Skocz do zawartości
golob1210

Sól - Blue Treasure

Rekomendowane odpowiedzi

Gość radiesteta

Powtórzyłam tylko informację, jaką usłyszałam w Akwamarin. Też się zdziwiłam, ale jeśli można te dwa gatunki razem trzymać, to już wiem jaki będzie mój następny zakup ;)

Jeżeli ktoś zalewa akwarium... i liczy na to iż nie wyskoczą glony to sorry, ale chyba gdzieś mijamy się z podstawami prowadzenia akwarium morskiego. Jeżeli słuchacie rad sprzedawców to również gratuluję... Wiadome jest to iż każdy poleca to co sprzedaje. Wystarczy trochę poczytać i pomyśleć a takie bezsensowne dyskusje nie będą miały miejsca. Jest masa dziwnych tematów wynikających tylko z braku chęci i czystego lenistwa. Każdy zamiast pomyśleć , poszukać uważa iż najlepiej napisać na forum a na forum zawsze masa "ekspertów" chętnych do odpowiedzi bo nikt ze starej gwardii już nie ma ochoty odpisywać na takie posty, zgadnijcie dlaczego ?

We wszystkich dziedzinach świat idzie do przodu.Starsi posiadacze akwariów morskich zakładali je w czasach gdy na rynku było zdecydowanie mniej zarówno soli jak i jej producentów. Wybierali zatem tylko z tego co było i jeśli im pasi a firma nadal jest to korzystają do dziś. Ale my nowi mamy już do wyboru więcej do tego nie mamy sentymentu do starych marek dlatego pytamy i próbujemy różnych produktów. Nieco starsi użytkownicy forum doskonale pamiętają gdy w świecie tv może trendy wyznaczało Sony a na Samsung mówiło się szajsung. Dziś Sony nie lider rynku a Samsung nie szajsung. Nokia do niedawna też była liderem w komórkach a dziś ledwie zipie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Debora... Nie wiem czy miarodajna jest moja opinia czy Twoja, nie wiem dlaczego wyskoczyło Ci dino, cyjano i inne tałatajstwo, u mnie już schodzi, wiem dlaczego się pojawiło, wiedziałem że zejdzie, niczego w prowadzeniu zbiornika nie zmieniłem. Nie zwalaj na sprzedawcę winy za zmianę swojej opinii... Z tą ukrytą reklamą "seba i innych Smyków" to trochę się zagalopowałaś, nie przystoi moderatorowi...

Po 1 nie wiem czym tu się zachwycacie.

Po 2 nie podoba mi się ta ukryta reklama seba i innych Smyków.

Po 3 - są jakieś TOTMy na tej soli?

Ad1 - może tym że w końcu jest dobra sól za normalne pieniądze?

Ad2 - Nie podoba mi sie Twój ton... Błądzisz...

Ad3 - Chyba za krótko jest na rynku...

Marcos, święte słowa :)

Smith, dobrze prawisz, powtarzalność i stałość parametrów to podstawa. Druga rzecz to dobrać sól do obsady. Nie należy zalewać zbiornika solą sps kiedy jest tam sama skała, sól spsowa, jakiej firmy by nie była, zawsze jest bardzo bogata, należy ją stosować w zbiornikach w których sps-y buzują i wyłażą ze zbiornika. W każdym innym przypadku, wystarczą ubogie sole.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

Wie

Skoro tak wszyscy są zachwyceni to ja napiszę :)

Akwarium zalałam na AF

Jako, że nie miałam/mam zadużo korali robił mi się zielony glon na szybach.

Mierzę parametry - wysokie

Więc chcę zrobić podmiankę na IO żeby troszkę zbić wysokie parametry.

Pan w sklepie proponuje sól BT - kupuję.

Efekt taki, że po 3 podmianach na BT zamiast zielonego nalotu na szybie mam brązowe - WSZĘDZIE

A miałam czystą skałę i czysty piasek i korale w super kondycji.

Dino wywaliło jakich mało i tak sobie myślę, że seb pisał, że też walczy z dino a jego akwarium musiało być dojrzałe skoro wsadził tam sps? :)

Może ja się tam nie znam ale dla mnie liczył się efekt.

Po 1 nie wiem czym tu się zachwycacie.

