Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Już znalazłem na ebayu. Wcześniej szukałem w działach budowlanych zamiast w szydelkowaniu :) ale dzięki za podpowiedź. Podjade tez tam.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie u siebie wystartowałem UAPS i mam pytanie czy od razu stosować żelazo? Jeśli tak to w jakiej ilości na akwarium o pojemności 350l wraz z sumpem. Czy świecić tylko w nocy czy też w dzień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żelazo zacznij dozować jak algi zaczną rosnąć. Jeżeli będą żółtawe to zacznij dozowanie żelazo. Ja na 140l dozuję 1 kroplę dziennie i nie przekraczam dopuszczalnej wartości. Kup sobie test na żelazo, aby ustalić dopuszczalną dawkę dla korali i wystarczającą dla alg. Świecę tylko w nocy przez 10 godzin.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żelazo zacznij dozować jak algi zaczną rosnąć. Jeżeli będą żółtawe to zacznij dozowanie żelazo. Ja na 140l dozuję 1 kroplę dziennie i nie przekraczam dopuszczalnej wartości. Kup sobie test na żelazo, aby ustalić dopuszczalną dawkę dla korali i wystarczającą dla alg. Świecę tylko w nocy przez 10 godzin.

Dzięki za info. No i wreszcie zaczęły się pokazywać algi ( zielone ) Świecę w nocy gdy nie świeci światło w zbiorniku. Żelazo podam tak jak piszesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może ktoś podać dokładny schemat jak takie cudo zrobić?


. a7f3bc6eb415c27ad9e2273b9a6081abu678a604.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

jak tam po latach konstrukcja? Sprawdza się, coś się zmieniło?

Przymierzam się do wykonania tego.

Czy ekrany są całe zanurzone w wodzie i ta deszczownia pościanie sumpa ma wymusić większy ruch wody koło ekranów ? jak jest ustawiona rura z wodą(pod samym ekranem czy kilka cm nad ekranami?).

Na koniec - jak z pomysłem dot. zamieszczenia wszystkiego w panelu w głównym i likwidacji sumpa. Ktoś próbował?

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To inaczej:

Ktos wie jakie sa przyrosty na ledach cree xt-e RB/ WHite

Tu raczej chodzi o światło róż/czerwień - do hodowli glonów.

RB ( niebieski ) służy wzrostom koralowców, a biały tylko (prawie tylko ) dla naszego oka :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw jak się sprawują po pewnym czasie użytkowania. Obecnie kończę budowę swojego.

1

2

Edytowane przez k2b (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może doradzić w sprawie podłączenia do obiegu. Chodzi konkretnie o wąż, czy taki z Castoramy przezroczysty z metra mogę użyć do podłączenia (średnicę dopasowałem), lecz czy nie będzie problemu z użytkowaniem takiego. Czy ktoś używa jeszcze scrabera i może podzielić się spostrzeżeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam dalej, ponad 4 lata bez odpieniacza, parametry zerowe, jednak ważny jest rozmiar siatki w zależności od karmienia, jak dla mnie same zalety i praktycznie bezobsługowy.

Testowałem różne barwy oświetlenia i full spectrum jest według mnie słabe.

Wężyk będzie ok, ale później nie możesz nic kombinować przy łączeniu, taki wąż z czasem twardnieje i jak zaczniesz go ruszać to może cieknąć, ewentualnie można użyć obejm nierdzewnych, trytki się nie dają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Wystartowałem 2/3 tyg temu z czerownym światlem LED 9x660nm. Ekran jakieś 30x15. Zasilany woda z zrzutu + bypas z powrotu z pompy 6500l/h. Do tej pory scieralem raz takie 0.5cm algi. Cos slabe te przyrosty. Teraz tez niewiele lepiej(po tygodniu od scierania). Jak bylo u was? Iel to trwa do osiagniecia pelnego ekranu dlugich alg. Swiece 12h w nocy. Czy mozliwe ze za duzy przeplyw?

