Skocz do zawartości
zulus

Lampa LED - chłodzona wodą

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie robię lampę led na 10W ledach, która ma być chłodzona wodą (akwarium i tak już ma za dużo dźwięków nie chce dodatkowycj wentylatorów). Od razu napisze, żeby nie było pytań to nie będzie woda z akwarium tylko osobny obieg.

Posiadam ledy o temperaturze 3.5k, 10k, 16k, 20k i niebieskie.

Nie wiem do końca, które mam użyć. Planuje 1/3 16k, 1/3 20k i 1/3 niebieskich ale czy światło nie będzie za bardzo przesunięte w górną temperaturę barwową?


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powątpiewam w "prawdziwość" tych 16k i 20k.

Cóż to za diody ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak to ma być chłodzone tą wodą ? ;)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie tez taka konstrukcja korci, zeby w trybie zimowym kiedy trzeba by dogrzewać zbiornik chłodzić wodą ale akwariową :)

Juz nawet zlokalizowałem źrodło tytanowych rurek :)

Ale ceny ich jeszcze nie znam, w każdym razie chciałbym mieć radiator z wentylatorami na lato ale wklejona też rurką tytanową żeby latem puszczać nią wodę z obiegu

Kiedyś to zrobię.

Jest jeszcze inna koncepcja

ale chyba ją musze opatentować zanim pokażę światu :)


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody kupiłem na ebau i to 2 lata temu. Dopiero niedawno udało mi założyć zbiornik i postanowiłem to poskładać i zastąpić obecną prowizorkę.

Czy mają deklarowane parametry? nie wiem. A dla czego miały by nie mieć? Teraz to żaden problem. 10k daje bardzo zimne światło, 16k ma już lekko zauważalną niebieską poświatę. 20k poświatę lekko jak by fioletową.

Diody będą przyklejone do profilu aluminiowego przez który będzie płynęła woda. Prosta sprawa.

Edytowane przez zulus (wyświetl historię edycji)

Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nie ma takich diód, przynajmniej w seryjnej produkcji. Chiñskie 10 i więcej wat to ogólnie wtopa i jeden wielki piecyk, także dobre chłodzenie się przyda. Ale czy będzie lepsze od wentylatorów? Wątpię.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ponieważ nie ma takich diód, przynajmniej w seryjnej produkcji. Chiñskie 10 i więcej wat to ogólnie wtopa i jeden wielki piecyk, także dobre chłodzenie się przyda. Ale czy będzie lepsze od wentylatorów? Wątpię.

Chlodzenie woda jest dużo skuteczniejsze niż powietrzem. Jak myślisz dlaczego używają tego w autach, maszynach i czasem w wyzylowanych komputerach?

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj że z wody także musisz odprowadzić ciepło w jakiś sposób - chłodnica z wentylatorkiem.

Sama wod nic nie da, trzeba by było dobrze przeliczyć co ma większą efektywność, chłodzenie wody czy lampy.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tylko pamiętaj że z wody także musisz odprowadzić ciepło w jakiś sposób - chłodnica z wentylatorkiem.

Sama wod nic nie da, trzeba by było dobrze przeliczyć co ma większą efektywność, chłodzenie wody czy lampy.

Tak? To ciekawe jak wyjasnisz systemy do chłodzenia procesorow w komputerach. One odprowadzają ciepło z radiatory o temp powyżej 80 stopni i nie potrzebują wentylatorow a na diodach masz 40 i nagle bedzie potrzebny? Dziwne. Przerabialem te tematy swego czasu i jest to do zrobienia w bardo prosty i dosyć tani sposób. Ogólnie jestem za i chętnie będę kibicowali lub doradzał.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz to nie przepuszczaj przez to wody z akwa bo... aluminium bedzie sie utleniac a i syf sie bedzie zbierac.

No a jak woda zewnetrzna to pewnie najlepiej RO i jakis wymiennik ktory odda cieplo.

Ogolnie chyba balbym si eo rozszczelnienie systemu ale testuj :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Uważam że największym problemem jest stworzenie radiatora dla diod który jednocześnie będzie blokiem wodnym.

Później podpinasz to tego chłodnicę no TAKĄ mala pompka np CWU i rezerwuar.

Zestaw prosty i skuteczny, za chłodnicą można podpiąć wymiennik ciepła do sumpa i lampą dogrzewać akwarium.

Tutaj jednaj trzeba zastosować termostat z elektrozaworem i stworzyć układ podobny do samochodowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to zrobił w normalnym radiatorze. Wystarczy nawiercic odpowiednie kanały wodne i po sprawie.