Po 2 nie podoba mi się ta ukryta reklama seba i innych Smyków.

Po 3 - są jakieś TOTMy na tej soli? :)

Większość akwarystów walczy -wałczyła z dino bez znaczenia czy posiada sól z najwyższej półki Ja mam to szczęście że go nie mam chociaż niemowie że może nie przyjść. Kolega równomierna startował cały sprzęt akwarium montowała znana firma skała Fiji żywy piach itp. z górnej półki teraz po trzech miesiącach wszystko brązowe bom-belkuje... Ale wybrał inna drogę doradzaną przed tą firmę i jej się trzyma twierdząc że moja BT to chiński badziew.

Nie reklamuje niczego i nie namawiam nikogo porostu wystartowałem na tej soli i dalej będę ciągnął bo wszystko wskazuje że jest OK.

Planując zakładanie akwarium nie radziłem się żadnego sprzedawcy bo oczywiście jego produkty są najlepsze głównie czytam czytam i czytam Nick Dakin, Zarzyński, Koral itp i oczywiście najwięcej Forum a rozbieżności są naprawdę duże samemu trzeba zdecydować jaka drogę chce się obrać :question:

Więc składanie winy za Dino na sól moim zdanie mija sie z celem chociaż to jest moja sugestia i nie podważam opinii innych.

A co do chińczyków to mają swoje rodzynki np grzałka MX1019 mało się o niej pisze a jest naprawdę dobra. :)

Edytowane przez RAFkru (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy taka tania? no nie wiem w ich opisie wynika aby zasolić 240l wody trzeba użyć według moich wyliczeń 8.84kg soli czyli to daje cenę około 85zł za 8.84kg to sól reef crystals opakowanie 8kg na 240l wody kosztuje od 86 do 96zł


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w temacie to jade na preisie, mam jeszcze go 50kg w domu jak zużyje to może przejdę bo cena konkurencyjna. No chyba że usłysze jakieś miarodajne negatywne oceny a nie bicie piany.

Edytowane przez Irmina
off (wyświetl historię edycji)

xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo bym prosił żeby trzymać się tematu i odstawić na bok bicie piany i szukania mocnych wrażeń. A temat jest o soli, jej zaletach i wadach a nie o tym który sklep ją sprzedaje czy który moderator jest większym fachowcem od soli AF.

EOT!


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoczek jak zawsze na straży :)

Panowie i Panie odstawmy na bok emocje, założyłem ten wątek abyśmy dowiedzieli się czegoś o nowym produkcie, podzielili się opiniami na jej temat. Więc trzymajmy się tematu :)

Co do dino to jednak obstawiał bym inne czynniki, do tej pory jade na RS i dino było a to nie jest najtańsza sól

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę napisać. Widziałem u @seba korale hodowane na tej soli - BT - i mogę tylko tyle powiedzieć, że żal mi ... ściska, że takich nie mam.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Golob, kup sobie paczkę 6,6kg tej soli i zobaczysz jak Ci baniak zareaguje. Na pewno baniaka Ci ta sól nie rozwali. Im więcej tu będzie opinii tym będziesz głupszy w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w kazdym temacie na temat soli moge i pisze to samo

sol to tylko baza -

dla jednych wystarczajaca bez koniecznosci stosowania dodatkow

a dla drugich, bardziej swiadomych morszczakow wlasnie baza podstawowa

i to robi roznice

sol nie gwarantuje sukcesu, zadna na rynku

Jesli ktos chce miec wyniki takie jak wspomniany w temacie Seb - musi nabyc doswiadczenie wlasne metoda prob i bledow by postawic kropke nad i

Jesli Seb pisze, ze poleca ta baze w stosunku jakosc/cena to znaczy, ze tak jest

Od siebie dopisac moge, ze na wojnie cenowej korzysta zwykly morszczak

i juz niebawem mozecie spodziewac sie lepszych cen innych marek soli :)


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Sygen napisal. Zobacz ile soli danego producenta trzeba rozpuscic na dane zasolenie.

Jezeli to co Sygen napisal jest prawda to do du...y taka oszczednosc i nie warto brac i lepiej uzyc sprawdzonej soli bo cena ta sama po przeliczeniu kg na litraż.