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2016 o 16:31, kemaz200 napisał:

Hej,

Wystartowałem 2/3 tyg temu z czerownym światlem LED 9x660nm. Ekran jakieś 30x15. Zasilany woda z zrzutu + bypas z powrotu z pompy 6500l/h. Do tej pory scieralem raz takie 0.5cm algi. Cos slabe te przyrosty. Teraz tez niewiele lepiej(po tygodniu od scierania). Jak bylo u was? Iel to trwa do osiagniecia pelnego ekranu dlugich alg. Swiece 12h w nocy. Czy mozliwe ze za duzy przeplyw?

a jak u Ciebie z karmieniem ? według Twojego opisu powierzchnia ekranu to 450 cm2 wychodzi, że powinieneś karmić codziennie po 3 kostki... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyciąłem ekran do 15x20 czyli 2 kostki. W akwarium, po czyszczeniu szkła, w 2 tyg mam znowu całe szyby w zielonych glonach, ale nie "green hair algae", a "green film algae". Czyli krótkie zielone glony. I coś takiego rośnie mi na scrubber'ze. 4 tyg. temu zmniejszyłem karmienie do 1 kostki(mam spore NO3), wstawiłem nowy ekran(stary został co powinno być dla 4 kostek) i drapie algi z szyb co tydzien, ale nic sie nie zmienia. Glony wyskakują na szybach. Dziwi mnie że te nitkowe/włosowate zielone glony się nie pojawiają.

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób używających Algeascubbera, czy opieracie filtrację tylko na AS czy wspomogacie się jeszcze odpieniaczem, bo dużo osób ma AS + odpieniacz i tez nie wiem co myśleć.


b63d73112ec74cf8f521afe581428e01u1573a17

 

Pozdrawiam.

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie używam AS jak i odpieniacza dodatkowo spaghetii w sumpie i nie ograniczam się w karmienu. AS w zbiorniku zamontowany początkowo głównie do walki z glonem, choć kusi mnie postawienie mniejszego zbiornika tylko z AS i spaghetii (może w niedalekiej przyszłości).

Edytowane przez k2b (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Pytanie do ogółu - czy naprawdę UAS polega na takiej prostocie, że trzeba wygospodarować komorę w sumpie z odpowiednim oświetleniem led i napowietrzeniem wzdłuż kratek? :D Taki ot banał konstrukcyjny? Przykładowo zrzut do pierwszej komory sumpa, a w niej oświetlone kratki UAS i siup do dalszej części sumpa przelew (oddzielony np. czarną plexi)? Jedynie napowietrzenie i przepływ dla zanurzonych kratek? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, ensso napisał:

Pytanie do ogółu - czy naprawdę UAS polega na takiej prostocie, że trzeba wygospodarować komorę w sumpie z odpowiednim oświetleniem led i napowietrzeniem wzdłuż kratek? :D Taki ot banał konstrukcyjny? Przykładowo zrzut do pierwszej komory sumpa, a w niej oświetlone kratki UAS i siup do dalszej części sumpa przelew (oddzielony np. czarną plexi)? Jedynie napowietrzenie i przepływ dla zanurzonych kratek? 

Trzeba jeszcze uran i odpowiednie zaklęcie plus trzy dni postu od potraw mięsnych i ryb tylko pamiętaj o wsadzeniu kratek podczas pierwszej pełni po świętach wielkanocnych równo o godzinie 24:00 lewą ręką ;) powinno zadziałać ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Rozumiem, że Cię boli moje odmienne zdanie co do mocy oświetlenia pod miękkie koralowce ale po co Twój post w tym miejscu który nic nie wnosi poza szyderą? Nie musisz odpowiadać. Pytanie nadal aktualne.

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, ensso napisał:

Rozumiem, że Cię boli moje odmienne zdanie co do mocy oświetlenia pod miękkie koralowce ale po co Twój post w tym miejscu który nic nie wnosi poza szyderą? Nie musisz odpowiadać. Pytanie nadal aktualne.

