Skocz do zawartości
otarod

wilgoc w domu z powodu akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jak sobie radzicie z wilogocia w pokoju ? Od niedawna mam akwarium i juz zaczęła mi wilgoć wychodzić w narożnikach na ścianie a szyby rano to mam cale mokre. Kupilem pochłaniacz który ma wywalc szklankę wody dziennie (czekam za przesyłka). Z przykrością przyznaje ze paruje mi dziennie więcej wody z akwarium niz pochłaniacz ma przyjąć. Jak Wy sobie z tym radzicie.

Edytowane przez otarod (wyświetl historię edycji)

Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do :mooning wentylacja.

Jak nie będziesz miał dobrej wentylacji to żaden pochłaniacz wilgoci Ci nie pomoże.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dobrą masz cyrkulacje powietrza w mieszkaniu?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy dobrze zrobioną wentylację. Z akwarium o pojemności 100l paruje 2l wody dziennie. Jeden człowiek wydycha około 4kg pary wodnej w ciągu doby, a więc sporo więcej. Po prostu - mieszkanie nie może być... zbyt szczelne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 150l wody w sumie nie wyobrażam sobie żeby mogło aż tyle wyparować żeby taki efekt osiągnąć - masz tam w pomieszczeniu jakąś wentylację? Może problem jest bardziej w samym pomieszczeniu niż w akwarium?

pozdrawiam

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie u mnie 350l i z powodu ze jestem cieplolubny nie wietrze non stop.

Nic mi sie nie skrapla i nic nie zagrzybia.

kwestia wentylacji, musisz wymusic cyrkulacje...


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja, rozszczelnienie okien, nawiewnik, akwarium z pokrywą.

Ja mam stare bardzo nieszczelne okna i wentylacje grawitacyjną kratke w kuchni i łazience. Paruje mi 5-10litrów na dobę plus podlewanie kwiatków. Zimą mam tak sucho, że elektryzuję się jak kot czarownicy.Jakieś 29% wilgotnosci, mniej niz na Saharze.

A mam dwa nawilżacze i to też niczego nie zmienia stoja w pawlaczu.

To dowód jak wentylacja i nieszczelnosci potrafia działać cuda.

Edit Paczka papierosów i latarka- poobserwować jak płynie powietrze. i sprawdzić wentylację!

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra wentylacja i po sprawie w mieszkaniach gdzie jest dobra cyrkulacja powietrza nie ma takich problemów tylko tam gdzie są szczelne okna ,wietrzenie bez obrazy :blushing:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz znajomego mądrego kominiarza to wyjaśni zasady wentylacji-cyrkulacji w pomieszczeniach.

Chłopaki jak do tej pory dobrze piszą.

Musi być w pomieszczeniu wymiana powietrza. Jak jej nie ma następuje skroplenie pary wodnej i jej wyniku zawilgocenie ścian, sufitów itp.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim wątku o zakładaniu nowego baniaka koledzy mnie straszyli wilgocią.ale już wcześniej kiedyś miałem dwa otwarte akwaria i nie miałem z wilgocią problemu,tak więc teraz mając 1000L dalej z tym nie mam problemów.Mam za to nawiewniki w oknach i chyba dobrą cyrkulację,nigdy też nie miałem zaparowanych okien.Czyli jak wyżej piszą masz brak cyrkulacji powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem osuszacz powietrza. Sama wietrzenie w zimie to za mało przy większym zbiorniku, przy mrozie ciężko trzymać uchylone okno. Wentylacja jest jaka jest, mieszkam w kamienicy która nawet nie wiem czy jest z XX wieku, wiele z tym nie zrobię. Osuszacz wyciąga bardzo ładnie wilgoć, problemy z zaciekami i pleśnią się skończyły. Pochłaniacze na jakiś proszek to raczej badziew, efekty będą słabe.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko mądrego. bo u mnie jak sprawdzja wentylacje to "proszę uchylic okno"... a przecież jak sa mrozy nie uchylam okna. A mam kuchenkę gazową i piecyk.. i na wszelki wypadek czujnik CO. Polecam wszystkim od czasu jak kolezanki dziecko mało co...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po wymianie okien w czasie dość ciężkiej zimy miałem problem z wilgocią. tam gdzie jeden mebel stykał się z ścianą pojawił się grzyb. okazało się, że problem zniknął jak tylko zmieniliśmy z żoną dotychczasowe przyzwyczajenia, szczególnie w okresie zimowym. częste wietrzenie, pozostawienie tak długo jak można rozszczelnionych okien rozwiązało problem. nasze okna nie posiadają otworów mikro wentylacji dostępnej gdy są zamknięte, a to chyba najlepszy sposób na stałą cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ekstra bo jak ja mam teraz wymusić przepływ powietrza. :baby: pokój mogę wietrzyć ale w nocy okno otwarte odpada. Pokój mam dopiero co wyremontowany. nie przewidziałem tego.... i co ja teraz biedny mam zrobić :(


