Skocz do zawartości
tmag

Prośba o pomoc !!! - problemy z RO

Rekomendowane odpowiedzi

Od maja 2011 mam akwarium i od tego czasu mam RODI.

Początkowo TDS po membranie pokazywał 4-6, po DI 0.

Po kilku miesiącach odczyt po RO wynosił 12-15, zdecydowałem się wymienić membranę na nową.

I tu zaczął się problem !!!

Po założeniu nowej membrany (i kolejnych nowych) wyniki na TDSie nie były mniejsze.

Po ostatniej wymianie membrany na TDSie mam wynik 30, po 24 godzinach lania wody w ściek wynik zmniejszył się do 18-20. Najpierw zakładam prefiltry, spuszczam kilka godzin wodę do ścieku i dopiero zakładam membranę.

Myślałem (i miałem taka nadzieję) że mam uszkodzony TDS. Ale to nie to. Wynik porównywałem z innym miernikiem i odczyty były podobne.

Dodam, że w ciągu tego roku membranę i prefiltry wymieniałem chyba z 5-6 razy. Myślałem, że uszkodzona jest obudowa membrany - wymieniłem obudowę na nową, wymieniłem ogranicznik przepływu do ścieku.

Nie mam pojęcia co mogę zmienić, co zrobić żeby wynik był niższy.

W domu mam hydrofor który nastawiony jest na ciśnienie w sieci wodociągowej 2 bary.

Sprawdzałem instalację (nie tylko ja) i wygląda, że wszystko podłączone jest prawidłowo.

Może ktoś z Was ma pomysł co mogę zrobić.

Edytowane przez tmag (wyświetl historię edycji)

220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

źle podłączone wężyki po serwisie? np. ściek leci do di...

znam takie przypadki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzone jak już pisałem - leci dobrze, zresztą przy wymianie prefiltrów i membrany nie odpinałem wężyków, zresztą ściek musi mieć znacznie więcej niż 20-30 na TDSie

Dodam, że na wejściu do domu mam zmiekczacz wody. Myślałem, że jak na wejściu zmniejszę ilość soli wapnia to RO będzie miała łatwiej.

Edytowane przez tmag (wyświetl historię edycji)

220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to możliwe to "podkręć" hydrofor na próbę do 3 - 4 bar.


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tmag, prosze przeczytaj regulamin zwlaszcza punkt 3 >>> http://nano-reef.pl/topic/18642-regulamin-forum-wazne-przeczytaj/

i zmien tytul aby wiecej mowil o Twoim problemie.

Pozdrawiam

Tester


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może miernik tds jest winien ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdzałem TDS - na innym odczyty bardzo podobne

ale dzisiaj zauważyłem że woda po przejściu przez membranę leci strumieniem, dawniej kapała

może tu jest jakiś trop?


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mieszkam w Wawie woda po membranie miałem około 30-40 ppm a po DI 0 . Wymieniłem membrane na nową i to samo . Jeśli po DI masz 0 ppm no to super . Czasem trzeba czasu aby membrana się ułożyła . Teraz sprawdzam tylko wode po DI najważniejsze aby żywica wyłapywała resztę zanieczyszczeń i tyle . Jeśli masz po DI 0 ppm to nie ma problemu i szkoda Twojego czasu wszystko działa poprawnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez tak mam.Z poczatku po RO mialem ok. 40ppm,pozniej zeszlo do 33-34,a teraz czasami schodzi nawet do 18.Tez myslalem,ze mam walnieta membrane (lezala odfoliowana przed pierwszym uzyciem 1,5 miesiaca),ale mysle,ze to wina zbyt niskiego cisnienia wody (gdyby byla walnieta membrana,wynik bylby wysoki,ale nie byloby takich rozbieznosci).Po DI mam 0 i poki co,nie mysle o wymianie membrany.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka membrana, ile GPD? Może masz odwrotnie podłączony ogranicznik ścieku - chodzi o kierunek strzałki.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

membrana 75 gpd, ogranicznik 420 - wymieniłem na nowy teraz i strzałka jest zgodna z kierunkiem przepływu wody


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tmag, mozliwe ze pogorszyla sie jakosc wody. Wynik po membranie ponizej 30-40 to norma i nie ma co panikowac. Szkoda ze nie szukales i nie napisales w istniejacym wwatku o wynikach TDS po RO. Mialem podobne problemy tyle ze u mnie po dwoch zmianach membran wynik po RO mialem 120. Nie ma co panikowac w Twoim przypadku

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uzyskasz nic lepiej z takim cisnieniem wody.

RO dziala zgodnie z danymi producenta przy cisnieniu 6 bar.

Ja tez mam hydrofor na 2 bary i dopiero po dołożeniu pompki za 300 zł RO filtruje 95% zanieczyszczeń.

Bez tej pompki np. NO3 spadały tylko o 50% czyli z 60 na 30ppm.

Ile pokazuje Ci tds w wodzie kranowej?

Nie wiem czy ma sens podnosić ciśnienie na hydroforze, ale to by pomogło tylko ze 6 bar to dla zwykłego hydrofory spora męczarnia.

Edytowane przez jacek_1970 (wyświetl historię edycji)

 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za pocieszenie

mam 2 puszki z DI i daję radę, ale jak czytałem wątki o RODI to wszyscy piszą 2-3-4, max 6 po RO - martwiłem się

hydrofor chyba tylko do 4,9 bara może podnieść ciśnienie


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od tego, jakie masz wskazania TDSa na kranówie. Jak masz np. 150, to ~20-30 na wyjściu jest tragicznym wynikiem, jak 400-to przyzwoitym (zwłaszcza przy takim ciśnieniu).


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze warto zweryfikować jedna rzecz. Bardzo cze sto uszkodzeniu ulega gniazdo w które wchodzi membrana wkładana do obudowy ( ta na 2 oringach ) . Przy wyciskaniu ucieka ta droga woda "obok" membrany.

Sprawdz jaki jest stan gniazda.


350l SPS tank, 4xTunze 6095 + Tunze7096, ATI Powercone 200i, Profilux 3ex + ext. module

ATI mod 4xT5 39W + LED Cree 162W, DASTACO II Ca reaktor, NP Biopellets

Kupuje uszkodzony sprzęt GHL, Tunze etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź czy przepływ przez membranę jest we właściwą stronę.

dodaj czytelne zdj. na którym widać sposób podłączenia wężyków, jeśli jest taka możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.