Skocz do zawartości
Walker

Cerianthus orientalis Szorstnik - choruje

Rekomendowane odpowiedzi

Szczerze mówiąc nie słyszałem żeby szorstniki wędrowały po akwarium (?) Mój jedyne co się poruszał to na krótkim odcinku stopy zakopanej w piachu ale to było może 10 cm max nic więcej

niestety osobiście doświadczyłem "wielkiej wędrówki" szorstnika , skończył w pompce cyrkulacyjnej , pokiereszowany nie pożył długo a dodatkowo "uzdatnił" toksynami wodę . parę ryb nie dało rady mimo dużego litrażu stężenie toksyn było śmiertelne dla nich .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Widziałem kiedyś jak szorstniki "wyleciał" z rurki i podróżował po akwarium targany przez pompy ale trudno to nazwać wędrówka. Tak jak pisałem mój siedzi na miejscu i nie marudzi chociaż na początku warunki wokół niego zmieniały się ze skrajności w skrajność.

A czy Ty widziałeś swojego szorstnika chodzacego po akwarium z przyklejona stopą do skały/szyby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , tak wygląda normalnie ale w ciągu dnia sie kurczy do wielkości 5 złotówki i gdzieś od około godz. 18 zaczyna sie pompować ,czy to jest normalne i u was tak samo się on zachowuje.

med_gallery_12020_2396_5084959.jpg

po pół godz.

med_gallery_12020_2396_1677014.jpg

ok.18

med_gallery_12020_2396_595852.jpg

w ciągu dnia

med_gallery_12020_2396_628592.jpg


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 2 czasem znikają na cały dzień . nic się nie martw .


450l , bk dc200 , ps pandora R2 2 x 150W 4 x 39 W , profilux 2 , schuran pico twice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem się chowają na kilka minut, godzinę, ale taki pokręcony makaron to coś nie tak. Może to jakiś inny gatunek? Bo one mają taką śluzową rurkę do której się chowają. Jest ona na tyle sztywna że szorstnik się w niej chowa wciągając polipy. Ale nie składajając jak spagheti na talerzu! a może on dopiero wsadzony na miejsce? i goły? Wtedy za kilka dni ją stworzy.

Na zdjęciu trochę, ciut za mocny przepływ wody.

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. dzięki TMK mam go od 10 dni, fakt że poprawialem go na dnie i wylazł mi po 2 dniach z " kokonu" ale przysypałem go piachem i siedzi teraz spokojnie, jak często je karmicie /stynka,krewetka/


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remi,

Poczytaj regulamin , zwlaszcza punkt 2 >>> http://nano-reef.pl/topic/18641-regulamin-forum-wazne-przeczytaj/

Tym razem polacze watki, ale prosze w takich wypadkach kontynuowac w istniejacych watkach

Polecam szukanie w google: wpisz nano-reef szorstnik i dostatniesz strone wynikow

Pozdrawiam


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz mu cyrkulacę dopóki nie wytworzy widocznego kokonu -tak z tydzień.

Bo pływajacy szorstnik w toni to katastrofa

Co do karmienia-przez kilka kilkanascie dni moze nie jesć - widac to jak podasz jakąś drobną mrozonke to nie przykleja sie do czułków. To jest normalne. Jak podaszw okolice np wrptketo widac jak przykleja się do czułek a potem tem czułek jest oblizywany w środku w krótkich czułkach

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachowuje się dokładnie tak jak mój :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Tester poszedłem na łatwizne sorki ale o tym kurczeniu sie "gadziny "na google nie wiele było :unworthy:


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TMK, dzięki :clover:


160x60x60; pompa obiegowa AM2500; SUMP 80 litrów; oświetlenie 2 x HQI 150 + aktynika; cyrkulacja 3 pompy 12000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla pocieszenia tych którzy mają problem z szorstnikami... faktycznie mocne bestie są :yes Mój po miesiącu od - wydawać się mogło - śmierci, wrócił do zdrowia, odbudował sie i zaczyna znowu rosnąć.

Moja metoda:

- zostawiłem go w spokoju i nie męczyłem niepotrzebnie sztucznie ratując na wszelkie sposoby

- podsypałem więcej piachu i obłożyłem dwoma kamykami żeby nie miał za silnego pradu wody

- po pewnym czasie jak zaczął wychodzić z kokonu i odzyskiwać siły zacząłem karmić ikrą homara, a następnie coraz większym pokarmem

i jest OK :thumbup:


4219_4223.png

Morskie 252 l +160 sump

+ Słodkie 300l -basen do pływania dla Agamy błotnej w 2m^3 terrarium =)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe odgrzanie tematu.

Szorstnik koniecznie musi być w piasku ? Chciałbym go wsadzić w pewną szczeline w skale.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z wytrzymałością quadricolora? Swojemu ze trzy tygodnie temu podałem strzykawką prosto w dziób artemię - fatalny ruch, artemia okazała się być toksyczna, chyba za długo stała rozmrożona w słoiku - padły od niej tego samego dnia occelaris i bicolor :/ - ukwiał zwinął się w kulkę, parę dni w ogóle nie wychodził ze szczeliny, teraz trochę wylazł do światła, ale okazem zdrowia nie jest, zrobił się cielisto-bury, pokazuje tylko po pół centymetra czułków; na razie zostawiłem go w spokoju, ale chyba trzeba coś podkarmić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu nabyłem szorstnika no i teraz mam dylemat. Dostałem zwierza całego opatulonego w kokony( kilka zakończen-wylotów) obserwacja od początku na całego i co? i nic!! Nie ma gadziny w tych kokonach nigdzie. Mozliwe żeby wziął się za wędrówkę? Po wpuszczeniu do baniaka opadł na piasek i tak zostało. Kompletnie zero jakiegokolwiek ruchu. Nie wiedziałem czy dobrze leży,może odwrócony wyjściem do dołu i ma kłopot z wydostaniem się bo nigdzie nie widziałem jego czułek-parzydełek czy jak je zwał ramion. dzisiaj wsadziłem do baniaka szczypce żeby spróbować go delikatnie odwrócić i ku mojemu zdziwieniu ten kłębek kokonów rozpłynął się na dwie części i żadna nie wygląda na to aby w niej coś było bo ruch wody faluje tymi kokonami jakby były z puchu. Poszukiwania w skałach nic nie dały i zaczynam myśleć,że odszedł do krainy wiecznych łowów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz może brzydala albo chelmona w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.