Skocz do zawartości
Astis

Mały potworek do piany DIY - testy pomp i body :)

Rekomendowane odpowiedzi

Sylwek moim zamiarem nie jest Cię przekonać za wszelką cenę :) - dane podaje z własnych pomiarów.

To co piszesz się zgadza 600 l brała moja 9420! Tak napisałem w poście #39 - pobór powietrza był mierzony podczas pracy po podłączeniu do body i jak dobrze pamiętam przy ok 25 zanurzenia pompy. Z nakładką mesha i po rozwierceniu dolotu powietrza ta sama pompa potrafi brać i ponad 1000 l/g powietrza :). Zwróć też uwagę, że Grześ pomiary wykonał na pompie 9420 bez obciążenia w wiadrze przy mieszaniu soli (tak wynika ze zdjęć i opisu ale fakt całego wątku nie przeczytałem). Po podłączeniu do body w zależności na jaką wysokość pompa musi spiętrzyć wodę rośnie ciśnienie które musi pokonać a przez co jej wydajność spada (tak powinno być wg teorii)!

Zachęcam wszystkich do zmierzenia poboru powietrza w swoich odpieniaczach.

A te 100 do 200 l powietrza pokazał rotametr przy pracy w body pod obciążeniem.

no nie przekonuje mnie że niemiecka firma oszukuje o połowę pobór powietrza ok może być jakaś tolerancja +- 10% ale nie połowę.Dużo tematów czytałem dawno temu tutaj zanim zrobiłem swój na tej pompie i wiele postów było z pomiarami przez kolegów z forum i mieściły się w tym co podaje producent np. tutaj tylko pompy mocniejszej ale słabszej nie sądze że oszukują o połowę

post 144

http://nano-reef.pl/... skimmer 9410

producent też stosuje ją w swoich odpieniaczach i też musi podnieść jakiś słup wody i pobór powietrza jest 600 l/h

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja widziałem jak tunze 9420 pobiera max 400-450 l/h powietrza. I co ? Miernik taki sam jaki jest w ati.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja widziałem jak tunze 9420 pobiera max 400-450 l/h powietrza. I co ? Miernik taki sam jaki jest w ati.

jeśli się pompę zdusi bo jest za duży słup wody to i wydajność spadnie


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli się pompę zdusi bo jest za duży słup wody to i wydajność spadnie

Pompa puszczona na max.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa puszczona na max.

tzn?

zamontowana w odpieńku?

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn?

zamontowana w odpieńku?

tzn że powietrze na max zanurzona ok 20 cm. Wiem wiem im bliżej tafli wody tym więcej będzie pobierać powietrza ale tak duży spadek nie powinien mieć miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn że powietrze na max zanurzona ok 20 cm. Wiem wiem im bliżej tafli wody tym więcej będzie pobierać powietrza ale tak duży spadek nie powinien mieć miejsca.

a jak wysoko podnosi wodę w odpieńku ponad poziom w komorze sumpa


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna dyskusja.

Sylwek nie chciałem zdeprecjonować pompy jaką masz w odpieniaczu - naprawdę :) Uważam te pompy za jedne z najlepszych na rynku (porównując stosunek cena/jakoś/wydajność/koszt eksploataji)

I widzisz teraz dobrze kombinujesz :)

Ciśnienie zależy od słupa wody :)

A wydajność odpieniania zależy (no może nie tylko ale tak w uproszczeniu w znacznej części) od długości drogi jaką przebędzie pęcherzyk powietrza :) Drogę można wydłużyć wydłużając komorę główną odpieniacza lub stosując inne patenty (jak np. w schuranie) ale przy wydłużeniu rośnie ciśnienie wewnątrz komory co skutkuje koniecznością użycia mocniejszej pompy :)

I znajdź tu złoty środek!

Oczywiście wszystko nie jest takie proste :) Każdy może kombinować do woli.....

a jak wysoko podnosi wodę w odpieńku ponad poziom w komorze sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie przekonuje mnie to 300l powietrza tutaj Grzegorz mierzył tym samym urządzeniem tylko tą mocniejszą i identycznie jak zaleca producent

http://nano-reef.pl/...ie/page__st__20

natomiast w 39 poście sam napisales że bierze 600l powiertza

http://nano-reef.pl/topic/51239-maly-potworek-do-piany-diy-testy-pomp-i-body/page__st__60#entry638543

Pomiary w wiaderku są nic nie warte. Jak wkładam pompę (NJ6000 na igle) do sumpa na dno to bierze grubo ponad 2500 litrów powietrza, a gdy podpinam ją do odpieńka i podnosi jakieś 7-8 cm nad poziom wody w sumpie (oczywiście poziom w odpieniaczu mierzę do granicy mieszanka/piana) to pobór powietrza jest w okolicach 1600 litrów na godzinę. Jak spada do okolic 1400 litrów to czyszczę pompę.

