Skocz do zawartości
golob1210

Sól - Blue Treasure

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie sam już zglupialem... na hydrometrze uchylnym (ze wskazowka) pokazuje mi 1.022 SG, na spławiku pokazuje mi ok 1.026-1.028. Tak czy inaczej nie suplementuje niczym (oprócz jodu), kH mam w granicach 7,7. Myslalem, ze testy zle robie, ale po skończeniu całej strzykawki musialem jeszcze dobrac troszeczkę żeby zmienilo kolor. Także nie wiem w czym problem. Dodam również, ze robilem test samej solanki do podmiany i Mg również było poza skala.

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja nadal mam problem. Musze w sklepie zrobic z innego testu Mg bo ostatnio wyszlo mi 1800 natomiast Ca sie zmniejszylo do 450. Probowalem delikatnie obnizyc zasolenie ale niestety kiepska do proba...Zawsze dawalem taka sama proporcje soli do 10l baniaka. Niestety nic u mnie nie konsumuje tyle Mg gdyz mam same miekkie i lpsy. Montipora ktoea mam stracila tkanke i nie polipuje, sps rowniez podwijaja tkanke od spodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze masz inne parametry zle, nie musi to byc sol, moze byc milion innych powodow.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gnom miałem to samo, musisz zmienić sól na ubogą w magnez np. Instant Ocean.

Oraz sprawdź poprawność salimetru porównując z innymi urządzeniami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzylem dzisiaj swiezo zrobiona solanke 22'C Mg - nieco 1500 , w akwarium ponad 1800. Nie sadze, żeby sol się nie rozpuscila po recznym mieszaniu i rozrobieniu 3h temu. Na spławiku w zbiorniku zasolenie 1.028, na hydrometrze wskazówkowym ok .1.023. W swiezej solance do podmiany przy temp 22'C na spławiku 1.024, na hydrometrze 1.021. Teraz nie wiem czy problem jest w sposobie mierzenia zasolenia, testach czy w soli. Zawsze rozrabiałem ok 410g na zalaną do korka bańke 10L i utrzymywałem zasolenie na hydrometrze w granicy 1.023 i wcześniej nie korygowałem nigdy zasolenia gdyż wszystko wydwalo mi się być w porządku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z wysokim magnezem już ponad pół roku, chyba ten typ tak ma. Też na testowej solance miałem ponad 1500 Mg, mój rekord minimalnego poziomu Mg na tej soli to 1470 - 3 tygodnie bez podmian, tylko dodawane Ca, kH i kalkwasser. Wqrwia mnie to tym bardziej że na reefkeepingu jest opisane jak krowie na rowie że nadmiar Mg blokuje wzrost koralowców - wchłanianie Ca. Cyrkulatory miesiąc po wyczyszczeniu są całe fioletowe od glonów wapiennych... no cóż.

Aha pisałem o soli SPS salt.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zwykla BT, dziwi mnie skad sie bierze az tak duże nakmulowanie Mg, jeśli zmierzona dzisiaj solanka miała nieco 1500. Robie podmiany co tydzień minimum 5L ( w zbiorniku 70l).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jade na lps lub reef jak kto woli i raczej uwazam ze magnezu jest malo bo co tydzien dolewam 60ml magnezu z ballinga roztwor prawie 100 procent


960 L plus 135 sump, 8x54 plus 150 led, obieg DC12000, cyrkulacja wir :) , white skim 250 AN10000 i takie tam

6ay0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 podstawowa sprawa to wywal te spławiki i hydrometry do kosza 100 % oba są walnięte ,zasolenie masz za wysokie i dla tego takie wyniki ,idz do sklepu z wodą i sprawdz reflektometrem i kup sobie DD reflektometr będziesz miał spokój


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę na tej soli ,skąd wy takie wyniki macie Mg przy zasoleniu 1,026 mam 1340mg/l . Ilość soli na litr to 37g . Kup refraktometr i będzie po kłopocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Slyszalem, ze gdy czasami ten przyzad z wskazowka (jak Jarek mowi "nie chydrometr" :evil:) wymoczy sie w occie, to "zasolenie" moze gwaltownie "wzrosnac". :yes :shock:

Sklonny bylbym uwierzyc splawikowi, ale chyba warto go sprawdzic u kolegi lub w sklepie.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiedziałem co sobie kupić pod choinkę (dozownik 3 kanały czy tunze 9004), teraz już wiem, dzięki chłopaki :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę na tej soli ,skąd wy takie wyniki macie Mg przy zasoleniu 1,026 mam 1340mg/l . Ilość soli na litr to 37g . Kup refraktometr i będzie po kłopocie.

