Skocz do zawartości
Qlfon

Dlaczego nie używam filtrów kubełkowych.....

Rekomendowane odpowiedzi

Intryguje mnie ten temat. A co myślisz Kamilu o braku zasilania właśnie w przypadku Reefmaxa? Pierwsza przegroda w panelu to właśnie taki kubełek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalnie w tej komorze są biobale, ew. skałę czy chemię ludzie wrzucają, do tego dość spokojny przepływ wody, bo i pompa słabiutka. Przy braku prądu przez kilka godzin nic strasznego się nie dzieje, a przy dłuższych przerwach większym zmartwieniem jest brak cyrkulacji. Nawet parę dni bez obiegu to nie tragedia, kiedyś zaciętą obiegówkę zauważyłem po dwóch czy trzech dniach i nic złego się nie działo. Także nie ma co panikować.

Grube warstwy piachu czy szczelnie zamknięty kubeł kiszący zasyfione wkłady to inna para kaloszy.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szcepan - ReefMax bez zasilania to w całości prawie kubełek. Kiedyś zaliczyłem wpadkę - brak zasilania przez 1,5 dnia. Zrobiło się szambo. Co ciekawe, poza kilkoma ślimakami i Xenią reszta po czasie doszła do siebie. Od tamtej pory cyrkulacje podłączyłem pod UPS-a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad, prawie każde akwarium pozbawione zasilania przez 1,5 dnia to kibel. I nie ma tu znaczenia typ czy wielkość. Z kubełkiem nie ma to nic wspólnego.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na szczęście mam tego typu doświadczenie tylko z ReefMaxem. Ale pewnie masz rację - każdy zbiornik zareaguje podobnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem o tych zagrożeniach. Od dawna mam cyrkulacje pod UPS'em. Chodziło mi o panel, bo mam tam siporax i węgiel i ciekawi mnie jak długo ewentualnie to wszystko "wytrzyma" przy braku obiegu bez zabójczego wpływu na baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel aktywny podobnie jak np. zeolity jest adsorberem.

Przypomnijcie mi ile to litrów ma owy rzeczony "kubełek" - 5L i to wliczając wkład!? A rezerwa wody w takim obiegu wynosi...0L! Obieg kubełka jest ciśnieniowy czyli wymagający bezwzględnie hermetyczności. Rozumiem, że wężyki średnicy 14...16mm może i są "fajne", tylko ile wody jesteśmy w stanie przetransportować tymi "fajnymi" wężykami? No i jeszcze jest tyci problemik gdy coś przytrzaśnie giętki wężyk. Ilość potencjalnych katastrof jest na tyle duża i nieprzewidywalna, że jakoś nigdy mnie nie ciągnęło do tego rozwiązania. Nawet w akwarium słodkowodnym.

Faktycznie kubełek nadaje się jedynie do tego by przerobić go na morski odkurzacz.

Edytowane przez Ritter (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w słodkim jechałem kilka lat na kubelkach i jakoś nigdy mi sie nic nie stało. Miałem od eheimow po fluvale i wszystko działało.

Tapatalk


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niczego nie zmienia. W słodkowodnym także może być sump i jest on nieporównywalnie wygodniejszy. Nie ma choćby efektu gnicia na skutek zatrzymania cyrkulacji gdyż powierzchnia styku powietrza z wodą jest spora a w kubełku... zerowa.

Tak na marginesie organizmy morskie mają w stosunku do słodkowodnych znacznie niższą "plastyczność" środowiskową a związki azotu w wodzie morskiej są znacznie bardziej toksyczne jak w słodkiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo ze nie jestem fanem kubelkow w morskim to mysle ze Eheim wet dry w polaczeniu z Siporaxem moze przyniesc bardzo dobry rezultat.

Mam takie utsrojostwo i przyznam szczerze ze sposob dzialania wprawia w oslupienie. Oprocz tradyjnych dwoch dolotow IN i OUT jest trzecia rurka doprowadzajaca powietrze. Podczas pracy filtra zbiera wode z dna co uniemozliwja osadzanie sie syfu. Podczas postoju filtr jest wypelniony woda. I mimo ze jest szczelnie zamkniety cokolwiek do niego wsdzimy ma doplyw tlenu.

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary temat ale podzele się swoimi spostrzeżeniami. Wczoraj wieczorem wyłączyłem kubełek i zapomniałem go włączuć. Zorientowałem sie rano. Po włączeniu kubełka poleciało kilka bombelków. Żaden syf się nie pojawił ku mojemu zdziwieniu. Kubełek czyszczony ostatnio 7 miesięcy temu i nie ma prefiltra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Stary temat ale podzele się swoimi spostrzeżeniami. Wczoraj wieczorem wyłączyłem kubełek i zapomniałem go włączuć. Zorientowałem sie rano. Po włączeniu kubełka poleciało kilka bombelków. Żaden syf się nie pojawił ku mojemu zdziwieniu. Kubełek czyszczony ostatnio 7 miesięcy temu i nie ma prefiltra.

Pokaż akwarium :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Stary temat ale podzele się swoimi spostrzeżeniami. Wczoraj wieczorem wyłączyłem kubełek i zapomniałem go włączuć. Zorientowałem sie rano. Po włączeniu kubełka poleciało kilka bombelków. Żaden syf się nie pojawił ku mojemu zdziwieniu. Kubełek czyszczony ostatnio 7 miesięcy temu i nie ma prefiltra.

a co masz w kubełku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na zastosowanie filterka typu Aquael fan1,2 itp jako pojemnik na adsorber np fosforanow? Szkoda kupować filtr przepływowy i pompę skoro w szafie się kurzą stare filtry ze słodkich. 100-200ml jakiegoś odsorbera lub węgla powinno się zmieścić a może i więcej. Ktoś używa? Ja w pierwszym baniaku miałem chwilowo wrzucony do Fan-mini woreczek z chyba phosguardem.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

swego czasu miałem purigen w "zwykłym chińczyku" z deszczownicą (zdemontowana) za naście zł - przy okazji robił za dodatkową cyrkulację :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.