Tunze 9420 (obecnie ta średnia) wg producenta ma pobierać 800-850 litrów powietrza, a w odpieńku przy podnoszeniu 5-7 cm ponad poziom wody w sumpie, pobiera w okolicach najwyżej 350 litrów powietrza na godzinę.

Od zawsze powtarzam, że TUNZE jest, delikatnie mówiąc, mocno przereklamowane. Choć w odpowiednim kurpusie dawała radę w moich 600 litrach w obiegu, całkiem mocno obciążonych, przez ponad pół roku. Jak się kiedyś zbiorę to wystawię ten korpus na targowisku....:)

A ja widziałem jak tunze 9420 pobiera max 400-450 l/h powietrza. I co ? Miernik taki sam jaki jest w ati.

No to właśnie u mnie hernio to widział.... :) Miernik elektroniczny od nowych odpieniaczy ATI.

Edytowane przez tomcio (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie odpaliłem w schuranie 150 podłączoną AB2000/1 bezpośrednio do venturi (pominięcie zaworu i kolanka) a za nią dopięta AB3000 i jest ogień! :D Jest ciśnienie = jest zabawa :) Teraz wystarczy znaleźć coś pomiędzy AB2000/1 i Eheim 1260

Edytowane przez domel_gl (wyświetl historię edycji)

03.09.2011 ~ 400netto - 29.06.2015 zlikwidowane - przeprowadzka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. AB 2000/1 z delteca 600 wg pomiarów pokazała 300 w porywach do 350 l/h poboru powietrza w zależności od głębokości zanurzenia a ludzie gonią tym odpieniaczem 300l akwaria i to z powodzeniem!

Tylko, że w AP600 ta pompa mieli wodę w body i nie musi jej podnosić. Wodę podnosi dodatkowa pompa zasilająca, lub bypass z obiegu.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgoda Marek a pomiar robiłem podczas pracy odpieniacza! Co nie zmienia ilości powietrza w body bez względu na to jaką pompę podepniesz na zasilaniu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś, że w zależności od zanurzenia zmieniał się wynik pomiaru, a teoretycznie to nie powinno mieć znaczenia. Czy rzeczywiście tak było?

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek gł. zanurzenia zwężki ma wpływ :) z głębokością rośnie ciśnienie. Ale masz rację głębokość zanurzenia pompy w deltecu apf 600 na ilość zasysanego powietrza z powodu wykorzystania dodatkowego zasilania miał mały wpływ (albo ja mierzyłem dla za małej różnicy poziomów bo między ok 15 do 25 cm). Zrób taki mały test - weź małą głowicę z dyfuzorem powietrza (np 200 l/h) i zanurzaj ją - z głębokością ilość powietrza jaką dyfuzor/dysza pobierze będzie coraz mniejsza aż przy pewnej głębokości przestanie zasysać powietrze całkowicie! a przecież wylot tej głowicy nie jest obciążony :)

Napisałeś, że w zależności od zanurzenia zmieniał się wynik pomiaru, a teoretycznie to nie powinno mieć znaczenia. Czy rzeczywiście tak było?

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, nie wziąłem tego pod uwagę. Ostatnio zamontowałem mojego AP600 znajomemu w akwarium bez sumpa obok akwarium. Zdziwiło mnie, że tak pieni, że trzeba dławić powietrze, żeby nie przelał, gdzie ja w sumpie miałem powietrze na max, i jeszcze podnosiłem wylot, żeby podnieść poziom wody w odpieniaczu. Teraz juz wiem dla czego.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Czyli doszedłeś do wniosku, że znacznie lepiej Deltec pieni poza sumpem :) to jest przydatne spostrzeżenie (no może Ameryki nie odkryliśmy ale zawsze:))

Masz rację, nie wziąłem tego pod uwagę. Ostatnio zamontowałem mojego AP600 znajomemu w akwarium bez sumpa obok akwarium. Zdziwiło mnie, że tak pieni, że trzeba dławić powietrze, żeby nie przelał, gdzie ja w sumpie miałem powietrze na max, i jeszcze podnosiłem wylot, żeby podnieść poziom wody w odpieniaczu. Teraz juz wiem dla czego.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)

A tutaj co by nie było, że dużego odpieniacza nie da się zrobić samemu w piwnicy przy pomocy młotka i dłuta :)

Odpieniacz zrobiony do moich ponad 600 l w obiegu na pompie tunze 9420 po tuningu i rurze głównej 200 mm z lejkiem lanym, kubkiem na kliku (w odwodzie czekają dwie pompy AN 3500 i 6500 l/h do testów - po wstępnych zabawach na pewno są cichsze od tunze)

z0hg.jpg

yttf.jpg

r6sm.jpg

Z tego body jestem mega zadowolony! Akwarium ma niecałe 3 miesiące a od 6 tygodni dozuję NO3 bo woda jest wyjałowiona do 0! Musiałem zaprzestać lać VSV po miesiącu!

W lutym mam zamiar zabrać się za te pompki AN wirniki igiełkowe do nich już są!

Edytowane przez Astis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pompy AN muszą jeszcze trochę poczekać!