O super ze podales ile Ty sypiesz. U mnie wczoraj jak mierzyłem po zrobieniu nowej do podmianki to po 3h w 22'C zasolenie wynosilo 1.024 na spławiku, a zgubiłem gdzies tabelke zaleznosci temp i gestosci. Tak chyba będę musial zrobić, kupic refraktometr albo zrobić test w sklepie. Dziwi mnie to, bo zawsze sypalem tak samo i było ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na jedną podmiane sypie cały worek 3,35, już tak od kilku miesięcy, parametry świeżej solanki zawsze takie same, CA 450, KH 9, MG 1500. Po zużyciu 20 worków nie zauważyłem odchyłów w parametrach. Dla mnie bardzo fajna sól, nie bawię się w ważenie tylko cały woreczek siup, no i ta cena, chyba najlepszy stosunek ceny do jakości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce robic offtopu, ale ze jako zaczalem w soli... Jestem przekonany ze nie jest to wina soli, lecz moja. Dzisiaj pojechałem do największego i najlepszego sklepu w Lublinie z morszczyzna ... niestety tam Panowie refraktometra nie maja i nie uzywaja. Wiec wsadziłem spławik do RO i pokazuje mi w wodzie 22'c ok 1.000 . Czy wie jaka gestosc będzie w 25'c ? Niestety zapodziałem tabelke od spławika. W zasadzie już nie trzeba, najważniejsze, ze spławik w RO pokazuje dobrze.

Edytowane przez gnom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Pozwole sie dolaczyc do dyskusji, poniewaz mam dosc powazne watpliwosci co do tej soli. Moze jestem bardzo niedoswiadczonym akwarysta, jednakze pewne fakty wskazuje mi jednoznacznie ze cos jest chyba nie tak z ta sola, poniewaz obserwowalem to juz parokrotnie, ale teraz mam wyjatkowo ciekawe doswiadczenie.

A mianowicie - zakupilem pare zwyczajnych korali od jednego jegomoscia ze Szczecina, ktory ostatnio likwidowal akwarium.

Grzecznie wszystko wrzucilem do baniaczka, przez 2 tygodni wszystko pieknie polipowalo i az roslo w oczach. Zrobilem podmianke - normalnie jak zwykle - 10L 360g soli. Starczylo pare godzin aby doslownie jak bym pradem porazil wszystko - Sarcophyton sie skulil jak pobity pies, Euphyllia (duza 5 mordek) zmiejszyla swoje rozmiary dwukrotnie (jesli chodzi o "wasy"). Nawet grzybki sie nie otwieraja do konca.

Parametry baniaczka wszystkie w normie procz Mg i Ca - bo sa ciutke za wysokie.

Akwa to reef 103l rok prawie rok czasu ma.

Te zdjecia przedstawiaja stan dzien przed podmiana: http://www.flickr.com/photos/45089527@N04/ - ale uwaga - euphillia ktora jest na samym srodku i Sinularia po prawej (obie zdechle prawie) - to efekt wczesniejszych obserwacji - poki byla inna sol bylo ok - przy rozpoczeciu uzywania tej po paru podmianach (raz na tydzien 10l) - sinularie i euphillie praktycznie szlak trafil ;-/ - i teraz zaczyna sie to samo ;(

Tak wiec pytanie - czy za duze wskazania Mg i Ca moga byc przyczyna stanu rzeczy ? - przerobilem z 20 podmian ta sola i szczerze mowiac moj baniak wyglada o wiele gorzej anizeli przed jej stosowaniem ;-/

Moze gdzie indziej lezy moj problem ? - jakies uwagi ?

Pozdrawiam


--

Pozdrawiam

~OutSideR~

7054_7219.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę na Was krzyczał Panowie i Panie (może czytają) ale z tym zasoleniem było już wałkowane wielokrotnie, trzeba tylko poszukać.

Macie tu tabelki, douczcie sie :)

Najważniejsze, sprawdzić co pokazuje wasze narzędzie do pomiaru GRAVITY czy DENSITY! i jaka jest temperatura próbki, wszystko ma znaczenie.

truedensity.jpg

zasolenie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcosB wytłumacz mi dla czego w pierwszej tabelce density zapisane jest w formie x.yyyy a w drugiej xxxx.y. Coś tu nie gra, albo ja nie czaję.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumie, chodzi mi tylko o miejsce po przecinku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

A ja coś takiego napiszę o tej soli. Startowałem na niej zbiornik i dotąd go prowadzę. Wszystko jest ok, paramenty itp, ale.. właśnie... mojej birerium rośnie fajnie, caulerpa taxifolia takze. Niestety zoasy już gorzej sarco jakoś też jest ale nie tak fajny jak u innych. Niedawno kupiłem Instatn Ocean i zrobiłem nią podmianę. Może to tylko sugestia ale zoasy trochę więcej się prężą i większa ilość otwiera. Żadne parametry nie zostały zmienione w tym czasie. Niebawem będzie druga podmian IO i będę obserwował zachowanie korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MarcosB wytłumacz mi dla czego w pierwszej tabelce density zapisane jest w formie x.yyyy a w drugiej xxxx.y. Coś tu nie gra, albo ja nie czaję.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Polecam

http://reefkeeping.com/issues/2004-07/rhf/index.php


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo dawek zalecanych przez producenta, wychodzi na to ze jest trochę więcej Mg i Ca niż sam podaje. Przy mojej LPSowej obsadzie jestem chyba zmuszony zmienić sol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.