Sledzik, nic nie ma prawa sie rozszczelnic. Tyle wody na codzień leje sie w baniakach a Ty sie tego boisz? :)

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak? To ciekawe jak wyjasnisz systemy do chłodzenia procesorow w komputerach. One odprowadzają ciepło z radiatory o temp powyżej 80 stopni i nie potrzebują wentylatorow a na diodach masz 40 i nagle bedzie potrzebny? Dziwne. Przerabialem te tematy swego czasu i jest to do zrobienia w bardo prosty i dosyć tani sposób. Ogólnie jestem za i chętnie będę kibicowali lub doradzał.

Tapatalk

A proszę bardzo. Radiator z chłodzenia komputerowego jest wyprowadzony na zewnątrz, i tam jest chłodzony wiatrakiem. Wystarczy w google użyć, i nie trzeba być znawcą.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiesz tylko jak sie w akwa rozszczelni to najwyzej sasiad wode dostanie, jak tu sie rozszczelni i zaleje ledy to jestem kilkanascie stow do tylu :-)


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A proszę bardzo. Radiator z chłodzenia komputerowego jest wyprowadzony na zewnątrz, i tam jest chłodzony wiatrakiem. Wystarczy w google użyć, i nie trzeba być znawcą.

No patrz, to ja chyba z innej planety jestem bo stosowalem chlodzenie wodne w komputerze przez jakies 10 lat. I w życiu nie pomyślałem aby zakładać wentylator. Po to jest stosowane czesto takie chlodzenie aby wlasnie wentylator wyeliminować. Podaj lepiej konkretny link a nie odnośnik do Google.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no wiesz tylko jak sie w akwa rozszczelni to najwyzej sasiad wode dostanie, jak tu sie rozszczelni i zaleje ledy to jestem kilkanascie stow do tylu :-)

Jak sie akwa rozszczelni to ledy bedą Twoim najmniejszym zmartwieniem i wydatkiem :) ale w telefonie nie pokazuje mi jak duże masz akwarium w stopce bo moze rzeczywiście to mała szklaneczka która do podłogi ledwo doplynie :)

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

No patrz, to ja chyba z innej planety jestem bo stosowalem chlodzenie wodne w komputerze przez jakies 10 lat. I w życiu nie pomyślałem aby zakładać wentylator. Po to jest stosowane czesto takie chlodzenie aby wlasnie wentylator wyeliminować. Podaj lepiej konkretny link a nie odnośnik do Google.

Tapatalk

Tylko że do pasywki potrzebny jest duży radiator co u niektórych kończyło się podpinaniem grzejnika.

Wentylatory 120mm skręcona na 600-700rpm są niesłyszalne i poradzą sobie z taką lampą przy pomocy znacznie mniejszego radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że do pasywki potrzebny jest duży radiator co u niektórych kończyło się podpinaniem grzejnika.

Wentylatory 120mm skręcona na 600-700rpm są niesłyszalne i poradzą sobie z taką lampą przy pomocy znacznie mniejszego radiatora.

Właśnie o tym piszę, ale kolega nie che słuchać.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wez sobie takie 2:

http://aab.com.pl/aa...ent-fan-14.html

lub

http://aab.com.pl/Re...uard-140mm.html

wymieniaj co 12 miesiecy jak by zaczal chalasowac i nie musisz nic kombinowac

PS. u mnie poszlo by 400litrow w glebe wiec nie kombinuje ;-)

Jak zaleje sasiada to mam ubezpieczenie, jak spale ledy to musze je kupic :-)

Edytowane przez sledzik-wawa (wyświetl historię edycji)

350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CNCRob, widzę Miszczem w temacie jesteś i pewnie masz rację. Wiem oczywiście że chłodzenie cieczą jest znacznie efektywniejsze niż powietrzem - sam latam na napędzie chłodonym cieczą podczas gdy większość - powietrzem. Tylko że mówimy o głupiej lampie nad akwa gdzie wystarczy jeden niesłyszalny wentylator za 18 zł a nie o samolocie sportowym. Także prostota wykonania i jego efektywność jest nie do pobicia choćbyś stanął na głowie. I piszę tu o tym konkretnym przypadku.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze dyskusja rozgorzała a nikt nie odpowiedział mi na pytanie, które postawiłem na początku. Jakich ledów mam użyć. Czy proporcje które postawiłem są dobre?

