Skocz do zawartości
thomas516

jak skutecznie wyczyścić akwa z kamienia?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,przygotowuje akwa do zalozenia morskiego i od godziny mecze sie z wyczyszczenie akwarium z kamienia, rozne dziwne sposoby mi przychdza, np sok z cytryny, ale nie wiem czy nie zaszkodzi to na sylikon, może ktoś zna skuteczne rozwiazanie ?


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz moze skrobak "Handy"?

Moze latwiej pojdzie, gdybys zalal akwa na noc i skrobal jutro, pod woda.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wyczyścił domestosem czy innym cilitem i porządnie wypłukał. Co prawda przy morskim tak nie robiłem, ale przy słodkim kilkukrotnie. Szklane rurki w roślinniaku też czyszczę domestosem. Chlor z tych preparatów b. szybko się ulatnia. Grubszy kamień wypadałoby czymś zeskrobać, najlepiej skrobakiem na żyletce, ale trzeba b. uważać, żeby nie porysować szyby.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z chemia to raczej nie bede ryzykowal, nigdy nie ma się pewności czy należycie wypłukane, a dla srodowsk wodnych jest bardzo toksyczna nawet w niewielkim stężeniu, chyba jednak zostanie mi skrobanie :smiling:


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj octem lub kwaskiem cytrynowym, to naturalne kwasy, które maja właściwości żrące- może choc troche pomoga ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocet i szmatka , wszystko pięknie schodzi. Właśnie teraz czyszczę tak stary baniak i sprzęt z niego. Schodzi pięknie , z pomp i innych dupereli , z szyb to samo:)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wyczyscilem octem. 3 butelki wlałem do akwa a na szczególnie zakamienione mejsca nakładałem ręczniki papierowe zamoczone w occie. Zeszło wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocet sól albo kwasek cytrynowy, paczka gąbek z Tesco tych z jednej strony takie zielone z drugiej kolorowe i jedziesz :)


pozdrawiam Arian. Tel.608-353-030, Gadulec 32936596

Moje 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie czyscilem taka gabka i skrobalem ale to i tak wszystkiego nie da sie , wlasnie bylem w sklepie po kwasek i dalej do roboty bo na jutro musi byc gotowe do powolnego zalewania co zajmie 2 dni :smiling:


akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ocet, smaruj max wilgotną szmatką i zostaw na 5 minut potem powtórz proces, płukaj zimną wodą. żadnej chemi!!!


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

użyłem kwasku i dobrze zeszło, jakoś nie przekonują mnie akwarystyczne preparaty, wole stare sprawdzone metody, przede wszystkim tańsze i bardziej ekologiczne :smiling: poza tym za cene tego preparatu to kilogram kwasku kupię i wyczyszczę wszystkie akwaria w regionie :smiling: ,

Edytowane przez thomas516 (wyświetl historię edycji)

akwarium AQUAEL glossy 80x35x53 125L, ok.11LR,10LS, odpieniacz i filtr tunze reef pack 250, cyrkulacja, 2x jebao RW-4, oświetlenie led retro fit 3x 16w actinic. reaktor glonowy 2,5L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jakim preparacie piszesz? Blanki to skrobak z kłębków z nierdzewki.


ReefMax i parę gratów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie preparatem Tetra PH-KH minus idzie bardzo dobrze ;)


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory za odgrzewanie kotleta ale nic co było mi znane w walce z kamieniem na szkle nie pomaga u mnie.

Kupiłem używane szkiełko i na frontowej szybie opti w miejscu gdzie kończyło sie lustro wody jest na szkle biały nalot którego nic nie rusza.żyletka nie daje rady.na noc położyłem akwa na przedniej szybie i zostawiłem nasączoną w occie szmatkę rano nadal żyletka nie dała rady tego usunąć. ..może ktoś miał już taki przypadek i może coś poradzić, bo coraz bliżej do zalewania i nie daje mi to spokoju :(

Może spróbować spolerować?

Edytowane przez sierrafreak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też miałem używkę było białe pomogła woda z kwaskiem cytrynowym, mocno ciepła woda i dużo kwasku, gąbka i szorowanie zeszło wszystko.

Jak będziesz polerował porysujesz szkło.

Edytowane przez duszakm (wyświetl historię edycji)

a4fa4b9893d1871578e378f937341efau649a580.png

Opti 155x50x50, Jebao WP25 x 2szt, LED -160 W, 2x T5- 80W,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info u mnie jak narazie walczyłem przy pomocy preparatu do polerowania szyb w kabrioletach i o dziwo zdało egzamin.Jedyny minus to że trzeba sie troche namachać żeby był zadowalający efekt.Nie używałem polerki mechanicznej tylko pad filcowy w dłoń i jazda.Żadnej ryski po zabiegu nie zauważyłem a szkło idealnie doczyszczone...

Edytowane przez sierrafreak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.