczytac z lampy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.