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam pokrywy na każdym akwa do tego 2 pochłaniacze wilgosci i non stop otwarte lufciki w oknach... Po wilgoci ani śladu


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A do pokoju drzwi zamykasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem osuszacz powietrza. Sama wietrzenie w zimie to za mało przy większym zbiorniku, przy mrozie ciężko trzymać uchylone okno. Wentylacja jest jaka jest, mieszkam w kamienicy która nawet nie wiem czy jest z XX wieku, wiele z tym nie zrobię. Osuszacz wyciąga bardzo ładnie wilgoć, problemy z zaciekami i pleśnią się skończyły. Pochłaniacze na jakiś proszek to raczej badziew, efekty będą słabe.

Pzdr

Tu nie chodzi o wietrzenie, tylko o cyrkulację powietrza i jego właściwą wymianę.

Są normy dotyczące ilości wymian w pomieszczeniach. Właściwe ich zapewnienie nie będzie skutkowało powstawaniem wilgoci.

Należy pamiętać że trzeba zapewnić wywiew i nawiew. Osuszacze powietrza to lipa.

To tak jak w naszym przypadku usuwanie skutków jakiejś plagi bez likwidowania przyczyny.

Pozdrawiam


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie otwieraj okna tylko je rozszczelnij...


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borykałam się z tym problemem kilka lat temu jak postawiliśmy 240l wtedy jeszcze słodkie. W każdym pomieszczeniu odwilżacz na wielkie tabletki a woda codziennie rano do połowy okna do tego grzyb na ścianie. Próbowaliśmy naprawdę wszystkiego od wietrzenia po grzanie mieszkania, odwilżacze i inne bajery. Przychodził gość od wentylacji i sprawdzał ciągi w mieszkaniu, a mąż nacinał uszczelki w oknach dzięki czemu ciągle piździało w chacie a grzyb miał się dobrze. Problemem nie była wentylacja a mikro wentylacja, nam akurat pomogło zastosowanie specjalnych nakładek na okna które uchyla się bądź zamyka w razie potrzeby. Poszukaj o tym w internecie. Nie wiem czy pomogłam mam nadzieję że chociaż odrobinkę Ci to ułatwi rozwiązanie problemu.


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na nowych oknach możesz wymusić mikro wentylację wycinając krótki kawałek uszczelki. jest to metoda nieco barbarzyńska, ale stosowana w mieszkaniach, które reagują grzybem i zawilgoceniem po wymianie okien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma rady,na noc po prostu nie zamykać drzwi od pokoju,łazienki i innych pomieszczeń.

Też borykam się z problemem parowania wody z akwarium,woda po nocy ścieka z okien na podłogę,jeśli będzie zimno w pokoju to nic to nie da :/ najgorzej jest nocą,wiadomo ruch powietrza jest słabszy,nikt nie chodzi,nie kręci się cisza :) Zauważyłam,że jak zostawiam otwarte pomieszczenia para na oknach nie osiada ... i ogulnie powietrze nie jest ciężkie.. gdy zamknę drzwi masakra..oddychać nie idzie takie paskudnie nagrzanei parne powietrze ... rozszczelnianie zimą okna to trochę głupiego robota,płacimy za ogrzewanie,a przez rozszczelnienie ciepło ucieka cały czas,dwa razy dziennie wietrzenie mieszkania po 5 minut i otwarte pomieszcz3nia nocą załatwią problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wietrzenie, tylko o cyrkulację powietrza i jego właściwą wymianę.

Są normy dotyczące ilości wymian w pomieszczeniach. Właściwe ich zapewnienie nie będzie skutkowało powstawaniem wilgoci.

Należy pamiętać że trzeba zapewnić wywiew i nawiew. Osuszacze powietrza to lipa.

To tak jak w naszym przypadku usuwanie skutków jakiejś plagi bez likwidowania przyczyny.

Pozdrawiam

Ciekawe czy te normy obowiązywały w XIX wieku. Okna mam rozszczelnione cały czas, tylko gdzie to powietrze ma uciekać.Kanał wentylacyjny do dyspozycji mam jeden, jakieś 15 m od akwarium. Mam zrobić dziurę w elewacji?

Ciekawy jestem dlaczego osuszacze to lipa i chętnie się dowiem.

Przyczyną problemów jest wilgoć a prawidłowa wentylacja jest jedną z metod jej usunięcia. Tak samo usuwa mi ją osuszacz przy okazji generując dość mocny ruch powietrza w pomieszczeniu.

Edytowane przez tdew (wyświetl historię edycji)

BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozywiście że normy obowiazywały w XIX wieku realizowano je przez nieszczelne okna i komin pieca z cugiem.:) Jeśli norma nie była spełniona następowało zaczadzenie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.