W międzyczasie powstał odpieniacz dla znajomego do szczepkarium ok 150l

1ddc.jpg

tu11.jpg

Od wczoraj już robi swoją robotę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego że AP/APF pieni lepiej poza sumpem to też mogę przyklasnąć bo u mnie jest tak samo. Jest jedno ale. Czy APF jest zanurzony czy nie nie ma wpływu na poziom wody w wężyku powietrza który jest zawsze na wysokości wypływu wody z odpieniacza. Nawet jak jest zanurzony do poziomu np 20-25 cm to też cisnienie nie ma dużego pływu na ilość powietrza bo taka jest konstrukcja odpieniacza. Pompa podająca też nie musi bardzo spiętrzać wody bowiem jest ona wlewana od góry. Jedyne co musi spiętrzyć to woda ponad poziom wypływu którą ustalamy sobie zaworem na wylocie albo ilością podawanej wody. Ja osobiście mam zawór na wylocie ale na maxa odkręcony i zawór na pompie podającej (aquael circulator 1500) skręcony tak , że poziom wody w odpieńku jest na równi z czarnym plastikiem łączącym kubek z body. Jak chcę bardziej na mokro to tylko skręcam zawór na wylocie. Pieni nieźle. A to że pieni lepiej poza sumpem to fakt którego nie potrafię wytłumaczyć logicznie :)

ASTIS : fajny ten odpieniek do 150 L, widzę że nie wychodzisz z wprawy


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Astis juz to wytłumaczył. Im bardziej zanurzony odpieniacz tym ciężej pompie pieniącej zassać powietrze. Nie rozumiem tylko jednej sprawy w Twojej wypowiedzi, w wężyku powietrza nie powinno być wody podczas pracy odpieniacza, chyba, że piszesz o stanie spoczynku, to wtedy jest to logiczne, ale stan spoczynku nijak ma się do oceny wydajności.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaśmiecamy trochę wątek tak mi się wydaje ale masz rację że mówię o stanie spoczynku. Ta woda w wężyku jest powodem dla którego pompa Aquabee 2000 AS czasem nie startuje po wyłączeniu i trzeba dmuchnąć rurkę. Problem usunąłem wymieniając pompę na up 2000/1 Pisząc to ogólnie miałem na myśli, że pompa która wtłacza do odpieniacza mieszankę powietrza i przy okazji musi spiętrzać wodę ędzie mniej wydajna i zasysała mniej powietrza niż ta sama pompa podpięta do np APFa. Swoją drogą to ciekawe czy dało by się Tunze jakoś podpiąć do body APFa żeby robiła jako recyrkulacyjna. Myślę że w tym momencie najmniejsza Tunze by wystarczyła ale musiała by być podpięta chyba wężami elastycznymi. Ciekawe jak body by sobie z tym poradziło


250 L , Tunze 1073.40 ,2xTunze 6045 + Jebao Wp-25, Deltec sc1455, Słoneczko 8x39W i inne pierdoły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK

Mały up :)

Powstało kilka zabawek w tym body do pompy AN 6500 na igle rura główna 200 mm - pompa jest na pewno mocniejsza (i cichsza) od tunze 9420.

0f311f7cb86f3945med.jpg

7eeb389dffc0b80fmed.jpg

0e161778fef6be03med.jpg

68b36c200a318e8cmed.jpg

0dbb4e42fd1f08bamed.jpg

82eb5668ead6244dmed.jpg

Dwie mniejsze konstrukcje

2312f89fe09df5bamed.jpg

2a8812a314f4e4ecmed.jpg

b62b5f936faff9e3med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie. Arku,rozwijadz się. Body na pierwszej fotce normalnie fabryka!

Gratulacje :D

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten odpieniacz z ostatniego zdjęcia z postu #96 właśnie do mnie dotarł.Wykonanie pełna profeska!Do transportu idealnie spakowany.Naprawdę super-jak to stwierdził Arek-"pianobijca".

Jak tylko wystartuję z moim akwarium to kwestia odpowiedniej regulacji i temat odpieniacza pozostanie dla mnie na chwilę zapomniany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. A ten odpieniek z ostatniego zdjęcia to jakaś inna konstrukcja niż te twoje wcześniejsze. Mam też coś podobnego ale to jest naprawdę DIY a nie tak jak twoje z fabryki:), u mnie rura 100, pompa nj1200 mesch. Da radę w 125l ? Jak możesz to napisz coś więcej o tym odpieńku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Pompa NJ1200 to jest mocna pompa i spokojnie da radę w 125l a nawet w większym.

Ostatnio przerabiałem wirnik do takiej pompy na igłę z biobala - efekt bardzo fajny a pompa na igle chodzi ciszej - wirnik się do takiej przeróbki nadaje idealnie!

Ten ostatni odpieniacz jest też na rurze 100 mm (pompa 1000 l/h na igle).

Z samoróbkami jest tak, że zawsze jest coś do poprawienia jakiś mały szczegół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.