Skocz do zawartości
NSDarek

Jak odgazować żywą skałe

Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem w erybce żywą skałe tyle że jest ze świeżej dostawy także nie odgazowana, jak prawidłowo ją odgazować i ile musi trwać ten proces bo akwarium zalełem już RO i posoliłem i nie wiem czy na ten okres odgazowania może tak stać bo odpieniacz raczej będzie potrzebny do odgazowania.


6381_6520.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz raczej MUSI być do odgazowania.Włóż skałę do akwarium i włącz odpieniacz, obieg,zaciemnij akwarium.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to skała z piątkowej dostawy to jest ona częściowo odgazowana przynajmniej ja otrzymałem taką informację podczas kupowania, podobno leżakowała w basenach pojemnikach przed wysłaniem jakiś czas:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie NIE zaciemniaj akwarium, niech chodzi sobie zupelnie normalnie. Dobry sklep zawsze trzyma skale pod swiatlem, nie bede robil nikomu reklamy ale wiem ze te lepsze sklepy w Polsce tak robia i chwala im za to.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest z piątkowej dostawy ale ja dostałem odpowiedź że trzeba odgazować. Mam dwie opcje:

1. Wodę z akwarium która stoi posolona i nagrzana do beczki z odpieniaczem, grzałką i cyrkulacją oraz skałą niech sobie ze 2 tygodnie poleży. Jedyny minus że chciałem już skałę układać niech się coś dzieje a tak 2 tygodnie znowu czekania.

2. Włożyć do wody RO nie posolonej na dobę częściowo wyczyścić i wydłubać pincetą co się da, a następnego dnia poukładać w akwarium.

Obawiam się że jak włożę do akwarium to zaczną wychodzić ze skały różne stwory i wtedy trzeba by to jakoś wyławiać.

Jaką opcja jest najlepsza ?


6381_6520.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie odgazowałem skałę w beczce w zaciemnieniu i z odpieniaczem,była wódka i bakterie.Generalnie odgazowuje się w sklepach w zaciemnieniu z odpieniaczem i cyrkulacją.AquaManiak,ja widziałem wszystkie dobre sklepy tak robią,nie wiem skąd różnica w naszych propozycjach.Dobre sklepy to eRybka,skrzydlica,Akwa Marin,Darek z Rybnika,Akwa Świat,....w RS nie byłem.

Ps.Są pewnie różne drogi. :thumbup:

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale postąpiłem tak:

Skałę wyszorowałem i wypłukałem w solance, następnie do akwarium już z posoloną wodą dodałem BioDigest 1 ampułkę, nie powiem żeby pachniało w pokoju trochę śmierdzi od 2 dni, ze skały nic nie wyszło i to mnie martwi czy aby życia w ogóle nie było w skale ?

Nie wiem teraz co dalej robić, czy zostawić to bez oświetlenia na 2 tygodnie żeby się odgazowała skała czy dodać jeszcze jakieś bakterie ?

Zasolenie trochę małe mam 1.021 stopniowo będę podnosił, nie miałem wagi i sypałem w ciemno, zresztą na soli IO jest podana dawka na zasolenie 1.020. Parametrów nie mierze bo pewnie nie ma sensu na tym etapie.


6381_6520.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametrow mozesz narazie nie mierzyc, ale jakis refraktometr to moglbys juz dawno miec :thumbup: . Tu "na wage" czy inne "oko" nie poprowadzisz akwarium.

Jak juz masz skale w akwarium i smierdzi, to dodawanie bakterii nie ma sensu. W tej chwili najwazniejszy jest dobry odpieniacz. Mozesz tez podlaczyc filterek z weglem i adsorberem PO4. Zasolenie powinno byc wyzej, wiec codziennie delikatnie podnos lub nie dolewaj wody po RO/DI zamiast odparowanej, tylko dolewaj solanke.

Warto tez otworzyc okna i zabrac zone na spacer lub do kina, bo kiedys ten smrod zacznie laczyc z Twoim hobby i moze byc calkiem zle. :scooter:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym co napisal Stasiu, dodalbym ze nie koniecznie cos musi wychodzic ze skalyw ciagu pierwszego miesiaca. Czasami nawet po pol roku pojawia sie cos na skale czego nie bylo wczesniej. Tak wiec, nie martw sie na zapas :)

Pozdro


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie odgazowałem skałę w beczce w zaciemnieniu i z odpieniaczem,była wódka i bakterie.Generalnie odgazowuje się w sklepach w zaciemnieniu z odpieniaczem i cyrkulacją.AquaManiak,ja widziałem wszystkie dobre sklepy tak robią,nie wiem skąd różnica w naszych propozycjach.Dobre sklepy to eRybka,skrzydlica,Akwa Marin,Darek z Rybnika,Akwa Świat,....w RS nie byłem.

Ps.Są pewnie różne drogi. :thumbup:

No nię będę robił reklamy, ale chodzi o inne sklepy niż wymieniłeś :)

Drogi oczywiście są różne, z doświadczenia swojego i innych uważam, że skałę powinno się "odgazowywać" pod światłem, ale jak ktoś lubi inaczej... ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno coś w skale mieszka, często przekładaj konstrukcję i zmieniaj cyrkulację ja tak robię co parę dni :) po ostatniej takiej aukcji okazało się że z jamki która była wcześniej z tyłu czasami coś nieśmiało wygląda ;) krewetka modliszkowa się mi trafiła;) po jakim czasie od startu wsypać piach do takiego zbiornika gdzie się odgazowuje skała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odczekaj az ze skaly nie bedzie sie sypalo na dno zbiornika (albo przynajmniej bedzie mniej). Przewaznie po 2-3 tygodniach jest spokoj...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie odpieniacza APF600, zakupiłem używany i miał rurę spustową połączoną z zaworem żeby można było wyregulować poziom, tyle że to jest na tyle długie połączenie że mam zanurzone w wodzie pionowo, może tak być czy to musi wystawać ponad poziom wody, trochę mnie przeraża że miało by to wystawać ponad poziom bo hałas chlupotania wody byłby spory a na forum widziałem gdzieś jakieś patenty wyciszania, z tego co widzę to odpieczacz dobrze pracuje, może jeszcze nie produkuje ciemnego ścieku tylko brunatny ale na razie nie ma co produkować, sama skała się kręci w baniaku.


6381_6520.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.