Lampę pokaże pewnie na początku przyszłego tygodnia wszystko już mam. Czekam tylko na lut do aluminium bo profil muszę jakoś zamknąć. Niektórzy podważają zasadność chłodzenia wodą bo przecierz można powietrzem. Oczywiście, że można ale napiszę Wam krótko o pracy ledów.

Podaje się, że diody mogą pracować 20-50 tysięcy godzin ale to jest wynik bardzo teoretyczny, Diody podobnie jak świetlówki wraz z użyciem zaczynają świecić coraz słabiej. Tyle że ten czas jest rozciągnięty w czasie ale też pod warunkiem, że dioda ma odpowiednie warunki pracy. Nie będę się rozpisywał na temat prądu i napięcia bo zakładam, że to jest ustawione prawidłowo.

Im wyższa temperatura pracy tym dioda będzie krócej żyła. I ta zależność jest bardzo gwałtowna.

Jeżeli nasz radiator rozgrzeje się do 40-50 stopni to struktura diody będzie zakładam, że o 20 stopni wyższa.

Im wyższa moc diody tym więcej struktur w niej zawartych, które się nawzajem ogrzewają.

Dlatego ciepło trzeba szybko odebrać i wytransportować "z dala od diody" wolno obrotowy wentylator nie da rady tego zrobić.

A teraz najbardziej ciekawa dla nas rzecz. Diody jak się "wypalają" tracą stopniowo na widmie światła. Na początek ubywa światła niebieskiego a na koniec czerwonego. Podsumowojąc - w niekorzystnych warunkach dioda może pracować wielokrotnie krócej

Oczywiście to co napisałem jest w dużym skrócie.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy podważają zasadność chłodzenia wodą bo przecierz można powietrzem.

Nikt tego nie podważył.

Chodzi o to że tą wodę trzeba jakoś schłodzić.

Albo zastosujesz olbrzymi wymiennik ciepła (bodajże ZELMAN ma taki wymiennik, ale jest wyższy od dużej obudowy kompa), albo mały wymiennik ciepła z wentylatorami - czyli problem ciszy powraca.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zulus to Ci się tak wydaje tylko. Wymyślasz niestworzone teorie tak jakbyś budował rozrusznik serca a nie głupią lampę. To tylko takie moje zdanie, nie obrażaj się. Chcesz zapewnić diodom idealne warunki pracy, wydłużyć ich żywotność ale popełniłeś falstart. Wziąłeś najgorsze z mozliwych diód o bardzo niskiej wydajności świetlnej. Na Twoje pytanie nie da sie odpowiedzieć i jak widzisz nikt się nie podejmuje, ponieważ o diodach nic nie wiadomo oprócz tego że są kiepskie. Musiałbys podać linki do danych katalogowych WIARYGODNEGO producenta, wtedy możnaby wyciągnąć jakieś wnioski. A tak to wybacz, chłodzenie cieczą? Po co - to tak jakbyś do syrenki dorabiał automatyczną skrzynię biegów. Oczywiście można i wolno Ci jeśli tylko chcesz. Tylko nie rozumiem po co. Ale że nie muszę wszystkiego rozumieć to mi to akurat humoru specjalnie nie psuje.

Edytowane przez tomasz (wyświetl historię edycji)

380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam się :) Ale obserwuje na tym forum (zresztą jak na wielu innych w internecie w różnych dziedzinach) "onanizm sprzętowy".

Czyli coś co jest inne od utartego schematu jest złe albo coś co nie ma loga dobrej firmy też jest od razu złe.

Buduje też wzmacniacze lampowe. Na forum audiofilskim jest dużo gościu którzy nie mogą znieść, że jesteś w stanie coś zbudować kilka razy taniej i tak samo dobrze jak markowy sprzęt. Tutaj widzę, że jest podobnie.

Nie masz podstaw by twierdzić, że diody, które mam są złe a tym bardziej bardzo złe.

Nie proszę o potwierdzenie czy dane katalogowe są prawdziwe. Tylko o konstrukcje na temat danych teoretycznych, które podałem.

Ktoś kiedyś zrobił lampę na diodach cry i teraz większość w to brnie nie próbując czegoś nowego.

Mógł bym sobie pójść do sklepu i kupić gotową lampę stać mnie. Ale gdzie radość z tworzenia i eksperymentowania? A tu o to chodzi.

A chłodzenie wodne do kompa robiłem już 10 lat temu kiedy jeszcze o tym nikt nie słyszał i sam musiałem lutować bloki wodne.


Wysłane z mojego PC chłodzonego wodą przy pomocy zwykłej przeglądarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.