Po prostu drozszej soli mniej zuzyjesz.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybka kalkulacja.. i mam wyniki

porównałem RS i BT na jeden litr w obu przypadkach wystarczy około 0,03kg (0,033kg-RS, 0,036-BT) na otrzymanie solanki z zasoleniem 1,025

Paczka 2kg soli RS wystarczy na 6 podmianek każda po 10l

Paczka 3,3kg soli BT wystarczy na 9 podmianek każda po 10l

Edytowane przez golob1210 (wyświetl historię edycji)

2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to twoj problem rozwiazany :-)

Różnica w cenie pewnie zależy jeszcze od kilku rzeczy. Jak wiadomo w chinach taniej :-)

A po drugie BT jest w pełni syntetyczne gdzie RS to sól uzyskiwana z obróbki wody z morza czerwonego.

To jak bawełna i poliester :-)

Jak ważna jest dla ciebie cena bierz BT.

Proponuje jednak kupic 2 marki BT i inna ktora rozpuszczasz i sprawdz ile wymaga do rozpuszczenia.

BT podaje 0,33 dla zasolenia 1,023, na innych strona dla 1,026 itp.. wiec nie wiadomo jak jest napewno

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK to może ja dorzucę swoje 3 grosze.

Odkąd ponad 10 lat temu założyłem pierwsze morskie akwarium zawsze używałem jednej soli i zawsze była to sól Kent.

Nigdy nie kombinowałem z solą nie dla tego że na forach pisali że ta lepsza ta gorsza - po prostu przywiązałem się do marki.

Ostatnimi czasy tak jak pewnie większość z Was piszących w tym temacie dostałem darmową próbkę soli BT.

Jako że akurat kończyła się moja sól wymyśliłem sobie chytry plan że zrobię mieszankę 1:1 Kent i BT (z lenistwa bo do sklepu mam naprawdę blisko ;)).

Efekty po 3 podmianach:

1. Pomimo że kilka osób pisało inaczej IMHO BT dużo gorzej się rozpuszcza niż KENT (to oczywiście żaden argument do jakości soli ale uwaga ogólna)

2. Dokładnie tak napisała Debora pojawił mi się brązowy nalot głównie na szybach (nie zmieniałem nic poza mieszanką soli)

3. Widocznie mniej polipuja mi korale

Więc powiem tak jak to powiedziała już Debora "Nie wiem czym się zachwycacie"

Niestety argumenty "bo Seb używa i ma super korale" do mnie zupełnie nie trafiają.

W wątku o ledach znajdziecie informacje że Seb ma super korale bo nie używa ledów tylko T5.

Wiec ja się pytam czy Seb ma super korale bo używa soli BT czy dlatego że świeci T5 czy może są inne powody?

Prawda jest taka że Seb po prostu zna się na rzeczy i wie co, kiedy, ile i czego dodać żeby korale były takie jakie są bo jakoś mi się nie chce wierzyć w to ze jak mu kolorki lecą to robi podmiankę na soli BT i wszystko jest pięknie ;).

A naskakiwanie na Deborę za to że napisała co myśli...... panowie "eksperci" żenada.

I wracając do tematu :) pomimo że nie robiłem testów świeżej solanki moje laboratorium w postaci dojrzałego i stabilnego akwarium dało mi jednoznaczne wyniki że sól jest słaba i ja osobiście jej nie polecam ale żaden ze mnie autorytet ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker, soli się nie miesza... i każdy ma prawo do swojego zdania. Druga złota zasada, nie zmienia się systemu który działa ;)

A ja czego bym nie napisał to i tak nie zostanę odebrany obiektywnie ;)

Peace ;)

Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość RAFkru

Może jest tak "czym skorupka za młodu..." mieszanie różnych gatunkow soli w dojrzałym akwarium moze mieć skutek taki jak przechodzenie w silniku samochodowym zalanego orginalnie syntetykiem na mineralny jak Sledzik napisał BT syntetyk RS z morza martwego. :question: Ale ekspert ze mnie jak z koziej d... trąba :)

Powiem jedno zalałem na tym swój baniak i posłuże się jako test-ujący wcześniej nie spotkalem się z kims startującym na BT i jak Walker przywiązał się do marki nie eksperymentując z innymi bo i po co? skoro jest dobrze :) Jeżeli źle mówię to proszę o falę krytyki :popo:

