Skocz do zawartości
domelsjz

Wentylator do HQI - zamiennik poszukiwany

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Niestety w lampie HQI padł mi wentylator chłodzący jeden z żarników - jak na foto. Jest on nietypowy, bo jego obudowa jest metalowa i nowy to tylko w Chinach.

Problem polega na tym, że nie potrafię dobrać zamiennika. Jedyny który wpadł mi w oko to wentylator do wylęgarni ale czy z lampy nie zrobię głośnej sieczkarni? Jego moc pobierana to jakieś 25W, 12x12x2,6cm.

Proszę o jakieś pomysły i sugestie.

post-12471-0-54999300-1353255208_thumb.jpg

Edytowane przez domel_gl (wyświetl historię edycji)

03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elektroniczne czasem wymagają chłodzenia. Jeśli jest standardowy magnetyczny to można sobie darować.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby moja lampa na magnetycznych nie była chłodzona wentylatorami to mógłbym na niej jajka smażyć.

Domyślam się po wyglądzie wentylatora że chodzi o lampę Boyu, dosyć głośne te wentylatory, wiem że ktoś na forum wymieniał je na bardziej ciche ale nie pamiętam kto. Wybór dla wentylatorów na 220V tym bardziej cichych jest mizerny, znalazłem TAKI zamiennik ale pewnie demonem ciszy to on też nie będzie.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inmar - człowiek poznaje i uczy się całe życie ;) Wyobraź sobie co by się stało z żywotnością Twojej lampy gdyby połowa wentylatorów przestała działać.

Tak, jest to lampa BOYU 2x150W HQI + 2x54W T5, balasty są elektroniczne i zewnętrzne, tylko do T5 statecznik (ròwnież elektroniczny) jest w lampie.

Napisałem do jednej z firm i zaproponowali taki zamiennik: http://www.bestfan.pl/start/wentylatory-sklep/120-mm/bestfan-fd1225a2hsl---wentylator-120x120x25-mm-230v/29-340

I teraz zagwózdka czy wymienić na ten proponowany a może pokusić się na zejście do napięcia 12V i odpale na 4 wentylatorach komputerowych? będzie na pewno ciszej)

Tylko co do komputerowych to teraz tak:

Lampa posiada 5 otworów wentylacyjnych na górze (na środkowym statecznik do T5) i 2 kratki po bokach Oryginalnie wentylatory zamontowane są na górze w skrajnych otworach i wtłaczają powietrze do lampy.

Ja natomiast zamontowałbym 4 wentylatory ale mam 2 szybsze i 2 troche wolniejsze.

Gdzie wmontować te szybsze a gdzie wolniejsze i które na wtłaczanie a które na wysysanie ciepłego?


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja lampa z starego baniaka miała HQI 2 x 150W z statecznikami magnetycznymi,ale wentylatorów nie miała a to był oryginał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w tym temacie nie jest ważne która lampa ma a która tych wentylatorów nie ma. Ważne dla mnie jest to, czy do mojej lampy warto zamontować zamiennik (bo już jest zidentyfikowany) czy wstawić zamiast oryginalnych na 230V takich na 12V i w jakiej konfiguracji - jak to mówią apetyt rośnie w miarę jedzenia :)


03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

domel_gl jak mogę wtrącić swoje 3 grosze - mam aktualnie nad szkłem lampę HQI 400W w obudowie DIY i dałem dwa wentylatorki wolnoobrotowe na tłoczeniu 12 V 60 mm - jest cicho i lampkę da się dotknąć ręką bez poparzenia co bez wentylatowór nie było możliwe i .

Po przeciwnej stronie od góry nawierciłem kilkanaście otwórów małej średnicy i obyło się bez wentylatora na wydmuchu.

Zrobiłem tak ponieważ wytłaczane powietrze jest dość wysokiej temperatury i zwyczjnie bałem się o wentylatory co by się nie uszkodziły przy dłuższej eksploatacji.

W pracy nad kostką 100 l mamy też HQI 150 w obudowie DIY i tam sa wentylatory 2 x 50 mm po obydwu stronach lampy - obydwa tłoczą do środka zimne powietrze a w górnej części jest kilka otworów do "ewekuacji" gorącego powietrza.

400 W działa już ponad 4 misiące a 150 od prawie roku i wszystko jest git nic się nie psuje - trzeba tylko pamiętać o okresowym czyszczeniu wentylatorów co by ich zbierające się farfocle nie uśmierciły (wentylatory tego samego typu i producenta pracowłąy u mnie prawie 3 lata bez usterki w lampie LED DIY 120x120 wolnoobrotowe).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.