Nie odbieraj tego tak , miało być śmiesznie no sorry jak nie wyszło :(

Twoje zdanie mnie nie boli świeć jak chcesz, tak naprawdę widziałem miękkie które żyły w sumpie kompletnie bez swiatla, bodajże capnella była przejrzysta i żywiła się tylko papu pływającym w wodzie. 

Ps. nie obrażaj się 

PS2 sorry za offtopa


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Spoko, tylko widzisz - Ja naprawdę szukam odpowiedzi na wyżej zadane pytanie. Starczy offtopu. Ponawiam.

37 minut temu, ensso napisał:

Pytanie do ogółu - czy naprawdę UAS polega na takiej prostocie, że trzeba wygospodarować komorę w sumpie z odpowiednim oświetleniem led i napowietrzeniem wzdłuż kratek? :D Taki ot banał konstrukcyjny? Przykładowo zrzut do pierwszej komory sumpa, a w niej oświetlone kratki UAS i siup do dalszej części sumpa przelew (oddzielony np. czarną plexi)? Jedynie napowietrzenie i przepływ dla zanurzonych kratek? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, ensso napisał:

Spoko, tylko widzisz - Ja naprawdę szukam odpowiedzi na wyżej zadane pytanie. Starczy offtopu. Ponawiam.

 

No więc nie trzeba zaklęć ani nic z tych rzeczy ;) wystarczy kratka, światło i napowietrzanie (glony najlepiej rosną na styku powietrze-woda). Na Youtube jest sporo filmików. Sam chcę sobie skonstruować AS


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno nikt nie zaglądał, to odświeże. Uruchomiłem u siebie takie cudo dwa tygodnie temu i za bardzo nie wiem  czy glony tak u was zaczynały rosnąć. U mnie zaczyna od boków, pojawiło się cyjano czerwone, chyba zielone jak takie jest :) cholera wie co jest grane. Świece czerwonym led 45watt, 15 x 3w przez 9h.

 

Tak to wygląda 

adc761e97a96e5f0b30ab686a046351b.jpg

887a0a513fa2652d50de1541336cf710.jpg

 

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Kris81 (wyświetl historię edycji)

8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wzrostu zieleniny potrzeba światła niebieskiego i czerwonego .Do tego masz LED FS. Deszczownia leję na szybę nie na kratkę .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, SU1 napisał:

Do wzrostu zieleniny potrzeba światła niebieskiego i czerwonego .Do tego masz LED FS. Deszczownia leję na szybę nie na kratkę .

Poczytaj od początku założenia jak ma wyglądać budowa takiego  scrubera .Ledy mam takie jak maja być ,skąd to wiozłeś że glony potrzebują niebieskiego światła ?

Proszę ,zaczerpnięte z https://reefhub.pl/algae-scrubber-filtracja-biologiczna-cz-3/

Bazując na doświadczeniu zdobytym przy budowie filtra zewnętrznego oraz modeli wykorzystujących bąbelki powietrza opracowałem filtr wewnętrzny.

as- mój agae scrubber

Mój Algae Scrubber wisi na ściance sumpa, która od zewnątrz oświetlana jest lampą LED o barwie światła 660nm

ATS algae scrubber - filtr glonowy

Mój filtr zbudowany jest z dwóch kanw umocowanych w szczelinie rurki PCV, które czyszczę naprzemiennie. Dzięki temu zawsze, przynajmniej jedna kanwa jest porośnięta glonami.

 

Filtr glonowy, skrobaczka

Do wymiany wody zastosowany jest układ deszczowni w formie rury z której wypływa strużkami woda kierowana na szklaną ścianę z wysokości około 5 cm, co powoduje wtłaczanie do toni wodnej pęcherzyków powietrza, oraz chroni szklaną ściankę przed zarastaniem glonami.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.