Jak narazie trzeci miesiąc od startu i tez mam tylko zielony nalot tworzący sie na szybach i skale jaka plaga nadchodzi jaką zaobserwowałem to algi wapienne ale to mnie zbytnio nie martwi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Walker, soli się nie miesza... i każdy ma prawo do swojego zdania. Druga złota zasada, nie zmienia się systemu który działa ;) A ja czego bym nie napisał to i tak nie zostanę odebrany obiektywnie ;) Peace ;) Wysyłane z mojego GT-I9100 za pomocą Tapatalk 2

Na temat mieszania soli są dwie szkoły i ja najwyraźniej chodziłem do takiej w której się miesza ;)

Jeśli chodzi o zmiany w systemie to owszem w dużym stopniu masz racje ale tak jak powiedziałem zrobiłem to z lenistwa :)

I nie bądź taki surowy wobec siebie bo to że korale masz fajne to żadna tajemnica tylko błagam nie pisz że to dzięki soli BT bo naprawdę ktoś w to uwierzy i dopiero będą jaja ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker jaja to są w moim zbiorniku. Od jakiś 6 tygodni w moim zbiorniku PO4 jest na poziomie 0,16 i cały czas staram się je zwiększyć. Wiem, że acropory bardzo szybko rosną w wysokim PO4 ale idą w brąz. U mnie kolory są jednak cały czas intensywne. Może to zasługa soli? Niewiem, ale myśle że to głównie dzięki soli BT mam takie kolory.

No ale jestem świeży w morszczyźnie więc żaden ze mnie autorytet :)

A poza tym sól BT ma dwie duże wady: jest tania i chińska :-) więc dla niektórych nie do przyjęcia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że dla poprawy kolorów dosypujesz soli do akwarium?

Naprawdę nie potrzebny ten twój sarkazm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żaden sarazm tylko fakty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czas pokaże co jest warta ta sól , naprawdę nie ma się co szczypać. Używałem kilku rodzajów soli tylko z jedną miałem problemy , stosując KZ nie mogłem wyjść z plag egipskich. Po zmianie na ATI wszystko wróciło do normy.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz mnie coś trafi z tą zasraną solą. Przestańcie w końcu bić pianę i robić jakieś personalne wycieczki!

Od tej pory - każdy post offtopowy = 30 dni urlopu.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szybka kalkulacja.. i mam wyniki

porównałem RS i BT na jeden litr w obu przypadkach wystarczy około 0,03kg (0,033kg-RS, 0,036-BT) na otrzymanie solanki z zasoleniem 1,025

Paczka 2kg soli RS wystarczy na 6 podmianek każda po 10l

Paczka 3,3kg soli BT wystarczy na 9 podmianek każda po 10l

Mierzyłem przed chwilą robiąc 5L solanki i tak

1) 180 gr soli BT sea salt i wody do 5 L (0,036kg/L) - gęstość 1,020

2) 204 gr soli BT sea salt i wody do 5 L (0,0408kg/L) - gęstość 1,022

Mierzone w 24,5 st, spławik Aqua-Medic. Pozycja druga powstała przez dosypanie do poz 1) 24 gr soli. Jak soliłem IO lub Reef Crystals to wartość 40,8 gram/litr była ok aby uzyskać gęstość 1,023, zresztą tak jest w AquaCalculator wpisane. Tutaj trzeba nieco więcej sypnąć i zostają te duże płatki na dnie. Pewnie jest to jakiś wapń czy magnez i wstrząsając pudełko one ładnie pną się do góry...


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli bt schodzi wiecej niz opisali na stronie

Szkoda ze nie spradiles ile jeszcze trzeba dosypac bt aby osiagnac 1,023

No ale i tak bedzie taniej, w sumie nie ma co sie dziwic - to chinska sztuczna sol. Produkcja w chinach jest najtansza. Pytanie tylko czy zachowaja powtarzalnosc no i co to jest to cos co sie osadza.

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BT jest sztuczna jak większość soli, o ile kojarzę to tylko RS nie jest sztuczna. Chińczycy produkują teraz wszystko, więc to nie wyznacznik jakości a cena dzięki temu niższa. Najważniesze jakie będą opinie po kilku kilkunastu miesiącach.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.